Historia 7a

Historia

Drodzy Uczniowie podaję Wam zagadnienia na kolejny tydzień  25.05.20 ? 29.05.20

25.05.20

Temat: Walka o granicę wschodnią.

Drodzy Uczniowie. Temat ten jest w Waszych podręcznikach na stronach 222 ? 227. Zwróćcie proszę uwagę przede wszystkim na koncepcje granic odrodzonej Polski na wschodzie, Bitwę warszawską i pokój ryski.

28.05.20

Temat: Kształtowanie się granicy zachodniej i południowej.

Drodzy Uczniowie. Temat ten jest w Waszych podręcznikach na stronach 230 ? 234. Zwróćcie proszę uwagę przede wszystkim na przebieg powstania wielkopolskiego, powstanie śląskie i plebiscyt na Górnym Śląsku.

Tematy omówimy na lekcji on ? line. Powodzenia i do zobaczenia:)

Drodzy Uczniowie podaję Wam zagadnienia na kolejny tydzień  18.05.20 ? 22.05.20

18.05.20

Temat: Świat na drodze ku II wojnie światowej.

Drodzy Uczniowie. Bardzo proszę, abyście w miarę swoich możliwości zapoznali się z nowym tematem: Świat na drodze ku II wojnie światowej. Temat ten jest w Waszych podręcznikach na stronach 210 ? 213. Zwróćcie proszę uwagę przede wszystkim na przyczyny i skutki wojny domowej w Hiszpanii, podboje Japonii do 1939 roku, ustępstwa państw zachodnich wobec Hitlera w Europie. Aby lepiej zrozumieć temat polecam filmik

21.05.20

Temat: Odrodzenie Rzeczypospolitej.

Drodzy Uczniowie. Bardzo proszę, abyście w miarę swoich możliwości zapoznali się z nowym tematem: Odrodzenie Rzeczypospolitej. Temat ten jest w Waszych podręcznikach na stronach 218 ? 221. Zwróćcie proszę uwagę przede wszystkim na zmiany w sytuacji międzynarodowej jesienią 1918 roku, ośrodki polityczne na ziemiach polskich w momencie odzyskania niepodległości, okoliczności odrodzenia niepodległej Polski.

Tematy omówimy na lekcji on ? line. Powodzenia i do zobaczenia:)

Drodzy Uczniowie podaję Wam zagadnienia na kolejny tydzień  11.05.20 ? 15.05.20

11.05.20

Temat: ZSRS ? imperium komunistyczne.

Na lekcji zwrócimy uwagę na sytuację polityczną i gospodarczą w Rosji po I wojnie światowej i rewolucji październikowej, dowiemy się wielu informacji o przywódcach państwa, a szczególnie o  W celu uzupełnienia lekcji – wykładu warto, abyście obejrzeli dodatkowo film biograficzny o Stalinie https://www.youtube.com/watch?v=voBjGzjs-44

14.05.20

Temat:  Kultura i zmiany społeczne w okresie międzywojennym.

Na lekcji omówimy rozwój mass mediów w okresie międzywojennym, kulturę tego okresu, nowe trendy w architekturze i sztuce, zmiany w modzie.

Zadanie do samodzielnego wykonania. Uzupełnij zdania korzystając z podręcznika (str. 205)

Wpływ mass mediów na społeczeństwo:

Wprowadzenie powszechnego obowiązku szkolnego wpłynęło na zwiększenie ??????.???????????????… Rozwinęły się nowe rodzaje mediów: ???????????. i ???????????.. Status gwiazd zyskali m.in. ????????????????????????????????????????????????????????????????.???.. . Pod koniec lat 20. XX w. w Wielkiej Brytanii w sprzedaży pojawiły się ????????????????????………….??? . Środki przekazu informacji nazywa się ???????????????… Za ich pomocą kształtowano ????????.???.

Powodzenia i do zobaczenia:)

Drodzy Uczniowie podaję Wam zagadnienia na kolejny tydzień

04.05.20 i 07.05.20

Temat: Lekcja patriotyzmu ? uchwalenie Konstytucji 3 maja.

W niedzielę minęła kolejna rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja, już 229 ? ta.  W związku z zaistniała sytuacją i tym, iż nie mogliśmy spotkać się w szkole na apelu z okazji Święta Narodowego 3 Maja postanowiłam przypomnieć wszystkim, o tak ważnym dla nas Polaków wydarzeniu z maja 1791 roku ? uchwaleniu pierwszej w Europie, a drugiej na świecie po Stanach Zjednoczonych Konstytucji. Zamek Królewski w Warszawie wraz z kadrą naukową przygotował wyjątkową edycję lekcji historii ,,3 maj po królewsku??,  co pozwoli nam na usystematyzowanie wiedzy dotyczącej okoliczności powstania Konstytucji 3 maja i odpowiedzi na pytanie, dlaczego ta ustawa była dla nas Polaków tak bardzo ważna?

Zadania dla Was na 2 jednostki lekcyjne:

https://www.zamek-krolewski.pl/__data/assets/pdf_file/0004/82408/1.-Rejtan_kl.-1-3.pdf

Omówimy ten temat  i zagadnienia na lekcji on ? line.

Powodzenia i do zobaczenia:)

Drodzy Uczniowie podaję Wam zagadnienia na kolejny tydzień   27.04.20 ? 30.04.20

27.04.20, 30.04.20

Bardzo proszę, abyście w miarę swoich możliwości zapoznali się z nowym tematem: Narodziny faszyzmu. Temat ten jest w waszych podręcznikach na stronach 192 – 197. Zwróćcie uwagę na rządy faszystów we Włoszech, postać Benito Mussoliniego, na czym opierały się rządy faszystów, przejecie władzy w Niemczech przez Adolfa Hitlera, społeczeństwo III Rzeszy.

W celu lepszego zrozumienia i utrwalenia wiadomości z podręcznika polecam https://epodreczniki.pl/a/poczatki-faszyzmu-w-niemczech-i-we-wloszech/Dt0rn7m ? początki faszyzmu w Niemczech i we Włoszech (doktryna faszyzmu, funkcjonowanie włoskiego faszyzmy, Adolf Hitler). Jako zadanie domowe proszę odpowiedzcie pisemnie na pytanie 1 i 2 ze strony 196 (praca z infografiką). Omówimy ten temat na lekcji on ? line.

Pozdrawiam Was serdecznie i do zobaczenia:)

Drodzy Uczniowie podaję Wam zagadnienia na kolejny tydzień   20.04.20 ? 24.04.20

20.04.20

Temat:Powtórzenie i utrwalenie wiadomości  – I wojna światowa.

Proszę, abyście przeczytali podsumowanie rozdziału 5, które znajduje się na stronach 184 ? 185. Tam znajdują się najważniejsze informacje do każdego tematu.

23.04.20

Temat: Świat po I wojnie światowej.

Temat ten jest w waszych podręcznikach na stronach 188 – 191. Zwróćcie uwagę na Traktat Wersalski z 1919 roku oraz  powstanie Ligi Narodów.

Proszę, abyście z podręcznika (str. 189) lub internetu napisali  w kilku daniach, jakie zniszczenia i straty nastąpiły po 1 wojnie światowej. Temat ten szerzej omówimy na lekcji on line.

Pozdrawiam Was serdecznie i do zobaczenia:)

16.04.20

Temat:Rewolucje w Rosji.

Drodzy Uczniowie podaję Wam zagadnienia na kolejny tydzień   15.04.20 ?17.04.20

Bardzo proszę, abyście w miarę swoich możliwości zapoznali się z nowym tematem: ,,Rewolucje w Rosji”. Temat ten jest w Waszych podręcznikach na stronach 175 ? 179. Aby usystematyzować i bardziej zrozumieć nowy temat zachęcam do obejrzenia filmiku: https://www.youtube.com/watch?v=2fbCpm4eORU Rewolucja rosyjska.

Pozdrawiam Was serdecznie i do zobaczenia:)

 Drodzy Uczniowie podaję Wam zagadnienia na kolejny tydzień  06.04.20 ? 08.04.20

1. Bardzo proszę, abyście w miarę swoich możliwości zapoznali się z nowym tematem: ,,Sprawa polska podczas I wojny światowej”. Temat ten jest w Waszych podręcznikach na stronach 180 ? 183. Aby usystematyzować i bardziej zrozumieć nowy temat zachęcam do obejrzenia filmiku:

https://www.youtube.com/watch?v=xZ5ISE1pN9s Polacy w czasie 1 wojny światowej.

Pozdrawiam Was serdecznie, w razie pytań lub jakichkolwiek wątpliwości Waszych i Waszych Rodziców jestem do Waszej dyspozycji.

Drodzy Uczniowie podaję Wam zagadnienia na kolejny tydzień 30.03.20 ? 03.04.20

1. Bardzo proszę, abyście w miarę swoich możliwości zapoznali się z nowym tematem ,,I wojna światowa na ziemiach polskich ”. Temat ten jest w Waszych podręcznikach na stronach 170 – 174. Zwróćcie proszę uwagę na ziemie polskie podczas Wielkiej Wojny (mapka strona 171), na czym polegała wojna manewrowa.

Aby usystematyzować i bardziej zrozumieć nowy temat zachęcam do obejrzenia filmiku:

https://www.youtube.com/watch?v=XMvfxl92T74 I wojna światowa na ziemiach polskich.

2. Jako pracę domową proszę, abyście dopisali daty do podanych wydarzeń historycznych:

a) II rozbiór Polski –

b) 1 wojna światowa –

c) II rozbiór Polski –

d) I rozbiór Polski –

e) powstanie styczniowe –

f) powstanie listopadowe-

Proszę, abyście  odpowiedzi na powyższe zadanie umieścili w Waszych zeszytach przedmiotowych i wysłali na mój adres mailowy bukowska.dominika@sps19.kalisz.pl

Pozdrawiam Was serdecznie, w razie pytań lub jakichkolwiek wątpliwości Waszych i Waszych Rodziców jestem do Waszej dyspozycji.

Drodzy Uczniowie podaję Wam zagadnienia na kolejny tydzień 23.03.20 ? 27.03.20

1. https://epodreczniki.pl/a/film/Dm51Oq7PM (filmik do obejrzenia)

2. https://epodreczniki.pl/b/slon-a-sprawa-polska-polacy-pod-zaborami/PMJo5wqLl (do zrobienia  zadania: 1, 2, 3, 4, 6, 7, 9, 10)

3. https://epodreczniki.pl/a/podsumowanie/DEPjeazhg ? to pomoże Wam utrwalić  wiadomości.

4. https://epodreczniki.pl/a/slowniczek/Dl6CDSaWw ? słowniczek pomoże Wam przy wykonywaniu zadań.

Proszę, abyście  odpowiedzi na powyższe zadanie umieścili w Waszych zeszytach przedmiotowych 🙂

Pozdrawiam Was serdecznie, w razie pytań lub jakichkolwiek wątpliwości Waszych i Waszych Rodziców jestem do Waszej dyspozycji.

Drodzy Uczniowie podaję Wam zagadnienia, które należy zrobić:

  1. https://epodreczniki.pl/a/robmy-swoje-postawy-polakow-pod-zaborami/DQs0mSM01 (powtórzcie wiadomości o represjach stosowanych wobec Polaków przez zaborców oraz  ich postawach wobec germanizacji i rusyfikacji, wykonajcie umieszczone tam zadania)
  2. Zachęcam także do uczestnictwa w lekcjach historii on -line, które umożliwia nam Muzeum Powstania Warszawskiego w ramach Wirtualnego Muzeum Powstania Warszawskiego na żywo. Myślę, że warto skorzystać!

Rozkład jazdy od poniedziałku 16.03 do piątku 20.03:

Godz. 9.00 Wirtualne zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego
Godz. 10.00 Lekcja historii on-line // Poziom: VII klasy szkoły podstawowej i starsi
Godz. 12.00 Lekcja historii on-line // Poziom: uczniowie klas I-VI (szkoły podstawowe)
Godz. 14.00 Wykład historyczny // Poziom: licealiści, studenci i wszyscy zainteresowani

Proszę śledzić na bieżąco https://www.1944.pl/ tam znajdują się szczegóły.

Pozdrawiam i mam nadzieję do szybkiego zobaczenia. D. Bukowska