MIKOŁAJKI
Mikołajki – to jeden z piękniejszych dni z perspektywy każdego dziecka. Dużym wyróżnieniem dla Naszej Szkoły była dzisiejsza wizyta Św. Mikołaja , który przyjechał z Rovaniemi w towarzystwie Konsula Honorowego Finlandii Pana Andrzeja Parafiniuka. Uśmiechy i radość uczniów – bezcenne.
SZKOLNE ANDRZEJKI
Z imprezy dla uczniów klas IV-VIII mamy bardzo skromną dokumentację zdjęciową ponieważ dynamiczny ruch podczas tańca, atmosfera i zaciemniona sala i nie sprzyjały fotografowaniu…. zapewniamy jednak, że starsi uczniowie też świetnie się bawili 🤩. Dziękujemy Radzie Rodziców za przygotowanie andrzejkowego poczęstunku – cieszymy się , że Was mamy 🙂 .
WYCIECZKA PO EUROPIE
Uczestnicy zajęć rewalidacyjno-wychowawczych „zwiedzali” Europę. Odwiedzili słoneczną Italię, by przygotować pizzę i pośpiewać przeboje z festiwali w San Remo. Następna wyprawa to gorące hiszpańskie rytmy i sportowe emocje. Francja to elegancja, moda, piękne perfumy i sery. Nie zabrakło również prawdziwej, angielskiej herbatki u samej królowej. Oczywiście podróż nie mogłaby się odbyć, gdyby zabrakło polskiego dnia- uczestnictwo w akademii, śpiewanie patriotycznych piosenek i wspólna zabawa.
CHEMIA W PRAKTYCE
W duchu 11 listopada odkrywając spulchniające właściwości wodorowęglanu sodu, uczniowie piekli ciasto w patriotycznych barwach i badali jak wpływa na gęstość cieczy dodatek soli kuchennej.
NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI
8 listopada w Naszej szkole odbyła się uroczystość z okazji Narodowego Święta Niepodległości w innej formie niż zwykle. Szkolna społeczność została zaproszona do wspólnego śpiewania podczas biesiady pieśni żołnierskiej. Wspólnym śpiewem oddaliśmy hołd wszystkim , którzy w wielkim trudzie i poświęceniu walczyli o wymarzoną niepodległość. O godzinie 11:11 również włączyliśmy się do akcji „Szkoła do hymnu” . Każda klasa odśpiewała „Mazurka Dąbrowskiego” .
JESIENNE INSPIRACJE
A co słychać w klasie 1-2 b ?…. Jesienna ekspresja inspirowana muzyką
DZIAŁALNOŚĆ KOŁA CHEMICZNEGO
Z okazji Dnia Dyni uczestnicy koła chemicznego obserwowali reakcję zachodzącą pomiędzy sodą oczyszczoną a octem – nadmuchiwanie balonów powstałym dwutlenkiem węgla. Zaobserwowali także dyniowe tornado powstałe również dzięki powyższej reakcji. Wzięliśmy pod lupę sodę oczyszczoną i jej właściwości spulchniające ciasto, dzięki powstałemu gazowi. Dzień Dyni zakończyliśmy upieczeniem i ozdobieniem pysznego ciasta.
DZIEŃ SENIORA
Grupa uczniów wraz z uczestnikami Koła Wolontariatu zawitała do Domu Pomocy Społecznej w Kaliszu, by przekazać seniorom własnoręcznie robione kartki z okazji niedawno obchodzonego Dnia Seniora . Spotkanie zainicjowało określoną już przez nauczycieli i Panią dyrektor współpracę: planujemy warsztaty piernikowe z seniorami, chcemy wystawić dla nich teatrzyk i zrealizować warsztaty plastyczne. Dla Nas wszystkich było to bardzo sympatyczne spotkanie okraszone uśmiechami. Dziękujemy Panu Dyrektorowi Marcinowi Ferencowi oraz pracownikom DPS-u za gościnność i ciepłe przyjęcie. Nie umknęło Naszej uwadze , ze wspólnie tworzycie wspaniałe miejsce dla seniorów . Do zobaczenia wkrótce !!
ŁOŚ CZYSTOŚĆ
Gościliśmy w szkole Pana Piotra – przedstawiciela Firmy „Orli Staw”. Przybył z Nim specjalny gość – Łoś Czystoś. Podczas zajęć ćwiczyliśmy umiejętności w segregowaniu odpadów . Jesteśmy już w tym mistrzami.
BABECZKI DYNIOWE W WYKONANIU KOŁA KULINARNEGO „PALCE LIZAĆ”
Babeczki dyniowe i sałatka jarzynowa – takie specjały powstały podczas zajęć Koła Kulinarnego „Palce lizać”. Z ogromną radością i dumą obserwujemy jak Nasi uczniowie rozwijają swoje zainteresowania, ale przede wszystkim jak wspaniale rozwijają swoje umiejętności w zakresie samoobsługi. To świetny prognostyk na dorosłość.
NOWY SAMORZĄD UCZNIOWSKI ZOSTAŁ WYBRANY
Mamy nowy SAMORZĄD . W związku z tym faktem z wizytą u Pani Dyrektor pojawiły się : Opiekun SU – Pani Dorota Jarczewska oraz nowo wybrany Samorząd Uczniowski w składzie: Przewodnicząca Julia i wiceprzewodniczące: Samanta i Zosia . Uczennice zdobyły zaufanie uczniowskiej społeczności swoimi pomysłami, które chciałyby wprowadzić w szkolne życie. Przyznajcie, że niektóre z nich są wyjątkowe :
– klimatyzacja w jednej z klas
– krzesło dla dyżurujących nauczycieli
– inny papier toaletowy
– nocka w szkole
Po wnikliwej analizie wszystkich pomysłów i rozmowie z członkiniami Samorządu Pani dyrektor obiecała, że pomoże w realizacji większości uczniowskich wniosków
DZIEŃ UŚMIECHU
Uśmiech jest najbardziej charakterystycznym objawem uczucia radości. Z racji przyjemnej natury tej emocji, osoby uśmiechające się, są przez nas odbierane w sposób pozytywny dlatego zachęcamy… uśmiechajmy się do siebie, do innych, świat wtedy będzie piękniejszy.
BUCHTY Z POWIDŁAMI ŚLIWKOWYMI
Buchty z powidłami śliwkowymi i czekoladą na gorąco – takie pyszności przygotowali dziś uczniowie dwóch Zespołów Edukacyjno-Terapeutycznych w ramach innowacji „Smacznie. Zdrowo. Kolorowo.” Zajęcia międzyklasowe są doskonałą okazją do zacieśniania relacji koleżeńskich i sposobem na kształtowanie doskonałej pracy w zespole.
SPARTAKIADA
Nasi uczniowie uczestniczyli w Integracyjnej Spartakiadzie Sportowo-Rekreacyjnej „Razem łatwiej o Sukces” która odbyła się na Hali Sportowej OSRiR w Kaliszu. Nasi wychowankowie uczestniczyli w konkurencjach: bieg na 60 m, skok w dal, rzut piłką lekarską, rzut do kosza i strzały na bramkę. GRATULUJEMY wszystkim uczestnikom i życzymy dalszych sportowych sukcesów.
SPOTKANIE Z POLSKIMI LINIAMI KOLEJOWYMI
Naszą szkołę odwiedził Pan Jarosław Chmielarz wraz z przedstawicielami PKP Polskie Linie Kolejowe SA – st. str. Michał Zaremba, str. Karol Rosielewski. Podczas spotkania goście przybliżyli uczniom temat bezpieczeństwa na przejazdach kolejowych w ramach kampanii ,,Bezpieczny przejazd”. Dziękujemy za przekazaną wiedzę oraz przekazanie broszur informacyjnych, odblasków i puzzli .
DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ
Szkolna społeczność wzięła udział w akademii z okazji Dnia Edukacji Narodowej, która zrealizowana była w formule Szkolnych Igrzysk Olimpijskich. Wszyscy pracownicy szkoły otrzymali medale olimpijskie za swoje wyjątkowe osiągnięcia . Podczas uroczystości Pani dyrektor dokonała „Pasowania na ucznia” najmłodszych wychowanków. Były życzenia, podziękowania i wyrazy uznania.
NAGRODA PREZYDENTA
W Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego odbyła się uroczysta Gala z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Miło nam poinformować, że nagrodę Prezydenta Miasta Kalisza otrzymała Pani Marta Szymanowska. Nagrodę za osiągnięcia w dziedzinie edukacji i wychowania wręczyli Wiceprezydenci: Pan Grzegorz Kulawinek oraz Pan Mateusz Podsadny. Pani Marto, serdecznie gratulujemy tak zaszczytnego wyróżnienia.
Z PODWÓRKA NA BIEŻNIĘ
Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w akcji zorganizowanej przez Fundację Wychowanie przez Sport, która skierowana była do uczniów klas 4, 5 i 6 i miała na celu upowszechnianie sportu i rekreacji wśród dzieci i młodzieży.
Swoją przygodę na stadionie lekkoatletycznym uczestnicy rozpoczęli od biegu integracyjnego na dystansie 400 m a następnie rywalizowali w poszczególnych konkurencjach lekkoatletycznych – bieg sprinterski, bieg płotkarski i bieg na 200 m.
Wszyscy zostali nagrodzeni medalami. Dodatkowo Julia Jeske w rywalizacji klas 5 na dystansie 200m nie miała sobie równych wśród dziewcząt ze wszystkich kaliskich szkół.
ALPAKI CUDAKI
Dziś po wakacyjnej przerwie gościliśmy w szkole zaprzyjaźnione alpaki: tym razem Bogusia i Kamisia oraz koziołka Lolka . Były przytulaski , karmienie , czesanie alpaczych przyjaciół i pierwsze – szczególnie dla Nas ważne przełamane lody w kontaktach . Dzisiejszym spotkaniem rozpoczęliśmy piąty rok współpracy z Alpaki Cudaki – przy tej okazji dziękujemy Pani Justynie i Panu Andrzejowi za każdy rok, za każde spotkanie, za każdy uśmiech i sukces Naszego ucznia . Kochamy Wasz zwierzyniec!!
SPARTAKIADA
Na zaproszenie Wójta Gminy Lisków Pani Marii Krawiec oraz Gminnego Towarzystwa Dzieci i Osób Niepełnosprawnych Nasi Uczniowie wzięli dzisiaj udział w Spartakiadzie Lisków 2024. Zespół pod opieką Pani Renaty Szulc i Pani Sylwii Czelusty w składzie: Zuzia , Gabrysia , Piotrek , Kuba , Adam i Kacper wziął udział w konkurencjach sportowych :
rzut piłką do kosza
strzał na bramkę piłką nożną
bieg przeszkodowy
strzał na bramkę w unihokeja
rzut piłką lekarską na odległość
Udział w imprezie zaowocował 3 pucharami ( w tym I i III miejsce), nagrodami rzeczowymi dla wszystkich uczestników, ale przede wszystkim wspaniałą zespołową zabawą. Z tego miejsca dziękujemy Radnej Gminy Lisków i Przewodniczącej Rady Rodziców Naszej Szkoły Pani Ewelinie Mikołajczyk, która podczas Spartakiady otoczyła Nas szczególną opieką dzięki czemu w Liskowie czuliśmy się jak w domu.
KOMPETENCJE EMOCJONALNO-SPOŁECZNE
We wrześniu na zajęciach rozwijających kompetencje emocjonalno-społeczne, które prowadzi psycholog – Pani Marta Szymańska wspominamy beztroski czas wakacji, a także opowiadamy sobie o radości związanej z ponownym spotkaniem się w szkole. Starsze klasy przygotowały wesołe , pozytywne karteczki dla najmłodszych uczniów, a Pani psycholog obdarowała uczniów klas 1-3 medalami . Uczniowie klas starszych wykonali zakładki do książek, zawierające słowa wsparcia i pozytywne myśli na cały rok szkolny. Oczywiście uczniowie przypomnieli sobie również wartości i zasady, które są ważne nie tylko podczas zajęć z psychologiem.
BIEG PKO
Tworząc najlepszą strefę kibica podczas biegu PKO w Poznaniu, piąty raz z rzędu wygraliśmy . zł. Szczególnie gorąco kibicowaliśmy Naszym szkolnym biegaczkom : Monice , Marcie, Dorocie, Justynie, debiutującej Kasi oraz drużynie Przyjaciół Naszej Szkoły w składzie: Michalina, Dominik, Sebastian, Krzysztof i Robert . W tym roku Charytatywny Bieg PKO odbywał się w tym samym czasie w 12 miastach Polski. Celem biegu było wsparcie psychologiczne dla dzieci.
MŁODZI ODKRYWCY
O tym, że kwasy występują wokół nas przekonali się członkowie Koła ,, Młodzi odkrywcy” przygotowując tradycyjne kiszone ogórki . Prowadząca koło Pani Monika Strzelecka w przystępny sposób przybliżyła uczniom temat kwasu mlekowego, który występuje w kiszonkach. Taka praktyczna i angażująca formuła zajęć pozwala przyswoić wiedzę, ale również rozwijać chemiczne zainteresowania .
KOŁO ARTYSTYCZNO-DEKORATORSKIE
Uczniowie pod kierunkiem Pani Anny Tkacz w ramach hortiterapeutycznych działań zbierali, suszyli, a następnie laminowali rośliny . Efektem końcowym są przepiękne prace w ramkach. Szkolni artyści kolejny raz wykazali się pomysłowością i kreatywnością.
BEZPIECZNA DROGA DO SZKOŁY
W Naszej Szkole gościliśmy strażniczki ze Straży Miejskiej w Kaliszu: Panią Agatę Dybioch oraz Panią Anitę Bugajny . Panie przeprowadziły dla uczniów klas I-III zajęcia profilaktyczne „Bezpieczna droga do szkoły” . Angażująca forma zajęć spotkała się ze wspaniałym odbiorem Naszych uczniów. Dziękujemy Paniom strażniczkom za owocne spotkanie , które wpisuje się do kalendarza ścisłej współpracy. Dziękujemy także Pani Marcie Porębnej-Jesiołowskiej za koordynowanie działań profilaktycznych dla najmłodszych.
PALCE LIZAĆ …
Ciastem drożdżowym z rabarbarem ze szkolnego ogródka członkowie koła „Palce lizać” zainicjowali kulinarne działania w nowym roku szkolnym. Koło jest formą rozwijania zainteresowań Uczniów, ale także okazją do usprawniania i doskonalenia umiejętności samoobsługowych niezbędnych w dorosłym życiu.
MISTRZOSTWO POLSKI JEST NASZE !!!
Reprezentanci Naszej Szkoły i tym samym województwa wielkopolskiego: Wiktor, Krystian i Fabian wzięli udział w finale Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. Dziś zakończyli dwudniowe zmagania, które miały miejsce w Starogardzie Gdańskim i Owidzu. W stawce 10 drużyn z całej Polski wyłonionych w etapie wojewódzkim udowodnili, że przepisy ruchu drogowego, pierwsza pomoc, rowerowy tor przeszkód i miasteczko ruchu drogowego mają opanowane perfekcyjnie. Chwalimy się bowiem ustrzeliliśmy hat-tricka zdobywając tytuł Drużynowego Mistrza Polski trzeci rok z rzędu !!!! W klasyfikacji indywidualnej Wiktor zdobył dodatkowo I miejsce!!!
Chłopaki !! Rozpiera nas duma. Dziękujemy za wszystkie sportowe emocje, które dostarczaliście nam przez te wszystkie lata. Matką tego sukcesu jest niezawodna Pani Marta Szymanowska , która przygotowywała zawodników do turnieju!!!
PIELGRZYMKA DO ŚW. JÓZEFA
Dziś Nasi Uczniowie wzięli udział w V Pielgrzymce Uczniów Szkół Specjalnych Diecezji Kaliskiej do Św.Józefa. Uczestników przywitał ks. Dyrektor Wydziału Katechetycznego Jarosław Powąska, który w dalszej kolejności odprawił Mszę oraz wygłosił homilię. Był czas na wspólną fotografię pod pomnikiem Św. Jana Pawła II, słodki poczęstunek oraz zabawy integracyjne prowadzone przez wolontariuszy .
DZIEŃ DZIECKA
W naszej Szkole każdy dzień jest wyjątkowy, jednak dzisiejszy był dniem szczególnym. Obchodziliśmy bowiem „Dzień Dziecka”, który dzięki współpracy z Hufiec ZHP Kalisz mogliśmy spędzić w Stanicy Harcerskiej w Szałe. Królował uśmiech, świetna zabawa, wyśmienite nastroje, wata cukrowa, popcorn i to wszystko okraszone piękną pogodą . Tradycyjnie Naszą wyprawę wsparli Pani Marzena i Pan Piotr z BovaTrans Kalisz , którzy zapewnili Nam bezpieczny transport za co z całego szkolnego serca dziękujemy . DZIĘKUJE Figle Migle za pyszne przekąski, Pani Agacie Książczyk za malowanie nie tylko uśmiechów na twarzy Naszych uczniów, wolontariuszkom – Dorocie , Antoninie i Mai za balonowe stoisko, a Naszym nauczycielom wychowania fizycznego za organizację całego dnia. Było wspaniale !! Zdjęcia wykonali : Pani Dyrektor Pan Marek Jung i Pani Monika Skrzypek . To był piękny dzień !!
BIEG URWISA
Dziś troje reprezentantów Naszej Szkoły wzięło udział w „Biegu Urwisa” . Podczas rozgrywek uczniowie podejmowali wiele aktywności: zamieniali się w piratów, poszukiwali skarbów, uczyli się wiązać węzły, a także musieli zapamiętać przepis na pirackie naleśniki. Było dużo zabawy i uśmiechu. W nagrodę „urwisy” otrzymały piłki, gry i puzzle. Serdecznie dziękujemy organizatorowi – Komendzie Miejskiej Policji w Kaliszu za zaproszenie .
CZAS RELAKSU
W minionym tygodniu Zespoły Edukacyjno-Terapeutyczne wybrały się na wycieczkę. To świetny sposób na aktywny wypoczynek , ale także na zawiązanie koleżeńskich relacji . Widać , że Nasza szkolna ekipa bawiła się wspaniale .
NAUCZANIE PRZEZ DOŚWIADCZANIE
Wychowawczynie Zespołów Edukacyjno-Terapeutycznych w ramach między klasowej integracji zorganizowały zajęcia pt. „ Jak powstaje miód?”. Uczniowie mogli zobaczyć narzędzia pracy pszczelarza , w tym jego ubranie, poidełka dla pszczół, podkurzacz do uspokajania pszczół oraz oryginalny plaster miodu.
DZIEŃ PSZCZOŁY
Dzień Pszczoły obchodziliśmy w formie zajęć integrujących zespoły rewalidacyjno-wychowawcze z najmłodszymi uczniami z kl.I-II a. Dziękujemy inicjatorkom : Pani Monice Strzeleckiej i Pani Marcie Porębnej – Jesiołowskiej za kreatywne pomysły i zaangażowanie . Dzięki Waszym działaniom Uczniowie mogą lepiej zrozumieć otaczający Nas świat .
PALCE LIZAĆ
Drożdżówki z czarną porzeczką czyli członkowie Koła kulinarnego „Palce lizać” w działaniu
PARAOLIMPIADA
Wspomnieniem już jest udział Naszych uczniów w Paraolimpiadzie organizowanej przez Publiczne Przedszkole Integracyjne RAZEM. Czworo Naszych reprezentantów : Agata, Ewa, Milena i Maciek współzawodniczyli w wielu ciekawych, sportowych konkurencjach. Patronat nad wydarzeniem objął Krystian Kinastowski – Prezydent Miasta Kalisza, który nagrodził udział Naszych najmłodszych medalami i pucharem .
PALCE LIZAĆ
Dziś w pełnym skupieniu członkowie koła kulinarnego „Palce lizać” przygotowali rogaliki z truskawkowym nadzieniem. Uwierzcie na słowo – były pyszne .
TRZYMAJ FORMĘ
W ramach realizacji programu ,, Trzymaj formę” uczniowie pod kierunkiem Pani Iwony Grabowskiej przypominali sobie zasady zdrowego stylu życia oraz jego wpływu na nasze funkcjonowanie. W myśl powiedzenia : ,,Kto nie wyda na kucharza …wyda na lekarza” – warto się nad tym zastanowić. Dbajmy o siebie
XI MITYNG LEKKOATLETYCZNY OLIMPIAD SPECJALNYCH
10 maja na Stadionie Miejskim w Kaliszu Nasi zawodnicy zmierzyli się z konkurencjami lekkoatletycznymi: biegi, skok w dal, rzut piłeczką palantową oraz bieg sztafetowy 4×100 m. Nasz Klub reprezentowali : Lena, Antonina, Eliza, Małgosia, Zuzia, Kuba, Filip, Tobiasz i Olek.
Cały zespół olimpijczyków spisał się znakomicie o czym świadczą zdobyte przez każdego zawodnika medale. Wspaniała pogoda oraz doping rodziców, nauczycieli i kibiców spowodował, że był to dzień pełen wspaniałych, sportowych emocji. Piękno tego dnia zawdzięczamy: Pani Marcie Szymanowskiej, Pani Monice Skrzypek , Pani Annie Bolińskiej, Pani Bogumile Kobylińskiej i Pani Kasi Jarantowskiej.
Dziękujemy Panu Marcinowi Janiakowi , który przygotował relację zdjęciową fotografując najpiękniejsze momenty.
Dziękujemy Rodzicom, Dziadkom, którzy wspierali dzisiaj Naszych Olimpijczyków.
Ogromne podziękowania kierujemy do Pana Piotra Konopy BovaTrans Kalisz dziękując za transport Naszej Kadry Olimpijskiej .
Dziękujemy i gratulujemy Niepubliczna Szkoła Podstawowa Specjalna „Olanka” świetnej organizacji wydarzenia !!
OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ BIBLIOTEKARZA I BIBLIOTEK
W tym dniu kierujemy serdeczne słowa do Pani Sylwii Czelusty – Naszego Nauczyciela/Bibliotekarza . Dziękujemy za pasję, zaangażowanie i wkład w promowanie czytelnictwa. To dzięki Pani świat książek z perspektywy ucznia staje się jeszcze piękniejszy!
SMART CLUB SZKOŁA PRZEDSIĘBIORCZOŚCI DLA DZIECI I MŁODZIEŻY
Dnia 7 maja odbyło się spotkanie integracyjne przedstawicieli Naszych Uczniów z uczniami SMART CLUB. Spotkanie daje początek ciekawej i twórczej współpracy obu placówek. Wzajemnie będziemy obdarzać się jej owocami, ale także dzielić nimi z lokalnym środowiskiem. Naszą Szkołę dziś reprezentowali: Pani Dyrektor oraz Uczniowie: Zuzanna , Gabrysia , Lenka , Filip i Dawid . Serdecznie dziękujemy Pani Dyrektor za zaproszenie, a uczniom SMART CLUB za wspaniałe Nas przyjęcie.
PREELIMINACJE DO XI REGIONALNEGO MITYNGU LEKKOATLETYCZNEGO OLIMPIAD SPECJALNYCH
Rekonesans zrobiony, preeleminacje zaliczone. Nasi olimpijczycy są zwarci i gotowi aby w maju wziąć udział w XI Regionalnym Mityngu Lekkoatletycznym Olimpiad Specjalnych.
SESJA SAMOKSZTAŁCENIOWA
W ramach działań Specjalistycznego Centrum Wspierającego Edukację Włączającą (SCWEW) odbyła się pierwsza Sesja Samokształceniowa dla pedagogów specjalnych ze szkół podstawowych z terenu Miasta Kalisza. Celem działania jest wsparcie pedagogów w rozwiązywania problemów i wspomaganie ich w codziennej pracy. Sesję realizuje człon Naszej pomocy psychologiczno-pedagogicznej w osobach Pani pedagog: Marleny Grajek i Pani Psycholog: Marty Szymańskiej . Poza merytorycznym aspektem spotkania pedagodzy specjalni mieli możliwość zwiedzenia naszej placówki, poznania uczniów jak i szerokiej oferty edukacyjno-terapeutycznej. Na zakończenie uczniowie pod kierunkiem Pana Szymona Blachowskiego zaprezentowali Gościom metodę Suzuki oraz metodę Muzogramów , wykorzystując ją w znanej wszystkim Belgijce. Mamy nadzieję, że systematyczne spotkania w ramach Sesji Samokształceniowych zapoczątkują wspaniałą międzyszkolną współpracę
KONKURS PATRIOTYCZNY
W naszej szkole odbył się konkurs patriotyczny, podczas którego uczniowie mogli wykazać się wiedzą dotyczącą Świąt 1 i 3 Maja. Uczniowie pracowali zespołowo, zadania były różnorodne, wymagały od uczestników zaangażowania, wiedzy i kreatywności. Sam konkurs był także okazją do integracji zespołów klasowych oraz zaprezentowania mocnych stron każdego uczestnika. Młodszym uczniom pomagali starsi uczniowie – koleżanki i koledzy z klasy 7a.
Zadania konkursowe okazały się bardzo łatwe dla uczniów, ponieważ przystąpili do konkursu doskonale przygotowani. Bardzo dziękujemy nauczycielom, którzy przygotowali uczniów do konkursu, ale także tym, którzy zorganizowali i zrealizowali to ogólnoszkolne wydarzenie: Pani Marcie Ignaszak , Pani Dominice Bukowskiej , Pani Magdalenie Dudek-Wolnej i Pani Katarzynie Chrzanowskiej
OBCHODY DNIA ZIEMI
W ramach kolejnych działań związanych z obchodzonym Dniem Ziemi Pani Beata Kujawiak-Sztukowska wraz z Panią Katarzyną Chrzanowską zorganizowały spacer na ścieżkę ekologiczną mieszczącą się przy ul. Piwonickiej w Kaliszu ( teren PSZOK). Na ścieżce uczniowie 5 klas zobaczyli :
gabloty/tablice informacyjne dotyczące segregacji odpadów,
kompostownik,
zbiornik na deszczówkę .
Znaleźć można tam też informacje o odnawialnych źródłach energii, o drodze jaką pokonują nasze odpady, ale także dlaczego ważne jest segregowanie śmieci i czym jest recykling .
Joanna Drabik Tancerka Teatru Wielkiego Opery Narodowej z wizytą w Naszej Szkole
Za nami pierwsze spotkanie z tancerką Teatru Wielkiego Opery Narodowej – Joanną Drabik, która przyjechała do nas specjalnie z Warszawy . Była muzyka, dynamika, taniec, radość i uśmiech – słowem wszystko co nam w duszy gra. Pani Asia skradła Nasze serca, a po dzisiejszym spotkaniu z Panią Dyrektor narodził się piękny pomysł wymagający czasu i pracy…
FUNDACJA SKRZYDŁA LASU
Na zaproszenie Pani dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 w Kaliszu, klasa 7a wraz z wychowawcą uczestniczyła w zajęciach z dzikimi ptakami . Zajęcia poprowadził pan Piotr Nadolski z Fundacji Skrzydła Lasu. Sokolnik opowiadał nam o zwyczajach zwierząt oraz swojej pasji i pracy.
MECZ INTEGRACYJNY
Na szkolnym boisku rozegrano towarzyski mecz integrujący chłopców z klas 6a, 8a i 8b. Nie obyło się bez fauli i żółtych kartek Mecz sędziował Pan Hubert Piasecki. Wynik: 2:1. Strzelcy: Kacper , Wiktor i Adrian .
WIOSNA….ACH TO TY !
Podczas zajęć uczniowie Zespołów Edukacyjno-Terapeutycznych wspominali minioną zimę poprzez różne aktywności: lepienie bałwana ze sztucznego śniegu, rzucali się śnieżkami zrobionymi z kulek papieru. Wiosna została przywitana letnim deszczykiem oraz wazonem z kwiatami bzu i jabłoni . Pomysłodawczyniami zajęć były wychowawczynie klas ZET: Pani Sylwia Czelusta, Pani Beata Jóźwiak i Pani Anna Tkacz .
ANONIMOWY DARCZYŃCA
Dziękujemy anonimowemu darczyńcy za przekazanie 4 zestawów słuchawek gamingowych . Taki upominek w świątecznym okresie sprawił nam wiele radości . Uśmiechamy się do każdego „zajączka” , który chciałby wesprzeć naszą szkołę… mamy jeszcze trochę miejsca .
KONKURS WIEDZY BRD
Najlepsi w województwie Wielkopolskim !!! Nasza drużyna wróciła z Poznania, gdzie triumfowała zwycięstwo w Turnieju BRD . Niebawem udział w Mistrzostwach Polski w Stargardzie Gdańskim.
ŚWIATOWY DZIEŃ ŚWIADOMOŚCI AUTYZMU
Światowy Dzień Świadomości Autyzmu to okazja, aby zwiększyć wiedzę i empatię wobec osób z autyzmem oraz ich rodzin. Kluczowe jest promowanie akceptacji, zrozumienia oraz odpowiedniego wsparcia terapeutycznego i edukacyjnego. Każdy z nas może przyczynić się do budowania społeczeństwa, które wspiera osoby ze spektrum autyzmu na każdym etapie ich życia.
KAMPANIA Z OKAZJI DNIA ZESPOŁU DOWNA
3500 dzieci, 350 egzemplarzy przekazanych książek, 35 placówek – z takim wynikiem kończymy Kampanię Edukacyjną związaną z obchodzonym dzisiaj Światowym Dniem Zespołu Downa . W ramach akcji realizowaliśmy pogadankę na bazie bajki autorstwa Pani Angeliki Jarych pt. ” Planeta Imma”, która porusza temat funkcjonowania dziecka z Zespołem Downa w grupie zróżnicowanej. Akcję zainaugurowaliśmy wraz z Prezydentem Miasta Kalisza panem Krystianem Kinastowskim w Szkole Podstawowej nr 4 im. Marii Dąbrowskiej w Kaliszu. W ramach projektu Specjalistycznych Centrów Wspierających Edukację Włączającą , który Nasza Szkoła realizowała jako jedyna w Wielkopolsce wydaliśmy bajkę, którą mogliśmy przekazać do placówek edukacyjnych. Niech sieje empatią, zrozumieniem, świadomością i serdecznością wobec różnorodności
Kampanię w placówkach realizowały :
Pani Angelika Jarych – autorka bajki
Pani Dyrektor Sylwia Baranowska
Pani Marlena Grajek – Nasz pedagog
Pani Marta Szymańska – Nasz psycholog
Pani Magdalena Muller – mama Naszego ucznia Dawidka
Pani Monika Skrzypek, Pani Marta Ignaszak i Pani Paulina Okrasa-Burczyk – nauczycielki Naszej Szkoły
21 marca Światowy Dzień Zespołu Downa
Dziś obchodzimy Światowy Dzień Zespołu Downa, który jest również znany jako Dzień Kolorowej Skarpetki.
To okazja do podnoszenia świadomości społecznej na temat życia z trisomią 21.
Wiosenna warsztaty wielkanocne w Hotelu Stara Stajnia cz. 2
Wiosenne warsztaty wielkanocne
Grupa Naszych Uczniów odwiedziła Hotel karczma Stara Stajnia w Zawidowicach. Podczas pobytu uczniowie mieli okazję zobaczyć pokaz robienia baranka z masła . Poza tym samodzielnie dekorowali mazurki jak i przygotowali maślane bułeczki , które w dalszej kolejności wypiekli w karczmianej kuchni. Na koniec wspólnie zjedli wielkanocne śniadanko, po czym w ramach relaksu zwiedzili ośrodek. W bliskim kontakcie z przyrodą i zwierzętami mogli zaobserwować budzącą się do życia przyrodę bo wiosna tuż tuż…. Bardzo dziękujemy za gościnność i wspaniale spędzony czas .
Stymulacja polisensoryczna
Stymulacja polisensoryczna podczas zajęć rewalidacyjno-wychowawczych w domu . Wiktoria bardzo lubi wszystkie aktywności proponowane przez nauczycieli. Najlepszą oceną pracy jak i miarą sukcesu jest Jej uśmiech .
„Dzień Dinozaura„
Zespoły rewalidacyjno-wychowawcze obchodziły „Dzień Dinozaura” . Uczestnicy oprócz stymulacji sensorycznej materiałami o różnej fakturze przy budowie dinozaurowego gniazda, próbowali wydobyć Dinozaura z lodowego jaja . Poza tym wykonali gorący wulkan
Warsztaty „W krainie lodu”
Uczniowie pod czujnym okiem ekspertów z zapałem wykonywali doświadczenia. Stworzyli sztuczny śnieg , spowodowali wybuch zimowego wulkanu , stworzyli burzę w zlewce . Na koniec obserwowali jak można stworzyć śnieżną chmurę za pomocą suchego lodu. To było bardzo twórcze spotkanie . Dziękujemy Wulkan Doświadczeń !!
ALPAKOTERAPIA
W tym roku minęło 5 lat od pierwszego spotkania z alpakami w Naszej Szkole. Jesteśmy pionierami wdrożenia w Polsce alpakoterapii jako stałej metody wsparcia dla uczniów. Udało się to dzięki współpracy z Alpaki Cudaki i Ich wspaniałym alpakom.
Od tamtej pory alpaki systematycznie pracują z Naszymi uczniami, a kontakt z Nimi działa cuda…ustępują lęki i nadwrażliwości, a zapoczątkowany kontakt ze zwierzęciem stanowi płynny pomost do kontaktu z człowiekiem. Do tego każdorazowo Uczniowie z entuzjazmem reagują na obecność zwierząt.
Innowacyjność wdrożonego projektu spowodowała duże zainteresowanie wielu ogólnopolskich mediów, w tym Polskiej Agencji Prasowej oraz ekipy DDTVN , która przyjechała do Naszej Szkoły, by nakręcić reportaż .
„Święto ognia”
Specjalny pokaz filmu „Święto ognia”, zorganizowany przez panią dyrektor Sylwię Baranowską, zainteresował zarówno mieszkańców naszego miasta jak i kaliskie media.
Chór Nauczycielski „Diciannove” podczas Gali Piosenki i Poezji Patriotycznej.
„Diciannove”, czyli Nauczycielski chór Naszej Szkoły, wystąpił gościnnie podczas Gali Piosenki i Poezji Patriotycznej
Spotkanie autorskie
Książki autorstwa Naszego Gościa to wspaniały materiał na lekcje wychowawcze, lekcje biblioteczne, ale i wspaniała lektura na co dzień dla każdego . Pan Marek Michalak już niebawem w Kaliszu, w Naszej Szkole !! Zapraszamy
…na sali gimnastycznej
Doświadczamy
W Naszej Szkole się uczymy, ale także tężyznę ćwiczymy
Lekcja chemii
Doposażenie przez Panią dyrektor w środki dydaktyczne w postaci szkła laboratoryjnego i chemicznego zwiększyło nasze możliwości realizacji profesjonalnych lekcji chemii . Na jednej z ostatnich lekcji uczniowie kl.VII sporządzali mieszaniny, po ich wykonaniu określali rodzaj, a na koniec proponowali metody ich rozdzielania na składniki z których powstały. Dokonali tego za pomocą rozdzielacza, filtracji, przyrządów mechanicznych typu sitko oraz magnezu. Doświadczalna forma zajęć niewątpliwie wpływa na lepsze przyswajanie wiedzy .
Ślubowanie uczniów klas pierwszych ’23
To był ważny dzień dla Naszych najmłodszych – uczniów klas pierwszych, którzy podczas pięknej uroczystości zostali przyjęci do szkolnej społeczności Naszej Szkoły . Było pięknie i wzruszająco . Dziękujemy Paniom : Marcie Porębnej-Jesiołowskiej , Magdalenie , Jolancie Stasiak , Justynie Knychaus , Lidii Kornackiej za przygotowanie pięknej uroczystości oraz artystom-uczniom starszych klas: Amelce, Julii, Kubie, Oliwii, Nadii, Neli, Martynie, Laurze, Idze i Weronice. Byliście wspaniali
Z wizytą w Książnicy Pedagogicznej w Kaliszu
Uczniowie klasy 6 c Zespołu Edukacyjno-Terapeutycznego uczestniczyli w piątek w zajęciach w PBP Książnica Pedagogiczna im. A. Parczewskiego w Kaliszuj, podczas których wykonywali własne zakładki do książek metodą enkaustyczną . Ponadto chłopcy mieli możliwość poznać tajniki pracy bibliotekarza i zwiedzić różne miejsca w bibliotece, do których nie każdy czytelnik ma dostęp. W wielkim magazynie książek szukali za pomocą odpowiedniego numeru „Akademii pana Kleksa”- udało się, choć przy takiej ilości regałów i półek- nie było to proste zadanie! Uczniowie zobaczyli także, jak wyglądała dawna szkoła, jakie były kiedyś przybory szkolne i nawet próbowali zadzwonić… z jakże dziwnego telefonu . Dziękujemy za przemiłą atmosferę i duże zaangażowanie Pań bibliotekarek Pojawimy się ponownie, ponieważ Oskar nie może się doczekać, kiedy znowu będzie mógł poczytać książkę o Robercie Lewandowskim!
Spotkanie ze Strażą Miejską
W poniedziałkowy poranek w naszej szkole odbyły się zajęcia profilaktyczne MAŁY OPIEKUN PSAFunkcjonariuszka straży miejskiej pani Anita Bugajny przekazała najmłodszym uczniom podstawowe wiadomości na temat zasad dotyczących sprawowania właściwej opieki nad psami. Informowała dzieci jak postępować w przypadku ataku agresywnego czworonoga. Celem zajęć było również uświadomienie dzieciom, że posiadanie psa to nie tylko zabawa, ale również obowiązki. Ponadto w trakcie pogadanki poruszane są także tematy związane ze sprzątaniem odchodów pozostawionych przez pupila. Strażniczka omawiła również zasady prowadzenia psa na smyczy i opieki nad czworonogiem w miejscach publicznych.. Dziękujemy organizatorce spotkania – Pani Marcie Porębnej-Jesiołowskiej .
Rehabilitacja wzroku
Korzystając z metod tyflopedagogiki podczas zajęć nauczyciel dobiera pomoce i metody pracy w taki sposób, aby móc jak najbardziej efektywnie pracować z uczniem słabowidzącym .Do pracy wykorzystujemy między innymi piłkę Marsdena, którą wykorzystuje się do fiksacji wzroku, a to w konsekwencji powoduje poprawę zakresu pola widzenia. Ponadto wykorzystujemy karty kontrastowe, a także powiększalniki , które wspomagają proces uczenia się .
„Kuchnia marzeń”
Dziś sfinalizowaliśmy działanie na które Pani dyrektor pozyskała środki z Telewizja Polska w ramach projektu „Reklama Dzieciom” w kwocie 20.000 zł . Mowa o „Kuchni Marzeń”, która dosłownie spełnia Nasze oczekiwania. Pomieszczenie zostało wyposażone we wszystkie możliwe sprzęty AGD: Thermomix , tostery, lodówkę, kuchenkę, beztłuszczową frytownicę. Wyposażenie wraz z produktami spożywczymi dostępnymi w każdej kuchni ma swoje miejsce w pięknej zabudowie , która została zaprojektowana i wykonana również w ramach projektu „Kuchnia Marzeń”. Serdecznie dziękujemy wykonawcom zabudowy za projekt i szybką realizację . Jak widać na załączonych zdjęciach kuchnia najważniejszym dla Nas-uczniom bardzo się podoba .
Dzień Postaci z Bajek
Szkolna biblioteka pod opieką nauczyciela bibliotekarza-Pani Sylwii Czelusty zawsze jest otwarta dla dzieci, ale otwarta jest także na kreatywne pomysły nauczycieli Naszej Szkoły . W związku z obchodzonym Dniem Postaci z bajek biblioteka stała się miejscem ciekawych przeobrażeń uczniów i nauczycieli . Takie sytuacje sprzyjają dobrej zabawie, ale także integracji szkolnego środowiska . Zobaczcie sami !!
Święto Niepodległości 2023
Społeczność Naszej Szkoły także uczciła Narodowe Święto Niepodległości biorąc udział w uroczystości, której artystyczny wydźwięk poruszył wszystkie szkolne serca . Za wzruszenia dziękujemy uczniom oraz nauczycielom, którzy przygotowali piękne widowisko : Pani Dominice Bukowskiej i Pani Justynie Knychaus . Aranżacja i akompaniament: Pan Szymon Blachowski . Dźwięk: Pan Hubert Piasecki . Uczniowie: Laura , Filip , Oliwia , Julia , Weronika , Samanta , Iga , Julia , Paweł , Nazar , Luiza , Malwina .
Crispy Natural
Warsztaty z Crispy Natural czyli uczenie przez doświadczenie
Na zaproszenie Pani Dyrektor w Naszej Szkole pojawili się przedstawiciele Crispy Natural: Pani Karolina Wiśniewska i Pan Adam Sobczyński, którzy dla uczniów klas siódmych i ósmych przygotowali i przeprowadzili rewelacyjne warsztaty z fabułą gry terenowej . Dzięki kreatywności Naszych gości uczniowie dowiedzieli się jak wygląda proces przygotowania owoców do suszenia w fabryce. Uczestnicy warsztatów między innymi badali organoleptycznie produkty, dowiedzieli się jak sprawdzać świeżość jabłek za pomocą płynu Lugola, wykrywali witaminę C, malowali na mleku, a na koniec wykonywali makietę fabryki suszenia owoców . Ponieważ warsztaty zostały zrealizowane w „Dzień jabłka” również w tym dniu zasadziliśmy wspólnie z gośćmi podarowane przez nich drzewka jabłoni oraz rozpoczęliśmy konsumpcję kg jabłek , które otrzymaliśmy od przedstawicieli firmy. Raz jeszcze dziękujemy Pani Karolinie i Panu Adamowi za kreatywne spotkanie . Jesteśmy pod wrażeniem zaangażowania i pasji .
Dziękujemy Crispy Natural za przekazanie zdjęć dokumentujących warsztaty .
Łoś Czystoś
Dziś Naszych najmłodszych uczniów odwiedził Łoś Czystoś, który przeprowadził zajęcia dotyczące ekologii. Głównym celem spotkania było wdrożenie dzieci do dostrzegania piękna otaczającego świata przyrody i nabywanie umiejętności dbania o czystość najbliższego otoczenia. Pan Piotr uświadomił dzieciom jak ważna jest segregacja odpadów. Uczniowie dowiedzieli się, dlaczego pojemniki różnią się kolorami i co należy do nich wrzucać. Dzieci mogły samodzielnie segregować śmieci i podjąć próby umieszczania poszczególnych przedmiotów w odpowiednich pojemnikach. Wszyscy uczniowie po prelekcji poradzili sobie z tym zadaniem znakomicie . Na koniec spotkania uczniowie otrzymali upominki, które sprawiły im wiele radości i będą zachęcać do dbania o nasze środowisko. Serdecznie dziękujemy Łosiowi Czystosiowi za rozbudzanie wrażliwości ekologicznej u dzieci już od najmłodszych lat, co mamy nadzieję, że w przyszłości zaowocuje odpowiedzialnością za losy naszego środowiska. Dziękujemy Pani Marcie Porębnej-Jesiołowskiej za organizację spotkania
Fundacja Ewy Naworol
Dziś gościliśmy przedstawicieli Fundacja Ewy Naworol, którzy specjalnie do Nas przyjechali amerykańskim, oryginalnym ciągnikiem siodłowym. Nasi Uczniowie wzięli udział w zajęciach na multimedialnej sali, która znajduje się w ciężarówce. W ramach warsztatów pod hasłem „My nie gryziemy” poznali dwa urocze pieski : Witoi Colę , dowiedzieli się jak odczytywać sygnały płynące z mowy ciała, jak w bezpieczny sposób obcować z psem, ale także jak odpowiedzialnie opiekować się zwierzętami. Wrażenia z tego edukacyjnego spotkania utrwalone w kadrach zostaną z Nami na długo . Bardzo dziękujemy Fundacja Ewy Naworol .
X Regionalny Dzień Młodego Sportowca Olimpiad Specjalnych Chełmce 2023
19.10 odbył się program „Młodzi Sportowcy” który ma na celu wprowadzenie młodszych dzieci w świat sportu. Naszą Szkołę reprezentowało 19 zawodników :
Maciek i Rysiu z Panią Beatką
Marta, Wiktoria, Martyna i Karina z Panią Anią
Julia, Basia i Kacper z Panią Jola
Ewa, Agata, Milena i Olek z Panią Anią
Ewelinka, Dawid, Alan i Lucjan z Panią Beatą oraz Pani Magda i Pani Kasia
Uczestniczyliśmy w 10 konkurencjach sprawnościowych- m.in.tor przeszkód, rzuty, toczenie piłki, mini golf, skoki…Pokazaliśmy, że energii nam nie brakuje, a sprawność fizyczna w nas drzemie nie od dziś . Jak na prawdziwe zawody przystało odbyła się ceremonia medalowa i każdy z nas wrócił do domu ze swoim złotym krążkiem!!Dziękujemy ORW Tęcza Fundacja Dzieciom Pomagaj za zaproszenie i świetnie zorganizowane zawody. Bawiliśmy się super
Nagroda Prezydenta w roku szkolnym 23/24
W przededniu Dnia Edukacji Narodowej podczas uroczystej Gali zorganizowanej przez Krystian Kinastowski – Prezydent Kalisza Nauczycielka Naszej Szkoły Pani Dominika Bukowska otrzymała Nagrodę Prezydenta za wyróżniające osiągnięcia w pracy dydaktyczno-wychowawczej . Pełni dumy i radości serdecznie Pani gratulujemy!
7 Bieg Charytatywny PKO BP
Kiedy Kalisz kibicuje
Pierwsze miejsce dziś zajmuje
Dziś reprezentacja Naszej Szkoły wzięła udział w 7.Biegu Charytatywnym PKO BP, który odbywał się w 12 lokalizacjach w Polsce-my wybraliśmy województwo kujawsko-pomorskie . Wzięliśmy także udział w towarzyszącym imprezie konkursie na najlepszą Strefę Kibica . Nasz udział stał się już tradycją ponieważ czwarty raz z rzędu WYGRALIŚMY i tym samym otrzymamy sporą kwotę pieniędzy dla Naszej Szkoły . Dziękujemy Naszym wspaniałym biegaczom oraz ekipie, która poświęciła sobotę , by pomóc Nam wygrać !!. Dziękujemy także Panu Piotrowi z BovaTrans Kalisz za bezpieczną, przebiegającą w miłej atmosferze podróż .
Fot. Tata Filipa
W ubiegłych latach w trzech polskich miastach wygraliśmy „Strefę Kibica” trzy razy z rzędu wygrywając łącznie 30.000 zł . Jesteśmy szczęśliwi, że i tym razem Nam się udało . W grupie siła
Koło artystyczno- dekoratorskie
Zajęcia koła artystyczno-dekoratorskiego to sposób na ciekawe spędzenie czasu poza lekcjami. Uczestnikami koła są uczniowie różnych klas, a łączą ich wspólne zainteresowania. Jak widać pomysłów i inwencji twórczej Uczniom nie brakuje .
Spotkanie autorskie
Iwona Katarzyna Pawlak – odtwórczyni roli Justyny Orzelskiej w filmie „Nad Niemnem” była gościem specjalnym spotkania z okazji Narodowego Czytania w PBP Książnica Pedagogiczna im. A. Parczewskiego w Kaliszu. Uczniowie kl.8 wraz z Panią Dominiką Bukowską wzięli udział w spotkaniu z aktorką, podczas którego przekazali na pamiątkę wydane przez Nas książeczki, otrzymali także miły wpis do szkolnej Księgi Pamiątkowej . Cieszymy się, że mogliśmy wziąć udział w tak ciekawym wydarzeniu.
W naszym ogrodzie
Pierwsze dwa tygodnie pobytu w szkole za Nami . To ważny okres dla wszystkich uczniów, ze szczególnym uwzględnieniem tych, którzy dołączyli do szkoły. By wszyscy dobrze się czuli wychowawcy projektują wiele aktywności , dzięki którym uczniowie się poznają i pracują zespołowo . Najlepszym przykładem jest klasa Pani Izabeli Plichty, która aktywnie wzięła udział w akcji „Sprzątanie Świata”, ale także w ramach hortiterapii zadbała o szkolny ogródek .
Sport to zdrowie
Cieszymy się, że piękna pogoda umożliwia nam sportowe aktywności. Korzystamy też z rowerów, które Fundacja Eco Textil przekazała nam kilka lat temu.
„Wielkopolska watra Powstania”
Dziś w Poznaniu w Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918 – 1919, oddział WMN Nasz Uczeń Tobiasz Tomczyk odebrał nagrodę w konkursie ?Wielkopolska warta Powstania?, w którym zadaniem konkursowym było wykonanie medalu dla Powstańca. Tobiaszkowi raz jeszcze gratulujemy i dziękujemy, ze tak wspaniale reprezentował Naszą Szkołę .
Zabawy w MDKu
Dzisiejsze zajęcia artystyczne z elementami rytmiki w Młodzieżowy Dom Kultury w Kaliszu. Dziękujemy Pani Magdalenie Żarneckiej za realizację zajęć z uczniami z Zespołów Edukacyjno-Terapeutycznych. .
Zajęcia u Zoi
Zoja to jedna z Naszych najmłodszych podopiecznych, która realizuje zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze w domu. Zoja pracuje z nauczycielami, a my cieszymy się z jej postępów.
Zajęcia rewalidacyjne
Zajęcia rewalidacji indywidualnej mają charakter terapeutyczny, usprawniający i korekcyjny. Celem działań podejmowanych przez specjalistów pracujących na zajęcia rewalidacyjnych jest przywrócenie sprawności uczniom w takim stopniu, aby umożliwić im optymalny rozwój i sprawne funkcjonowanie . Przygotowując zajęcia nauczyciele czerpią inspiracje z zainteresowań uczniów, ale także ich mocnych stron . By zajęcia uatrakcyjniać i wspierać motywację swoich uczniów nauczyciele starają się wykorzystywać różnorodne metody i formy pracy oraz nowoczesne narzędzia technologiczne jak np. długopisy 3 D .
Fot. Katarzyna Janowska
Chemia z jajem, czyli eksperymenty z farbowaniem pisanek
Tym razem uczestnicy Koła „Młodzi Odkrywcy” razem z klasą Pani Marty Ignaszak 6a i uczniami z zajęć rewalidacyjnych Pani Magdaleny Maciejewskiej poznawali naturalne barwniki, odkrywali w jaki sposób można wydobyć z nich kolor i upiększyć wielkanocne jajka. Zwieńczeniem zajęć było wykonanie plakatu, na którym znalazły się wszystkie zebrane przez uczniów informacje dotyczące jaja – między innymi dotyczące jego budowy , wartości odżywczej, rodzaju naturalnych barwników . To były bardzo odkrywcze zajęcia
Przedświąteczne przygotowania na III piętrze 🙂
Trzy Zespoły Edukacyjno-Terapeutyczne, które sąsiadują ze sobą na III piętrze zorganizowały świąteczne spotkanie , które to poprzedziły kulinarne działania – uczniowie sami piekli ciasta, w tym świąteczną babkę.
Warsztaty Świąteczne
4 kwietnia gościliśmy w Naszej Szkole Panią Różę Pomiecińską , pracownika PBP Książnica Pedagogiczna im. A. Parczewskiego w Kaliszu. Pani Róża przeprowadziła z klasami 8a, 8b, 6a i 4e warsztaty świąteczne. Uczniowie rozwiązywali zadania na tablicy interaktywnej przypominając sobie tradycje i zwyczaje związane z Wielkanocą. Dużo radości sprawiło uczniom kodowanie oraz pisanie życzeń na kartkach świątecznych. Dziękujemy pani Róży , że zechciała z nami spędzić ten przedświąteczny czas .
Świąteczne przygotowania
Przedświąteczne spotkania rozpocząć czas – klasa 3 D ZET i 2 C ZET. Pozdrawiamy serdecznie Agatkę i Dawidka, którzy dziś nie mogli być z nami .
Mobilne Laboratoria Przyszłości
Dziś gościliśmy w Naszej Szkole #MobilneLaboratoriaPrzyszłości , ale także 60 uczniów kilku szkół podstawowych, których zaprosiliśmy do udziału we wspólnych warsztatach. Uczniowie Naszej Szkoły, Szkoła Podstawowa Nr 12 W Kaliszu, Szkoła Podstawowa nr 13 im. Władysława Kościelniaka w Kaliszu oraz Szkoły Podstawowej w Stobnie Siódmym wzięli udział w dwóch bardzo ciekawych i angażujących działaniach warsztatowych :
Robotyka z robotem Dash
Google VR
Poza tym uczniowie mieli okazję zgłębić tajniki pracy z długopisami 3D. Dziękujemy edukatorom, ale także uczniom i ich opiekunom, którzy entuzjastycznie odebrali dzisiejsze warsztatowe spotkania.
Program #MobilneLaboratoriaPrzyszłości realizowany jest przez: Ministerstwo Edukacji i NaukiTechcentrumGovTechIBE Instytut Badań EdukacyjnychOśrodek Rozwoju EdukacjiMinisterstwo Edukacji i Nauki
Więcej informacji : https://www.gov.pl/web/laboratoria
Warsztaty Świąteczne dla dzieci i rodziców z WWRD
Wraz z rodzicami i nauczycielami, którzy pracują w ramach Wczesnego Wspomagania Rozwoju Dziecka Nasi najmłodsi podopieczni mieli okazję stworzyć swój świąteczny stroik. Spotkanie było także doskonałą okazją do wspólnej, dziecięcej zabawy . Było bardzo kreatywnie i miło . Dziękujemy Wam za wspólny czas .
Warsztaty z funkcjonowania dzieci/ osób w spektrum autyzmu
Z edukacyjną misją w SP 12
Przychylając się do prośby Pani Dyrektor Szkoła Podstawowa Nr 12 W Kaliszu (placówki projektowej SCWEW) Nasz Szkolny pedagog: Pani Marlena Grajek i psycholog: Pani Marta Szymańska udały się do tejże placówki. Celem wizyty była prelekcja na temat funkcjonowania dzieci/osób w spektrum autyzmu. Uczniowie całej szkoły mieli także okazję bezpośrednio doświadczyć doznań sensorycznych, a tym samym poczuć z jakimi problemami na co dzień mogą borykać się osoby w spektrum autyzmu .
Warsztaty Świąteczne dla uczestników WWRD
Warsztaty świąteczne dla dzieci z WWRD
Wraz z rodzicami i nauczycielami, którzy pracują w ramach Wczesnego Wspomagania Rozwoju Dziecka Nasi najmłodsi podopieczni mieli okazję stworzyć swój świąteczny stroik. Spotkanie było także doskonałą okazją do wspólnej, dziecięcej zabawy . Było bardzo kreatywnie i miło . Dziękujemy Wam za wspólny czas .
Finał Wojewódzkiego Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa
Awans na Mistrzostwa Polski !!!
WiktorKrystian Fabian zajęli dziś w Poznaniu miejsce w Finale Wojewódzkim Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym dla Szkół Specjalnych i Specjalnych Ośrodków Szkolno-Wychowawczych. Rywalizowali z drużynami m.in. z Poznania, Turku, Borzęciczek, Szamotuł, Gniezna i Mosiny na rowerowym torze przeszkód, w udzielaniu pierwszej pomocy i w rozwiązywaniu testów z przepisów ruchu drogowego. Spisali się znakomicie, dzięki czemu wywalczyli awans na Mistrzostwa Polski, gdzie w czerwcu, będą reprezentować województwo wielkopolskie. Już dzisiaj trzymamy kciuki. Za dzisiejszy sukces ogromne BRAWA i GRATULACJE . Jesteśmy z Was bardzo dumni !!!
W tym miejscu składamy podziękowania i wyrazy wdzięczności dla Dyrektora Pana Sławomira Chrzanowskiego oraz Pana Radosława Paducha z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Kaliszu za możliwość uczestniczenia w turnieju oraz za organizacje wyjazdu .
Zajęcia otwarte
Dziś podejrzeliśmy zajęcia otwarte w kl. I-III, które prowadziła Pani Magdalena Józefiak. Tematem aktywizujących zajęć warsztatowych był „Wiosenny wianek wielkanocny” .
Alpakoterapia
Alpaki są uroczymi zwierzętami , które wzbudzają powszechną sympatię i działają na człowieka uspokajająco. Nasi uczniowie też je uwielbiają. Podczas zajęć z alpakami udział bierze także specjalista z zakresu alpakoterapii, który nimi kieruje i zarazem sprawuje opiekę – naszym specjalistą jest Pani Justyna z Alpaki Cudaki, z którą współpracujemy już 5 lat . Jesteśmy pierwszą Szkołą w Polsce, która na stałe wdrożyła alpakoterapię jako formę wsparcia uczniów. Nasze innowacyjne działanie zostało dostrzeżone przez zespół Dzień Dobry TVN, który podczas pobytu w Naszej Szkole przygotował reportaż z udziałem Naszych Uczniów i alpak.
Dla przypomnienia
Alpakoterapia sprowadza się przede wszystkim do spędzania czasu w towarzystwie alpak, terapia zawsze dostosowywana jest do indywidualnych potrzeb pacjenta. W trakcie zajęć można karmić alpaki, głaskać je i przytulać, spacerować z nimi albo po prostu przebywać w ich otoczeniu. W czasie sesji terapeutycznej mogą też pojawić się elementy zabawy z alpakami lub ich pielęgnacji. Alpakoterapia jest skierowana przede wszystkim na poprawę stanu psychicznego pacjenta. Głaskanie i przytulanie alpak, a nawet już samo patrzenie na nie przyczynia się do zwiększenia wydzielania endorfin, czyli hormonów szczęścia. Dzięki temu sesja terapeutyczna z udziałem alpak poprawia nastrój, wycisza, uspokaja i relaksuje. Zajęcia z alpakami stymulują układ nerwowy, pomagają w pokonywaniu lęków i przełamywaniu barier psychicznych, a także podnoszą samoocenę i pomagają w budowaniu pewności siebie.
Smerfna piątka
„Smerfna Piątka”
Nasza Szkoła zawsze aktywnie uczestniczy w lokalnych, sportowych wydarzeniach. Dziś w biegu „Smerfna Piątka” organizowanym przez Komenda Miejska Policji w Kaliszu wzięły udział :
– Pani Anna Bolińska (Kadra pedagogiczna)
– Roksana (Uczniowie)
– Pani Agnieszka Krawczyk(Rada Rodziców)
Wizyta studentek
Z wielką radością przyjęliśmy dzisiaj w szkolnych progach studentów, którzy przyjechali do Nas specjalnie z Poznania. Grupa 20 studentów „Pedagogiki Specjalnej” Uniwersytet Adama Mickiewicza wraz z dr Matylda Pachowicz chciała poznać bliżej Naszą Szkołę, ale także dowiedzieć się jak funkcjonują jedyne w Wielkopolsce – Specjalistyczne Centrum Wspierające Edukację Włączającą (SCWEW) i Ośrodek Wsparcia i Testów (OWiT). Bardzo dziękujemy za miłe spotkanie – mamy nadzieję, że zaraziliśmy Was radością i pasją z jaką działamy na rzecz Naszych Uczniów .
K(ś)wietne skrzydła
Pierwszy dzień wiosny to i klimat u Nas radosny !!
Zwieńczeniem artystycznej pracy uczniów jest piękny mural, który możemy podziwiać na jednej z kondygnacji Naszej Szkoły. Piękne motyle skrzydła zdobią korytarz, stanowią także doskonałe miejsce do robienia wiosennych zdjęć . Uczniowie wykonali dzieło pod kierunkiem i z pomocą projektantki szkolnego muralu Pani Agaty Morawskiej .
Światowy Dzień Zespołu Downa
Społeczna akcja w terenie czyli Światowy Dzień Zespołu Downa
Kancelaria Wiceprezydenta Miasta – Pana Grzegorza Kulawinka, Delegatura Kuratorium Oświaty w Kaliszu , Wydziały Urzędu Miasta Kalisza to miejsca, które odwiedziliśmy dziś w ramach społecznej kampanii – przekazaliśmy plakaty i ulotki edukacyjne. Były to bardzo miłe spotkania, okraszone ciekawymi rozmowami, spotkaliśmy się z dużą dozą życzliwości i serdeczności . Dzień zakończyliśmy w Cafe Calisia, gdzie kosztowaliśmy pyszne słodkości , mogliśmy wspólnie się pobawić, pośmiać i miło spędzić czas. Zapamiętamy ten dzień na długo !!!! .
Dzisiejsza akcja wpisuje się w działania Specjalistycznego Centrum Wspierającego Edukację Włączającą – ma na celu włączanie nie tylko w edukacyjnym, ale również społecznym aspekcie.
Składamy serdeczne podziękowania dla firmy BovaTrans Kalisz , która zapewniła nam dzisiaj wspaniałą miejską wycieczkę ułatwiając dotarcie do wybranych punktów. Szczególne serdeczne słowa kierujemy dla kierowcy – Pana Bolesława dziękując za bezpieczny transport .
Kuratorium Oświaty w PoznaniuMinisterstwo Edukacji i Nauki#SCWEW
Potrójne urodziny
Potrójna radość, potrójne życzenia, potrójni jubilaci
Wszystkiego najlepszego dla Marty , Oskara i Dominika .
Dziękujemy Rodzicom za urodzinowe pyszności !!
Dzień Św. Patryka
17 marca to dzień Św. Patryka- patrona Irlandii . Przy tej okazji uczniowie klas 1-3 a na języku angielskim poznawali wiecznie zieloną wyspę, jej symbole, obyczaje a także muzykę . Przy tej okazji składamy wszystkim Patrykom serdeczne życzenia imieninowe .
Lekcja Chemii
Podczas lekcji chemii uczniowie klas 8a i 8b budowali modele cząsteczki etanolu i badali poprzez doświadczenie jego właściwości: między innymi stan skupienia, barwę, zapach, lotność, zachowanie wobec białka jaja kurzego, odczyn, rozpuszczalność w nim oleju, mieszalność z wodą. Nasi Nauczyciele dzięki ciekawym i angażującym metodom pracy potrafią zainteresować uczniów tematyką lekcji, często budząc w nich chęć uczestnictwa w dodatkowych zajęciach . Przykładem są lekcje chemii jak i zajęcia koła chemicznego, które prowadzi Pani Monika Strzelecka .
Zajęcia rozwijające kreatywność
Podczas zajęć kreatywnych z uczniami z kl. 8 D ZET Pani Kamila wzbija się na wyżyny kreatywności, by zachęcić chłopców do działania . Ostatnio odkryli, że praca z różnymi masami jest bardzo ciekawa i budzi ogrom pozytywnych emocji Chętnie podczas takich zajęć współpracują i doświadczają różnych obserwacji i ciekawych zjawisk
16 urodziny Nazara
16 lat Nazara !!
Dziś, wśród swoich kolegów i koleżanek urodziny obchodził Nasz Nazar .
Nazar !! Dużo szczęścia i słodyczy cała Szkoła Tobie życzy . Jak dotychczas bądź nosicielem uśmiechu.
16 ????? ?????? !!
???????? ????? ????? ????? ???????????? ???? ???? ?????????? .
????? !! ?????? ????? ? ?????????? ????? ??? ??? ?????. ???? ?? ?????? ?????? ???????? .
Płyta Chóru Nauczycielskiego
Wydaliśmy płytę Naszego Chóru Nauczycielskiego !!
„Jeśli muzyka jest pokarmem miłości, graj dalej” – ta sentencja Wililama Szekspira połączyła Nauczycieli-pasjonatów muzyki, którzy stworzyli Chór Nauczycielski Naszej Szkoły . Krążek z 6 utworami to zwieńczenie Ich zespołowej pracy . Kierujemy ogromne podziękowania dla wszystkich chórzystów , kierownika chóru Pani Katarzyny Machowicz- Kulińskiej oraz Pana Marka Junga , którego pasja, talent i determinacja doprowadziła do wydania tej debiutanckiej płyty. Stworzyliście Chór – Nasze wspólne dobro , które stanowi wizytówkę Szkoły w lokalnym środowisku. Dziękujemy także Pani Agacie Morawskiej oraz Panu Marcinowi Jaroszkiewiczowi za projekt i oprawę graficzną. Krążek wraz z wydawanymi przez nas książkami będzie stanowić wspaniały produkt promocyjny Naszej Szkoły .
Koło plastyczne PLAMA
Koło rozwijające zainteresowania plastyczne „Plama” to czas kiedy uczniowie zamieniają się w artystów , czynią to pod okiem Pani Agaty Morawskiej, która wprowadza ich w tajniki plastycznych technik . Załączamy zdjęcia z kółka oraz zajęć rozwijających kreatywność, które w kilku klasach prowadzi Pani Agata .Jak widać na fotografiach grono szkolnych talentów się powiększa .
Gdzie się podziały superbohaterki
Pełni dumy, radości, ale i wzruszenia przyjęliśmy wiadomość, że Nasza uczennica Zuzanna Józefowska otrzymała wyróżnienie w konkursie pt. „Gdzie się podziały superbohaterki” organizowanym przez Kaliską Radę Kobiet . Pracę konkursową Zuzia wykonała pod opieką Pani Dominiki Bukowskiej i Pani Marty Ignaszak.
Zuzanna odebrała nagrodę z rąk Wiceprezydenta Miasta Kalisza Pana Mateusza Podsadnego. Gratulujemy wszystkim laureatom, a Naszej Zuzi życzymy wielu, nie tylko edukacyjnych sukcesów .
Fot. Kancelaria Prezydenta Miasta
Straż Miejska w naszej szkole
W lutym oraz na początku marca gościliśmy przedstawicielki Straży Miejskiej, które poprowadziły dla uczniów zajęcia profilaktyczne dotyczące cyberprzemocy , zagrożeń , hejtu , konsekwencji prawnych. Poza tym w klasach odbyły się zajęcia dotyczące nadużywania gier komputerowych, uzależnienia od Internetu . Uczniowie mieli możliwość zobaczenia i przymierzenia częściowego umundurowania Strażnika Miejskiego . Dziękujemy za współpracę Straży Miejskiej Kalisza .
Kraina Lodu
Tej zimy śniegu było jak na lekarstwo, dlatego do Naszej Szkoły zawitały postaci z Krainy Lodu wraz z Królową Śniegu , aby przenieść się do zimowego Arendelle. Na początek uczniowie obejrzeli przedstawienie z wykorzystaniem teatrzyku Kamishibai, a później uczestniczyli w różnych, zimowych zabawach . W ramach współpracy z Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 2 w Kaliszu SP 21 i Przedszkole 22 nasi zimowi bohaterowie odwiedzili także maluchy z tego przedszkola . Zabawy i przedstawienie przygotowały:
Elza – Marta Wolf,
Anna – Anna Tkacz,
Olaf – Sylwia Czelusta,
Królowa Śniegu – Beata Jóźwiak,
przedszkolna Śnieżynka – Adriana Jamrozik.
W imieniu Naszych Uczniów jak i przedszkolaków bardzo dziękujemy Paniom za wspaniałą zabawę .
Tłusty Czwartek
Nasz Tłusty czwartek czyli 250 pączków .
Dziękujemy Radzie Rodziców za tyle słodkości, a przy tym i radości !!
Słoiki mocy
Powrót do szkoły po feriach zimowych nie musi być smutny . Dlatego tworzymy Naszym Uczniom jak najlepsze warunki, atmosferę współpracy, wsparcia i poczucie bezpieczeństwa . Na dobry początek nowego okresu uczniowie kl. 7a na godzinie wychowawczej stworzyli „SŁOIKI MOCY”. To fantastyczny sposób na zmotywowanie uczniów do współpracy, rozwijania swoich pasji, zainteresowań i rozluźnienie atmosfery. W słoikach uczniów, znajdują się gadżety, które metaforycznie i z przymrużeniem oka mają wesprzeć i zaradzić na przeróżne przeciwności i niepowodzenia szkolne. Wysyłamy MOC dla wszystkich na kolejne miesiące pracy !!
Walentynki 2023
Sympatia , przyjaźń , życzliwość, uśmiech , serdeczność to Nasze codzienne wartości – nie tylko w Walentynki
Bal Karnawałowy 2023!
Alpaki cudaki
Marcelinka , Kamiśi Kropekz terapeutyczną misją
Jak zawsze spotkanie z naszymi milusińskimi alpakami dostarczyło wiele radości – karmienie, przytulaski, czynności pielęgnacyjne pochłonęły dziś uczniów , tym bardziej , że pierwszy raz przyjechała do Nas Marcelinka -prześliczny króliczek . Dziękujemy Alpaki Cudaki za wspaniałe spotkanie
Laboratoria przyszłości
Imienne breloczki , pudełeczka na biżuterię , serduszka na „Dzień Babci” i „Dzień Dziadka” – to wszystko udało się wydrukować na Drukarce 3D pozyskanej w ramach Programu Laboratoria Przyszłości. Uczniowie czynnie uczestniczą w procesie powstawania gadżetów – najpierw swoje pomysły przenoszą w formie projektu na program komputerowy, po czym oczekują na drukowany produkt. Wszystko to pod czujnym okiem nauczyciela informatyki – Pana Marcina Jaroszkiewicza , który wprowadza uczniów w tajniki działania wszystkich pozyskanych urządzeń w ramach Laboratoriów Przyszłości.
Matematyka co z głowy nie umyka
Uczymy się matematyki bawiąc, bawimy się ucząc
Wielkimi krokami zbliżamy się do ferii zimowych, a koniec okresu to czas podsumowania zdobytych umiejętności. W Naszej szkole dużo się uczymy, zdobywamy kompetencje matematyczne na wszystkich zajęciach, utrwalamy pojęcia matematyczne, ćwiczymy orientację przestrzenną, pamięć, logiczne myślenie . Nasi Nauczyciele są twórczy i pomysłowi, a Uczniowie bardzo kreatywni. W naszej szkole nie boimy się matematyki !!!
Mój pluszowy miś
Wydajemy drugą książkę
Pamiętacie „IFIKLAUKĘ” ? Pierwszą książkę wydaną przez Naszą Szkołę? Nadszedł czas na kolejną !! Tym razem członkowie Koła Czytelniczego wraz z opiekunkami : Panią Martą Wolf i Sylwią Czelustą napisali książeczkę o kulinarnych podróżach . Pozycja zawierać będzie autorskie rysunki, przepisy ze zdjęciami ze szkolnych zajęć kulinarnych. By ułatwić dostępność książeczka przetłumaczona została na język ukraiński. Ponadto wydanie posiadać będzie recenzję znamienitego kucharza – ale to niech do końca pozostanie niespodzianką . Tak jak w przypadku „IFIKLAUKI” również ta książka posiadać będzie ISBN – międzynarodowy numer książki, dzięki czemu zarejestrowana będzie w Bibliotece Narodowej .
Dziś pokazujemy wybiórczo kilka stron .
W Naszej Szkole tworzymy warunki do rozwijania wszechstronnych zainteresowań Uczniów – możliwość współtworzenia książki i pracy nad nią jest najlepszą formą rozwijania nie tylko czytelniczych zainteresowań .
Dzień pidżamy
Bajkowy Dzień Piżamy
Dziś, w późnych godzinach popołudniowych, przemierzając puste szkolne korytarze przenieśliśmy się w bajkowy świat, który zwiedzaliśmy? w piżamach . Gdy zapadł zmrok, wzięliśmy w dłonie latarki i ruszyliśmy przed siebie sprawdzać swoją umiejętność czytania mapy– poszło nam świetnie! A czego szukaliśmy? Sal, w których ukryte były zagadki dotyczące postaci z różnych bajek . I tym sposobem mieliśmy przyjemność poznać Olafa, Królową Śniegu, Smerfetkę, Smoka Wawelskiego, Minionka i Fionę. Na sam koniec tej przygody ostatnia zagadka zaprowadziła nas do szkolnej biblioteki, gdzie czekała na nas sensoryczna niespodzianka.
Dziękujemy organizatorkom i pomysłodawczyniom : Pani Marcie Wolf, Pani Sylwii Czeluście i Pani Beacie Jóźwiak za pokazanie, że Nasza Szkoła uczy stosując różnorodne formy i metody pracy , ale także dba o to ,by każdy Nasz uczeń postrzegał Naszą Szkołę jako przyjazne jemu miejsce .
Noworoczne życzenia
Nowy Rok to nowe wyzwania i cele. Uczniowie klas 4-8 mieli okazję na chwilę refleksji nad minionym czasem, a także zastanawiali się jak chcieliby, żeby wyglądał rozpoczęty rok 2023 . Podczas zajęć rozwijających kompetencje emocjonalno-społeczne z psychologiem Panią Martą Szymańską – uczniowie wykonali noworoczne pudełeczka, w których ukryli wspomnienia, marzenia, plany, cele oraz życzenia dla siebie na Nowy Rok .
A Ty Czytelniku tego posta czego chciałbyś sobie życzyć w Nowym Roku?
Nasi terapeuci
Marcelinka , Kamiśi Kropekz terapeutyczną misją
Jak zawsze spotkanie z naszymi milusińskimi alpakami dostarczyło wiele radości – karmienie, przytulaski, czynności pielęgnacyjne pochłonęły dziś uczniów , tym bardziej , że pierwszy raz przyjechała do Nas Marcelinka -prześliczny króliczek . Dziękujemy Alpaki Cudaki za wspaniałe spotkanie
Różnorodność w oczach dziecka
Dziś gościliśmy Robert Gaweł – Wielkopolski Kurator Oświaty, który wizytował Naszą szkołę. Wizyta poprzedzona była spotkaniem z Wiceprezydentem Miasta Kalisza Panem Grzegorzem Kulawinkiem, w której uczestniczyli również: Pani Violetta Słupianek – Dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Kaliszu, Naczelnik wydziału Edukacji Pani Ewelina Dudek oraz Dyrektor Naszej Szkoły Pani Sylwia Baranowska. Pan Kurator odwiedził również PBP Książnica Pedagogiczna im. A. Parczewskiego w Kaliszu, gdzie odbyło się podsumowanie organizowanego przez nas konkursu „Różnorodność w oczach dziecka” i otwarcie wystawy pod tym samym tytułem. Konkurs skierowany był do przedszkoli oraz uczniów wszystkich typów szkół.
Dzisiejsza wizyta Wielkopolskiego Kuratora Oświaty przede wszystkim związana była z monitoringiem realizacji działań i funkcjonowania jedynego w Wielkopolsce Specjalistycznego Centrum wspierającego Edukację Włączającą, które funkcjonuje przy Naszej Szkole oraz jedynego w Wielkopolsce Ośrodka Wsparcia i Testów (OWiT). Była to także okazja, by poznać bliżej Naszą Szkołę, nauczycieli i uczniów. Bardzo dziękujemy za to spotkanie
Dziękujemy Pani Jolancie Nowosielskiej – Dyrektor PBP Książnica Pedagogiczna im. A. Parczewskiego w Kaliszu za wspaniałą współpracę, wspomaganie pracy Naszej Szkoły, ale także pomoc w realizacji działań SCWEW , w tym organizacji wystawy pokonkursowej. Serdeczne podziękowania kierujemy także do dyrektorów, nauczycieli i uczniów placówek, którzy wzięli udział w konkursie organizowanym przez SCWEW w Kaliszu. Wszyscy autorzy 103 konkursowych prac otrzymali nagrody. Z tego miejsca zapraszamy na wystawę do Książnicy Pedagogicznej – prace są piękne i pokazują jak wieloaspektowo dzieci postrzegają różnorodność .
Ośrodek Rozwoju Edukacji, Publiczne Przedszkole nr 18 im. „Chatka Puchatka”, Szkoła Podstawowa nr 9 w Kaliszu, Szkoła Podstawowa nr 16 w Kaliszu im. Powstańców Wielkopolskich 1918-1919, Szkoła Podstawowa Nr 17 z Oddziałami Integracyjnymi w Kaliszu, Szkoła Podstawowa Nr 3 w Kaliszu, Szkoła Podstawowa Nr 12 W Kaliszu,
Laboratoria Przyszłości w naszej szkole
Robot Photon zakupiony w ramach Laboratoria Przyszłości służy również uczestnikom zajęć rewalidacyjno-wychowawczych realizowanych w domu. Dziś robot pojawił się u Ani – swoją obecnością wniósł wiele radości, ale przede wszystkim przyczynił się do pojawienia nowego gestu , będącego jedną z form komunikacji Ani z otoczeniem.
Noworoczne podsumowanie grudniowych osiągnięć sportowych
Uczestnicy zajęć Olimpiad Specjalnych na terenie klubu wzięli udział w XIX Regionalnym Turnieju Koszykówki Olimpiady Specjalne Wielkopolskie-Konin 2022!!! Nasi Zawodnicy rywalizowali w 3 próbach sprawnościowych: podanie do celu kozłowanie i rzut do kosza . Konkurencje techniczne nie należały do najłatwiejszych, ale przecież my się sportowych wyzwań nie boimy . I tak podsumowując: 15 zawodników 15 medalii 15 radosnych twarzy : Kuba AntoninaGosiaFilip SzymonKacperTobiaszPiotrPawełOskarSzymonElizaMałgosiaWiktorLaura w Nowym Roku życzymy Wam przede wszystkim zdrówka i emocjonujących sportowych wrażeń
Klasowe wigilie, wspólne kolędowanie czyli Nasz szkolny, świąteczny czas razem
Cyber oko
Cyber Oko bardzo dobrze sprawdza się w terapii osób z głęboką niepełnosprawnością bowiem zwiększa koncentrację uwagi, spostrzegawczość, działa wielozmysłowo; pomaga w komunikacji.
Nasi uczniowie , w tym także uczestnicy Zespołów Rewalidacyjno-Wychowawczych korzystają ze sprzętu OWiT ( Ośrodka Wsparcia i Testów) , który funkcjonuje w Naszej Szkole. Szczegóły http://owit.sps19.kalisz.pl/
Guzik z pętelką
„Guzik z pętelką” czyli innowacja pedagogiczna w praktyce
Innowację wdraża pomysłodawczyni Pani Magdalena Dudek-Wolna wraz z wychowawcami i uczniami kilku Zespołów Edukacyjno-Terapeutycznych. Uczniowie ostatnio tworzyli z użyciem guzików kartki świąteczne , które przekazali na Wigilia na kaliskim rynku
Mikołajki dla uczestników WWRD 2022 r.
Mikołaj, zabawy i mile spędzony czas – tak dziś nam upłynęło popołudnie z naszymi podopiecznymi, którzy objęci są zajęciami WWRD. Serdecznie pozdrawiamy dzieci , które nie mogły dziś być z nami. Wracajcie szybko do zdrowia . Dziękujemy nauczycielom prowadzącym zajęcia z najmłodszymi za zaangażowanie i zorganizowanie wspaniałego kreatywnego spotkania dla dzieci .
MIKOŁAJKI 2022
Spotkanie z Mikołajem dla dzieci z WWRD .
Warsztaty świąteczne
Dziś uczniowie kl.8 a zaproszeni przez Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy Nr 1 im. Janusza Korczaka wzięli udział w warsztatach świątecznych zorganizowanych na terenie zaprzyjaźnionej szkoły . Bardzo dziękujemy za zaproszenie, za wspaniałą organizację działania i za gościnne przyjęcie – czuliśmy się u Was wspaniale . Poza udziałem w warsztatach, była to dla Nas także okazja do spotkania się z Naszymi absolwentami, którzy właśnie w SOSW nr 1 kontynuują edukację . Pozdrawiamy Was serdecznie !!
Nasz kalendarz na wyjątkowy 2023 rok!
Piękny , pachnący drukiem dziś do Nas dotarł. To efekt pracy i współpracy trzech osób: Pani wicedyrektor i neurologopedy Magdaleny Majchrzak, Pani Magdaleny Dudek-Wolnej – nauczycielki, która w codziennej pracy wykorzystuje metody AAC oraz Pana Marcina Jaroszkiewicza, który wspomógł Panie w graficznym opracowaniu. Forma kalendarza dedykowana jest wszystkim, ze szczególnym uwzględnieniem osób ze zróżnicowanym potrzebami . Pomysł stworzenia kalendarza pojawił się podczas realizacji działań w ramach realizacji projektu SCWEW. Pięknym kalendarzem podzielimy się z Przyjaciółmi Szkoły, Ośrodek Rozwoju Edukacji, placówkami/instytucjami współpracującymi w ramach SCWEW oraz wszystkimi powstałymi w kraju Specjalistycznymi Centrami Wspierającymi Edukację Włączającą.
Elektrostymulacja w naszej szkole
Elektrostymulacja – nowa forma terapii w Naszej Szkole
Terapię elektrostymulacji realizuje Nasz szkolny logopeda Pani Beata Szalonka. Elektrostymulacja jest skutecznym uzupełnieniem leczenia logopedycznego i ortodontycznego. Dzięki odpowiednio dobranym parametrom, wspomaga kompleksowe leczenie pacjentów z zaburzeniami logopedycznymi. Zabieg elektrostymulacji polega na przepływie prądu o bardzo niskim natężeniu przez mięśnie okolicy twarzy w celu usprawnienia tych funkcji. Elektroterapia oddziałuje na cały aparat artykulacyjny człowieka, wspomagając jego działanie. Co ciekawe metoda ta pozwala w czasie zabiegu jednotorowo wykonywać innego rodzaju ćwiczenia .
IX Regionalny Dzień Młodego Sportowca Konin 2022 !!!
Dziś, w roli głównej wystąpili Nasi najmłodsi: AgataMilena OlekLucjanEwelinaDawidAlan MartaKarinaMartynaWiktoria Tomek-wszyscy zmierzyli się z zabawami ruchowymi na torze przeszkód z piłkami przy muzyce na dmuchańcu i relaksie . Za wspaniałą sportową postawę otrzymali zasłużone medale. To był pełen sportowych emocji dzień. Dziękujemy organizatorom: Olimpiady Specjalne Wielkopolskie-Konin !!! Słowa podziękowań kierujemy także do Naszej kadry: pedagogicznej i niepedagogicznej za zapewnienie opieki, bezpieczeństwa i ogromnej radości Naszym Uczniom
Andrzejki 2022
Myśl pozytywnie
Ćwiczymy pozytywne myślenie!
W ramach zajęć rozwijających kompetencje emocjonalno- społeczne z psychologiem szkolnym Panią Martą Szymańską uczniowie wykonali autorskie koszulki, na których znalazły się optymistyczne myśli o sobie i o świecie. Wierzymy, że kolorowe myśli zmieniają nasz świat !!!
XVII Międzyszkolny Konkurs Piosenki w Pleszewie
A oto wyniki XVII Międzyszkolnego Konkursu Piosenki w Pleszewie organizowanego przez Zespół Placówek Specjalnych w Pleszewie . Reprezentanci Naszej Szkoły śpiewająco zdominowali podium :-):
– miejsce – Kuba Grabowski – ( kat.kl. VI-VIII)
– miejsce – Oliwia Tomczak-Piotrowska – (kat.kl.I-V)
– wyróżnienie – Laura Jankowska – (kat.kl.VI-VIII)
Dziękujemy Pani Justynie Knychaus oraz Panu Szymonowi Blachowskiemu za przygotowanie uczniów do konkursu. Podziękowania kierujemy także do gospodarzy dzisiejszego artystycznego wydarzenia: dziękujemy za wspaniałe przyjęcie i atmosferę. Czuliśmy się u Was wspaniale
XVI Międzyszkolny Konkurs Profilaktyczny
Reprezentacja naszej szkoły w składzie: Iga, Nikola i Zuzia zajęła II miejsce w XVI Międzyszkolnym Konkursie Profilaktycznym organizowanym przez Zespół Szkół Specjalnych w Ostrowie Wielkopolskim. Gratulujemy Naszym uczennicom , a organizatorom dziękujemy za miłe przyjęcie .
Młodzi odkrywcy
Tak jak w ubiegłym roku szkolnym tak i w bieżącym w Naszej Szkole mamy grupę uczniów, którzy chcą rozwijać swoje zainteresowania z zakresu chemii . Dla nich właśnie Pani Monika Strzelecka prowadzi koło ,, Młodzi odkrywcy „. Po ustaleniu zasad i wykonaniu plakatu odnośnie warunków bezpiecznej pracy podczas zajęć koła , uczestnicy podjęli się pierwszych doświadczeń – wykonywali różnego rodzaju mieszaniny, a następnie zastanawiali się nad sposobami rozdzielania ich na składniki .
Cyfrowa Szkoła Wielkopolski 2020
Zwycięstwo w kategorii szkół podstawowych . Szczęśliwi , dumni , z nagrodami – tabletami wracamy do Kalisza. Dziękujemy Cyfrowa Szkoła Wielkopolska 2020 za piękną galę , cudowne przeżycia i motywację do dalszej pracy. Gratulujemy wszystkim, a w szczególności dwóm kaliskim szkołom, które dziś również odbierały nagrody: I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Asnyka w Kaliszu i IV Liceum Ogólnokształcące im. Ignacego Jana Paderewskiego w Kaliszu . Razem godnie reprezentowaliśmy Miasto Kalisz .
Obchody 11 listopada
Wczesne Wspomaganie Rozwoju Dziecka to dodatkowe działanie Naszej Szkoły. Obejmujemy pomocą dzieci od urodzenia do momentu rozpoczęcia nauki szkolnej. Na chwilę obecną mamy siedemnaścioro podpiecznych, najmłodszy z nich ma 18 miesięcy , a najstarszy 5 lat.
Szczegóły: http://sps19.kalisz.pl/index.php/wwrd/
Z okazji obchodów 11 listopada wzruszające widowisko przedstawili szkolnej społeczności Nasi Uczniowie. . Ten piękny spektakl zakończyliśmy odśpiewaniem Hymnu w ramach akcji #szkoladohymnu. W ten sposób włączyliśmy się do wspólnego świętowania kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. O symbolicznej godzinie 11.11. podobnie jak tysiące placówek oświatowych w całej Polsce, zaśpiewaliśmy ” Mazurka Dąbrowskiego „. Uroczystość dostarczyła wszystkim wielu wzruszeń. 11 listopada to wielka data -symbol wiary, zwycięstwa, a przede wszystkim symbol WOLNOŚCI .
Dziękujemy Uczniom i Nauczycielom, którzy przygotowali tę wyjątkową uroczystość – zapadnie nam ona w pamięci .
WWRD
Domino’s Pizza
Kolejne zespoły klasowe przeszkolone w robieniu pizzy .
Jak zawsze w Domino’s Pizza było smacznie i profesjonalnie . Naszym Uczniom warsztaty tak bardzo się podobały, że po konsumpcji , na ich koniec spontanicznie zatańczyli . Podsumowując: było smacznie i kreatywnie . Dziękujemy szefowi pizzerii Panu Pawłowi za zaproszenie i wspaniałą atmosferę podczas warsztatów . Dzieci szczęśliwe , nauczyciele jak widać też .
Mamy Samorząd Uczniowski
WWRD czyli najmłodsi w terapii
Miło nam poinformować, że społeczność Naszej Szkoły wybrała do Samorządu Uczniowskiego na bieżący rok szkolny swoich przedstawicieli:
Przewodnicząca: Iga Pietrzykowska
I zastępca: Julia Gidelska
Kandydaci do SU jeszcze w przedwyborczym okresie stworzyli samodzielnie plakaty wyborcze, w których zamieścili swoje pomysły i działania na rzecz uczniów i szkoły, ale także zwrócili uwagę na ścisłą współpracę z Panią Dyrektor. Gratulujemy i liczymy, że zarząd Samorządu Uczniowskiego zrealizuje wszystkie złożone uczniom wyborcze obietnice
Warsztaty robienia pizzy
Dziś z samego rana klasy 1-2 b oraz 5 a wraz z wychowawczyniami wybrały się do Dominos Pizza na warsztaty pizzy. Uczniowie pod czujnym okiem szefa pizzerii Pana Pawła mieli możliwość samodzielnego jej przygotowania i wybrania ulubionych składników . Po upieczeniu każdy otrzymał swoją autorską pizzę i …skonsumował . Dziękujemy pracownikom Dominos Pizza w Kaliszu za wspaniałe przyjęcie . Było pysznie
DOGOTERAPIA
Mamy chomiki , króliki , świnkę morską, alpaki …dziś do zwierzęcej rodziny terapeutów dołącza Kaja wraz z Przyjaciółką Naszej Szkoły- Panią Jolą
Rodoterapia w praktyce, czyli TOFIK w klasie III D
Uczniowie Zespołu Edukacyjno-Terapeutycznego w tym roku szkolnym podjęli się opieki nad świnką morską o imieniu Tofik. Sprzątają klatkę, karmią, opiekują się zwierzątkiem. Pani wychowawczyni czuwa zawsze nad wszystkimi czynnościami…a my? Jesteśmy bardzo dumni z 3 D ponieważ bardzo obowiązkowo podeszła do tego odpowiedzialnego zadania.
Dzień włoszczyzny
Specjalnie na tę okazję Panie: Katarzyna Chrzanowska, Beata Sztukowska i Renata Szulc przygotowały prezentację multimedialną dotyczącą włoszczyzny. Wyjaśniły skąd pochodzi i kto sprowadził ją do Polski. Omówiono ważne warzywne kwestie: które części są jadalne i mycie warzyw przed jedzeniem. Następnie uczniowie dowiedzieli się jakie potrawy można przygotować z surowych i gotowanych warzyw . Smacznym zakończeniem była degustacja przygotowanych potraw. Musimy przy tej okazji podkreślić wkład pracy każdej klasy , która przygotowywała warzywny specjał. Były sałatki warzywne , surówki, babeczki marchewkowe oraz sok z marchewki i napój z zielonej pietruszki – pysznie , zdrowo i kolorowo .
W takiego rodzaju działania wpisuje się doskonale realizacja jednego z celów pracy w Zespołach Edukacyjno-Terapeutycznych czyli usprawniania samoobsługi, a takie spotkania są wspaniałą okazją do integracji między zespołami klasowymi, ale także nawiązywania kontaktów koleżeńskich i rówieśniczych .
Dziękujemy wszystkim wychowawcom i uczniom za zaangażowanie- to było smaczne i miłe spotkanie
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego
Z okazji dziś przypadającego Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego na stronie Naszej szkoły www.sps19.kalisz.pl powstał Kącik dla Rodzica. Zostały tam zamieszczone ważne materiały dla rodziców. Dodatkowo, by podkreślić ważność tego dnia Nasi Uczniowie z dużym zaangażowaniem wykonali plakaty tematyczne biorąc tym samym udział w konkursie plastycznym pod nazwą ,,Jak dbać o zdrowie psychiczne? .
Pomoc dla Gosi!!
Dla Naszej Małgosi – akcja na PAŹDZIERNIK
Prosimy o wrzucanie rzeczy do dwóch koszy oznaczonych logotypem Fundacja Eco Textil znajdujących się na parkingu przy mleczarni. Sprzątamy, rozpowszechniamy i działamy
11.10.2022 DZIEŃ PAPIESKI
Miejskie obchody Dnia Edukacji Narodowej
W Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu odbyły się wczoraj miejskie obchody Dnia Edukacji Narodowej. Podczas uroczystości Prezydent Miasta Kalisza Pan Krystian Kinastowski wręczył nagrody dyrektorom i nauczycielom za szczególne osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze. Miło nam poinformować, że w gronie nagrodzonych znalazły się : Dyrektor Pani Sylwia Baranowska oraz Pani Izabela Plichta – wspaniały pedagog, wychowawca i wieloletni nauczyciel Naszej Szkoły . Gratulujemy Paniom oraz wszystkim wyróżnionym .
PKO Bank Polski Biegajmy RazemPKO Bank Polski
Wygraliśmy 10.000 dla Naszej Szkoły
Reprezentacja Naszej Szkoły wzięła dziś udział w Ogólnopolskim 6.PKO Biegu Charytatywnym, którego głównym celem było wsparcie psychiatrii dziecięcej. Skład reprezentacji : Agata Magdzicka-Banach , Marta Szymanowska , Dorota Jarczewska , Monika Skrzypek , Marta Ignaszak , Michalina Powałowska , Anna Bolińska , Bogumiła Kobylińska . Poza nauczycielami w biegu dedykowanym dzieciom wzięli udział Nasi Uczniowie (i kibice jednocześnie) -Klaudia , Oliwia i Filip.
Zwyczajem tej ogólnopolskiej imprezy jest możliwość udziału w konkursie na NAJLEPSZĄ STREFĘ KIBICA …nas namawiać nie trzeba zorganizowaliśmy się , zabraliśmy instrumenty , strażacką syrenę i z ogromnym zaangażowaniem dopingowaliśmy kilkuset uczestników sportowej imprezy w Sieradzu. Ku radości Nas tam obecnych Nasza Strefa Kibica została wybrana najlepszą i tym samym wygraliśmy 10.000 zł !!
Każdego roku w 12 miastach w Polsce o tej samej godzinie organizowany jest PKO Bieg Charytatywny. Co roku odbywa się on w 12 nowych lokalizacjach – w tym roku impreza odbywała się w Zakopanem, Koszalinie, Zielonej Górze, Sieradzu, Katowicach, Sochaczewie, Ostródzie, Stalowej Woli, Łomży, Polkowicach, Biłgoraju i Rypinie.Po wygraną pojechaliśmy do Sieradza !!. Dziękujemy Nauczycielom i Przyjaciołom Szkoły za udział , niezawodnej Radzie Rodziców za obecność i zaangażowanie , a wszystkim, którzy pomogli w szybkiej organizacji naszego wyjazdu przesyłamy serdeczności !!
Za zdjęcia dziękujemy Panom: Marcinowi Janiakowi i Andrzejowi M. Olejniczakowi
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania
Dziś obchodzimy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania , którego celem jest propagowanie czytelnictwa wśród najmłodszych. W tym dniu w szkołach, bibliotekach i innych miejscach publicznych wszyscy głośno czytają dzieciom. Z okazji tego dnia w PBP Książnica Pedagogiczna im. A. Parczewskiego w Kaliszu gościł Jakub Tylman, autor książek edukacyjnych , utytułowany pedagog, nauczyciel przedszkola i wykładowca. Również przedstawiciele Naszej szkolnej społeczności wraz z Panią Katarzyną Janowską w ramach rozwijania swoich czytelniczych zainteresowań wzięli udział w spotkaniu .
Fot. PBP Książnica Pedagogiczna im. A. Parczewskiego w Kaliszu
Las w słoiku
W ramach międzyklasowej współpracy dwa Zespoły Edukacyjno-Terapeutyczne rozpoczęły cykl jesiennych warsztatów. Podczas pierwszego uczniowie tworzyli „Las w słoiku” . Atmosfera zajęć służyła integracji rówieśników
Międzynarodowy Bieg PTOLEMEUSZA
Ten zespół klasowy „Dzień Chłopaka” obchodzi każdego dnia , a to za sprawą Ewelinki , która na każdym kroku dba o swoich kolegów z klasy : Alana , Lucjana i Dawida . W połączeniu z wychowawczynią – Panią Beatą i Panią Kasią, która wspomaga pracę nauczyciela klasa 2-3 C ZET tworzy szczęśliwą klasę
Dzień Chłopaka
Jesień u najmłodszych
„King, mój przyjaciel lew” – wyjście do kina
Jesiennych warsztatów ciąg dalszy
Dziś ponownie spotkały się dwa Zespoły Edukacyjno-Terapeutyczne – kl.2-3 C i kl.3 D. Tematem warsztatowego spotkania była „Jesienna porcja zdrowia – warzywa, owoce, przetwory”. Uczniowie smakowali, momentami zajadali się owocami , warzywami oraz przetworami. Było smacznie , edukacyjnie i wesoło . Zespół był zgrany, panowała atmosfera sprzyjająca integracji. Z niecierpliwością oczekujemy na kolejne emocjonujące warsztaty, które już za tydzień .
„King, mój przyjaciel lew” – wyjście do kina
Duża część szkolnej społeczności udała się dziś do kina w ramach obchodów „Dnia Chłopaka”. Ponad 60 uczniów wraz z opiekunami mobilnie (dzięki Kaliskim Liniom Autobusowym) sprawnie przemieściło się z ul. Budowlanych na ul. 3 Maja. Poza przyjemnością i wrażeniami płynącymi z filmu wyjście to było świetną okazją do usprawniania kompetencji społecznych.
Pierwszaki ??????
Pierwsze dni w szkole mają szczególne znaczenie dla uczniów, którzy w szkolnych ławkach zasiadają pierwszy raz . W Naszej szkole mamy kilka klas pierwszych , jednak dziś przedstawimy jedną z nich – Zespół Edukacyjno-Terapeutyczny kl. I C. Do tej klasy uczęszczają: Basia, Rysiu i Maciek. Pierwsze dni w Nowej Szkole to czas na poznanie się, wspólną zabawę i aklimatyzację w nowej, szkolnej przestrzeni. Wychowawczyni – Pani Justyna oraz Pani Magda , która wspomaga pracę nauczyciela dołożyły wszelkich starań, by pierwszaki już od pierwszych dni były szczęśliwe . Uczniowie stworzyli już razem klasowy regulamin . Życzymy Wam samych szkolnych sukcesów .
Międzynarodowy Dzień KROPKI
15 września obchodzimy Dzień Kropki, niby błahe święto, ale po poznaniu genezy nabiera ono mocy!
??????
Historia pochodzi od książki The Dot, którą napisał Peter Reynolds, opowiada ona o kropce, która zmieniła świat małej Vashti i dziewczynka uwierzyła w siebie. Gorąco zachęcamy do zapoznania się z książką, po niej kropka już nigdy nie wygląda tak samo 🙂
Warsztaty areterapeutyczne
Dzięki zacieśnionej współpracy z Młodzieżowy Dom Kultury w Kaliszu , dziś rozpoczęliśmy cykl całorocznych arteterapeutycznych warsztatów, na które uczęszczać będą trzy Zespoły Edukacyjno-Terapeutyczne – kl. 3D, 2-3E oraz 4C. Warsztaty realizować będzie dla Nas Pani Magdalena Żarnecka . Bardzo się cieszymy na kolejny rok współpracy z Panią
III Regionalny Dzień Młodego Sportowca Wolica 2022
„Mała” rozgrzewka na początek roku szkolnego w wykonaniu Naszych najmłodszych uczniów – członków Klubu Olimpiad Specjalnych działającego przy Naszej Szkole .
Okazją do rozgrzewki był VIII Regionalny Dzień Młodego Sportowca Wolica 2022, w której wzięła udział najbardziej roześmiana i pełna energii ekipa, która nie boi się wyzwań. Basia Ewelinka Agatka Olek Rysiu Maciek Alan i Mikołaj pokonali 11 konkurencji sprawnościowych zdobyli 11 odznaki na koniec zasłużony medal olimpijski Świetny start na dobry początek roku JESTEŚCIE ŚWIETNI
Bardzo dziękujemy:
organizatorom za wspaniałą sportową imprezę
Naszym szkolnym trenerkom , które wspaniale motywowały sportowców. Podziękowania dla Pań: Marty , Moniki , Lidki , Justyny , Beaty , Kasi , Ani .
Ogromne i serdeczne podziękowania kierujemy również do Pana Piotra Konopy , który zapewnił bezpieczny dojazd na Wolice oraz powrót sportowców do szkoły . Dziękujemy !!!
XIII Finał Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym dla Szkół Specjalnych i Specjalnych Ośrodków Szkolno-Wychowaczych
Drużyna Naszej szkoły została po raz pierwszy w historii Mistrzem Polski !!!! Uczniowie klasy 6a, w składzie Fabian Libudzic Wiktor PrzysłoKrystian Ziółkowskiwzięli udział w XIII Finale Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym dla Szkół Specjalnych i Specjalnych Ośrodków Szkolno-Wychowaczych. Zawodnicy zmagali się z pięcioma konkurencjami: test z przepisów ruchu drogowym, test skrzyżowań, pierwsza pomoc, jazda po rowerowym miasteczku ruchu drogowego oraz rowerowy tor przeszkód. Nasi uczniowie okazali się najlepsi, pokonując drużyny z Poznania, Polic, Wrocławia, Wschowy, Jońca, Pruszkowa, Częstochowy i Bochni. Dodatkowo nasz zawodnik Wiktor zajął 1 miejsce w klasyfikacji indywidualnej oraz dostał nagrodę specjalną za najlepszy wynik na rowerowym torze przeszkód
Sukces naszej drużyny, to efekt pracy nauczycieli wychowania fizycznego Pani Marty Szymanowskiej oraz Pana Huberta Piaseckiego. Chłopaki !!!! Rozpiera nas duma .
Dziękujemy także Pani Annie Tkacz, Beacie Jóźwiak, Monice Skrzypek, Justynie Knychaus oraz Szymonowi Blachowskiemu za oprawę organizacyjną, artystyczną i muzyczną uroczystości zamknięcia .
SztukaKuka i My
Na rzecz dzieci, nie tylko tych z niepełnosprawnościami działaliśmy przy okazji jaką był Dziecięcy Festiwal Działań Artystycznych „SztukaKuka”. Nasi wspaniali nauczyciele ku radości dzieci przygotowali i zrealizowali kreatywne warsztaty:
GUZIK Z PENTELKĄ? , który w kaliskim MDK prowadziły:
– Michalina Powałowska
– Agata Morawska
– Agata Kopczyńska
– Justyna Knychaus
– Kamila Szymańska
?OBRAZ ZAMKNIĘTY W RAMIE? warsztat w Cafe Calisia zrealizowały:
– Anna Tkacz
– Beata Jóźwiak
– Jolanta Stasiak
– Anna Bolińska
– Małgorzata Kowalska- Płóciennik
– Marta Ignaszak
Dzień Dziecka- stanica harcerska- Szałe 2022
Nasz dla Naszych – DZIEŃ DZIECKA
Pełen radości i uśmiechu dla dzieci wspaniały festyn udało się zorganizować dzięki zaangażowaniu wielu osób. Dziękujemy:
-pomysłodawcom i realizatorom – nauczycielom wychowania fizycznego oraz Paniom Agacie Morawskiej, Kamili Szymańskiej i Marcie Ignaszak
– Radzie Rodziców za organizację i obsługę poczęstunku
– Kaliskim Liniom Autobusowym oraz OSK PAWLAK , które grzecznościowo zapewniły nam transport na stanicę harcerską w Szałe jak również bezpieczny powrót do szkoły
– KM PSP w Kaliszu za profesjonalny i ciekawy pokaz
– Tacie Małgosi za utrwalone na fotografiach chwile
Z tego miejsca raz jeszcze samych uśmiechów dla wszystkich dzieci. Bądźcie szczęśliwe
Zielny Dworek w wielkanocnej odsłonie Zabawy i ludowe tańce, ludowa muzyka, gwara, przejażdżki wozem i spotkanie z końmi to tylko niektóre z ogromu aktywności jakie zaproponował nam jak zwykle twórczy i kreatywny Zielny Dworek. Dużą ciekawością, ale i wysiłkiem cieszyło się przygotowywanie masła, które później uczniowie zjedli z pieczywem i kiełbaską . To kolejna wycieczka, która była wspaniałą okazją na spędzenie aktywnego czasu razem – Uczniowie, w tym Jura i Nazar, którzy są już Nasi , Rodzice, Nauczyciele – wspaniała lekcja z zespołowej integracji !! Dziękujemy Paniom: Beacie Kujawiak-Sztukowskiej i Katarzynie Chrzanowskiej za organizację wycieczki
25 marca w Kaliszu odbyła się Konferencja Inaugurująca projekt „Pilotażowe wdrożenie modelu Specjalistycznych Centrów Wspierających Edukację Włączającą (SCWEW)”, którego celem jest poprawa dostępności usług edukacyjnych dla dzieci/uczniów ze zróżnicowanymi, w tym ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi”. W imieniu Prezydenta Miasta Kalisza Krystiana Kinastowskiego konferencję otworzyła i prowadziła Pani Dyrektor. Uroczystość uświetnił wyjątkowy podsumowany owacjami na stojąco występ Naszych Uczniów, który poruszył wszystkich zgromadzonych gości. Byli nimi :
? Minister Edukacji i Nauki -prof. Przemysław Czarnek
? Robert Gaweł – Wielkopolski Kurator Oświaty
? Dyrektor Ośrodek Rozwoju Edukacji w Warszawie – Tomasz Madej
? Kierownik Projektu – Agnieszka Pietryka
? Dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Kaliszu – Violetta Słupianek
? Naczelnik Wydziału Edukacji – Ewelina Dudek ? Wizytatorzy Delegatury Kuratorium Oświaty w Kaliszu
? Ilona Nieroda reprezentująca Annę Skupień – Dyrektora Oddziału Wielkopolskiego PFRON
? Dyrektorzy placówek edukacyjnych z terenu miasta Kalisza
? Dyrektorzy Szkół Specjalnych i Specjalnych Ośrodków Szkolno-Wychowawczych z rejonu delegatury KO
? Dyrektorzy Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych
? Dyrektorzy placówek współpracujących w projekcie ? Koordynatorzy projektu, prelegenci, nauczyciele, pedagodzy
W dalszej części wystąpił Grzegorz Płonka, którego historia była inspiracją do powstania filmu „Sonata”. „Polskie drogi” i „Sonata księżycowa” w wykonaniu Grzegorza dopełniły wzruszeń każdego uczestnika konferencji. W dalszej kolejności zaproszeni goście wygłosili wiele ciekawych prelekcji związanych z tematem realizowanego projektu. Podczas konferencji Pani Dyrektor odebrała z rąk Ministra Edukacji i Nauki Dyplom Uznania za zasługi w dziedzinie oświaty i wychowania. Przy tej okazji podziękowała za wszystkie serdeczne słowa dla Naszej Szkoły, jej kadry i Uczniów. Cieszymy się , że jesteśmy jedyną placówką w Wielkopolsce, która realizuje pilotażowy projekt SCWEW
(szczegóły www.scwewkalisz.pl )
Konferencja była transmitowana online.
Nagranie dostępne pod linkiem https://www.youtube.com/watch?v=Z_rEHar2ILA
Fot. Andrzej Marek Olejniczak
Ministerstwo Edukacji i NaukiSzkoła Podstawowa nr 12 im. Księcia Bolesława Pobożnego w KaliszuPubliczne Przedszkole nr 18 im. „Chatka Puchatka”Zespół Szkół Zawodowych im. Zesłańców Sybiru w KaliszuZespół Szkół Specjalnych w Ostrowie WielkopolskimII Liceum Ogólnokształcące im.T.Kościuszki w KaliszuKuratorium Oświaty w Poznaniu
21 marca – Świętowaliśmy „Światowy Dzień Zespołu Downa ” Dziś Nasi Wyjątkowi posadzili spersonalizowane bzy. Każdy Wyjątkowy Uczeń otrzymał swoją imienną tabliczkę, którą oznaczył swoje drzewko, po czym z pomocą Pana Janusza zasadził bez. Od dziś wszyscy będziemy dbać i pielęgnować aleję z 14 bzów CuDOWNy , wspólny czas !! Dla nieobecnych dziś Uczniów bzy posadzili koledzy z klasy . Wiktoria, Eliza, Ewelina, Kacper….czekamy na Wasz powrót do szkoły .
Z wizytą w leśniczówce…
Załączamy galerię zdjęć z niedawno odbytego wyjazdu do Leśniczówki w Winiarach .
Cieszymy się , że mogliśmy wznowić wyjazd do leśniczówki, bo przez pandemiczne obostrzenia dawno Nas tam nie było . Wyjazd dla Zespołów Edukacyjno-Terapeutycznych zorganizowały Panie Beata Kujawiak-Sztukowska i Pani Katarzyna Chrzanowska.
ZBIÓRKA KARMY
Sianko ,kolbę chciałbym zjeść
W brzuszku burczy !! Daj mi jeść
Na przekąskę mam dziś chęć
wesprzyj proszę i w zbiórkę się wkręć
Zapraszamy wszystkie zaprzyjaźnione placówki: przedszkola i szkoły jak również funkcjonujące w nich Koła Wolontariatu do włączenia się w akcję zbiórki pokarmu dla naszych pupili : chomików: Dorotki, Franka, Bezy królików: Tulisia, Lili, Tusi świnki Tofika Zwierzaki w ramach rodoterapii towarzyszą uczniom Naszej Szkoły we wszystkich szkolnych aktywnościach. Zapraszamy Szkoła Podstawowa nr 13 w KaliszuSzkoła Podstawowa nr 8 w KaliszuNiepubliczne Przedszkole Pluszaki z oddziałami specjalnymiI Liceum Ogólnokształcące im. Adama Asnyka w KaliszuSzkoła Podstawowa Nr 17 z Oddziałami Integracyjnymi w Kaliszu
To były urodziny !!!Osiemnaste urodziny obchodził dziś Bartek : były życzenia, prezenty i jak zawsze wspaniała atmosfera . Bartku raz jeszcze życzymy Ci , by uśmiech towarzyszył Ci w dalszym, dorosłym życiu. Bądź szczęśliwy i niech otaczają Cię dobrzy ludzie !!
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PIZZY
DZIEŃ UŚMIECHU
W Naszej Szkole świętujemy każdego dnia !
PROGRAM ERASMUS
W ramach programu Erasmus gościmy nauczycieli z Francji. Jak widać czują się u Nas jak w domu. .
NAUCZYCIELE Z FRANCJI W NASZEJ SZKOLE
Nauczyciele z Francji podczas dzisiejszego wizytowania Naszej Szkoły obserwowali zajęcia muzyczne z MUZOGRAMAMI na przykładzie melodii GAWOTA -starofrancuskiego tańca. Muzogramy to znaki graficzne osadzone w danym utworze muzycznym, to fantastyczne, metodyczne narzędzie do pracy w ramach umuzykalniania dzieci, ale również pozwalające doskonalić sprawność manualną, rozwijać koordynację wzrokowo – słuchowo – ruchową i wiele innych sfer rozwoju dziecka . Goście zafascynowali się tą metodą i po powrocie do kraju wdrożą ją do swojej pracy
DZIAŁAMY
Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Poznaniu i NASI wspaniali Uczniowie od wczoraj realizują projekt wygranego MURALU. Niebawem pokażemy efekt końcowy jak i teledysk z realizacji przedsięwzięcia.
OLIMPIADY SPECJALNE
21.10 odbył się VXIII Regionalny Dzień Treningowy Programu Aktywności Motorycznej Olimpiad Specjalnych. Udział w nim wzięli Ania, Oskar, Ania, Dominik, Wiktor, Ksawery i Ania – uczestnicy zajęć rewalidacyjno-wychowawczych. Każdy zawodnik wziął udział w 3 zadaniach ruchowych (konkurencjach) tak, by zademonstrować swoje maksymalne możliwości. Na koniec zmagań wszyscy uczestnicy zostali uhonorowani medalamiNa medalale w roli wolontariuszy, spisali się uczniowie klasy 6a, którzy wsparli organizację zawodów, na co dzień należąc do szkolnego koła wolontariatu . Ale tego wszystkiego nie byłoby gdyby nie Wy, nasi najwytrwalsi, po prostu najlepsi sportowcy Cała sportowa drużyna, ta w domu i w szkole, pokazała że nie rywalizacja a radość przeżywania sportowych emocji i przełamywania lęku było nadrzędnym celem. DziękujemyOlimpiady Specjalne Wielkopolskie-Konin
DZIEŃ RATOWNICTWA MEDYCZNEGO
13 października to Światowy Dzień Ratownictwa Medycznego. Z tej okazji w Naszej Szkole gościliśmy Panią Jolantę Zimniak – pracownika Służby Zdrowia z Szpital Kalisz, która poinstruowała uczniów jak należy udzielać pierwszej pomocy w przypadku krwotoku, zadławień i oparzeń. Uczniowie mieli także możliwość praktycznie przećwiczyć instruktaż resuscytacji. Bardzo dziękujemy Pani Jolancie za profesjonalne wsparcie nas w temacie udzielania pierwszej pomocy
JESIEŃ
DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ
Dzień Edukacji Narodowej w Naszej Szkole był dniem życzeń i uśmiechów od Uczniów . To także dzień w którym w poczet Uczniów przyjęliśmy najmłodszych pierwszoklasistów . Z pomocą nauczycieli Nasi podopieczni przygotowali piękną część artystyczną za którą raz jeszcze dziękujemy
JEST PIĘKNIE
Jesienna odsłona Naszego szkolnego ogrodu
KUBA Z MUZYCZNYMI POZDROWIENIAMI
Dziękujemy Wam… Kuba z muzycznymi życzeniami dla pracowników Szkoły
GRATULUJEMY !!!
Nasza Szkoła Podstawowa Specjalna nr 19 działa w wielu aspektach. Jesteśmy doceniani przez Rodziców, lokalną społeczność, Organ Prowadzący, Związek Nauczycielstwa Polskiego. Miło nam poinformować, że z okazji Dnia Edukacji Narodowej trzy przedstawicielki Naszego Grona zostały docenione i wyróżnione Nagrodą Prezydenta Miasta Kalisza . Dziękujemy za zaufanie , wsparcie i współpracę. Gwarantujemy, że zwierciadłem jakości Naszej pracy są i nadal będą szczęśliwi i bezpieczni- dla Nas najważniejsi Uczniowie .
ŚWIĘTO PAPRYKI
W minionym tygodniu obchodziliśmy Święto Papryki . Uczniowie w ramach zajęć hortiterapii wyhodowali w szkolnym ogrodzie różne jej gatunki, a teraz zebrali się, by zobaczyć przygotowaną prezentację i dowiedzieć się czegoś więcej o tym zdrowym warzywie. Klasy przygotowały potrawy z papryki, które ze smakiem wszyscy próbowali . Każda klasa otrzymała tematyczne karty pracy. Bardzo dziękujemy wychowawcom za zaangażowanie w to szkolne święto
WYCIECZKA DO MIEJSKIEJ BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ W KALISZU
Poza edukacją Nasi Uczniowie czynnie uczestniczą w życiu kulturalnym lokalnego środowiska. Przykładem jest udział kl.7a w wystawie Marka Lapisa pt. ,, Granice barw,”. Bardzo dziękujemy za zaproszenie Dyrektorowi Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Asnyka w Kaliszu Panu Robertowi Kucińskiemu. Udział w wystawie był dla Uczniów niezwykłym przeżyciem… mogli za pomocą różnych zmysłów poczuć i ,,zobaczyć,, to co osoby niewidome.
ROZPIERA NAS DUMA
Chór Nauczycielski działający w Naszej Szkole nagrał hymn dla I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Asnyka w Kaliszu. Autorem muzyki do hymnu Liceum jest Pan Marek Jung – Nasz katecheta , który w swoim dorobku muzycznym ma już wiele autorskich kompozycji. Biorąc pod uwagę dorobek artystyczny Chóru pod kierownictwem Pani Katarzyny Machowicz-Kulińskiej Pani Dyrektor podjęła decyzję o wydaniu płyty …ta ma ukazać się pod koniec roku szkolnego.
Z ŻYCIA KLASY 1A
Mimo, że dopiero od września są uczniami pracują juz pełną parą . Udział w sprzątaniu świata, zajecia z alpakoterapii, warsztaty pizzy to między innymi aktywności wspierające edukację. Pierwszaki tworzą zgrany klasowy zespół
SPS 19 NAJLEPSZA NA ŚWIECIE….
Posłuchajcie jak o Naszej Szkole śpiewają uczniowie
TRENINGI Z KKS Kalisz
Rozpoczęliśmy treningi z KKS Kalisz , trenerem Naszych Uczniów jest utytułowany Ernest Konon. Z tego miejsca dziękujemy trenerowi za pomysł objęcia profesjonalnymi treningami naszych sportowców i zaszczyt występowania w barwach KKS Kalisz. Dziękujemy także Prezesowi KKS-u Andrzejowi Machlańskiemu za realizację tego innowacyjnego pomysłu. Tymczasem działamy !! Zapraszamy na treningi chętnych uczniów i uczennice ,nabór w trakcie
INNOWACJE PEDAGOGOGICZNE Z ZAPRZYJAŹNIONĄ SZKOŁĄ
Dziękujemy Paniom Agnieszka Skipirzepa-Sapińska i Marcie Lisiak za zaangażowanie uczniów Szkoła Podstawowa nr 8 w Kaliszu w innowację pedagogiczną. Zainicjowane wspólne spotkania w ramach zajęć z arteterapii zaowocowały pięknymi pracami, ale co równie ważne pozytywnymi relacjami i emocjami …te zostaną z Nami na długo . Licząc na dalsze wspólne projekty dziękujemy i pozdrawiamy całą społeczność Szkoła Podstawowa nr 8
ZAJĘCIA WWRD
Wystartowaliśmy z zajęciami Wczesnego Wspomagania Rozwoju Dziecka – zajęciami dla dzieci od urodzenia do momentu pójścia do szkoły. Nasz najmłodszy podopieczny ma 20 miesięcy . Cieszymy się, że wszystkie dzieci szybko się zaadaptowały i już pracują z naszymi specjalistami .
NIEZWYKŁY GOŚĆ
Na ostatnich zajęciach koła językowego uczestnikiem był robot EMYS. Robot „wyręczył” prowadzącą koło poprzez zadawanie dzieciom pytań dotyczących: zwierząt, przyborów szkolnych, dni tygodnia itd. Uczniowie mieli również okazję zagrać wspólnie w grę „Hot potatoes”. Co ciekawe Emys nie tylko uczył i bawił, ale ku zaskoczeniu wszystkich okazywał emocje . Kiedy był głaskany przyjemnie mruczał. Kolejny raz uczyliśmy się bawiąc .
Wycieczka pod hasłem „WYKOPKI”
Edukacja w formie zabawy czyli wycieczka pod hasłem WYKOPKI, a w niej ogrom euforii za które dziękujemy Zielny Dworek . Dziękujemy także Paniom Beacie Sztukowskiej i Katarzynie Chrzanowskiej za pomysł oraz zorganizowanie tak wspaniałej wycieczki !!
Muzyką i tańcem rozpoczynamy tydzień
Bieg Erasmusa czyli bijemy rekord Polski!
24 września 2021 r. razem z biegaczami z całej Polski społeczność Naszej Szkoły rywalizowała w V Biegu Erasmusa .W tegorocznej edycji, wspólnymi siłami, podjęliśmy próbę pobicia rekordu Polski w kategorii ?najwięcej osób, które wzięło udział w wirtualnym biegu w ciągu 24 godzin?. W zawodach uczestniczyło 8 czteroosobowych drużyn. Skład dwóch kolejnych drużyn stanowili nasi nauczyciele . Zawody, które miały charakter wirtualny, zostały rozegrane na boisku szkolnym. Uczestnicy bardzo się starali i dopingowali siebie nawzajem . Towarzyszyła nam prawdziwie sportowa atmosfera. Na zakończenie uczestnikom zostały wręczone medale oraz upominki przygotowane przez Narodową Agencję Programu Erasmus. Dziękujemy szkolnej Radzie Rodziców za zapewnienie naszym sportowcom wody oraz zdrowe przekąski.Bieg odbył się w ramach akcji „Europejski Tydzień Sportu”.
RODOTERAPIA – artykuł o działaniach w Naszej Szkole !
BUDŻET OBYWATELSKI 2022 !
Głosowanie w Budżecie Obywatelskim 2022 rozpoczęte !!
Prosimy o wsparcie Naszego projektu. Karty do głosowania dostępne są w Naszej Szkole oraz w punktach na terenie miasta tylko do 24 września.
WYGRALIŚMY MURAL !!!
Pełni ekscytacji informujemy, że własnie dotarła do Nas wiadomość , że zostaliśmy laureatami konkursu organizowanego przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Poznaniu realizowanego w ramach kampanii psychoprofilaktycznej #PrawdziwiLudzie. Celem konkursu było wyłonienie projektu, który najtrafniej przekaże ideę ?self care? ? dbałości o własny dobrostan psychiczny. Pomysłodawcą Naszego projektu jest Pani Dyrektor , a projektantką grafiki Pani Agata Morawska . Chcieliśmy pokazać, że szczególnie dbamy o Nasze dzieci organizując dla nich takie aktywności, by były radosne i szczęśliwe . Konkursowy projekt idealnie wpisuje się w misję Naszej Szkoły .
NAGRODY !! Poza realizacją 2 godzin konsultacji specjalisty z zakresu malowania murali, nagrodą jest pokrycie kosztów wykonania, dokumentacja filmowa z powstawania oraz produkcja kilkuminutowego klipu z podkładem muzycznym w postaci utworu wykonanego przez grupę Naszych Uczniów.
SIŁOWNIA MARZEŃ !!!!
„Siłownia Marzeń” oddana do użytku Dzięki środkom w kwocie zł pozyskanym przez Panią Dyrektor z Telewizji Polskiej SA w ramach projektu „Reklama Dzieciom” udało się oddać do użytku „Siłownię Marzeń”. To miejsce stworzyliśmy na potrzeby Uczniów, ale także pracowników Szkoły oraz Rodziców. Dziś w obecności Naczelnik Wydziału Edukacji Pani Eweliny Dudek, Wicedyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Kaliszu Pani Anny Piotrowskiej oraz przedstawicielce AWIR Drukarnia, Reklama, Gadżety Reklamowe Pani Karoliny Jakubowskiej Uczniowie zaprezentowali wielorakie specjalistyczne sprzęty jakimi dysponujemy w siłowni. Tym samym pokazali jak bardzo cieszą się z powstania takiego miejsca .Siłownia jest kolejnym miejscem, które udało się stworzyć dzięki wzorcowej pracy zespołowej. Z tego miejsca dziękujemy:- Panu Andrzejowi Olejniczakowi oraz Michałowi Olejniczakowi (Tacie i bratu Małgosi) za pomalowanie pomieszczenia- Pani Marcie Szymanowskiej za koordynowanie realizacji projektu- Decathlon Kalisz za specyfikację oraz złożenie sprzętu- Pani Karolinie Jakubowskiej za wsparcie w realizacji projektu i stałą współpracę- niezastąpionemu Panu Januszowi za wsparcie techniczne Siłownia to Nasze kolejne wspólne dzieło
„You make me feel”
” You make me feel” Arethy Franklin czyli Kuba i Bartek w pierwszej w tym roku szkolnym muzycznej aranżacji . Wykonanie perfekcyjne, tym bardziej, że ze słuchu . Obejrzyjcie do końca
OLIMPIADY SPECJALNE
Aktywnie i z przytupem zajęcia sportowe rozpoczęli członkowie Klubu Olimpiad Specjalnych. Klub, który działa przy Naszej Szkole podlega pod Olimpiady Specjalne Wielkopolskie-Konin. Jak widać uśmiechy, energia i zapał do działania są , póki pogoda dopisuje uczniowie ćwiczą na powietrzu . Opiekunami klubu są nauczycielki wychowania fizycznego : Pani Marta Szymanowska oraz Pani Monika Skrzypek . W nowym roku szkolnym całej klubowej rodzinie życzymy sportowych sukcesów
Smaczne warsztaty ?
Na zaproszenie Domino’s Pizza klasa 7a wybrała się na smakowite warsztaty, gdzie mogła zrealizować zagadnienia z doradztwa zawodowego. Każdy uczeń mógł samodzielnie przygotować własną pizzę pod czujnym okiem i z instrukcją pracowników pizzerii, po czym ku naszej ogromnej radości zjeść przepyszne kulinarne dzieła prosto z pieca. Serdecznie dziękujemy pizzerii Domino’s Pizza za miłą atmosferę i wspaniałe pyszności
Wczesne Wspomaganie Rozwoju Dziecka czas zacząć !!
Jednym z Naszych podopiecznych jest 22-miesięczny Wiktor , który przybył dziś na zajęcia WWRD. Tak jak pozostałe dzieci otoczymy opieką . Zapewniamy najlepsze formy wsparcia i specjalistyczną opiekę:-pedagoga specjalnego-logopedy/neurologopedy-terapeuty SI-neurorehabilitanta-surdopedagoga-tyflopedagoga
Aktualności
Początek roku szkolnego to czas dla najmłodszych uczniów na poznanie kolegów, nauczycieli, ale także szkoły . Dziś między innymi Uczniowie klasy „I a” wraz z wychowawczynią zwiedzali wszystkie szkolne zakamarki, odwiedzili Panią Dyrektor, Panią Pielęgniarkę, zwiedzili także salę gimnastyczną i szkolne boisko. Dzieci są ciekawe wszystkiego i co najważniejsze wspaniale czują się w nowym klasowym zespole.
UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO
2021/2022
1 WRZEŚNIA 2021
Klasy lekkie godzina 9:00
Klasy ZET godzina 10:00
„Kuchnia Marzeń”
Wygraliśmy 20.000 zł
Dziś Telewizja Polska ogłosiła listę 92 beneficjentów, którzy otrzymają środki finansowe w ramach 30. akcji „Reklama Dzieciom”. Wśród wygranych jest Nasza Szkoła !! Pani Dyrektor wnioskowała do TVP S.A o środki na stworzenie „Kuchni Marzeń” i się udało. Cieszymy się bardzo, bo dzięki wygranym 20.000 zł będziemy mogli stworzyć wymarzone miejsce do kulinarnych aktywności dla Naszych Uczniów – miejsca, którego tak bardzo nam brakowało . Oddanie nowej kuchni nastąpi już w nowym roku szkolnym – we wrześniu 2023 r.
Nasza Szkoła w poprzednich latach dwukrotnie otrzymała środki w ramach akcji „Reklama Dzieciom, dzięki którym mogliśmy zrealizować poniższe projekty:
20.000 zł – „Sala Doświadczania Świata”
20.000 zł – „Siłownia Marzeń”
bieżąca wygrana zł – „Kuchnia Marzeń”
Zdjęcie poglądowe.
W obiektywie pana Marka…
W Naszej Szkole pracują wspaniali Nauczyciele, którzy kochają swoją pracę, kochają Nasze dzieci . Poza tym mają też swoje pasje. Wspominaliśmy już o Panu Marku Jungu, który tworzy piękną muzykę, ale także pasjonuje się fotografią. W kadrach potrafi utrwalić piękne chwile . Zobaczcie
Ławeczka Przyjaciółek
Nasza Szkoła bierze udział w konkursie edukacyjnym Akademia Dojrzewania Lactacyd, w którym zadaniem jest stworzenie na terenie Szkoły ?Szkolnej Ławki Przyjaciółek?. Ławka ma stanowić symboliczne miejsce wsparcia, by nastolatka w szkole nie czuła się sama – ma być miejscem wspierającym relacje . Zobaczcie jak piękną ławeczkę przygotowały Nasze ósmoklasistki .
Opiekę merytoryczną nad konkursem sprawuje psycholog szkolny Pani Marta Szymańska . Bardzo dziękujemy Panu Sławomirowi Kasołce, który wykonał ławeczkę z drewna i przekazał do pomalowania, a Pani Magdalenie Jaroszkiewicz za koordynację działania i instruktaż malowania dla Naszych uczennic
Udział w konkursie to również realizacja zadań :
,,Bądź sobą?;
,,Realizuj marzenia?;
,,Jesteś dla mnie ważna?.
Niebawem zaprosimy Was do głosowania na prace konkursowe Naszej Szkoły, a tymczasem podziwiajcie piękną „Ławeczkę Przyjaciółek”
Matematyka co z głowy nie umyka…
Dzień Aktywności Matematycznej pod nazwą „Pociąg do matematyki” to efekt zespołowej pracy nauczycieli-wychowawców klas Zespołów Edukacyjno-Terapeutycznych. Panie wychowawczynie pokazały, że matematykę można lubić , ale przede wszystkim, że można się jej uczyć w atrakcyjnej formie.
Szkolna sesja
Chwile są ulotne jak motyle…dzięki profesjonalizmowi, zaangażowaniu i umiejętnościom Pana Bogdana Wasiewicz Fotografia będziemy mogli do nich wracać . Bardzo dziękujemy za wspólnie spędzony czas, piękną scenerię i cudowne fotografie. Ukazał Pan nie tylko dosłowne piękno Naszej szkolnej społeczności , ale także wzajemne relacje . Kochani Uczniowie !!! Zdjęcia czekają w szkole, będą do odbioru po majówce
Nasze obchody 1,2 i 3 Maja
„Polska w probówce”
Flaga w probówce? Czy to możliwe ?
Zajrzeliśmy do kl.8 na lekcję chemii – uczniowie badali gęstość cieczy, poznawali właściwości acetonu, soli kuchennej. W efekcie otrzymali w probówce barwy narodowe. Było chemicznie, ale też i patriotycznie . Przy okazji podkreślamy jak ważną jest forma przekazywanych treści… szybciej się uczymy, ale i dzięki temu lubimy chemię
Wizyta Wojewody Wielkopolski w naszej szkole
28 kwietnia Naszą Szkołę odwiedziła Pani Beata Maszewska – II Wicewojewoda Wielkopolski , która przekazała flagi uczniom, rodzicom i pracownikom szkoły. Spotkanie było także sposobnością do pokazania infrastruktury placówki , przekazania informacji o realizowanych projektach i innowacjach, ale także do spotkania z samymi uczniami, którzy serdecznie przyjęli Panią Wojewodę . W spotkaniu brała także udział Pani Anna Piotrowska – wicedyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Kaliszu. Bardzo dziękujemy za miłe spotkanie .
Festiwal Piosenki ESTRADA
Dziś, możemy już tylko wspominać piękne wydarzenie jakim był Festiwal Piosenki „Estrada”, który odbył się 27 kwietnia w Aula Im. Prof. Jerzego Rubińskiego. Organizatorem wydarzenia była Nasza Szkoła i Specjalistyczne Centrum Wspierające Edukację Włączającą, które funkcjonuje przy Naszej placówce . Do Kalisza przyjechali uczniowie i młodzież ze szkół integracyjnych, specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych, publicznych i niepublicznych placówek z terenu Wielkopolski w tym z Poznania, Gniezna, Koła, Kalisza, Ostrowa Wielkopolskiego i innych. Mogliśmy podziwiać 14 występów artystycznych solowych i zespołowych . Ponieważ festiwal był wydarzeniem integrującym środowiska, galę swoim występem uświetnili Nasi Goście, którym raz jeszcze serdecznie dziękujemy :
Chórowi Duodecimus z Szkoła Podstawowa Nr 12 Im. Bolesława Pobożnego W Kaliszu pod batutą Pani Krystyny Witasiak
Pani Malwinie Olszewskiej z Technikum Budowy Fortepianów
Pani Annie Muzyce z UAM
Festiwal odbył się w widowiskowym miejscu – auli UAM . Z tego miejsca dziękujemy Panu prof. Piotrowi Łuszczykiewiczowi , który pozwolił nam się rozgościć i był z nami w tym dniu . Pojawiła się także w trakcie Przyjaciółka Dzieci, Kawaler Orderu Uśmiechu, Radna Miasta Kalisza – Pani Elżbieta Dębska, która rozdała wszystkim uczestnikom uśmiechy oraz upominki . Dziękujemy Wszystkim Artystom, ich opiekunom, jury ,wolontariuszom pomagających w organizacji festiwalu oraz niezastąpionym festiwalowym konferansjerkom – Paniom: Marcie Szymańskiej i Katarzynie Janowskiej oraz Sylwii Czeluście, która w tym dniu dyrygowała „muzycznym ruchem „.
Festiwal przeszedł do historii zostawiając w pamięci nuty i dźwięki wykonywanych przez Artystów piosenek , ale ponad wszystko wspaniałą atmosferę, która dominowała w tym dniu !
Podziękowania kierujemy również do :
Pani Beaty Szukalskiej-Noski z Balon-Art za piękną dekorację
Panów: Andrzeja i Michała Olejniczaków, Marka Junga za piękne zdjęcia
Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy Nr 1 im. Janusza KorczakaNiepubliczna Integracyjna Szkoła Podstawowa w CzołowieZespół Szkół Ponadpodstawowych w KaliszuZespół Szkół Specjalnych w Ostrowie WielkopolskimSzkoła Podstawowa Nr 12 Im. Bolesława Pobożnego W KaliszuOśrodek Rozwoju EdukacjiSpecjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Świętego Mikołaja w KoleKuratorium Oświaty w Poznaniu
Hortiterapia
Hortiterapia podczas zajęć rozwijających kreatywność .
Kwiatki, bratki i stokrotki…
Nadeszła wiosna , a to najlepsza pora na przesadzanie kwiatów . Dwa sąsiadujące ze sobą Zespoły Edukacyjno-Terapeutyczne: 2-3 C i 2-3 D przy tej okazji omawiały jak dbać i pielęgnować kwiaty, aby dobrze rosły .
Dzień bibliotekarza
Pani Sylwia zawsze jest uśmiechnięta
O każdym uczniu w szkole pamięta
Chyba wszystkie książki przeczytała
Bo zaczęła czytać, gdy była mała
Teraz zachęca każdego
Komiksy, wiersze, powieści
Co tylko głowa pomieści
Odpowie na każde pytanie z lektury
Można z nią w tym temacie przenosić góry
Na każdej przerwie słowem czaruje
Konkursy czytelnicze organizuje
Teatrzyk, czy wspólne czytanie
To żadne dla niej wyzwanie
O wszystkie książki w szkole dba
Z czego radochę ogromną ma
Dziś Święto Bibliotekarzy !
Życzymy więc Jej wszystkiego o czym marzy!
Wings for Life World Run
Nasi też tam byli
Dziś, w dziesiątej edycji biegu charytatywnego Wings for Life World Run w Poznaniu wystartowało zawodników w tym:
Nasza nauczycielska reprezentacja : Anna Bolińska i Marta Szymanowska
Przyjaciele Naszej Szkoły: Pan Sebastian i Pan Dominik .
Bieg to rywalizacja bez stałej linii mety – jest nią bowiem goniący uczestników samochód, za kierownicą którego zasiadł sam Adam Małysz .
Wings for Life World Run ? to międzynarodowy bieg charytatywny organizowany w 33 miastach na świecie. Dochód z biegu przeznaczony jest na badania nad urazami rdzenia kręgowego. Odbywa się on od 2014 roku w pierwszą niedzielę maja.
Brawa dla wszystkich biegaczy
Warsztaty malarskie
Dziś uczniowie Zespołów Edukacyjno-Terapeutycznych wzięli udział w warsztatach malarskich metoda pouringu, które przeprowadził nasz gość specjalny Artysta – Pan Jakub Multan. Było kolorowo , twórczo, energetycznie i wesoło . To z pewnością dopiero początek naszej przygody z tą techniką! Dziękujemy Panu Jakubowi za poświęcony czas i zaangażowanie!.
Zespoły rewalidacyjno-wychowawcze
Kreatywne działania uczestników zespołów rewalidacyjno-wychowawczych
„W zdrowym ciele zdrowy duch!”
ALPAKI <3
Dziś kolejny raz przyjechały Nasze Alpaki Cudaki. Adekwatnie do pogody pojawiły się w nowym – wystrzyżonym wydaniu . Dowiedzieliśmy się od Pani Justynki i Pana Andrzeja , że strzyżenie alpak odbywa się raz w roku, a ścięte alpacze włosy nazywa się runem . Jak zawsze pobyt alpak wniósł wiele radości i uśmiechu Naszych Uczniów .
Ciekawostki
Runo alpak występuje w szerokiej gamie kolorystycznej, dlatego nie wymaga farbowania, a w porównaniu z owczą wełną jest bardziej miękkie w dotyku, jedwabiste i suche. Poza tym nie zawiera lanoliny, dzięki czemu ma połysk. Cienkie włókna przeznaczane są do wyrobu luksusowej odzieży (garniturów, żakietów, spódnic, płaszczy), natomiast grubsze wykorzystywane są do produkcji kołder , śpiworów i tapicerki. Co ciekawe Pani Justynka używa alpaczego runa do wyrobu naturalnego mydła, które dzięki temu dodatkowi jest hipoalergiczne, co oznacza, że nie uczula .
Wszystkie dzieci nasze są!
Dzień Dziecka 2023
Ten festyn zapadnie na długo w pamięci Nas wszystkich
Dla Naszych Uczniów popełniliśmy zbiorową imprezę, która jest efektem dobrej organizacji i współpracy na najwyższych obrotach , a oferta imprezy była szeroka:
foodtrack
lambolodzia
poszukiwanie skarbów z DENAR Kalisz – Stowarzyszenie Poszukiwaczy Śladów Historii
wizyta strażaków i prezentacja strażackiego auta
wizyta policjantek i prezentacja wozu
błotna kuchnia
zimny bufet z obsługą Rady Rodziców
kącik malarski
mega bańki
malowanie buzi
fotobudka
zabawy taneczno-ruchowe
To był wspaniały dzień dla Naszych Uczniów, ale i całej społeczności Naszej Szkoły bowiem pokazaliśmy , że tak naprawdę każdy z Nas ma w sobie coś z dziecka, a przy tym razem możemy tworzyć wspaniałe rzeczy. Do tego nauczyciele wygrali w RMF FM cukierki za rewelacyjne bajkowe przebrania. Brawa dla Nas wszystkich
Pod rządami uczniów czyli „Dzień Dziecka” z przymrużeniem oka
W ramach obchodów święta wszystkich dzieci Nasi Uczniowie dosłownie zawładnęli szkołą . Panią Dyrektor Sylwię zastępował Aleksander, który pozyskał ważny projekt i stawiał dużo pieczątek . Wicedyrektorki : Sylwia, Marta, Iga i Julia koordynowały realizację planu lekcji i dyżurów . Pani pedagog zastępstwo zleciła Malwinie, która prowadziła zajęcia z uczniami, a Panią Martę psycholog wszystkie dzieci objęły terapią uśmiechem . W sekretariacie – czyli szkolnym centrum dowodzenia władzę sprawował sekretarz Filip . To było baaardzo ciekawe doświadczenie zarówno dla dzieci jak i dorosłych
O emocjach…
Przedstawiamy relację z cyklu zajęć wprowadzających uczniów w świat emocji realizowany w ramach zajęć rozwijających kompetencje emocjonalno-społeczne w klasach I i II. Zajęcia realizowała Pani psycholog Marta Szymańska. W świat emocji wprowadziła uczniów dzięki zabawnym dinozaurom z wierszyka „Wędrówka humorzastych dinozaurów”. Dzięki temu uczniowie poznali radość, smutek, strach i złość. Bawili się, ćwiczyli, śpiewali, tworzyli i teraz wszyscy uczniowie potrafią rozpoznawać i nazywać emocje. Wiedzą, co może spowodować ich pojawianie się, a także znają różne sposoby radzenia sobie ze złością czy smutkiem. Wszyscy także dowiedzieli się, że każda emocja jest dobra i potrzebna
Jedzie pociąg z daleka, czyli wycieczka i przejażdżka kolejką…
Przejazd kolejką wąskotorową i pieczenie kiełbasek – takie atrakcje czekały na ponad 100 uczniów, którzy dwoma autokarami wybrali się na wycieczkę do Zbierska . To był ekscytujący dzień
Dziękujemy :
Państwu Sylwii i Tomaszowi Strapagiel za przejazd kolejką
Pani Magdalenie Józefiak za organizację wycieczki
Pani Lesi za opiekę medyczną
Panu Januszowi za organizację ogniska
nauczycielom/wychowawcom, Paniom Kasiom, Pani Marzence za
jak zawsze wspaniałą opiekę nad uczniami
Mistrzostwa Polski
Mistrzostwo Polski Naszych chłopaków
W dniach 15-17.06 w Policach odbywał się XIV Ogólnopolski Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym dla Szkół Specjalnych i Specjalnych Ośrodków Szkolno-Wychowawczych. Podczas dwudniowych zmagań, Wiktor Krystian Fabian z klasy 7a, rywalizowali na Mistrzostwach Polski z drużynami ze Wschowy, Smolnicy, Polic, Skarżyska Kamiennej, Wrocławia, Białegostoku, Częstochowy i Grodziska. Nasi Chłopcy wzięli udział w 4 konkurencjach:
~ pierwsza pomoc
~ test przepisów ruchu drogowego i skrzyżowań
~ jazda po miasteczku ruchu drogowego
~ rowerowy tor przeszkód
Chłopcy do zawodów przygotowywali się pod bacznym okiem Pani Marty Szymanowskiej
Dodatkowo w klasyfikacji indywidualnej zajęli kolejno:
2 miejsce Krystian
3 miejsce Wiktor
4 miejsce Fabian
Chłopaki, rozpiera nas duma!!! Dziękujemy, że JESTEŚCIE
Organizatorzy Turnieju zapewnili również uczestnikom wycieczkę do Międzyzdrojów, gdzie zwiedzili Oceanarium oraz pospacerowali brzegiem morza
Ogromne PODZIĘKOWANIA kierujemy do Dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Kaliszu, Pana Sławomira Chrzanowskiego, za wielkie serce i wsparcie drużyny w wyjeździe na zawody.
Nasza szkoła w studio nagrań
W najbliższym, ostatnim tygodniu przed wakacjami finalizujemy największe przedsięwzięcie muzyczne w historii Naszej Szkoły. Dziś zapowiedź w kilku kadrach, a w tygodniu nagranie teledysku – będziemy My i będzie On .
Niebawem więcej szczegółów .
Dziękujemy za kadry chromatycznie – fotografia grzegorz janowski oraz możliwość profesjonalnego nagrania Krzysztof Szymański Studio Nagrań
Gość specjalny
…wspomnienie cudownego dnia z Jacek MEZO Mejer.
Za pięknie utrwalone chwile dziękujemy Panu Andrzejowi Olejniczakowi.