PIELĘGNIARKA SZKOLNA

Od dzisiaj do odwołania musimy zakrywać nos i usta. Nakaz ten obowiązuje w miejscach publicznych, czyli wszędzie tam, gdzie możemy spotkać innych ludzi: ulice, drogi, sklepy, targowiska, urzędy, banki,  kościoły, parki, komunikacja miejska itp.  Zakrywać twarz należy również jadąc na rowerze , skuterze czy motocyklu.  W samochodzie osobowym zakładamy maseczkę tylko jeżeli podróżujemy z osobą, która nie mieszka z nami. Z obowiązku zwolnione są dzieci do lat 4.Zakrywać usta i twarz można maseczką jednorazowego użytku, materiałową- wielokrotnego użytku lub chustką, szalikiem. Jednorazowe wyrzucamy do kosza na śmieci, wielorazowe należy wyprać i wyprasować żelazkiem

Poniżej instrukcja :

1.Przed użyciem maseczki dokładnie umyj lub zdezynfekuj ręce.

2.Przyłóż maseczkę starannie do twarzy w okolicy ust i nosa i rozłóż ją tak, by dobrze przywierała (bez żadnych szczelin pomiędzy twarzą a maską).

3.Jeśli maseczka ma metalowy pasek, spróbuj go zlokalizować i rozmieść na twarzy tak, by środek był w okolicach nosa.

4.Nigdy nie dotykaj maseczki w trakcie jej noszenia. Jeśli ci się to zdarzy, dokładnie umyj lub zdezynfekuj ręce.

5.Wymień maseczkę higieniczną na nową, kiedy stanie się wilgotna.

6.Nigdy nie używaj ponownie maseczki ochronnej jednorazowego użytku.

7.Jeśli chcesz zdjąć maseczkę, to bez dotykania przedniej części chwyć za wiązanie z tyłu i je rozwiąż (jeśli maska zaczepiana jest na uszy, to zacznij po kolei zdejmować każde łączenie).

8.Po zdjęciu jednorazowej maseczki od razu umieść ją w koszu na śmieci z zamykaną klapą.

9.Na koniec zadbaj o higienę rąk, umyj je i zdezynfekuj.Osłonę twarzy noś zgodnie z zaleceniami producenta. Nigdy nie używaj kilka razy maseczki jednorazowej, a te flizelinowe zdejmuj po tym, kiedy zrobią się wilgotne. Maski wielokrotnego użytku pierz po każdym powrocie do domu. O ile producent nie zalecił inaczej, maski z bawełny pierz w 60 stopniach, przez minimum 45 minut. Pamiętaj, żeby maski wkładać do bębna osobno, a nie z innym praniem.

W związku z zaistniałą sytuacją epidemiologiczną na terenie kraju oraz decyzją o czasowym zamknięciu szkół, gabinet pielęgniarki szkolnej również jest nieczynny aż do odwołania.

Wszelkie pytania, prośby proszę kierować na mój adres mailowy: zdrowie-66wp.pl

Poniżej przedstawiam kilka przydatnych informacji zamieszczonych na stronie Ministerstwa Zdrowia:
https://www.gov.pl/

Uruchomiono platformę, dzięki której uzyskasz teleporadę lekarską i pielęgniarską

Teleporada jest usługą przygotowaną z myślą o pacjentach, którzy podejrzewają obecność koronawirusa SARS-CoV-2 w swoim organizmie. Mogą oni w prosty sposób umówić się na teleporadę lekarską lub pielęgniarską w formie wideorozmowy lub telekonsultacji. Podczas konsultacji pacjent może otrzymać e-receptę bądź e-zwolnienie.

Aby pacjent mógł skorzystać z teleporady, powinien wypełnić krótki formularz zgłoszeniowy. Na podany w formularzu adres e-mail otrzyma wiadomość, w której zawarta będzie instrukcja. Pacjent może połączyć się z pracownikiem medycznym za pomocą komputera lub laptopa wyposażonego w kamerę, mikrofon oraz głośnik bądź przez telefon.

Teleporadę można uzyskać w godzinach 7:00-8:00 i 18:00-22:00 w dni robocze oraz w godzinach 7:00-22:00 w soboty, niedziele i święta.

W godzinach 8:00-18:00 w dni robocze pacjent powinien w pierwszej kolejności skontaktować się ze swoim lekarzem Podstawowej Opieki Zdrowotnej. Jeśli jednak pacjent nie będzie miał możliwości skontaktowania się ze swoim POZ może skorzystać z platformy Teleporad udostępnionej przez CSIOZ.

Wszelkie pytania dot. platformy Teleporad prosimy zgłaszać na adres e-mail: telepacjent@csioz.gov.pl