AKTUALNOŚCI

Wspomnieniem już jest udział Naszych uczniów w Paraolimpiadzie organizowanej przez Publiczne Przedszkole Integracyjne RAZEM. Czworo Naszych reprezentantów : Agata, Ewa, Milena i Maciek współzawodniczyli w wielu ciekawych, sportowych konkurencjach. Patronat nad wydarzeniem objął Krystian Kinastowski – Prezydent Miasta Kalisza, który nagrodził udział Naszych najmłodszych medalami 🥇🥈 i pucharem 🏆.

Dziś w pełnym skupieniu członkowie koła kulinarnego „Palce lizać” przygotowali rogaliki z truskawkowym nadzieniem. Uwierzcie na słowo – były pyszne 😋.

W ramach realizacji programu ,, Trzymaj formę” uczniowie pod kierunkiem Pani Iwony Grabowskiej przypominali sobie zasady zdrowego stylu życia oraz jego wpływu na nasze funkcjonowanie. W myśl powiedzenia : ,,Kto nie wyda na kucharza …wyda na lekarza” – warto się nad tym zastanowić. Dbajmy o siebie 🙂

10 maja na Stadionie Miejskim w Kaliszu Nasi zawodnicy zmierzyli się z konkurencjami lekkoatletycznymi: biegi, skok w dal, rzut piłeczką palantową oraz bieg sztafetowy 4×100 m. Nasz Klub reprezentowali : Lena, Antonina, Eliza, Małgosia, Zuzia, Kuba, Filip, Tobiasz i Olek.

Cały zespół olimpijczyków spisał się znakomicie o czym świadczą zdobyte przez każdego zawodnika medale🥇🥈. Wspaniała pogoda oraz doping rodziców, nauczycieli i kibiców spowodował, że był to dzień pełen wspaniałych, sportowych emocji. Piękno tego dnia zawdzięczamy: Pani Marcie Szymanowskiej, Pani Monice Skrzypek , Pani Annie Bolińskiej, Pani Bogumile Kobylińskiej i Pani Kasi Jarantowskiej.

❣️Dziękujemy Panu Marcinowi Janiakowi , który przygotował relację zdjęciową fotografując najpiękniejsze momenty.

❣️Dziękujemy Rodzicom, Dziadkom, którzy wspierali dzisiaj Naszych Olimpijczyków.

❣️Ogromne podziękowania kierujemy do Pana Piotra Konopy BovaTrans Kalisz dziękując za transport Naszej Kadry Olimpijskiej .

❣️Dziękujemy i gratulujemy Niepubliczna Szkoła Podstawowa Specjalna „Olanka” świetnej organizacji wydarzenia !!

W tym dniu kierujemy serdeczne słowa do Pani Sylwii Czelusty – Naszego Nauczyciela/Bibliotekarza 🙂 . Dziękujemy za pasję, zaangażowanie i wkład w promowanie czytelnictwa. To dzięki Pani świat książek z perspektywy ucznia staje się jeszcze piękniejszy!

Dnia 7 maja odbyło się spotkanie integracyjne przedstawicieli Naszych Uczniów z uczniami SMART CLUB. Spotkanie daje początek ciekawej i twórczej współpracy obu placówek. Wzajemnie będziemy obdarzać się jej owocami, ale także dzielić nimi z lokalnym środowiskiem. Naszą Szkołę dziś reprezentowali: Pani Dyrektor 🙂 oraz Uczniowie: Zuzanna 🙂 , Gabrysia 🙂 , Lenka 🙂 , Filip 🙂 i Dawid 🙂 . Serdecznie dziękujemy Pani Dyrektor za zaproszenie, a uczniom SMART CLUB za wspaniałe Nas przyjęcie.

Rekonesans zrobiony, preeleminacje zaliczone. Nasi olimpijczycy są zwarci i gotowi aby w maju wziąć udział w XI Regionalnym Mityngu Lekkoatletycznym Olimpiad Specjalnych.

W ramach działań Specjalistycznego Centrum Wspierającego Edukację Włączającą (SCWEW) odbyła się pierwsza Sesja Samokształceniowa dla pedagogów specjalnych ze szkół podstawowych z terenu Miasta Kalisza. Celem działania jest wsparcie pedagogów w rozwiązywania problemów i wspomaganie ich w codziennej pracy. Sesję realizuje człon Naszej pomocy psychologiczno-pedagogicznej w osobach Pani pedagog: Marleny Grajek 🙂 i Pani Psycholog: Marty Szymańskiej 🙂 . Poza merytorycznym aspektem spotkania pedagodzy specjalni mieli możliwość zwiedzenia naszej placówki, poznania uczniów jak i szerokiej oferty edukacyjno-terapeutycznej. Na zakończenie uczniowie pod kierunkiem Pana Szymona Blachowskiego 🙂 zaprezentowali Gościom metodę Suzuki oraz metodę Muzogramów 🎵, wykorzystując ją w znanej wszystkim Belgijce. Mamy nadzieję, że systematyczne spotkania w ramach Sesji Samokształceniowych zapoczątkują wspaniałą międzyszkolną współpracę 🙂

W naszej szkole odbył się konkurs patriotyczny, podczas którego uczniowie mogli wykazać się wiedzą dotyczącą Świąt 1 i 3 Maja. Uczniowie pracowali zespołowo, zadania były różnorodne, wymagały od uczestników zaangażowania, wiedzy i kreatywności. Sam konkurs był także okazją do integracji zespołów klasowych oraz zaprezentowania mocnych stron każdego uczestnika. Młodszym uczniom pomagali starsi uczniowie – koleżanki i koledzy z klasy 7a.

Zadania konkursowe okazały się bardzo łatwe dla uczniów, ponieważ przystąpili do konkursu doskonale przygotowani👏. Bardzo dziękujemy nauczycielom, którzy przygotowali uczniów do konkursu, ale także tym, którzy zorganizowali i zrealizowali to ogólnoszkolne wydarzenie: Pani Marcie Ignaszak , Pani Dominice Bukowskiej , Pani Magdalenie Dudek-Wolnej i Pani Katarzynie Chrzanowskiej 🙂

W ramach kolejnych działań związanych z obchodzonym Dniem Ziemi 🌍 Pani Beata Kujawiak-Sztukowska wraz z Panią Katarzyną Chrzanowską zorganizowały spacer na ścieżkę ekologiczną mieszczącą się przy ul. Piwonickiej w Kaliszu ( teren PSZOK). Na ścieżce uczniowie 5 klas zobaczyli :

➡️gabloty/tablice informacyjne dotyczące segregacji odpadów,

➡️kompostownik,

➡️zbiornik na deszczówkę 💦.

Znaleźć można tam też informacje o odnawialnych źródłach energii, o drodze jaką pokonują nasze odpady, ale także dlaczego ważne jest segregowanie śmieci i czym jest recykling ♻️.

Za nami pierwsze spotkanie z tancerką Teatru Wielkiego Opery Narodowej – Joanną Drabik, która przyjechała do nas specjalnie z Warszawy . Była muzyka, dynamika, taniec, radość i uśmiech 😊 – słowem wszystko co nam w duszy gra. Pani Asia skradła Nasze serca, a po dzisiejszym spotkaniu z Panią Dyrektor narodził się piękny pomysł wymagający czasu i pracy…

Na zaproszenie Pani dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 w Kaliszu, klasa 7a wraz z wychowawcą uczestniczyła w zajęciach z dzikimi ptakami 🦉🦅 . Zajęcia poprowadził pan Piotr Nadolski z Fundacji Skrzydła Lasu. Sokolnik opowiadał nam o zwyczajach zwierząt oraz swojej pasji i pracy.

Na szkolnym boisku rozegrano towarzyski mecz integrujący chłopców z klas 6a, 8a i 8b. Nie obyło się bez fauli i żółtych kartek⚽️ Mecz sędziował Pan Hubert Piasecki. Wynik: 2:1. Strzelcy: Kacper⚽️ , Wiktor ⚽️ i Adrian ⚽️.

Podczas zajęć uczniowie Zespołów Edukacyjno-Terapeutycznych wspominali minioną zimę poprzez różne aktywności: lepienie bałwana ze sztucznego śniegu, rzucali się śnieżkami zrobionymi z kulek papieru. Wiosna została przywitana letnim deszczykiem oraz wazonem z kwiatami bzu i jabłoni 🌦🌤❄️💦🌷🌿🍀🌹. Pomysłodawczyniami zajęć były wychowawczynie klas ZET: Pani Sylwia Czelusta, Pani Beata Jóźwiak i Pani Anna Tkacz .

Dziękujemy anonimowemu darczyńcy za przekazanie 4 zestawów słuchawek gamingowych . Taki upominek w świątecznym okresie sprawił nam wiele radości . Uśmiechamy się do każdego „zajączka” 🐰, który chciałby wesprzeć naszą szkołę… mamy jeszcze trochę miejsca 😉 .

Najlepsi w województwie Wielkopolskim !!! Nasza drużyna wróciła z Poznania, gdzie triumfowała zwycięstwo w Turnieju BRD 🤩. Niebawem udział w Mistrzostwach Polski w Stargardzie Gdańskim.

ŚWIATOWY DZIEŃ ŚWIADOMOŚCI AUTYZMU

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu to okazja, aby zwiększyć wiedzę i empatię wobec osób z autyzmem oraz ich rodzin. Kluczowe jest promowanie akceptacji, zrozumienia oraz odpowiedniego wsparcia terapeutycznego i edukacyjnego. Każdy z nas może przyczynić się do budowania społeczeństwa, które wspiera osoby ze spektrum autyzmu na każdym etapie ich życia.

KAMPANIA Z OKAZJI DNIA ZESPOŁU DOWNA

3500 dzieci, 350 egzemplarzy przekazanych książek, 35 placówek – z takim wynikiem kończymy Kampanię Edukacyjną związaną z obchodzonym dzisiaj Światowym Dniem Zespołu Downa ?. W ramach akcji realizowaliśmy pogadankę na bazie bajki autorstwa Pani Angeliki Jarych pt. ” Planeta Imma”, która porusza temat funkcjonowania dziecka z Zespołem Downa w grupie zróżnicowanej. Akcję zainaugurowaliśmy wraz z Prezydentem Miasta Kalisza panem Krystianem Kinastowskim w Szkole Podstawowej nr 4 im. Marii Dąbrowskiej w Kaliszu. W ramach projektu Specjalistycznych Centrów Wspierających Edukację Włączającą , który Nasza Szkoła realizowała jako jedyna w Wielkopolsce wydaliśmy bajkę, którą mogliśmy przekazać do placówek edukacyjnych. Niech sieje empatią, zrozumieniem, świadomością i serdecznością wobec różnorodności ?

Kampanię w placówkach realizowały :

??Pani Angelika Jarych – autorka bajki

??Pani Dyrektor Sylwia Baranowska

??Pani Marlena Grajek – Nasz pedagog

??Pani Marta Szymańska – Nasz psycholog

??Pani Magdalena Muller – mama Naszego ucznia Dawidka

??Pani Monika Skrzypek, Pani Marta Ignaszak i Pani Paulina Okrasa-Burczyk – nauczycielki Naszej Szkoły

21 marca Światowy Dzień Zespołu Downa

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Zespołu Downa, który jest również znany jako Dzień Kolorowej Skarpetki.

To okazja do podnoszenia świadomości społecznej na temat życia z trisomią 21. 

Wiosenna warsztaty wielkanocne w Hotelu Stara Stajnia cz. 2

Wiosenne warsztaty wielkanocne

Grupa Naszych Uczniów odwiedziła Hotel karczma Stara Stajnia w Zawidowicach. Podczas pobytu uczniowie mieli okazję zobaczyć pokaz robienia baranka z masła ?. Poza tym samodzielnie dekorowali mazurki jak i przygotowali maślane bułeczki ?, które w dalszej kolejności wypiekli w karczmianej kuchni. Na koniec wspólnie zjedli wielkanocne śniadanko, po czym w ramach relaksu zwiedzili ośrodek. W bliskim kontakcie z przyrodą i zwierzętami mogli zaobserwować budzącą się do życia przyrodę bo wiosna tuż tuż…???. Bardzo dziękujemy za gościnność i wspaniale spędzony czas ?.

Stymulacja polisensoryczna

Stymulacja polisensoryczna podczas zajęć rewalidacyjno-wychowawczych w domu . Wiktoria bardzo lubi wszystkie aktywności proponowane przez nauczycieli. Najlepszą oceną pracy jak i miarą sukcesu jest Jej uśmiech ???.

Dzień Dinozaura

Zespoły rewalidacyjno-wychowawcze obchodziły „Dzień Dinozaura” ??. Uczestnicy oprócz stymulacji sensorycznej materiałami o różnej fakturze przy budowie dinozaurowego gniazda, próbowali wydobyć Dinozaura z lodowego jaja ?. Poza tym wykonali gorący wulkan ?

Warsztaty „W krainie lodu”

Uczniowie pod czujnym okiem ekspertów z zapałem wykonywali doświadczenia. Stworzyli sztuczny śnieg ?, spowodowali wybuch zimowego wulkanu ? , stworzyli burzę w zlewce ?. Na koniec obserwowali jak można stworzyć śnieżną chmurę za pomocą suchego lodu. To było bardzo twórcze spotkanie ? . Dziękujemy Wulkan Doświadczeń? !!

ALPAKOTERAPIA

W tym roku minęło 5 lat od pierwszego spotkania z alpakami w Naszej Szkole. Jesteśmy pionierami wdrożenia w Polsce alpakoterapii jako stałej metody wsparcia dla uczniów. Udało się to dzięki współpracy z Alpaki Cudaki i Ich wspaniałym alpakom.

Od tamtej pory alpaki systematycznie pracują z Naszymi uczniami, a kontakt z Nimi działa cuda…ustępują lęki i nadwrażliwości, a zapoczątkowany kontakt ze zwierzęciem stanowi płynny pomost do kontaktu z człowiekiem. Do tego każdorazowo Uczniowie z entuzjazmem reagują na obecność zwierząt.

Innowacyjność wdrożonego projektu spowodowała duże zainteresowanie wielu ogólnopolskich mediów, w tym Polskiej Agencji Prasowej oraz ekipy DDTVN , która przyjechała do Naszej Szkoły, by nakręcić reportaż ?.

„Święto ognia”

Specjalny pokaz filmu „Święto ognia”, zorganizowany przez panią dyrektor Sylwię Baranowską, zainteresował zarówno mieszkańców naszego miasta jak i kaliskie media.

Chór Nauczycielski „Diciannove” podczas Gali Piosenki i Poezji Patriotycznej.

„Diciannove”, czyli Nauczycielski chór Naszej Szkoły, wystąpił gościnnie podczas Gali Piosenki i Poezji Patriotycznej

Spotkanie autorskie

Książki autorstwa Naszego Gościa to wspaniały materiał na lekcje wychowawcze, lekcje biblioteczne, ale i wspaniała lektura na co dzień dla każdego ? . Pan Marek Michalak już niebawem w Kaliszu, w Naszej Szkole ?!! Zapraszamy ?

…na sali gimnastycznej

Doświadczamy ???

W Naszej Szkole się uczymy, ale także tężyznę ćwiczymy ???

Lekcja chemii

Doposażenie przez Panią dyrektor w środki dydaktyczne w postaci szkła laboratoryjnego i chemicznego zwiększyło nasze możliwości realizacji profesjonalnych lekcji chemii ??. Na jednej z ostatnich lekcji uczniowie kl.VII sporządzali mieszaniny, po ich wykonaniu określali rodzaj, a na koniec proponowali metody ich rozdzielania na składniki z których powstały. Dokonali tego za pomocą rozdzielacza, filtracji, przyrządów mechanicznych typu sitko oraz magnezu. Doświadczalna forma zajęć niewątpliwie wpływa na lepsze przyswajanie wiedzy ? .

Ślubowanie uczniów klas pierwszych ’23

To był ważny dzień dla Naszych najmłodszych – uczniów klas pierwszych, którzy podczas pięknej uroczystości zostali przyjęci do szkolnej społeczności Naszej Szkoły ? . Było pięknie i wzruszająco ? . Dziękujemy Paniom : Marcie Porębnej-Jesiołowskiej ?, Magdalenie ? , Jolancie Stasiak ?, Justynie Knychaus? , Lidii Kornackiej ?za przygotowanie pięknej uroczystości oraz artystom-uczniom starszych klas: Amelce, Julii, Kubie, Oliwii, Nadii, Neli, Martynie, Laurze, Idze i Weronice. Byliście wspaniali ?

Z wizytą w Książnicy Pedagogicznej w Kaliszu

Uczniowie klasy 6 c Zespołu Edukacyjno-Terapeutycznego uczestniczyli w piątek w zajęciach w PBP Książnica Pedagogiczna im. A. Parczewskiego w Kaliszuj, podczas których wykonywali własne zakładki do książek metodą enkaustyczną ?. Ponadto chłopcy mieli możliwość poznać tajniki pracy bibliotekarza i zwiedzić różne miejsca w bibliotece, do których nie każdy czytelnik ma dostęp. W wielkim magazynie książek szukali za pomocą odpowiedniego numeru „Akademii pana Kleksa”- udało się, choć przy takiej ilości regałów i półek- nie było to proste zadanie! Uczniowie zobaczyli także, jak wyglądała dawna szkoła, jakie były kiedyś przybory szkolne i nawet próbowali zadzwonić… z jakże dziwnego telefonu ?. Dziękujemy za przemiłą atmosferę ? i duże zaangażowanie Pań bibliotekarek ?? Pojawimy się ponownie, ponieważ Oskar nie może się doczekać, kiedy znowu będzie mógł poczytać książkę o Robercie Lewandowskim!

Spotkanie ze Strażą Miejską

W poniedziałkowy poranek w naszej szkole odbyły się zajęcia profilaktyczne MAŁY OPIEKUN PSA???Funkcjonariuszka straży miejskiej pani Anita Bugajny ? przekazała najmłodszym uczniom podstawowe wiadomości na temat zasad dotyczących sprawowania właściwej opieki nad psami. Informowała dzieci jak postępować w przypadku ataku agresywnego czworonoga. Celem zajęć było również uświadomienie dzieciom, że posiadanie psa to nie tylko zabawa, ale również obowiązki. Ponadto w trakcie pogadanki poruszane są także tematy związane ze sprzątaniem odchodów pozostawionych przez pupila. Strażniczka omawiła również zasady prowadzenia psa na smyczy i opieki nad czworonogiem w miejscach publicznych.????. Dziękujemy organizatorce spotkania – Pani Marcie Porębnej-Jesiołowskiej ? .

Rehabilitacja wzroku

Korzystając z metod tyflopedagogiki podczas zajęć nauczyciel dobiera pomoce i metody pracy w taki sposób, aby móc jak najbardziej efektywnie pracować z uczniem słabowidzącym ?.Do pracy wykorzystujemy między innymi piłkę Marsdena, którą wykorzystuje się do fiksacji wzroku, a to w konsekwencji powoduje poprawę zakresu pola widzenia. Ponadto wykorzystujemy karty kontrastowe, a także powiększalniki , które wspomagają proces uczenia się ??.

„Kuchnia marzeń”

Dziś sfinalizowaliśmy działanie na które Pani dyrektor pozyskała środki z Telewizja Polska w ramach projektu „Reklama Dzieciom” w kwocie 20.000 zł ? . Mowa o „Kuchni Marzeń”, która dosłownie spełnia Nasze oczekiwania. Pomieszczenie zostało wyposażone we wszystkie możliwe sprzęty AGD: Thermomix ?, tostery, lodówkę, kuchenkę, beztłuszczową frytownicę. Wyposażenie wraz z produktami spożywczymi dostępnymi w każdej kuchni ma swoje miejsce w pięknej zabudowie ?, która została zaprojektowana i wykonana również w ramach projektu „Kuchnia Marzeń”. Serdecznie dziękujemy wykonawcom zabudowy za projekt i szybką realizację ? . Jak widać na załączonych zdjęciach kuchnia najważniejszym dla Nas-uczniom bardzo się podoba ?.

Dzień Postaci z Bajek

Szkolna biblioteka pod opieką nauczyciela bibliotekarza-Pani Sylwii Czelusty zawsze jest otwarta dla dzieci, ale otwarta jest także na kreatywne pomysły nauczycieli Naszej Szkoły ? . W związku z obchodzonym Dniem Postaci z bajek ????????? biblioteka stała się miejscem ciekawych przeobrażeń uczniów i nauczycieli ?. Takie sytuacje sprzyjają dobrej zabawie, ale także integracji szkolnego środowiska ?. Zobaczcie sami !!

Święto Niepodległości 2023

Społeczność Naszej Szkoły także uczciła Narodowe Święto Niepodległości ?? biorąc udział w uroczystości, której artystyczny wydźwięk poruszył wszystkie szkolne serca ? . Za wzruszenia dziękujemy uczniom oraz nauczycielom, którzy przygotowali piękne widowisko : Pani Dominice Bukowskiej ? i Pani Justynie Knychaus ? . Aranżacja i akompaniament: Pan Szymon Blachowski ? . Dźwięk: Pan Hubert Piasecki ? . Uczniowie: Laura ? , Filip ? , Oliwia ? , Julia ? , Weronika ? , Samanta ? , Iga ? , Julia ? , Paweł ? , Nazar ? , Luiza ? , Malwina ? .

Crispy Natural

Warsztaty z Crispy Natural czyli uczenie przez doświadczenie ?

Na zaproszenie Pani Dyrektor w Naszej Szkole pojawili się przedstawiciele Crispy Natural: Pani Karolina Wiśniewska i Pan Adam Sobczyński, którzy dla uczniów klas siódmych i ósmych przygotowali i przeprowadzili rewelacyjne ? warsztaty z fabułą gry terenowej ?. Dzięki kreatywności Naszych gości uczniowie dowiedzieli się jak wygląda proces przygotowania owoców do suszenia w fabryce. Uczestnicy warsztatów między innymi badali organoleptycznie produkty, dowiedzieli się jak sprawdzać świeżość jabłek za pomocą płynu Lugola, wykrywali witaminę C, malowali na mleku, a na koniec wykonywali makietę fabryki suszenia owoców . Ponieważ warsztaty zostały zrealizowane w „Dzień jabłka” również w tym dniu zasadziliśmy wspólnie z gośćmi podarowane przez nich drzewka jabłoni oraz rozpoczęliśmy konsumpcję 4??0?? kg jabłek ? , które otrzymaliśmy od przedstawicieli firmy?. Raz jeszcze dziękujemy Pani Karolinie i Panu Adamowi za kreatywne spotkanie ?. Jesteśmy pod wrażeniem zaangażowania i pasji ?.

Dziękujemy Crispy Natural za przekazanie zdjęć dokumentujących warsztaty ? .

Łoś Czystoś

Dziś Naszych najmłodszych uczniów odwiedził Łoś Czystoś, który przeprowadził zajęcia dotyczące ekologii. Głównym celem spotkania było wdrożenie dzieci do dostrzegania piękna otaczającego świata przyrody i nabywanie umiejętności dbania o czystość najbliższego otoczenia. Pan Piotr uświadomił dzieciom jak ważna jest segregacja odpadów. Uczniowie dowiedzieli się, dlaczego pojemniki różnią się kolorami i co należy do nich wrzucać. Dzieci mogły samodzielnie segregować śmieci i podjąć próby umieszczania poszczególnych przedmiotów w odpowiednich pojemnikach. Wszyscy uczniowie po prelekcji poradzili sobie z tym zadaniem znakomicie ?. Na koniec spotkania uczniowie otrzymali upominki, które sprawiły im wiele radości i będą zachęcać do dbania o nasze środowisko. Serdecznie dziękujemy Łosiowi Czystosiowi za rozbudzanie wrażliwości ekologicznej u dzieci już od najmłodszych lat, co mamy nadzieję, że w przyszłości zaowocuje odpowiedzialnością za losy naszego środowiska. Dziękujemy Pani Marcie Porębnej-Jesiołowskiej ? za organizację spotkania

Fundacja Ewy Naworol

Dziś gościliśmy przedstawicieli Fundacja Ewy Naworol, którzy specjalnie do Nas przyjechali amerykańskim, oryginalnym ciągnikiem siodłowym??. Nasi Uczniowie wzięli udział w zajęciach na multimedialnej sali, która znajduje się w ciężarówce. W ramach warsztatów pod hasłem „My nie gryziemy” poznali dwa urocze pieski : Wito?i Colę ?, dowiedzieli się jak odczytywać sygnały płynące z mowy ciała, jak w bezpieczny sposób obcować z psem, ale także jak odpowiedzialnie opiekować się zwierzętami. Wrażenia z tego edukacyjnego spotkania utrwalone w kadrach zostaną z Nami na długo ??. Bardzo dziękujemy Fundacja Ewy Naworol ? .

X Regionalny Dzień Młodego Sportowca Olimpiad Specjalnych Chełmce 2023

19.10 odbył się program „Młodzi Sportowcy” który ma na celu wprowadzenie młodszych dzieci w świat sportu. Naszą Szkołę reprezentowało 19 zawodników ?:

?Maciek i Rysiu z Panią Beatką ?

?Marta, Wiktoria, Martyna i Karina z Panią Anią?

?Antek i Jaś z Panią Magdą ?

?Julia, Basia i Kacper z Panią Jola?

?Ewa, Agata, Milena i Olek z Panią Anią?

?Ewelinka, Dawid, Alan i Lucjan z Panią Beatą? oraz Pani Magda i Pani Kasia?

Uczestniczyliśmy w 10 konkurencjach sprawnościowych- m.in.tor przeszkód, rzuty, toczenie piłki, mini golf, skoki…Pokazaliśmy, że energii nam nie brakuje, a sprawność fizyczna w nas drzemie nie od dziś ?. Jak na prawdziwe zawody przystało odbyła się ceremonia medalowa i każdy z nas wrócił do domu ze swoim złotym krążkiem?!!Dziękujemy ORW Tęcza Fundacja Dzieciom Pomagaj za zaproszenie i świetnie zorganizowane zawody. Bawiliśmy się super ?

Nagroda Prezydenta w roku szkolnym 23/24

W przededniu Dnia Edukacji Narodowej podczas uroczystej Gali zorganizowanej przez Krystian Kinastowski – Prezydent Kalisza Nauczycielka Naszej Szkoły Pani Dominika Bukowska otrzymała Nagrodę Prezydenta za wyróżniające osiągnięcia w pracy dydaktyczno-wychowawczej ??. Pełni dumy i radości serdecznie Pani gratulujemy!??

7 Bieg Charytatywny PKO BP

Kiedy Kalisz kibicuje

Pierwsze miejsce dziś zajmuje???

Dziś reprezentacja Naszej Szkoły wzięła udział w 7.Biegu Charytatywnym PKO BP, który odbywał się w 12 lokalizacjach w Polsce-my wybraliśmy województwo kujawsko-pomorskie . Wzięliśmy także udział w towarzyszącym imprezie konkursie na najlepszą Strefę Kibica ?. Nasz udział stał się już tradycją ponieważ czwarty raz z rzędu WYGRALIŚMY ?? i tym samym otrzymamy sporą kwotę pieniędzy dla Naszej Szkoły ?. Dziękujemy Naszym wspaniałym biegaczom ? oraz ekipie, która poświęciła sobotę , by pomóc Nam wygrać !!. Dziękujemy także Panu Piotrowi z BovaTrans Kalisz za bezpieczną, przebiegającą w miłej atmosferze podróż ? .

Fot. Tata Filipa ?

W ubiegłych latach w trzech polskich miastach wygraliśmy „Strefę Kibica” trzy razy z rzędu wygrywając łącznie 30.000 zł ?. Jesteśmy szczęśliwi, że i tym razem Nam się udało ? . W grupie siła ?

Koło artystyczno- dekoratorskie

Zajęcia koła artystyczno-dekoratorskiego to sposób na ciekawe spędzenie czasu poza lekcjami. Uczestnikami koła są uczniowie różnych klas, a łączą ich wspólne zainteresowania. Jak widać pomysłów i inwencji twórczej Uczniom nie brakuje ?.

Spotkanie autorskie

Iwona Katarzyna Pawlak – odtwórczyni roli Justyny Orzelskiej ? w filmie „Nad Niemnem” była gościem specjalnym spotkania z okazji Narodowego Czytania w PBP Książnica Pedagogiczna im. A. Parczewskiego w Kaliszu. Uczniowie kl.8 wraz z Panią Dominiką Bukowską wzięli udział w spotkaniu z aktorką, podczas którego przekazali na pamiątkę wydane przez Nas książeczki, otrzymali także miły wpis do szkolnej Księgi Pamiątkowej ? . Cieszymy się, że mogliśmy wziąć udział w tak ciekawym wydarzeniu.

W naszym ogrodzie

Pierwsze dwa tygodnie pobytu w szkole za Nami ?. To ważny okres dla wszystkich uczniów, ze szczególnym uwzględnieniem tych, którzy dołączyli do szkoły. By wszyscy dobrze się czuli wychowawcy projektują wiele aktywności , dzięki którym uczniowie się poznają i pracują zespołowo ?. Najlepszym przykładem jest klasa Pani Izabeli Plichty, która aktywnie wzięła udział w akcji „Sprzątanie Świata”, ale także w ramach hortiterapii zadbała o szkolny ogródek ??.

Sport to zdrowie

Cieszymy się, że piękna pogoda umożliwia nam sportowe aktywności. Korzystamy też z rowerów, które Fundacja Eco Textil przekazała nam kilka lat temu?.

„Wielkopolska watra Powstania”

Dziś w Poznaniu w Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918 – 1919, oddział WMN Nasz Uczeń Tobiasz Tomczyk odebrał nagrodę w konkursie ?Wielkopolska warta Powstania?, w którym zadaniem konkursowym było wykonanie medalu dla Powstańca. Tobiaszkowi raz jeszcze gratulujemy i dziękujemy, ze tak wspaniale reprezentował Naszą Szkołę ?.

Zabawy w MDKu

Dzisiejsze zajęcia artystyczne z elementami rytmiki w Młodzieżowy Dom Kultury w Kaliszu. Dziękujemy Pani Magdalenie Żarneckiej za realizację zajęć z uczniami z Zespołów Edukacyjno-Terapeutycznych. ??.

Zajęcia u Zoi

Zoja ? to jedna z Naszych najmłodszych podopiecznych, która realizuje zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze w domu. Zoja pracuje z nauczycielami, a my cieszymy się z jej postępów?.

Zajęcia rewalidacyjne

Zajęcia rewalidacji indywidualnej mają charakter terapeutyczny, usprawniający i korekcyjny. Celem działań podejmowanych przez specjalistów pracujących na zajęcia rewalidacyjnych jest przywrócenie sprawności uczniom w takim stopniu, aby umożliwić im optymalny rozwój i sprawne funkcjonowanie ?. Przygotowując zajęcia nauczyciele czerpią inspiracje z zainteresowań uczniów, ale także ich mocnych stron ? . By zajęcia uatrakcyjniać i wspierać motywację swoich uczniów nauczyciele starają się wykorzystywać różnorodne metody i formy pracy oraz nowoczesne narzędzia technologiczne jak np. długopisy 3 D ? .

Fot. Katarzyna Janowska ?

Chemia z jajem, czyli eksperymenty z farbowaniem pisanek

Tym razem uczestnicy Koła „Młodzi Odkrywcy” razem z klasą Pani Marty Ignaszak 6a i uczniami z zajęć rewalidacyjnych Pani Magdaleny Maciejewskiej poznawali naturalne barwniki, odkrywali w jaki sposób można wydobyć z nich kolor i upiększyć wielkanocne jajka. Zwieńczeniem zajęć było wykonanie plakatu, na którym znalazły się wszystkie zebrane przez uczniów informacje dotyczące jaja – między innymi dotyczące jego budowy , wartości odżywczej, rodzaju naturalnych barwników ? . To były bardzo odkrywcze zajęcia ?

Przedświąteczne przygotowania na III piętrze 🙂

Trzy Zespoły Edukacyjno-Terapeutyczne, które sąsiadują ze sobą na III piętrze zorganizowały świąteczne spotkanie ?, które to poprzedziły kulinarne działania – uczniowie sami piekli ciasta, w tym świąteczną babkę???.

Warsztaty Świąteczne

4 kwietnia gościliśmy w Naszej Szkole Panią Różę Pomiecińską? , pracownika PBP Książnica Pedagogiczna im. A. Parczewskiego w Kaliszu. Pani Róża ? przeprowadziła z klasami 8a, 8b, 6a i 4e warsztaty świąteczne. Uczniowie rozwiązywali zadania na tablicy interaktywnej przypominając sobie tradycje i zwyczaje związane z Wielkanocą. Dużo radości sprawiło uczniom kodowanie oraz pisanie życzeń na kartkach świątecznych. Dziękujemy pani Róży ?, że zechciała z nami spędzić ten przedświąteczny czas ?.

Świąteczne przygotowania

Przedświąteczne spotkania rozpocząć czas ??? – klasa 3 D ZET i 2 C ZET. Pozdrawiamy serdecznie Agatkę i Dawidka, którzy dziś nie mogli być z nami ?.

Mobilne Laboratoria Przyszłości

Dziś gościliśmy w Naszej Szkole #MobilneLaboratoriaPrzyszłości , ale także 60 uczniów kilku szkół podstawowych, których zaprosiliśmy do udziału we wspólnych warsztatach. Uczniowie Naszej Szkoły, Szkoła Podstawowa Nr 12 W Kaliszu, Szkoła Podstawowa nr 13 im. Władysława Kościelniaka w Kaliszu oraz Szkoły Podstawowej w Stobnie Siódmym wzięli udział w dwóch bardzo ciekawych i angażujących działaniach warsztatowych :

??Robotyka z robotem Dash

??Google VR

Poza tym uczniowie mieli okazję zgłębić tajniki pracy z długopisami 3D. Dziękujemy edukatorom, ale także uczniom i ich opiekunom, którzy entuzjastycznie ?odebrali dzisiejsze warsztatowe spotkania.

???Program #MobilneLaboratoriaPrzyszłości realizowany jest przez: Ministerstwo Edukacji i NaukiTechcentrumGovTechIBE Instytut Badań EdukacyjnychOśrodek Rozwoju EdukacjiMinisterstwo Edukacji i Nauki

? Więcej informacji : https://www.gov.pl/web/laboratoria

Warsztaty Świąteczne dla dzieci i rodziców z WWRD

Wraz z rodzicami i nauczycielami, którzy pracują w ramach Wczesnego Wspomagania Rozwoju Dziecka Nasi najmłodsi podopieczni mieli okazję stworzyć swój świąteczny stroik. Spotkanie było także doskonałą okazją do wspólnej, dziecięcej zabawy ?. Było bardzo kreatywnie i miło ? . Dziękujemy Wam za wspólny czas ?.

Warsztaty z funkcjonowania dzieci/ osób w spektrum autyzmu

Z edukacyjną misją w SP 12 ?

Przychylając się do prośby Pani Dyrektor Szkoła Podstawowa Nr 12 W Kaliszu (placówki projektowej SCWEW) Nasz Szkolny pedagog: Pani Marlena Grajek ? i psycholog: Pani Marta Szymańska ? udały się do tejże placówki. Celem wizyty była prelekcja na temat funkcjonowania dzieci/osób w spektrum autyzmu. Uczniowie całej szkoły mieli także okazję bezpośrednio doświadczyć doznań sensorycznych, a tym samym poczuć z jakimi problemami na co dzień mogą borykać się osoby w spektrum autyzmu ???.

Warsztaty Świąteczne dla uczestników WWRD

Warsztaty świąteczne dla dzieci z WWRD ???

Wraz z rodzicami i nauczycielami, którzy pracują w ramach Wczesnego Wspomagania Rozwoju Dziecka Nasi najmłodsi podopieczni mieli okazję stworzyć swój świąteczny stroik. Spotkanie było także doskonałą okazją do wspólnej, dziecięcej zabawy ?. Było bardzo kreatywnie i miło ? . Dziękujemy Wam za wspólny czas ?.

Finał Wojewódzkiego Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa

Awans na Mistrzostwa Polski ?????? !!!

Wiktor????Krystian???? Fabian???? zajęli dziś w Poznaniu 1?? miejsce w Finale Wojewódzkim Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym dla Szkół Specjalnych i Specjalnych Ośrodków Szkolno-Wychowawczych. Rywalizowali z drużynami m.in. z Poznania, Turku, Borzęciczek, Szamotuł, Gniezna i Mosiny na rowerowym torze przeszkód, w udzielaniu pierwszej pomocy i w rozwiązywaniu testów z przepisów ruchu drogowego. Spisali się znakomicie, dzięki czemu wywalczyli awans na Mistrzostwa Polski, gdzie w czerwcu, będą reprezentować województwo wielkopolskie. Już dzisiaj trzymamy kciuki?. Za dzisiejszy sukces ogromne BRAWA? i GRATULACJE ?. Jesteśmy z Was bardzo dumni !!!

W tym miejscu składamy podziękowania i wyrazy wdzięczności dla Dyrektora Pana Sławomira Chrzanowskiego oraz Pana Radosława Paducha z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Kaliszu za możliwość uczestniczenia w turnieju oraz za organizacje wyjazdu ?.

Zajęcia otwarte

Dziś podejrzeliśmy zajęcia otwarte w kl. I-III, które prowadziła Pani Magdalena Józefiak. Tematem aktywizujących zajęć warsztatowych był „Wiosenny wianek wielkanocny” ???.

Alpakoterapia

Alpaki są uroczymi zwierzętami ?, które wzbudzają powszechną sympatię i działają na człowieka uspokajająco. Nasi uczniowie też je uwielbiają. Podczas zajęć z alpakami udział bierze także specjalista z zakresu alpakoterapii, który nimi kieruje i zarazem sprawuje opiekę – naszym specjalistą jest Pani Justyna z Alpaki Cudaki?, z którą współpracujemy już 5 lat ? . Jesteśmy pierwszą Szkołą w Polsce, która na stałe wdrożyła alpakoterapię jako formę wsparcia uczniów. Nasze innowacyjne działanie zostało dostrzeżone przez zespół Dzień Dobry TVN, który podczas pobytu w Naszej Szkole przygotował reportaż z udziałem Naszych Uczniów i alpak.

Dla przypomnienia ?

Alpakoterapia sprowadza się przede wszystkim do spędzania czasu w towarzystwie alpak, terapia zawsze dostosowywana jest do indywidualnych potrzeb pacjenta. W trakcie zajęć można karmić alpaki, głaskać je i przytulać, spacerować z nimi albo po prostu przebywać w ich otoczeniu. W czasie sesji terapeutycznej mogą też pojawić się elementy zabawy z alpakami lub ich pielęgnacji. Alpakoterapia jest skierowana przede wszystkim na poprawę stanu psychicznego pacjenta. Głaskanie i przytulanie alpak, a nawet już samo patrzenie na nie przyczynia się do zwiększenia wydzielania endorfin, czyli hormonów szczęścia. Dzięki temu sesja terapeutyczna z udziałem alpak poprawia nastrój, wycisza, uspokaja i relaksuje. Zajęcia z alpakami stymulują układ nerwowy, pomagają w pokonywaniu lęków i przełamywaniu barier psychicznych, a także podnoszą samoocenę i pomagają w budowaniu pewności siebie.

Smerfna piątka

„Smerfna Piątka” ???

Nasza Szkoła zawsze aktywnie uczestniczy w lokalnych, sportowych wydarzeniach. Dziś w biegu „Smerfna Piątka” organizowanym przez Komenda Miejska Policji w Kaliszu wzięły udział :

– Pani Anna Bolińska????????? (Kadra pedagogiczna)

– Roksana ????????? (Uczniowie)

– Pani Agnieszka Krawczyk?????????(Rada Rodziców)

Wizyta studentek

Z wielką radością przyjęliśmy dzisiaj w szkolnych progach studentów, którzy przyjechali do Nas specjalnie z Poznania. Grupa 20 studentów „Pedagogiki Specjalnej” Uniwersytet Adama Mickiewicza wraz z dr Matylda Pachowicz chciała poznać bliżej Naszą Szkołę, ale także dowiedzieć się jak funkcjonują jedyne w Wielkopolsce – Specjalistyczne Centrum Wspierające Edukację Włączającą (SCWEW) i Ośrodek Wsparcia i Testów (OWiT). Bardzo dziękujemy za miłe spotkanie ? – mamy nadzieję, że zaraziliśmy Was radością i pasją z jaką działamy na rzecz Naszych Uczniów ? .

www.sps19.kalisz.pl

www.scwewkalisz.pl

www.owit.sps19.kalisz.pl

K(ś)wietne skrzydła

Pierwszy dzień wiosny to i klimat u Nas radosny ????!!

Zwieńczeniem artystycznej pracy uczniów jest piękny mural, który możemy podziwiać na jednej z kondygnacji Naszej Szkoły. Piękne motyle skrzydła ? zdobią korytarz, stanowią także doskonałe miejsce do robienia wiosennych zdjęć ? . Uczniowie wykonali dzieło pod kierunkiem i z pomocą projektantki szkolnego muralu Pani Agaty Morawskiej ?.

Światowy Dzień Zespołu Downa

Społeczna akcja w terenie czyli Światowy Dzień Zespołu Downa ???

Kancelaria Wiceprezydenta Miasta – Pana Grzegorza Kulawinka, Delegatura Kuratorium Oświaty w Kaliszu , Wydziały Urzędu Miasta Kalisza to miejsca, które odwiedziliśmy dziś w ramach społecznej kampanii – przekazaliśmy plakaty i ulotki edukacyjne. Były to bardzo miłe spotkania, okraszone ciekawymi rozmowami, spotkaliśmy się z dużą dozą życzliwości ? i serdeczności ?. Dzień zakończyliśmy w Cafe Calisia, gdzie kosztowaliśmy pyszne słodkości ?, mogliśmy wspólnie się pobawić, pośmiać i miło spędzić czas. Zapamiętamy ten dzień na długo !!!! ?.

Dzisiejsza akcja wpisuje się w działania Specjalistycznego Centrum Wspierającego Edukację Włączającą – ma na celu włączanie nie tylko w edukacyjnym, ale również społecznym aspekcie.

Składamy serdeczne podziękowania dla firmy BovaTrans Kalisz? , która zapewniła nam dzisiaj wspaniałą miejską wycieczkę ułatwiając dotarcie do wybranych punktów. Szczególne serdeczne słowa kierujemy dla kierowcy – Pana Bolesława ? dziękując za bezpieczny transport ? .

Kuratorium Oświaty w PoznaniuMinisterstwo Edukacji i Nauki#SCWEW

Potrójne urodziny ???

Potrójna radość, potrójne życzenia, potrójni jubilaci ?

Wszystkiego najlepszego dla Marty ?, Oskara ? i Dominika ?.

Dziękujemy Rodzicom za urodzinowe pyszności ? !!

Dzień Św. Patryka

17 marca to dzień Św. Patryka- patrona Irlandii ??????. Przy tej okazji uczniowie klas 1-3 a na języku angielskim poznawali wiecznie zieloną wyspę, jej symbole, obyczaje a także muzykę ???. Przy tej okazji składamy wszystkim Patrykom serdeczne życzenia imieninowe ? .

Lekcja Chemii ?

Podczas lekcji chemii ??uczniowie klas 8a i 8b budowali modele cząsteczki etanolu i badali poprzez doświadczenie jego właściwości: między innymi stan skupienia, barwę, zapach, lotność, zachowanie wobec białka jaja kurzego, odczyn, rozpuszczalność w nim oleju, mieszalność z wodą. Nasi Nauczyciele dzięki ciekawym i angażującym metodom pracy potrafią zainteresować uczniów tematyką lekcji, często budząc w nich chęć uczestnictwa w dodatkowych zajęciach ?. Przykładem są lekcje chemii jak i zajęcia koła chemicznego, które prowadzi Pani Monika Strzelecka ? .

Zajęcia rozwijające kreatywność

Podczas zajęć kreatywnych ? z uczniami z kl. 8 D ZET Pani Kamila wzbija się na wyżyny kreatywności, by zachęcić chłopców do działania ?. Ostatnio odkryli, że praca z różnymi masami jest bardzo ciekawa i budzi ogrom pozytywnych emocji Chętnie podczas takich zajęć współpracują i doświadczają różnych obserwacji i ciekawych zjawisk ?

16 urodziny Nazara

16 lat Nazara !!???

Dziś, wśród swoich kolegów i koleżanek urodziny obchodził Nasz Nazar ? .

Nazar ? !! Dużo szczęścia i słodyczy cała Szkoła Tobie życzy ? . Jak dotychczas bądź nosicielem uśmiechu.

16 ????? ?????? !! ???

???????? ????? ????? ????? ???????????? ???? ???? ?????????? ? .

????? ? !! ?????? ????? ? ?????????? ????? ? ??? ??? ?????. ???? ?? ?????? ?????? ???????? ?.

Płyta Chóru Nauczycielskiego

Wydaliśmy płytę Naszego Chóru Nauczycielskiego !! ??

„Jeśli muzyka jest pokarmem miłości, graj dalej” – ta sentencja Wililama Szekspira połączyła Nauczycieli-pasjonatów muzyki, którzy stworzyli Chór Nauczycielski Naszej Szkoły ? . Krążek ? z 6 utworami to zwieńczenie Ich zespołowej pracy ?????????. Kierujemy ogromne podziękowania dla wszystkich chórzystów ? , kierownika chóru Pani Katarzyny Machowicz- Kulińskiej ?oraz Pana Marka Junga ? , którego pasja, talent i determinacja doprowadziła do wydania tej debiutanckiej płyty. Stworzyliście Chór – Nasze wspólne dobro ? , które stanowi wizytówkę Szkoły w lokalnym środowisku. Dziękujemy także Pani Agacie Morawskiej ?oraz Panu Marcinowi Jaroszkiewiczowi ? za projekt i oprawę graficzną. Krążek wraz z wydawanymi przez nas książkami będzie stanowić wspaniały produkt promocyjny Naszej Szkoły ? .

Koło plastyczne PLAMA

Koło rozwijające zainteresowania plastyczne „Plama” to czas kiedy uczniowie zamieniają się w artystów ?, czynią to pod okiem Pani Agaty Morawskiej, która wprowadza ich w tajniki plastycznych technik ?. Załączamy zdjęcia z kółka oraz zajęć rozwijających kreatywność, które w kilku klasach prowadzi Pani Agata ?.Jak widać na fotografiach grono szkolnych talentów się powiększa ?.

Gdzie się podziały superbohaterki

Pełni dumy, radości, ale i wzruszenia przyjęliśmy wiadomość, że Nasza uczennica Zuzanna Józefowska otrzymała wyróżnienie? w konkursie pt. „Gdzie się podziały superbohaterki” organizowanym przez Kaliską Radę Kobiet . Pracę konkursową Zuzia wykonała pod opieką Pani Dominiki Bukowskiej i Pani Marty Ignaszak.

Zuzanna odebrała nagrodę z rąk Wiceprezydenta Miasta Kalisza Pana Mateusza Podsadnego. Gratulujemy wszystkim laureatom, a Naszej Zuzi życzymy wielu, nie tylko edukacyjnych sukcesów ?.

Fot. Kancelaria Prezydenta Miasta

Straż Miejska w naszej szkole

W lutym oraz na początku marca gościliśmy przedstawicielki Straży Miejskiej????, które poprowadziły dla uczniów zajęcia profilaktyczne dotyczące cyberprzemocy ???, zagrożeń , hejtu , konsekwencji prawnych. Poza tym w klasach odbyły się zajęcia dotyczące nadużywania gier komputerowych?, uzależnienia od Internetu ?. Uczniowie mieli możliwość zobaczenia i przymierzenia częściowego umundurowania Strażnika Miejskiego ?. Dziękujemy za współpracę Straży Miejskiej Kalisza ? .

Kraina Lodu

Tej zimy śniegu było jak na lekarstwo, dlatego do Naszej Szkoły zawitały postaci z Krainy Lodu wraz z Królową Śniegu ??, aby przenieść się do zimowego Arendelle. Na początek uczniowie obejrzeli przedstawienie z wykorzystaniem teatrzyku Kamishibai, a później uczestniczyli w różnych, zimowych zabawach ?. W ramach współpracy z Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 2 w Kaliszu SP 21 i Przedszkole 22 nasi zimowi bohaterowie odwiedzili także maluchy z tego przedszkola ?. Zabawy i przedstawienie przygotowały:

?Elza – Marta Wolf,

?Anna – Anna Tkacz,

?Olaf – Sylwia Czelusta,

?Królowa Śniegu – Beata Jóźwiak,

?przedszkolna Śnieżynka – Adriana Jamrozik.

W imieniu Naszych Uczniów jak i przedszkolaków bardzo dziękujemy Paniom za wspaniałą zabawę ?.

Tłusty Czwartek

Nasz Tłusty czwartek czyli 250 pączków ???.

Dziękujemy Radzie Rodziców za tyle słodkości?, a przy tym i radości ? !!

Słoiki mocy

Powrót do szkoły po feriach zimowych nie musi być smutny ? . Dlatego tworzymy Naszym Uczniom jak najlepsze warunki, atmosferę współpracy, wsparcia i poczucie bezpieczeństwa ? . Na dobry początek nowego okresu uczniowie kl. 7a na godzinie wychowawczej stworzyli „SŁOIKI MOCY”?. To fantastyczny sposób na zmotywowanie uczniów do współpracy, rozwijania swoich pasji, zainteresowań i rozluźnienie atmosfery. W słoikach uczniów, znajdują się gadżety, które metaforycznie i z przymrużeniem oka? mają wesprzeć i zaradzić na przeróżne przeciwności i niepowodzenia szkolne. Wysyłamy MOC dla wszystkich na kolejne miesiące pracy !! ?

Walentynki 2023

Sympatia ?, przyjaźń , życzliwość, uśmiech ? , serdeczność ? to Nasze codzienne wartości – nie tylko w Walentynki ?

Bal Karnawałowy 2023!

Alpaki cudaki

Marcelinka ?, Kamiś?i Kropek?z terapeutyczną misją ?

Jak zawsze spotkanie z naszymi milusińskimi alpakami dostarczyło wiele radości ? – karmienie, przytulaski, czynności pielęgnacyjne pochłonęły dziś uczniów , tym bardziej , że pierwszy raz przyjechała do Nas Marcelinka ?-prześliczny króliczek ?. Dziękujemy Alpaki Cudaki? za wspaniałe spotkanie ?

Laboratoria przyszłości

Imienne breloczki ?, pudełeczka na biżuterię , serduszka ? na „Dzień Babci” ? i „Dzień Dziadka” ?– to wszystko udało się wydrukować na Drukarce 3D pozyskanej w ramach Programu Laboratoria Przyszłości. Uczniowie czynnie uczestniczą w procesie powstawania gadżetów – najpierw swoje pomysły przenoszą w formie projektu na program komputerowy, po czym oczekują na drukowany produkt. Wszystko to pod czujnym okiem nauczyciela informatyki – Pana Marcina Jaroszkiewicza ?, który wprowadza uczniów w tajniki działania wszystkich pozyskanych urządzeń w ramach Laboratoriów Przyszłości?.

Matematyka co z głowy nie umyka

Uczymy się matematyki bawiąc, bawimy się ucząc ?

Wielkimi krokami zbliżamy się do ferii zimowych??, a koniec okresu to czas podsumowania zdobytych umiejętności. W Naszej szkole dużo się uczymy, zdobywamy kompetencje matematyczne na wszystkich zajęciach, utrwalamy pojęcia matematyczne, ćwiczymy orientację przestrzenną, pamięć, logiczne myślenie ?. Nasi Nauczyciele są twórczy i pomysłowi, a Uczniowie bardzo kreatywni. W naszej szkole nie boimy się matematyki !!! ?

Mój pluszowy miś

Wydajemy drugą książkę

Pamiętacie „IFIKLAUKĘ” ? Pierwszą książkę wydaną przez Naszą Szkołę? Nadszedł czas na kolejną ? !! Tym razem członkowie Koła Czytelniczego wraz z opiekunkami : Panią Martą Wolf i Sylwią Czelustą napisali książeczkę o kulinarnych podróżach ?. Pozycja zawierać będzie autorskie rysunki, przepisy ze zdjęciami ze szkolnych zajęć kulinarnych. By ułatwić dostępność książeczka przetłumaczona została na język ukraiński. Ponadto wydanie posiadać będzie recenzję znamienitego kucharza ??? – ale to niech do końca pozostanie niespodzianką ? . Tak jak w przypadku „IFIKLAUKI” również ta książka posiadać będzie ISBN – międzynarodowy numer książki, dzięki czemu zarejestrowana będzie w Bibliotece Narodowej ?.

Dziś pokazujemy wybiórczo kilka stron ? .

W Naszej Szkole tworzymy warunki do rozwijania wszechstronnych zainteresowań Uczniów – możliwość współtworzenia książki i pracy nad nią jest najlepszą formą rozwijania nie tylko czytelniczych zainteresowań ? .

Dzień pidżamy

Bajkowy Dzień Piżamy ???

Dziś, w późnych godzinach popołudniowych, przemierzając puste szkolne korytarze przenieśliśmy się w bajkowy świat, który zwiedzaliśmy? w piżamach ?. Gdy zapadł zmrok, wzięliśmy w dłonie latarki ? i ruszyliśmy przed siebie sprawdzać swoją umiejętność czytania mapy?????– poszło nam świetnie! A czego szukaliśmy? Sal, w których ukryte były zagadki dotyczące postaci z różnych bajek ?. I tym sposobem mieliśmy przyjemność poznać Olafa, Królową Śniegu, Smerfetkę, Smoka Wawelskiego, Minionka i Fionę. Na sam koniec tej przygody ostatnia zagadka zaprowadziła nas do szkolnej biblioteki, gdzie czekała na nas sensoryczna niespodzianka.

Dziękujemy organizatorkom i pomysłodawczyniom : Pani Marcie Wolf, Pani Sylwii Czeluście i Pani Beacie Jóźwiak za pokazanie, że Nasza Szkoła uczy stosując różnorodne formy i metody pracy ? , ale także dba o to ,by każdy Nasz uczeń postrzegał Naszą Szkołę jako przyjazne jemu miejsce ? .

Noworoczne życzenia

Nowy Rok to nowe wyzwania i cele. Uczniowie klas 4-8 mieli okazję na chwilę refleksji nad minionym czasem, a także zastanawiali się jak chcieliby, żeby wyglądał rozpoczęty rok 2023 ? . Podczas zajęć rozwijających kompetencje emocjonalno-społeczne z psychologiem Panią Martą Szymańską – uczniowie wykonali noworoczne pudełeczka, w których ukryli wspomnienia, marzenia, plany, cele oraz życzenia dla siebie na Nowy Rok ? .

A Ty Czytelniku tego posta czego chciałbyś sobie życzyć w Nowym Roku? ?

Nasi terapeuci

Marcelinka ?, Kamiś?i Kropek?z terapeutyczną misją ?

Jak zawsze spotkanie z naszymi milusińskimi alpakami dostarczyło wiele radości ? – karmienie, przytulaski, czynności pielęgnacyjne pochłonęły dziś uczniów , tym bardziej , że pierwszy raz przyjechała do Nas Marcelinka ?-prześliczny króliczek ?. Dziękujemy Alpaki Cudaki? za wspaniałe spotkanie ?

Różnorodność w oczach dziecka

Dziś gościliśmy Robert Gaweł – Wielkopolski Kurator Oświaty, który wizytował Naszą szkołę. Wizyta poprzedzona była spotkaniem z Wiceprezydentem Miasta Kalisza Panem Grzegorzem Kulawinkiem, w której uczestniczyli również: Pani Violetta Słupianek – Dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Kaliszu, Naczelnik wydziału Edukacji Pani Ewelina Dudek oraz Dyrektor Naszej Szkoły Pani Sylwia Baranowska. Pan Kurator odwiedził również PBP Książnica Pedagogiczna im. A. Parczewskiego w Kaliszu, gdzie odbyło się podsumowanie organizowanego przez nas konkursu „Różnorodność w oczach dziecka” i otwarcie wystawy pod tym samym tytułem. Konkurs skierowany był do przedszkoli oraz uczniów wszystkich typów szkół.

Dzisiejsza wizyta Wielkopolskiego Kuratora Oświaty przede wszystkim związana była z monitoringiem realizacji działań i funkcjonowania jedynego w Wielkopolsce Specjalistycznego Centrum wspierającego Edukację Włączającą, które funkcjonuje przy Naszej Szkole oraz jedynego w Wielkopolsce Ośrodka Wsparcia i Testów (OWiT). Była to także okazja, by poznać bliżej Naszą Szkołę, nauczycieli i uczniów. Bardzo dziękujemy za to spotkanie ?

Dziękujemy Pani Jolancie Nowosielskiej – Dyrektor PBP Książnica Pedagogiczna im. A. Parczewskiego w Kaliszu za wspaniałą współpracę, wspomaganie pracy Naszej Szkoły, ale także pomoc w realizacji działań SCWEW ? , w tym organizacji wystawy pokonkursowej. Serdeczne podziękowania kierujemy także do dyrektorów, nauczycieli i uczniów placówek, którzy wzięli udział w konkursie organizowanym przez SCWEW w Kaliszu. Wszyscy autorzy 103 konkursowych prac otrzymali nagrody. Z tego miejsca zapraszamy na wystawę do Książnicy Pedagogicznej – prace są piękne ? i pokazują jak wieloaspektowo dzieci postrzegają różnorodność ? .

www.sps19.kalisz.pl

www.scwewkalisz.pl

www.owit.sps19.kalisz.pl

Ośrodek Rozwoju Edukacji, Publiczne Przedszkole nr 18 im. „Chatka Puchatka”, Szkoła Podstawowa nr 9 w Kaliszu, Szkoła Podstawowa nr 16 w Kaliszu im. Powstańców Wielkopolskich 1918-1919, Szkoła Podstawowa Nr 17 z Oddziałami Integracyjnymi w Kaliszu, Szkoła Podstawowa Nr 3 w Kaliszu, Szkoła Podstawowa Nr 12 W Kaliszu,

Laboratoria Przyszłości w naszej szkole

Robot Photon ? zakupiony w ramach Laboratoria Przyszłości służy również uczestnikom zajęć rewalidacyjno-wychowawczych realizowanych w domu. Dziś robot pojawił się u Ani ? – swoją obecnością wniósł wiele radości?, ale przede wszystkim przyczynił się do pojawienia nowego gestu ?, będącego jedną z form komunikacji Ani z otoczeniem.

Noworoczne podsumowanie grudniowych osiągnięć sportowych

Uczestnicy zajęć Olimpiad Specjalnych ????????? na terenie klubu wzięli udział w XIX Regionalnym Turnieju Koszykówki Olimpiady Specjalne Wielkopolskie-Konin 2022!!! Nasi Zawodnicy rywalizowali w 3 próbach sprawnościowych: podanie do celu ?kozłowanie ? i rzut do kosza ?. Konkurencje techniczne nie należały do najłatwiejszych, ale przecież my się sportowych wyzwań nie boimy ??. I tak podsumowując: 15 zawodników ?15 medali???i 15 radosnych twarzy ????: Kuba ?Antonina?Gosia?Filip ?Szymon?Kacper?Tobiasz?Piotr?Paweł?Oskar?Szymon?Eliza?Małgosia?Wiktor?Laura ?w Nowym Roku życzymy Wam przede wszystkim zdrówka i emocjonujących sportowych wrażeń ?

Klasowe wigilie, wspólne kolędowanie czyli Nasz szkolny, świąteczny czas razem ???

Cyber oko

Cyber Oko bardzo dobrze sprawdza się w terapii osób z głęboką niepełnosprawnością bowiem zwiększa koncentrację uwagi, spostrzegawczość, działa wielozmysłowo; pomaga w komunikacji.

Nasi uczniowie , w tym także uczestnicy Zespołów Rewalidacyjno-Wychowawczych korzystają ze sprzętu OWiT ( Ośrodka Wsparcia i Testów) , który funkcjonuje w Naszej Szkole. Szczegóły ??http://owit.sps19.kalisz.pl/

Guzik z pętelką

„Guzik z pętelką” czyli innowacja pedagogiczna w praktyce ?

Innowację wdraża pomysłodawczyni Pani Magdalena Dudek-Wolna wraz z wychowawcami i uczniami kilku Zespołów Edukacyjno-Terapeutycznych. Uczniowie ostatnio tworzyli z użyciem guzików kartki świąteczne , które przekazali na Wigilia na kaliskim rynku?

Mikołajki dla uczestników WWRD 2022 r.

Mikołaj, zabawy i mile spędzony czas – tak dziś nam upłynęło popołudnie z naszymi podopiecznymi, którzy objęci są zajęciami WWRD. Serdecznie pozdrawiamy dzieci , które nie mogły dziś być z nami. Wracajcie szybko do zdrowia ?. Dziękujemy nauczycielom prowadzącym zajęcia z najmłodszymi za zaangażowanie i zorganizowanie wspaniałego kreatywnego spotkania dla dzieci ? .

MIKOŁAJKI 2022

Spotkanie z Mikołajem dla dzieci z WWRD ?.

Warsztaty świąteczne

Dziś uczniowie kl.8 a zaproszeni przez Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy Nr 1 im. Janusza Korczaka wzięli udział w warsztatach świątecznych zorganizowanych na terenie zaprzyjaźnionej szkoły ? . Bardzo dziękujemy za zaproszenie, za wspaniałą organizację działania i za gościnne przyjęcie – czuliśmy się u Was wspaniale ?. Poza udziałem w warsztatach, była to dla Nas także okazja do spotkania się z Naszymi absolwentami, którzy właśnie w SOSW nr 1 kontynuują edukację ?. Pozdrawiamy Was serdecznie !!

Nasz kalendarz na wyjątkowy 2023 rok!

Piękny ?, pachnący drukiem dziś do Nas dotarł. To efekt pracy i współpracy trzech osób: Pani wicedyrektor i neurologopedy Magdaleny Majchrzak, Pani Magdaleny Dudek-Wolnej – nauczycielki, która w codziennej pracy wykorzystuje metody AAC oraz Pana Marcina Jaroszkiewicza, który wspomógł Panie w graficznym opracowaniu. Forma kalendarza dedykowana jest wszystkim, ze szczególnym uwzględnieniem osób ze zróżnicowanym potrzebami ? . Pomysł stworzenia kalendarza pojawił się podczas realizacji działań w ramach realizacji projektu SCWEW. Pięknym kalendarzem podzielimy się z Przyjaciółmi Szkoły, Ośrodek Rozwoju Edukacji, placówkami/instytucjami współpracującymi w ramach SCWEW oraz wszystkimi powstałymi w kraju Specjalistycznymi Centrami Wspierającymi Edukację Włączającą.

Elektrostymulacja w naszej szkole

Elektrostymulacja – nowa forma terapii w Naszej Szkole ?

Terapię elektrostymulacji realizuje Nasz szkolny logopeda Pani Beata Szalonka. Elektrostymulacja jest skutecznym uzupełnieniem leczenia logopedycznego i ortodontycznego. Dzięki odpowiednio dobranym parametrom, wspomaga kompleksowe leczenie pacjentów z zaburzeniami logopedycznymi. Zabieg elektrostymulacji polega na przepływie prądu o bardzo niskim natężeniu przez mięśnie okolicy twarzy w celu usprawnienia tych funkcji. Elektroterapia oddziałuje na cały aparat artykulacyjny człowieka, wspomagając jego działanie. Co ciekawe metoda ta pozwala w czasie zabiegu jednotorowo wykonywać innego rodzaju ćwiczenia ?.

IX Regionalny Dzień Młodego Sportowca Konin 2022 ???? !!!

Dziś, w roli głównej wystąpili Nasi najmłodsi: Agata?Milena ?Olek?Lucjan?Ewelina?Dawid?Alan ?Marta?Karina?Martyna?Wiktoria ?Tomek?-wszyscy zmierzyli się z zabawami ruchowymi na torze przeszkód?????? z piłkami?? przy muzyce ???na dmuchańcu???? i relaksie ????. Za wspaniałą sportową postawę otrzymali zasłużone medale???. To był pełen sportowych emocji dzień???. Dziękujemy organizatorom: Olimpiady Specjalne Wielkopolskie-Konin ? !!! Słowa podziękowań kierujemy także do Naszej kadry: pedagogicznej ? i niepedagogicznej ? za zapewnienie opieki, bezpieczeństwa i ogromnej radości Naszym Uczniom ?

Andrzejki 2022

Myśl pozytywnie

Ćwiczymy pozytywne myślenie! ?

W ramach zajęć rozwijających kompetencje emocjonalno- społeczne z psychologiem szkolnym Panią Martą Szymańską uczniowie wykonali autorskie koszulki, na których znalazły się optymistyczne myśli o sobie i o świecie. Wierzymy, że kolorowe myśli zmieniają nasz świat ?!!!

XVII Międzyszkolny Konkurs Piosenki w Pleszewie

A oto wyniki XVII Międzyszkolnego Konkursu Piosenki w Pleszewie ???organizowanego przez Zespół Placówek Specjalnych w Pleszewie . Reprezentanci Naszej Szkoły śpiewająco zdominowali podium :-):

?miejsce – Kuba Grabowski – ( kat.kl. VI-VIII)

?miejsce – Oliwia Tomczak-Piotrowska – (kat.kl.I-V)

? wyróżnienie – Laura Jankowska – (kat.kl.VI-VIII)

Dziękujemy Pani Justynie Knychaus oraz Panu Szymonowi Blachowskiemu za przygotowanie uczniów do konkursu. Podziękowania kierujemy także do gospodarzy dzisiejszego artystycznego wydarzenia: dziękujemy za wspaniałe przyjęcie i atmosferę. Czuliśmy się u Was wspaniale ?

XVI Międzyszkolny Konkurs Profilaktyczny

Reprezentacja naszej szkoły w składzie: Iga, Nikola i Zuzia zajęła II miejsce w XVI Międzyszkolnym Konkursie Profilaktycznym organizowanym przez Zespół Szkół Specjalnych w Ostrowie Wielkopolskim. Gratulujemy Naszym uczennicom ?, a organizatorom dziękujemy za miłe przyjęcie ? .

Młodzi odkrywcy

Tak jak w ubiegłym roku szkolnym tak i w bieżącym w Naszej Szkole mamy grupę uczniów, którzy chcą rozwijać swoje zainteresowania z zakresu chemii ????. Dla nich właśnie Pani Monika Strzelecka prowadzi koło ,, Młodzi odkrywcy ?„. Po ustaleniu zasad i wykonaniu plakatu odnośnie warunków bezpiecznej pracy podczas zajęć koła , uczestnicy podjęli się pierwszych doświadczeń – wykonywali różnego rodzaju mieszaniny, a następnie zastanawiali się nad sposobami rozdzielania ich na składniki ?.

Cyfrowa Szkoła Wielkopolski 2020

Zwycięstwo w kategorii szkół podstawowych ?. Szczęśliwi ?, dumni ?, z nagrodami – tabletami wracamy do Kalisza. Dziękujemy Cyfrowa Szkoła Wielkopolska 2020 za piękną galę ?, cudowne przeżycia i motywację do dalszej pracy?. Gratulujemy wszystkim, a w szczególności dwóm kaliskim szkołom, które dziś również odbierały nagrody: I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Asnyka w Kaliszu i IV Liceum Ogólnokształcące im. Ignacego Jana Paderewskiego w Kaliszu . Razem ? godnie reprezentowaliśmy Miasto Kalisz ?.

Obchody 11 listopada

Wczesne Wspomaganie Rozwoju Dziecka to dodatkowe działanie Naszej Szkoły. Obejmujemy pomocą dzieci od urodzenia do momentu rozpoczęcia nauki szkolnej. Na chwilę obecną mamy siedemnaścioro podpiecznych, najmłodszy z nich ma 18 miesięcy , a najstarszy 5 lat.
Szczegóły: http://sps19.kalisz.pl/index.php/wwrd/

Z okazji obchodów 11 listopada wzruszające widowisko przedstawili szkolnej społeczności Nasi Uczniowie. ?? . Ten piękny spektakl zakończyliśmy odśpiewaniem Hymnu w ramach akcji #szkoladohymnu. W ten sposób włączyliśmy się do wspólnego świętowania kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. O symbolicznej godzinie 11.11. podobnie jak tysiące placówek oświatowych w całej Polsce, zaśpiewaliśmy ” Mazurka Dąbrowskiego „. Uroczystość dostarczyła wszystkim wielu wzruszeń. 11 listopada to wielka data -symbol wiary, zwycięstwa, a przede wszystkim symbol ?? WOLNOŚCI ??.

Dziękujemy Uczniom i Nauczycielom, którzy przygotowali tę wyjątkową uroczystość – zapadnie nam ona w pamięci ? .

WWRD

Domino’s Pizza

Kolejne zespoły klasowe przeszkolone w robieniu pizzy ?.

Jak zawsze w Domino’s Pizza było smacznie? i profesjonalnie . Naszym Uczniom warsztaty tak bardzo się podobały, że po konsumpcji ?, na ich koniec spontanicznie zatańczyli ? . Podsumowując: było smacznie i kreatywnie ?. Dziękujemy szefowi pizzerii Panu Pawłowi za zaproszenie i wspaniałą atmosferę podczas warsztatów ?. Dzieci szczęśliwe ?, nauczyciele jak widać też ? .

Mamy Samorząd Uczniowski ?

WWRD czyli najmłodsi w terapii ??

Miło nam poinformować, że społeczność Naszej Szkoły wybrała do Samorządu Uczniowskiego na bieżący rok szkolny swoich przedstawicieli:

?? Przewodnicząca: Iga Pietrzykowska ??

?? I zastępca: Julia Gidelska ??

??II zastępca: Weronika Drapik ??

Kandydaci do SU jeszcze w przedwyborczym okresie stworzyli samodzielnie plakaty wyborcze, w których zamieścili swoje pomysły i działania na rzecz uczniów i szkoły, ale także zwrócili uwagę na ścisłą współpracę z Panią Dyrektor. Gratulujemy i liczymy, że zarząd Samorządu Uczniowskiego zrealizuje wszystkie złożone uczniom wyborcze obietnice ?

Warsztaty robienia pizzy

Dziś z samego rana klasy 1-2 b oraz 5 a wraz z wychowawczyniami wybrały się do Dominos Pizza na warsztaty pizzy. Uczniowie pod czujnym okiem szefa pizzerii Pana Pawła ? mieli możliwość samodzielnego jej przygotowania i wybrania ulubionych składników ?. Po upieczeniu każdy otrzymał swoją autorską pizzę i ? …skonsumował ?. Dziękujemy pracownikom Dominos Pizza w Kaliszu za wspaniałe przyjęcie ?. Było pysznie ?

DOGOTERAPIA

Mamy chomiki ?, króliki ?, świnkę morską, alpaki ?…dziś do zwierzęcej rodziny terapeutów dołącza Kaja ? wraz z Przyjaciółką Naszej Szkoły- Panią Jolą ??

Rodoterapia w praktyce, czyli TOFIK w klasie III D

Uczniowie Zespołu Edukacyjno-Terapeutycznego w tym roku szkolnym podjęli się opieki nad świnką morską o imieniu Tofik. Sprzątają klatkę, karmią, opiekują się zwierzątkiem. Pani wychowawczyni czuwa zawsze nad wszystkimi czynnościami…a my? Jesteśmy bardzo dumni z 3 D ponieważ bardzo obowiązkowo podeszła do tego odpowiedzialnego zadania.?

Dzień włoszczyzny

Specjalnie na tę okazję Panie: Katarzyna Chrzanowska, Beata Sztukowska i Renata Szulc przygotowały prezentację multimedialną dotyczącą włoszczyzny. Wyjaśniły skąd pochodzi i kto sprowadził ją do Polski. Omówiono ważne warzywne kwestie: które części są jadalne i mycie warzyw przed jedzeniem. Następnie uczniowie dowiedzieli się jakie potrawy można przygotować z surowych i gotowanych warzyw ?. Smacznym zakończeniem była degustacja przygotowanych potraw. Musimy przy tej okazji podkreślić wkład pracy każdej klasy ?, która przygotowywała warzywny specjał. Były sałatki warzywne ?, surówki, babeczki marchewkowe ? oraz sok z marchewki ? i napój z zielonej pietruszki – pysznie ?, zdrowo i kolorowo .

W takiego rodzaju działania wpisuje się doskonale realizacja jednego z celów pracy w Zespołach Edukacyjno-Terapeutycznych czyli usprawniania samoobsługi, a takie spotkania są wspaniałą okazją do integracji między zespołami klasowymi, ale także nawiązywania kontaktów koleżeńskich i rówieśniczych ??.

Dziękujemy wszystkim wychowawcom i uczniom za zaangażowanie- to było smaczne i miłe spotkanie ?

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

Z okazji dziś przypadającego Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego ? na stronie Naszej szkoły www.sps19.kalisz.pl powstał Kącik dla Rodzica. Zostały tam zamieszczone ważne materiały dla rodziców. Dodatkowo, by podkreślić ważność tego dnia Nasi Uczniowie z dużym zaangażowaniem wykonali plakaty tematyczne biorąc tym samym udział w konkursie plastycznym pod nazwą ,,Jak dbać o zdrowie psychiczne? ?.

Pomoc dla Gosi!!

Dla Naszej Małgosi ??? – akcja na PAŹDZIERNIK ??
Prosimy o wrzucanie rzeczy do dwóch koszy oznaczonych logotypem Fundacja Eco Textil znajdujących się na parkingu przy mleczarni. Sprzątamy, rozpowszechniamy i działamy ?

11.10.2022 DZIEŃ PAPIESKI

Miejskie obchody Dnia Edukacji Narodowej

W Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu odbyły się wczoraj miejskie obchody Dnia Edukacji Narodowej. Podczas uroczystości Prezydent Miasta Kalisza Pan Krystian Kinastowski wręczył nagrody dyrektorom i nauczycielom za szczególne osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze. Miło nam poinformować, że w gronie nagrodzonych znalazły się : Dyrektor Pani Sylwia Baranowska ? oraz Pani Izabela Plichta ? – wspaniały pedagog, wychowawca i wieloletni nauczyciel Naszej Szkoły ?. Gratulujemy Paniom oraz wszystkim wyróżnionym ??? .

PKO Bank Polski Biegajmy RazemPKO Bank Polski

?? Wygraliśmy 10.000 dla Naszej Szkoły ??

Reprezentacja Naszej Szkoły wzięła dziś udział w Ogólnopolskim 6.PKO Biegu Charytatywnym, którego głównym celem było wsparcie psychiatrii dziecięcej. Skład reprezentacji ???? : Agata Magdzicka-Banach ?, Marta Szymanowska ?, Dorota Jarczewska ? , Monika Skrzypek ?, Marta Ignaszak ?, Michalina Powałowska ?, Anna Bolińska ?, Bogumiła Kobylińska ?. Poza nauczycielami w biegu dedykowanym dzieciom wzięli udział Nasi Uczniowie (i kibice jednocześnie) -Klaudia ?, Oliwia? i Filip?.

Zwyczajem tej ogólnopolskiej imprezy jest możliwość udziału w konkursie na NAJLEPSZĄ STREFĘ KIBICA ??…nas namawiać nie trzeba ? zorganizowaliśmy się , zabraliśmy instrumenty ???, strażacką syrenę i z ogromnym zaangażowaniem ? dopingowaliśmy kilkuset uczestników sportowej imprezy w Sieradzu. Ku radości Nas tam obecnych Nasza Strefa Kibica została wybrana najlepszą i tym samym wygraliśmy 10.000 zł !!?

Każdego roku w 12 miastach w Polsce o tej samej godzinie organizowany jest PKO Bieg Charytatywny. Co roku odbywa się on w 12 nowych lokalizacjach – w tym roku impreza odbywała się w Zakopanem, Koszalinie, Zielonej Górze, Sieradzu, Katowicach, Sochaczewie, Ostródzie, Stalowej Woli, Łomży, Polkowicach, Biłgoraju i Rypinie.Po wygraną pojechaliśmy do Sieradza ? !!. Dziękujemy Nauczycielom i Przyjaciołom Szkoły za udział ?, niezawodnej Radzie Rodziców za obecność i zaangażowanie ? , a wszystkim, którzy pomogli w szybkiej organizacji naszego wyjazdu przesyłamy serdeczności !! ?

Za zdjęcia dziękujemy Panom: Marcinowi Janiakowi ? i Andrzejowi M. Olejniczakowi ?

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

Dziś obchodzimy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania ?, którego celem jest propagowanie czytelnictwa wśród najmłodszych. W tym dniu w szkołach, bibliotekach i innych miejscach publicznych wszyscy głośno czytają dzieciom. Z okazji tego dnia w PBP Książnica Pedagogiczna im. A. Parczewskiego w Kaliszu gościł Jakub Tylman, autor książek edukacyjnych ? , utytułowany pedagog, nauczyciel przedszkola i wykładowca. Również przedstawiciele Naszej szkolnej społeczności wraz z Panią Katarzyną Janowską w ramach rozwijania swoich czytelniczych zainteresowań wzięli udział w spotkaniu ? .

Fot. PBP Książnica Pedagogiczna im. A. Parczewskiego w Kaliszu

Las w słoiku

W ramach międzyklasowej współpracy dwa Zespoły Edukacyjno-Terapeutyczne rozpoczęły cykl jesiennych warsztatów. Podczas pierwszego uczniowie tworzyli „Las w słoiku” ???. Atmosfera zajęć ? służyła integracji rówieśników ?

Międzynarodowy Bieg PTOLEMEUSZA

Ten zespół klasowy „Dzień Chłopaka” obchodzi każdego dnia ? , a to za sprawą Ewelinki ?, która na każdym kroku dba o swoich kolegów z klasy : Alana ?, Lucjana ? i Dawida ? . W połączeniu z wychowawczynią – Panią Beatą i Panią Kasią, która wspomaga pracę nauczyciela klasa 2-3 C ZET tworzy szczęśliwą klasę ???

Dzień Chłopaka

Brawa dla Pań ????, ale także rodziców Naszych Uczniów, którzy uczestniczyli w biegu… widzieliśmy Tatę Lenki ? . Gratulacje ?

Jesień u najmłodszych

„King, mój przyjaciel lew” – wyjście do kina ?

Jesiennych warsztatów ciąg dalszy ???

Dziś ponownie spotkały się dwa Zespoły Edukacyjno-Terapeutyczne – kl.2-3 C i kl.3 D. Tematem warsztatowego spotkania była „Jesienna porcja zdrowia – warzywa, owoce, przetwory”. Uczniowie smakowali, momentami zajadali się ? owocami ?? , warzywami ?? oraz przetworami. Było smacznie ?, edukacyjnie i wesoło ?. Zespół był zgrany, panowała atmosfera sprzyjająca integracji. Z niecierpliwością oczekujemy na kolejne emocjonujące warsztaty, które już za tydzień .

„King, mój przyjaciel lew” – wyjście do kina ?

Duża część szkolnej społeczności udała się dziś do kina w ramach obchodów „Dnia Chłopaka”. Ponad 60 uczniów wraz z opiekunami mobilnie (dzięki Kaliskim Liniom Autobusowym) sprawnie przemieściło się z ul. Budowlanych na ul. 3 Maja. Poza przyjemnością i wrażeniami płynącymi z filmu wyjście to było świetną okazją do usprawniania kompetencji społecznych.

Pierwszaki ??????

Pierwsze dni w szkole mają szczególne znaczenie dla uczniów, którzy w szkolnych ławkach zasiadają pierwszy raz ? . W Naszej szkole mamy kilka klas pierwszych , jednak dziś przedstawimy jedną z nich – Zespół Edukacyjno-Terapeutyczny kl. I C. Do tej klasy uczęszczają: Basia, Rysiu i Maciek. Pierwsze dni w Nowej Szkole to czas na poznanie się, wspólną zabawę i aklimatyzację w nowej, szkolnej przestrzeni. Wychowawczyni – Pani Justyna ??? oraz Pani Magda ?, która wspomaga pracę nauczyciela dołożyły wszelkich starań, by pierwszaki już od pierwszych dni były szczęśliwe ?. Uczniowie stworzyli już razem klasowy regulamin ?. Życzymy Wam samych szkolnych sukcesów ?.

Międzynarodowy Dzień KROPKI

15 września obchodzimy Dzień Kropki, niby błahe święto, ale po poznaniu genezy nabiera ono mocy!

??????

Historia pochodzi od książki The Dot, którą napisał Peter Reynolds, opowiada ona o kropce, która zmieniła świat małej Vashti i dziewczynka uwierzyła w siebie. Gorąco zachęcamy do zapoznania się z książką, po niej kropka już nigdy nie wygląda tak samo 🙂

Warsztaty areterapeutyczne ?????

Dzięki zacieśnionej współpracy z Młodzieżowy Dom Kultury w Kaliszu , dziś rozpoczęliśmy cykl całorocznych arteterapeutycznych warsztatów, na które uczęszczać będą trzy Zespoły Edukacyjno-Terapeutyczne – kl. 3D, 2-3E oraz 4C. Warsztaty realizować będzie dla Nas Pani Magdalena Żarnecka ?. Bardzo się cieszymy na kolejny rok współpracy z Panią ?

III Regionalny Dzień Młodego Sportowca Wolica 2022

„Mała” rozgrzewka na początek roku szkolnego w wykonaniu Naszych najmłodszych uczniów – członków Klubu Olimpiad Specjalnych działającego przy Naszej Szkole ??????.

Okazją do rozgrzewki był VIII Regionalny Dzień Młodego Sportowca Wolica 2022, w której wzięła udział najbardziej roześmiana ? i pełna energii ekipa, która nie boi się wyzwań. Basia ? Ewelinka ? Agatka ?Olek ? Rysiu ? Maciek ? Alan ? i Mikołaj ? pokonali 11 konkurencji sprawnościowych ??????????? zdobyli 11 odznak??i na koniec zasłużony medal olimpijski? Świetny start na dobry początek roku ? JESTEŚCIE ŚWIETNI ?
Bardzo dziękujemy:
?organizatorom za wspaniałą sportową imprezę ?
?Naszym szkolnym trenerkom ?, które wspaniale motywowały sportowców. Podziękowania dla Pań: Marty ? , Moniki ? , Lidki ?, Justyny ?, Beaty ? , Kasi ?, Ani ?.

Ogromne i serdeczne podziękowania kierujemy również do Pana Piotra Konopy ?, który zapewnił bezpieczny dojazd na Wolice oraz powrót sportowców do szkoły . Dziękujemy !!! ?

XIII Finał Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym dla Szkół Specjalnych i Specjalnych Ośrodków Szkolno-Wychowaczych

Drużyna Naszej szkoły została po raz pierwszy w historii Mistrzem Polski ??!!!! Uczniowie klasy 6a, w składzie Fabian Libudzic? Wiktor Przysło?Krystian Ziółkowski?wzięli udział w XIII Finale Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym dla Szkół Specjalnych i Specjalnych Ośrodków Szkolno-Wychowaczych. Zawodnicy zmagali się z pięcioma konkurencjami: test z przepisów ruchu drogowym, test skrzyżowań, pierwsza pomoc, jazda po rowerowym miasteczku ruchu drogowego oraz rowerowy tor przeszkód. Nasi uczniowie okazali się najlepsi, pokonując drużyny z Poznania, Polic, Wrocławia, Wschowy, Jońca, Pruszkowa, Częstochowy i Bochni. Dodatkowo nasz zawodnik Wiktor zajął 1 miejsce w klasyfikacji indywidualnej oraz dostał nagrodę specjalną za najlepszy wynik na rowerowym torze przeszkód ????

Sukces naszej drużyny, to efekt pracy nauczycieli wychowania fizycznego Pani Marty Szymanowskiej oraz Pana Huberta Piaseckiego. Chłopaki !!!! Rozpiera nas duma ?.

Dziękujemy także Pani Annie Tkacz, Beacie Jóźwiak, Monice Skrzypek, Justynie Knychaus oraz Szymonowi Blachowskiemu za oprawę organizacyjną, artystyczną i muzyczną uroczystości zamknięcia ? .

SztukaKuka i My

Na rzecz dzieci, nie tylko tych z niepełnosprawnościami działaliśmy przy okazji jaką był Dziecięcy Festiwal Działań Artystycznych „SztukaKuka”. Nasi wspaniali nauczyciele ku radości dzieci przygotowali i zrealizowali kreatywne warsztaty:

?GUZIK Z PENTELKĄ? , który w kaliskim MDK prowadziły:

– Michalina Powałowska?

– Agata Morawska?

– Agata Kopczyńska?

– Justyna Knychaus?

– Kamila Szymańska?

??OBRAZ ZAMKNIĘTY W RAMIE? warsztat w Cafe Calisia zrealizowały:

– Anna Tkacz?

– Beata Jóźwiak?

– Jolanta Stasiak?

– Anna Bolińska?

– Małgorzata Kowalska- Płóciennik?

– Marta Ignaszak ?

Dzień Dziecka- stanica harcerska- Szałe 2022

Nasz dla Naszych – DZIEŃ DZIECKA ???

Pełen radości i uśmiechu ? dla dzieci wspaniały festyn udało się zorganizować dzięki zaangażowaniu wielu osób. Dziękujemy:

-pomysłodawcom i realizatorom – nauczycielom wychowania fizycznego oraz Paniom Agacie Morawskiej, Kamili Szymańskiej i Marcie Ignaszak ?

– Radzie Rodziców za organizację i obsługę poczęstunku ?

– Kaliskim Liniom Autobusowym oraz OSK PAWLAK , które grzecznościowo zapewniły nam transport na stanicę harcerską w Szałe jak również bezpieczny powrót do szkoły ?

KM PSP w Kaliszu za profesjonalny i ciekawy pokaz

– Tacie Małgosi za utrwalone na fotografiach chwile ?

Z tego miejsca raz jeszcze samych uśmiechów dla wszystkich dzieci. Bądźcie szczęśliwe ?

Zielny Dworek w wielkanocnej odsłonie ??? Zabawy i ludowe tańce, ludowa muzyka, gwara, przejażdżki wozem i spotkanie z końmi to tylko niektóre z ogromu aktywności ? jakie zaproponował nam jak zwykle twórczy i kreatywny Zielny Dworek?. Dużą ciekawością, ale i wysiłkiem cieszyło się przygotowywanie masła, które później uczniowie zjedli z pieczywem i kiełbaską ?. To kolejna wycieczka, która była wspaniałą okazją na spędzenie aktywnego czasu razem – Uczniowie, w tym Jura i Nazar, którzy są już Nasi ?, Rodzice, Nauczyciele – wspaniała lekcja z zespołowej integracji !! Dziękujemy Paniom: Beacie Kujawiak-Sztukowskiej i Katarzynie Chrzanowskiej za organizację wycieczki ?

25 marca w Kaliszu odbyła się Konferencja Inaugurująca projekt „Pilotażowe wdrożenie modelu Specjalistycznych Centrów Wspierających Edukację Włączającą (SCWEW)”, którego celem jest poprawa dostępności usług edukacyjnych dla dzieci/uczniów ze zróżnicowanymi, w tym ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi”. W imieniu Prezydenta Miasta Kalisza Krystiana Kinastowskiego konferencję otworzyła i prowadziła Pani Dyrektor. Uroczystość uświetnił wyjątkowy ? podsumowany owacjami na stojąco ? występ Naszych Uczniów, który poruszył wszystkich zgromadzonych gości. Byli nimi :

? Minister Edukacji i Nauki -prof. Przemysław Czarnek

? Robert Gaweł – Wielkopolski Kurator Oświaty

? Dyrektor Ośrodek Rozwoju Edukacji w Warszawie – Tomasz Madej

? Kierownik Projektu – Agnieszka Pietryka

? Dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Kaliszu – Violetta Słupianek

? Naczelnik Wydziału Edukacji – Ewelina Dudek ? Wizytatorzy Delegatury Kuratorium Oświaty w Kaliszu

? Ilona Nieroda reprezentująca Annę Skupień – Dyrektora Oddziału Wielkopolskiego PFRON

? Dyrektorzy placówek edukacyjnych z terenu miasta Kalisza

? Dyrektorzy Szkół Specjalnych i Specjalnych Ośrodków Szkolno-Wychowawczych z rejonu delegatury KO

? Dyrektorzy Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych

? Dyrektorzy placówek współpracujących w projekcie ? Koordynatorzy projektu, prelegenci, nauczyciele, pedagodzy

W dalszej części wystąpił Grzegorz Płonka, którego historia była inspiracją do powstania filmu „Sonata”. „Polskie drogi” i „Sonata księżycowa” w wykonaniu Grzegorza dopełniły wzruszeń każdego uczestnika konferencji. W dalszej kolejności zaproszeni goście wygłosili wiele ciekawych prelekcji związanych z tematem realizowanego projektu. Podczas konferencji Pani Dyrektor odebrała z rąk Ministra Edukacji i Nauki Dyplom Uznania za zasługi w dziedzinie oświaty i wychowania. Przy tej okazji podziękowała za wszystkie serdeczne słowa dla Naszej Szkoły, jej kadry i Uczniów. Cieszymy się , że jesteśmy jedyną placówką w Wielkopolsce, która realizuje pilotażowy projekt SCWEW ?
(szczegóły www.scwewkalisz.pl )
Konferencja była transmitowana online.
Nagranie dostępne pod linkiem https://www.youtube.com/watch?v=Z_rEHar2ILA
Fot. Andrzej Marek Olejniczak
Ministerstwo Edukacji i NaukiSzkoła Podstawowa nr 12 im. Księcia Bolesława Pobożnego w KaliszuPubliczne Przedszkole nr 18 im. „Chatka Puchatka”Zespół Szkół Zawodowych im. Zesłańców Sybiru w KaliszuZespół Szkół Specjalnych w Ostrowie WielkopolskimII Liceum Ogólnokształcące im.T.Kościuszki w KaliszuKuratorium Oświaty w Poznaniu

21 marca – Świętowaliśmy „Światowy Dzień Zespołu Downa ” ? Dziś Nasi Wyjątkowi ? posadzili spersonalizowane bzy. Każdy Wyjątkowy Uczeń otrzymał swoją imienną tabliczkę, którą oznaczył swoje drzewko, po czym z pomocą Pana Janusza zasadził bez. Od dziś wszyscy będziemy dbać i pielęgnować aleję z 14 bzów ?CuDOWNy , wspólny czas ? !! Dla nieobecnych dziś Uczniów bzy posadzili koledzy z klasy ? . Wiktoria, Eliza, Ewelina, Kacper….czekamy na Wasz powrót do szkoły ? .

Z wizytą w leśniczówce…

Załączamy galerię zdjęć z niedawno odbytego wyjazdu do Leśniczówki w Winiarach??? .
Cieszymy się , że mogliśmy wznowić wyjazd do leśniczówki, bo przez pandemiczne obostrzenia dawno Nas tam nie było ? . Wyjazd dla Zespołów Edukacyjno-Terapeutycznych zorganizowały Panie Beata Kujawiak-Sztukowska i Pani Katarzyna Chrzanowska.

ZBIÓRKA KARMY

Sianko ,kolbę chciałbym zjeść ?

W brzuszku burczy !! Daj mi jeść

Na przekąskę mam dziś chęć

wesprzyj proszę i w zbiórkę się wkręć?

Zapraszamy wszystkie zaprzyjaźnione placówki: przedszkola i szkoły jak również funkcjonujące w nich Koła Wolontariatu do włączenia się w akcję zbiórki pokarmu dla naszych pupili : ??chomików: Dorotki, Franka, Bezy ?????królików: Tulisia, Lili, Tusi ?????świnki Tofika ??Zwierzaki w ramach rodoterapii towarzyszą uczniom Naszej Szkoły we wszystkich szkolnych aktywnościach. Zapraszamy ?Szkoła Podstawowa nr 13 w KaliszuSzkoła Podstawowa nr 8 w KaliszuNiepubliczne Przedszkole Pluszaki z oddziałami specjalnymiI Liceum Ogólnokształcące im. Adama Asnyka w KaliszuSzkoła Podstawowa Nr 17 z Oddziałami Integracyjnymi w Kaliszu

To były urodziny ??? !!!Osiemnaste urodziny obchodził dziś Bartek : były życzenia, prezenty i jak zawsze wspaniała atmosfera . Bartku raz jeszcze życzymy Ci , by uśmiech towarzyszył Ci w dalszym, dorosłym życiu. Bądź szczęśliwy i niech otaczają Cię dobrzy ludzie ? !!

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PIZZY

DZIEŃ UŚMIECHU

W Naszej Szkole świętujemy każdego dnia ! ?

PROGRAM ERASMUS

W ramach programu Erasmus gościmy nauczycieli z Francji. Jak widać czują się u Nas jak w domu. ?????.

NAUCZYCIELE Z FRANCJI W NASZEJ SZKOLE

Nauczyciele z Francji ?? podczas dzisiejszego wizytowania Naszej Szkoły obserwowali zajęcia muzyczne z MUZOGRAMAMI na przykładzie melodii GAWOTA -starofrancuskiego tańca. Muzogramy to znaki graficzne osadzone w danym utworze muzycznym, to fantastyczne, metodyczne narzędzie do pracy w ramach umuzykalniania dzieci, ale również pozwalające doskonalić sprawność manualną, rozwijać koordynację wzrokowo – słuchowo – ruchową i wiele innych sfer rozwoju dziecka ? . Goście zafascynowali się tą metodą i po powrocie do kraju wdrożą ją do swojej pracy ?

DZIAŁAMY

Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Poznaniu i NASI wspaniali Uczniowie od wczoraj realizują projekt wygranego MURALU?. Niebawem pokażemy efekt końcowy ? jak i teledysk z realizacji przedsięwzięcia.?

OLIMPIADY SPECJALNE

21.10 odbył się VXIII Regionalny Dzień Treningowy Programu Aktywności Motorycznej Olimpiad Specjalnych. Udział w nim wzięli Ania, Oskar, Ania, Dominik, Wiktor, Ksawery i Ania – uczestnicy zajęć rewalidacyjno-wychowawczych. Każdy zawodnik wziął udział w 3 zadaniach ruchowych (konkurencjach) tak, by zademonstrować swoje maksymalne możliwości. Na koniec zmagań wszyscy uczestnicy zostali uhonorowani medalami???Na medal?ale w roli wolontariuszy, spisali się uczniowie klasy 6a, którzy wsparli organizację zawodów, na co dzień należąc do szkolnego koła wolontariatu ?. Ale tego wszystkiego nie byłoby gdyby nie Wy, nasi najwytrwalsi, po prostu najlepsi sportowcy ?Cała sportowa drużyna, ta w domu i w szkole, pokazała że nie rywalizacja a radość przeżywania sportowych emocji i przełamywania lęku było nadrzędnym celem. Dziękujemy?Olimpiady Specjalne Wielkopolskie-Konin??

DZIEŃ RATOWNICTWA MEDYCZNEGO

13 października to Światowy Dzień Ratownictwa Medycznego. Z tej okazji w Naszej Szkole gościliśmy Panią Jolantę Zimniak – pracownika Służby Zdrowia z Szpital Kalisz, która poinstruowała uczniów jak należy udzielać pierwszej pomocy w przypadku krwotoku, zadławień i oparzeń. Uczniowie mieli także możliwość praktycznie przećwiczyć instruktaż resuscytacji. Bardzo dziękujemy Pani Jolancie ? za profesjonalne wsparcie nas w temacie udzielania pierwszej pomocy ?

JESIEŃ

Mariusz Kosakowski, klasa 4a

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

Dzień Edukacji Narodowej w Naszej Szkole był dniem życzeń i uśmiechów od Uczniów ?. To także dzień w którym w poczet Uczniów przyjęliśmy najmłodszych pierwszoklasistów ? . Z pomocą nauczycieli Nasi podopieczni przygotowali piękną część artystyczną za którą raz jeszcze dziękujemy ?

JEST PIĘKNIE

Jesienna odsłona Naszego szkolnego ogrodu ?

KUBA Z MUZYCZNYMI POZDROWIENIAMI

Dziękujemy Wam… Kuba z muzycznymi życzeniami dla pracowników Szkoły ?

GRATULUJEMY !!!

Nasza Szkoła Podstawowa Specjalna nr 19 działa w wielu aspektach. Jesteśmy doceniani przez Rodziców, lokalną społeczność, Organ Prowadzący, Związek Nauczycielstwa Polskiego. Miło nam poinformować, że z okazji Dnia Edukacji Narodowej trzy przedstawicielki Naszego Grona zostały docenione i wyróżnione Nagrodą Prezydenta Miasta Kalisza ? . Dziękujemy za zaufanie , wsparcie i współpracę. Gwarantujemy, że zwierciadłem jakości Naszej pracy są i nadal będą szczęśliwi i bezpieczni- dla Nas najważniejsi Uczniowie ? .

ŚWIĘTO PAPRYKI

W minionym tygodniu obchodziliśmy Święto Papryki ??? . Uczniowie w ramach zajęć hortiterapii wyhodowali w szkolnym ogrodzie różne jej gatunki, a teraz zebrali się, by zobaczyć przygotowaną prezentację i dowiedzieć się czegoś więcej o tym zdrowym warzywie. Klasy przygotowały potrawy z papryki, które ze smakiem wszyscy próbowali ?. Każda klasa otrzymała tematyczne karty pracy. Bardzo dziękujemy wychowawcom za zaangażowanie w to szkolne święto?

WYCIECZKA DO MIEJSKIEJ BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ W KALISZU

Poza edukacją Nasi Uczniowie czynnie uczestniczą w życiu kulturalnym lokalnego środowiska. Przykładem jest udział kl.7a w wystawie Marka Lapisa pt. ,, Granice barw,”. Bardzo dziękujemy za zaproszenie Dyrektorowi Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Asnyka w Kaliszu Panu Robertowi Kucińskiemu. Udział w wystawie był dla Uczniów niezwykłym przeżyciem… mogli za pomocą różnych zmysłów poczuć i ,,zobaczyć,, to co osoby niewidome.

ROZPIERA NAS DUMA

Chór Nauczycielski działający w Naszej Szkole nagrał hymn dla I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Asnyka w Kaliszu. Autorem muzyki do hymnu Liceum jest Pan Marek Jung ? – Nasz katecheta , który w swoim dorobku muzycznym ma już wiele autorskich kompozycji. Biorąc pod uwagę dorobek artystyczny Chóru pod kierownictwem Pani Katarzyny Machowicz-Kulińskiej Pani Dyrektor podjęła decyzję o wydaniu płyty ?…ta ma ukazać się pod koniec roku szkolnego. ???

Z ŻYCIA KLASY 1A

Mimo, że dopiero od września są uczniami pracują juz pełną parą ?. Udział w sprzątaniu świata, zajecia z alpakoterapii, warsztaty pizzy to między innymi aktywności wspierające edukację. Pierwszaki tworzą zgrany klasowy zespół ?

SPS 19 NAJLEPSZA NA ŚWIECIE…. ???

Posłuchajcie jak o Naszej Szkole śpiewają uczniowie ???

TRENINGI Z KKS Kalisz?????????

Rozpoczęliśmy treningi z KKS Kalisz , trenerem Naszych Uczniów jest utytułowany Ernest Konon. Z tego miejsca dziękujemy trenerowi za pomysł objęcia profesjonalnymi treningami naszych sportowców i zaszczyt występowania w barwach KKS Kalisz. Dziękujemy także Prezesowi KKS-u Andrzejowi Machlańskiemu za realizację tego innowacyjnego pomysłu. Tymczasem działamy !! Zapraszamy na treningi chętnych uczniów i uczennice ,nabór w trakcie ??

INNOWACJE PEDAGOGOGICZNE Z ZAPRZYJAŹNIONĄ SZKOŁĄ

Dziękujemy Paniom Agnieszka Skipirzepa-Sapińska i Marcie Lisiak za zaangażowanie uczniów Szkoła Podstawowa nr 8 w Kaliszu w innowację pedagogiczną. Zainicjowane wspólne spotkania w ramach zajęć z arteterapii zaowocowały pięknymi pracami, ale co równie ważne pozytywnymi relacjami i emocjami ?…te zostaną z Nami na długo ?. Licząc na dalsze wspólne projekty dziękujemy i pozdrawiamy całą społeczność Szkoła Podstawowa nr 8?

ZAJĘCIA WWRD

Wystartowaliśmy z zajęciami Wczesnego Wspomagania Rozwoju Dziecka – zajęciami dla dzieci od urodzenia do momentu pójścia do szkoły. Nasz najmłodszy podopieczny ma 20 miesięcy ?. Cieszymy się, że wszystkie dzieci szybko się zaadaptowały i już pracują z naszymi specjalistami ?.

NIEZWYKŁY GOŚĆ

Na ostatnich zajęciach koła językowego uczestnikiem był robot EMYS?. Robot „wyręczył” prowadzącą koło poprzez zadawanie dzieciom pytań dotyczących: zwierząt, przyborów szkolnych, dni tygodnia itd. Uczniowie mieli również okazję zagrać wspólnie w grę „Hot potatoes”. Co ciekawe Emys nie tylko uczył i bawił, ale ku zaskoczeniu wszystkich okazywał emocje ?. Kiedy był głaskany przyjemnie mruczał?. Kolejny raz uczyliśmy się bawiąc ?.

Wycieczka pod hasłem „WYKOPKI”

Edukacja w formie zabawy czyli wycieczka pod hasłem WYKOPKI??, a w niej ogrom euforii za które dziękujemy Zielny Dworek . Dziękujemy także Paniom Beacie Sztukowskiej i Katarzynie Chrzanowskiej za pomysł oraz zorganizowanie tak wspaniałej wycieczki ? !!

Muzyką i tańcem rozpoczynamy tydzień

Bieg Erasmusa czyli bijemy rekord Polski!

24 września 2021 r. razem z biegaczami z całej Polski społeczność Naszej Szkoły rywalizowała w V Biegu Erasmusa ????????????.W tegorocznej edycji, wspólnymi siłami, podjęliśmy próbę pobicia rekordu Polski w kategorii ?najwięcej osób, które wzięło udział w wirtualnym biegu w ciągu 24 godzin?. W zawodach uczestniczyło 8 czteroosobowych drużyn. Skład dwóch kolejnych drużyn stanowili nasi nauczyciele ?. Zawody, które miały charakter wirtualny, zostały rozegrane na boisku szkolnym. Uczestnicy bardzo się starali i dopingowali siebie nawzajem ???. Towarzyszyła nam prawdziwie sportowa atmosfera. Na zakończenie uczestnikom zostały wręczone medale oraz upominki przygotowane przez Narodową Agencję Programu Erasmus. Dziękujemy szkolnej Radzie Rodziców ? za zapewnienie naszym sportowcom wody oraz zdrowe przekąski.Bieg odbył się w ramach akcji „Europejski Tydzień Sportu”.

RODOTERAPIA – artykuł o działaniach w Naszej Szkole !

RODOTERAPIA – czyli terapia gryzoniami w Szkole Podstawowej Specjalnej nr 19 w Kaliszu – Kalisz, ESKA.pl

BUDŻET OBYWATELSKI 2022 !

Głosowanie w Budżecie Obywatelskim 2022 rozpoczęte !!???

Prosimy o wsparcie Naszego projektu. Karty do głosowania dostępne są w Naszej Szkole oraz w punktach na terenie miasta tylko do 24 września.

WYGRALIŚMY MURAL !!!

Pełni ekscytacji informujemy, że własnie dotarła do Nas wiadomość , że zostaliśmy laureatami konkursu organizowanego przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Poznaniu realizowanego w ramach kampanii psychoprofilaktycznej #PrawdziwiLudzie. Celem konkursu było wyłonienie projektu, który najtrafniej przekaże ideę ?self care? ? dbałości o własny dobrostan psychiczny. Pomysłodawcą Naszego projektu jest Pani Dyrektor , a projektantką grafiki Pani Agata Morawska ?. Chcieliśmy pokazać, że szczególnie dbamy o Nasze dzieci organizując dla nich takie aktywności, by były radosne i szczęśliwe . Konkursowy projekt idealnie wpisuje się w misję Naszej Szkoły ? .
NAGRODY !! ? Poza realizacją 2 godzin konsultacji specjalisty z zakresu malowania murali, nagrodą jest pokrycie kosztów wykonania, dokumentacja filmowa z powstawania oraz produkcja kilkuminutowego klipu z podkładem muzycznym w postaci utworu wykonanego przez grupę Naszych Uczniów.

SIŁOWNIA MARZEŃ !!!!

„Siłownia Marzeń” oddana do użytku ???Dzięki środkom w kwocie 2??0??0??0??0?? zł pozyskanym przez Panią Dyrektor z Telewizji Polskiej SA w ramach projektu „Reklama Dzieciom” udało się oddać do użytku „Siłownię Marzeń”?. To miejsce stworzyliśmy na potrzeby Uczniów, ale także pracowników Szkoły oraz Rodziców. Dziś w obecności Naczelnik Wydziału Edukacji Pani Eweliny Dudek, Wicedyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Kaliszu Pani Anny Piotrowskiej oraz przedstawicielce AWIR Drukarnia, Reklama, Gadżety Reklamowe Pani Karoliny Jakubowskiej Uczniowie zaprezentowali wielorakie specjalistyczne sprzęty jakimi dysponujemy w siłowni. Tym samym pokazali jak bardzo cieszą się z powstania takiego miejsca ?.Siłownia jest kolejnym miejscem, które udało się stworzyć dzięki wzorcowej pracy zespołowej. Z tego miejsca dziękujemy:- Panu Andrzejowi Olejniczakowi oraz Michałowi Olejniczakowi (Tacie i bratu Małgosi) za pomalowanie pomieszczenia- Pani Marcie Szymanowskiej za koordynowanie realizacji projektu- Decathlon Kalisz za specyfikację oraz złożenie sprzętu- Pani Karolinie Jakubowskiej za wsparcie w realizacji projektu i stałą współpracę- niezastąpionemu Panu Januszowi za wsparcie techniczne Siłownia to Nasze kolejne wspólne dzieło ???

„You make me feel”

” You make me feel” Arethy Franklin czyli Kuba i Bartek w pierwszej w tym roku szkolnym muzycznej aranżacji ???. Wykonanie perfekcyjne, tym bardziej, że ze słuchu ?. Obejrzyjcie do końca ?

OLIMPIADY SPECJALNE

Aktywnie i z przytupem zajęcia sportowe rozpoczęli członkowie Klubu Olimpiad Specjalnych. Klub, który działa przy Naszej Szkole podlega pod Olimpiady Specjalne Wielkopolskie-Konin. Jak widać uśmiechy, energia i zapał do działania są , póki pogoda dopisuje uczniowie ćwiczą na powietrzu ? . Opiekunami klubu są nauczycielki wychowania fizycznego : Pani Marta Szymanowska oraz Pani Monika Skrzypek . W nowym roku szkolnym całej klubowej rodzinie życzymy sportowych sukcesów ???

Smaczne warsztaty ?

Na zaproszenie Domino’s Pizza klasa 7a wybrała się na smakowite warsztaty, gdzie mogła zrealizować zagadnienia z doradztwa zawodowego. Każdy uczeń mógł samodzielnie przygotować własną pizzę pod czujnym okiem i z instrukcją pracowników pizzerii, po czym ku naszej ogromnej radości zjeść przepyszne kulinarne dzieła prosto z pieca?. Serdecznie dziękujemy pizzerii Domino’s Pizza za miłą atmosferę i wspaniałe pyszności ?

Wczesne Wspomaganie Rozwoju Dziecka czas zacząć !!

Jednym z Naszych podopiecznych jest 22-miesięczny Wiktor ?, który przybył dziś na zajęcia WWRD. Tak jak pozostałe dzieci otoczymy opieką ? . Zapewniamy najlepsze formy wsparcia i specjalistyczną opiekę:-pedagoga specjalnego-logopedy/neurologopedy-terapeuty SI-neurorehabilitanta-surdopedagoga-tyflopedagoga

Aktualności

Początek roku szkolnego to czas dla najmłodszych uczniów na poznanie kolegów, nauczycieli, ale także szkoły . Dziś między innymi Uczniowie klasy „I a” wraz z wychowawczynią zwiedzali wszystkie szkolne zakamarki, odwiedzili Panią Dyrektor, Panią Pielęgniarkę, zwiedzili także salę gimnastyczną i szkolne boisko. Dzieci są ciekawe wszystkiego i co najważniejsze wspaniale czują się w nowym klasowym zespole.

UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO

2021/2022

1 WRZEŚNIA 2021

Klasy lekkie godzina 9:00

Klasy ZET godzina 10:00

„Kuchnia Marzeń”

Wygraliśmy 20.000 zł ???

Dziś Telewizja Polska ogłosiła listę 92 beneficjentów, którzy otrzymają środki finansowe w ramach 30. akcji „Reklama Dzieciom”. Wśród wygranych jest Nasza Szkoła !! Pani Dyrektor wnioskowała do TVP S.A o środki na stworzenie „Kuchni Marzeń” i się udało?. Cieszymy się bardzo, bo dzięki wygranym 20.000 zł będziemy mogli stworzyć wymarzone miejsce do kulinarnych aktywności dla Naszych Uczniów – miejsca, którego tak bardzo nam brakowało ??. Oddanie nowej kuchni nastąpi już w nowym roku szkolnym – we wrześniu 2023 r.

Nasza Szkoła w poprzednich latach dwukrotnie otrzymała środki w ramach akcji „Reklama Dzieciom, dzięki którym mogliśmy zrealizować poniższe projekty:

??20.000 zł – „Sala Doświadczania Świata”

??20.000 zł – „Siłownia Marzeń”

??bieżąca wygrana 2??0??0??0??0?? zł – „Kuchnia Marzeń”

Zdjęcie poglądowe.

W obiektywie pana Marka…

W Naszej Szkole pracują wspaniali Nauczyciele, którzy kochają swoją pracę, kochają Nasze dzieci ?. Poza tym mają też swoje pasje. Wspominaliśmy już o Panu Marku Jungu, który tworzy piękną muzykę, ale także pasjonuje się fotografią. W kadrach potrafi utrwalić piękne chwile ??. Zobaczcie?

Ławeczka Przyjaciółek

Nasza Szkoła bierze udział w konkursie edukacyjnym Akademia Dojrzewania Lactacyd, w którym zadaniem jest stworzenie na terenie Szkoły ?Szkolnej Ławki Przyjaciółek?????????. Ławka ma stanowić symboliczne miejsce wsparcia, by nastolatka w szkole nie czuła się sama – ma być miejscem wspierającym relacje ?. Zobaczcie jak piękną ławeczkę przygotowały Nasze ósmoklasistki ? .

Opiekę merytoryczną nad konkursem sprawuje psycholog szkolny Pani Marta Szymańska . Bardzo dziękujemy Panu Sławomirowi Kasołce, który wykonał ławeczkę z drewna i przekazał do pomalowania, a Pani Magdalenie Jaroszkiewicz za koordynację działania i instruktaż malowania dla Naszych uczennic ?

Udział w konkursie to również realizacja zadań :

? ,,Bądź sobą?;

? ,,Realizuj marzenia?;

? ,,Jesteś dla mnie ważna?.

Niebawem zaprosimy Was do głosowania na prace konkursowe Naszej Szkoły, a tymczasem podziwiajcie piękną „Ławeczkę Przyjaciółek”?

Matematyka co z głowy nie umyka…

Dzień Aktywności Matematycznej pod nazwą „Pociąg do matematyki” to efekt zespołowej pracy nauczycieli-wychowawców klas Zespołów Edukacyjno-Terapeutycznych. Panie wychowawczynie pokazały, że matematykę ? można lubić ?, ale przede wszystkim, że można się jej uczyć w atrakcyjnej formie???.

Szkolna sesja

Chwile są ulotne jak motyle…dzięki profesjonalizmowi, zaangażowaniu i umiejętnościom Pana Bogdana Wasiewicz Fotografia będziemy mogli do nich wracać ?. Bardzo dziękujemy za wspólnie spędzony czas, piękną scenerię i cudowne fotografie?. Ukazał Pan nie tylko dosłowne piękno Naszej szkolnej społeczności ?, ale także wzajemne relacje ? . Kochani Uczniowie !!! Zdjęcia czekają w szkole, będą do odbioru po majówce ?

Nasze obchody 1,2 i 3 Maja ??

„Polska w probówce”

Flaga w probówce? ?? Czy to możliwe ??

Zajrzeliśmy do kl.8 na lekcję chemii ? – uczniowie badali gęstość cieczy, poznawali właściwości acetonu, soli kuchennej. W efekcie otrzymali w probówce barwy narodowe. Było chemicznie, ale też i patriotycznie ?? . Przy okazji podkreślamy jak ważną jest forma przekazywanych treści… szybciej się uczymy, ale i dzięki temu lubimy chemię ??

Wizyta Wojewody Wielkopolski w naszej szkole

28 kwietnia Naszą Szkołę odwiedziła Pani Beata Maszewska – II Wicewojewoda Wielkopolski , która przekazała flagi uczniom, rodzicom i pracownikom szkoły. Spotkanie było także sposobnością do pokazania infrastruktury placówki , przekazania informacji o realizowanych projektach i innowacjach, ale także do spotkania z samymi uczniami, którzy serdecznie przyjęli Panią Wojewodę ? . W spotkaniu brała także udział Pani Anna Piotrowska – wicedyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Kaliszu. Bardzo dziękujemy za miłe spotkanie ? .

Festiwal Piosenki ESTRADA

Dziś, możemy już tylko wspominać piękne wydarzenie jakim był Festiwal Piosenki „Estrada”, który odbył się 27 kwietnia w Aula Im. Prof. Jerzego Rubińskiego. Organizatorem wydarzenia była Nasza Szkoła i Specjalistyczne Centrum Wspierające Edukację Włączającą, które funkcjonuje przy Naszej placówce ?. Do Kalisza przyjechali uczniowie i młodzież ze szkół integracyjnych, specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych, publicznych i niepublicznych placówek z terenu Wielkopolski w tym z Poznania, Gniezna, Koła, Kalisza, Ostrowa Wielkopolskiego i innych. Mogliśmy podziwiać 14 występów artystycznych solowych i zespołowych? . Ponieważ festiwal był wydarzeniem integrującym środowiska, galę swoim występem uświetnili Nasi Goście, którym raz jeszcze serdecznie dziękujemy :

?Chórowi Duodecimus z Szkoła Podstawowa Nr 12 Im. Bolesława Pobożnego W Kaliszu pod batutą Pani Krystyny Witasiak ?

?Pani Malwinie Olszewskiej z Technikum Budowy Fortepianów?

?Pani Annie Muzyce z UAM?

Festiwal odbył się w widowiskowym miejscu – auli UAM . Z tego miejsca dziękujemy Panu prof. Piotrowi Łuszczykiewiczowi , który pozwolił nam się rozgościć i był z nami w tym dniu ? . Pojawiła się także w trakcie Przyjaciółka Dzieci, Kawaler Orderu Uśmiechu, Radna Miasta Kalisza – Pani Elżbieta Dębska?, która rozdała wszystkim uczestnikom uśmiechy oraz upominki ? . Dziękujemy Wszystkim Artystom, ich opiekunom, jury ,wolontariuszom pomagających w organizacji festiwalu oraz niezastąpionym festiwalowym konferansjerkom – Paniom: Marcie Szymańskiej ?i Katarzynie Janowskiej ?oraz Sylwii Czeluście, która w tym dniu dyrygowała „muzycznym ruchem „.

Festiwal przeszedł do historii zostawiając w pamięci nuty ? i dźwięki wykonywanych przez Artystów piosenek ??????, ale ponad wszystko wspaniałą atmosferę, która dominowała w tym dniu ?!

Podziękowania kierujemy również do :

?Pani Beaty Szukalskiej-Noski z Balon-Art za piękną dekorację ?

?Panów: Andrzeja i Michała Olejniczaków, Marka Junga za piękne zdjęcia ?

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy Nr 1 im. Janusza KorczakaNiepubliczna Integracyjna Szkoła Podstawowa w CzołowieZespół Szkół Ponadpodstawowych w KaliszuZespół Szkół Specjalnych w Ostrowie WielkopolskimSzkoła Podstawowa Nr 12 Im. Bolesława Pobożnego W KaliszuOśrodek Rozwoju EdukacjiSpecjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Świętego Mikołaja w KoleKuratorium Oświaty w Poznaniu

Hortiterapia

Hortiterapia podczas zajęć rozwijających kreatywność ???.

Kwiatki, bratki i stokrotki…

Nadeszła wiosna , a to najlepsza pora na przesadzanie kwiatów ?. Dwa sąsiadujące ze sobą Zespoły Edukacyjno-Terapeutyczne: 2-3 C i 2-3 D przy tej okazji omawiały jak dbać i pielęgnować kwiaty, aby dobrze rosły ???.

Dzień bibliotekarza

Pani Sylwia zawsze jest uśmiechnięta ?

O każdym uczniu w szkole pamięta ?

Chyba wszystkie książki przeczytała ?

Bo zaczęła czytać, gdy była mała ?

Teraz zachęca każdego ?

Do czytania czegoś nowego ?

Komiksy, wiersze, powieści ?

Co tylko głowa pomieści ?

Odpowie na każde pytanie z lektury ?

Można z nią w tym temacie przenosić góry ?

Na każdej przerwie słowem czaruje ?

Konkursy czytelnicze organizuje ?

Teatrzyk, czy wspólne czytanie ?

To żadne dla niej wyzwanie ?

O wszystkie książki w szkole dba ?

Z czego radochę ogromną ma ?

Dziś Święto Bibliotekarzy ! ?

Życzymy więc Jej wszystkiego o czym marzy! ?

Wings for Life World Run

Nasi też tam byli ?????????

Dziś, w dziesiątej edycji biegu charytatywnego Wings for Life World Run w Poznaniu wystartowało 8??0??0??0?? zawodników w tym:

??Nasza nauczycielska reprezentacja : Anna Bolińska ???? i Marta Szymanowska????

??Przyjaciele Naszej Szkoły: Pan Sebastian ? i Pan Dominik ?.

Bieg to rywalizacja bez stałej linii mety – jest nią bowiem goniący uczestników samochód, za kierownicą którego zasiadł sam Adam Małysz ? .

Wings for Life World Run ? to międzynarodowy bieg charytatywny organizowany w 33 miastach na świecie. Dochód z biegu przeznaczony jest na badania nad urazami rdzenia kręgowego. Odbywa się on od 2014 roku w pierwszą niedzielę maja.

Brawa dla wszystkich biegaczy?

Warsztaty malarskie

Dziś uczniowie Zespołów Edukacyjno-Terapeutycznych wzięli udział w warsztatach malarskich metoda pouringu, które przeprowadził nasz gość specjalny Artysta – Pan Jakub Multan. Było kolorowo? , twórczo??, energetycznie i wesoło ? . To z pewnością dopiero początek naszej przygody z tą techniką! Dziękujemy Panu Jakubowi za poświęcony czas i zaangażowanie!?.

Zespoły rewalidacyjno-wychowawcze

Kreatywne działania uczestników zespołów rewalidacyjno-wychowawczych???

„W zdrowym ciele zdrowy duch!”

ALPAKI <3

Dziś kolejny raz przyjechały Nasze Alpaki Cudaki?. Adekwatnie do pogody ? pojawiły się w nowym – wystrzyżonym wydaniu ? . Dowiedzieliśmy się od Pani Justynki i Pana Andrzeja , że strzyżenie alpak odbywa się raz w roku, a ścięte alpacze włosy nazywa się runem ? . Jak zawsze pobyt alpak wniósł wiele radości i uśmiechu Naszych Uczniów ?.

Ciekawostki ??????

Runo alpak występuje w szerokiej gamie kolorystycznej, dlatego nie wymaga farbowania, a w porównaniu z owczą wełną jest bardziej miękkie w dotyku, jedwabiste i suche. Poza tym nie zawiera lanoliny, dzięki czemu ma połysk. Cienkie włókna przeznaczane są do wyrobu luksusowej odzieży (garniturów, żakietów, spódnic, płaszczy), natomiast grubsze wykorzystywane są do produkcji kołder , śpiworów i tapicerki. Co ciekawe Pani Justynka używa alpaczego runa do wyrobu naturalnego mydła, które dzięki temu dodatkowi jest hipoalergiczne, co oznacza, że nie uczula ?.

Wszystkie dzieci nasze są!

Dzień Dziecka 2023

Ten festyn zapadnie na długo w pamięci Nas wszystkich ?

Dla Naszych Uczniów popełniliśmy zbiorową imprezę, która jest efektem dobrej organizacji i współpracy na najwyższych obrotach ?, a oferta imprezy była szeroka:

?foodtrack ?

?lambolodzia ?

?poszukiwanie skarbów z DENAR Kalisz – Stowarzyszenie Poszukiwaczy Śladów Historii

?wizyta strażaków i prezentacja strażackiego auta ?

?wizyta policjantek i prezentacja wozu ?

?błotna kuchnia

?zimny bufet z obsługą Rady Rodziców ?

?kącik malarski

?mega bańki

?malowanie buzi

?fotobudka

?zabawy taneczno-ruchowe

To był wspaniały dzień dla Naszych Uczniów, ale i całej społeczności Naszej Szkoły bowiem pokazaliśmy , że tak naprawdę każdy z Nas ma w sobie coś z dziecka, a przy tym razem możemy tworzyć wspaniałe rzeczy. Do tego nauczyciele wygrali w RMF FM cukierki za rewelacyjne bajkowe przebrania. Brawa dla Nas wszystkich ?

Pod rządami uczniów czyli „Dzień Dziecka” z przymrużeniem oka

W ramach obchodów święta wszystkich dzieci Nasi Uczniowie dosłownie zawładnęli szkołą ?. Panią Dyrektor Sylwię zastępował Aleksander, który pozyskał ważny projekt i stawiał dużo pieczątek ? . Wicedyrektorki : Sylwia, Marta, Iga i Julia koordynowały realizację planu lekcji i dyżurów ?. Pani pedagog zastępstwo zleciła Malwinie, która prowadziła zajęcia z uczniami, a Panią Martę psycholog wszystkie dzieci objęły terapią uśmiechem ?. W sekretariacie – czyli szkolnym centrum dowodzenia władzę sprawował sekretarz Filip ?. To było baaardzo ciekawe doświadczenie zarówno dla dzieci jak i dorosłych ?

O emocjach…

Przedstawiamy relację z cyklu zajęć wprowadzających uczniów w świat emocji realizowany w ramach zajęć rozwijających kompetencje emocjonalno-społeczne w klasach I i II. Zajęcia realizowała Pani psycholog Marta Szymańska. W świat emocji wprowadziła uczniów dzięki zabawnym dinozaurom z wierszyka „Wędrówka humorzastych dinozaurów”. Dzięki temu uczniowie poznali radość, smutek, strach i złość. Bawili się, ćwiczyli, śpiewali, tworzyli i teraz wszyscy uczniowie potrafią rozpoznawać i nazywać emocje. Wiedzą, co może spowodować ich pojawianie się, a także znają różne sposoby radzenia sobie ze złością czy smutkiem. Wszyscy także dowiedzieli się, że każda emocja jest dobra i potrzebna ?????

Jedzie pociąg z daleka, czyli wycieczka i przejażdżk