AKTUALNOŚCI

ALPAKOTERAPIA

W tym roku minęło 5 lat od pierwszego spotkania z alpakami w Naszej Szkole. Jesteśmy pionierami wdrożenia w Polsce alpakoterapii jako stałej metody wsparcia dla uczniów. Udało się to dzięki współpracy z Alpaki Cudaki i Ich wspaniałym alpakom.

Od tamtej pory alpaki systematycznie pracują z Naszymi uczniami, a kontakt z Nimi działa cuda…ustępują lęki i nadwrażliwości, a zapoczątkowany kontakt ze zwierzęciem stanowi płynny pomost do kontaktu z człowiekiem. Do tego każdorazowo Uczniowie z entuzjazmem reagują na obecność zwierząt.

Innowacyjność wdrożonego projektu spowodowała duże zainteresowanie wielu ogólnopolskich mediów, w tym Polskiej Agencji Prasowej oraz ekipy DDTVN , która przyjechała do Naszej Szkoły, by nakręcić reportaż 😍.

„Święto ognia”

Specjalny pokaz filmu „Święto ognia”, zorganizowany przez panią dyrektor Sylwię Baranowską, zainteresował zarówno mieszkańców naszego miasta jak i kaliskie media.

Chór Nauczycielski „Diciannove” podczas Gali Piosenki i Poezji Patriotycznej.

„Diciannove”, czyli Nauczycielski chór Naszej Szkoły, wystąpił gościnnie podczas Gali Piosenki i Poezji Patriotycznej

Spotkanie autorskie

Książki autorstwa Naszego Gościa to wspaniały materiał na lekcje wychowawcze, lekcje biblioteczne, ale i wspaniała lektura na co dzień dla każdego 🙂 . Pan Marek Michalak już niebawem w Kaliszu, w Naszej Szkole 😍!! Zapraszamy 🙂

…na sali gimnastycznej

Doświadczamy 🧪🧪🧪

W Naszej Szkole się uczymy, ale także tężyznę ćwiczymy 💪😊💪

Lekcja chemii

Doposażenie przez Panią dyrektor w środki dydaktyczne w postaci szkła laboratoryjnego i chemicznego zwiększyło nasze możliwości realizacji profesjonalnych lekcji chemii 🫧🧪. Na jednej z ostatnich lekcji uczniowie kl.VII sporządzali mieszaniny, po ich wykonaniu określali rodzaj, a na koniec proponowali metody ich rozdzielania na składniki z których powstały. Dokonali tego za pomocą rozdzielacza, filtracji, przyrządów mechanicznych typu sitko oraz magnezu. Doświadczalna forma zajęć niewątpliwie wpływa na lepsze przyswajanie wiedzy 🙂 .

Ślubowanie uczniów klas pierwszych ’23

To był ważny dzień dla Naszych najmłodszych – uczniów klas pierwszych, którzy podczas pięknej uroczystości zostali przyjęci do szkolnej społeczności Naszej Szkoły 🙂 . Było pięknie i wzruszająco 🙂 . Dziękujemy Paniom : Marcie Porębnej-Jesiołowskiej 🌹, Magdalenie 🌹 , Jolancie Stasiak 🌹, Justynie Knychaus🌹 , Lidii Kornackiej 🌹za przygotowanie pięknej uroczystości oraz artystom-uczniom starszych klas: Amelce, Julii, Kubie, Oliwii, Nadii, Neli, Martynie, Laurze, Idze i Weronice. Byliście wspaniali 🙂

Z wizytą w Książnicy Pedagogicznej w Kaliszu

Uczniowie klasy 6 c Zespołu Edukacyjno-Terapeutycznego uczestniczyli w piątek w zajęciach w PBP Książnica Pedagogiczna im. A. Parczewskiego w Kaliszuj, podczas których wykonywali własne zakładki do książek metodą enkaustyczną 🧐. Ponadto chłopcy mieli możliwość poznać tajniki pracy bibliotekarza i zwiedzić różne miejsca w bibliotece, do których nie każdy czytelnik ma dostęp. W wielkim magazynie książek szukali za pomocą odpowiedniego numeru „Akademii pana Kleksa”- udało się, choć przy takiej ilości regałów i półek- nie było to proste zadanie! Uczniowie zobaczyli także, jak wyglądała dawna szkoła, jakie były kiedyś przybory szkolne i nawet próbowali zadzwonić… z jakże dziwnego telefonu 🤔. Dziękujemy za przemiłą atmosferę 🤗 i duże zaangażowanie Pań bibliotekarek ❤️ Pojawimy się ponownie, ponieważ Oskar nie może się doczekać, kiedy znowu będzie mógł poczytać książkę o Robercie Lewandowskim!

Spotkanie ze Strażą Miejską

W poniedziałkowy poranek w naszej szkole odbyły się zajęcia profilaktyczne MAŁY OPIEKUN PSA🐕🐩🐕Funkcjonariuszka straży miejskiej pani Anita Bugajny ❤ przekazała najmłodszym uczniom podstawowe wiadomości na temat zasad dotyczących sprawowania właściwej opieki nad psami. Informowała dzieci jak postępować w przypadku ataku agresywnego czworonoga. Celem zajęć było również uświadomienie dzieciom, że posiadanie psa to nie tylko zabawa, ale również obowiązki. Ponadto w trakcie pogadanki poruszane są także tematy związane ze sprzątaniem odchodów pozostawionych przez pupila. Strażniczka omawiła również zasady prowadzenia psa na smyczy i opieki nad czworonogiem w miejscach publicznych.🏡🏞️🌇. Dziękujemy organizatorce spotkania – Pani Marcie Porębnej-Jesiołowskiej 🙂 .

Rehabilitacja wzroku

Korzystając z metod tyflopedagogiki podczas zajęć nauczyciel dobiera pomoce i metody pracy w taki sposób, aby móc jak najbardziej efektywnie pracować z uczniem słabowidzącym 🧐.Do pracy wykorzystujemy między innymi piłkę Marsdena, którą wykorzystuje się do fiksacji wzroku, a to w konsekwencji powoduje poprawę zakresu pola widzenia. Ponadto wykorzystujemy karty kontrastowe, a także powiększalniki , które wspomagają proces uczenia się ☺️.

„Kuchnia marzeń”

Dziś sfinalizowaliśmy działanie na które Pani dyrektor pozyskała środki z Telewizja Polska w ramach projektu „Reklama Dzieciom” w kwocie 20.000 zł 🙂 . Mowa o „Kuchni Marzeń”, która dosłownie spełnia Nasze oczekiwania. Pomieszczenie zostało wyposażone we wszystkie możliwe sprzęty AGD: Thermomix 😍, tostery, lodówkę, kuchenkę, beztłuszczową frytownicę. Wyposażenie wraz z produktami spożywczymi dostępnymi w każdej kuchni ma swoje miejsce w pięknej zabudowie 😍, która została zaprojektowana i wykonana również w ramach projektu „Kuchnia Marzeń”. Serdecznie dziękujemy wykonawcom zabudowy za projekt i szybką realizację 🙂 . Jak widać na załączonych zdjęciach kuchnia najważniejszym dla Nas-uczniom bardzo się podoba 🤩.

Dzień Postaci z Bajek

Szkolna biblioteka pod opieką nauczyciela bibliotekarza-Pani Sylwii Czelusty zawsze jest otwarta dla dzieci, ale otwarta jest także na kreatywne pomysły nauczycieli Naszej Szkoły 🙂 . W związku z obchodzonym Dniem Postaci z bajek 🧙‍♀️🧜‍♀️👸 biblioteka stała się miejscem ciekawych przeobrażeń uczniów i nauczycieli 🤩. Takie sytuacje sprzyjają dobrej zabawie, ale także integracji szkolnego środowiska 🤗. Zobaczcie sami !!

Święto Niepodległości 2023

Społeczność Naszej Szkoły także uczciła Narodowe Święto Niepodległości 🇵🇱 biorąc udział w uroczystości, której artystyczny wydźwięk poruszył wszystkie szkolne serca ❤ . Za wzruszenia dziękujemy uczniom oraz nauczycielom, którzy przygotowali piękne widowisko : Pani Dominice Bukowskiej ❤ i Pani Justynie Knychaus ❤ . Aranżacja i akompaniament: Pan Szymon Blachowski ❤ . Dźwięk: Pan Hubert Piasecki ❤ . Uczniowie: Laura ❤ , Filip ❤ , Oliwia ❤ , Julia ❤ , Weronika ❤ , Samanta ❤ , Iga ❤ , Julia ❤ , Paweł ❤ , Nazar ❤ , Luiza ❤ , Malwina ❤ .

Crispy Natural

Warsztaty z Crispy Natural czyli uczenie przez doświadczenie 🤓

Na zaproszenie Pani Dyrektor w Naszej Szkole pojawili się przedstawiciele Crispy Natural: Pani Karolina Wiśniewska i Pan Adam Sobczyński, którzy dla uczniów klas siódmych i ósmych przygotowali i przeprowadzili rewelacyjne 😀 warsztaty z fabułą gry terenowej 🤓. Dzięki kreatywności Naszych gości uczniowie dowiedzieli się jak wygląda proces przygotowania owoców do suszenia w fabryce. Uczestnicy warsztatów między innymi badali organoleptycznie produkty, dowiedzieli się jak sprawdzać świeżość jabłek za pomocą płynu Lugola, wykrywali witaminę C, malowali na mleku, a na koniec wykonywali makietę fabryki suszenia owoców . Ponieważ warsztaty zostały zrealizowane w „Dzień jabłka” również w tym dniu zasadziliśmy wspólnie z gośćmi podarowane przez nich drzewka jabłoni oraz rozpoczęliśmy konsumpcję 4️⃣0️⃣ kg jabłek 🙃 , które otrzymaliśmy od przedstawicieli firmy🍎. Raz jeszcze dziękujemy Pani Karolinie i Panu Adamowi za kreatywne spotkanie 😊. Jesteśmy pod wrażeniem zaangażowania i pasji ❤.

Dziękujemy Crispy Natural za przekazanie zdjęć dokumentujących warsztaty 🙂 .

Łoś Czystoś

Dziś Naszych najmłodszych uczniów odwiedził Łoś Czystoś, który przeprowadził zajęcia dotyczące ekologii. Głównym celem spotkania było wdrożenie dzieci do dostrzegania piękna otaczającego świata przyrody i nabywanie umiejętności dbania o czystość najbliższego otoczenia. Pan Piotr uświadomił dzieciom jak ważna jest segregacja odpadów. Uczniowie dowiedzieli się, dlaczego pojemniki różnią się kolorami i co należy do nich wrzucać. Dzieci mogły samodzielnie segregować śmieci i podjąć próby umieszczania poszczególnych przedmiotów w odpowiednich pojemnikach. Wszyscy uczniowie po prelekcji poradzili sobie z tym zadaniem znakomicie 😀. Na koniec spotkania uczniowie otrzymali upominki, które sprawiły im wiele radości i będą zachęcać do dbania o nasze środowisko. Serdecznie dziękujemy Łosiowi Czystosiowi za rozbudzanie wrażliwości ekologicznej u dzieci już od najmłodszych lat, co mamy nadzieję, że w przyszłości zaowocuje odpowiedzialnością za losy naszego środowiska. Dziękujemy Pani Marcie Porębnej-Jesiołowskiej 🙂 za organizację spotkania

Fundacja Ewy Naworol

Dziś gościliśmy przedstawicieli Fundacja Ewy Naworol, którzy specjalnie do Nas przyjechali amerykańskim, oryginalnym ciągnikiem siodłowym🚛🤩. Nasi Uczniowie wzięli udział w zajęciach na multimedialnej sali, która znajduje się w ciężarówce. W ramach warsztatów pod hasłem „My nie gryziemy” poznali dwa urocze pieski : Wito🐶i Colę 🐶, dowiedzieli się jak odczytywać sygnały płynące z mowy ciała, jak w bezpieczny sposób obcować z psem, ale także jak odpowiedzialnie opiekować się zwierzętami. Wrażenia z tego edukacyjnego spotkania utrwalone w kadrach zostaną z Nami na długo ☺️. Bardzo dziękujemy Fundacja Ewy Naworol ❤ .

X Regionalny Dzień Młodego Sportowca Olimpiad Specjalnych Chełmce 2023

19.10 odbył się program „Młodzi Sportowcy” który ma na celu wprowadzenie młodszych dzieci w świat sportu. Naszą Szkołę reprezentowało 19 zawodników 💪:

👉Maciek i Rysiu z Panią Beatką ❤

👉Marta, Wiktoria, Martyna i Karina z Panią Anią❤

👉Antek i Jaś z Panią Magdą ❤

👉Julia, Basia i Kacper z Panią Jola❤

👉Ewa, Agata, Milena i Olek z Panią Anią❤

👉Ewelinka, Dawid, Alan i Lucjan z Panią Beatą❤ oraz Pani Magda i Pani Kasia❤

Uczestniczyliśmy w 10 konkurencjach sprawnościowych- m.in.tor przeszkód, rzuty, toczenie piłki, mini golf, skoki…Pokazaliśmy, że energii nam nie brakuje, a sprawność fizyczna w nas drzemie nie od dziś 😁. Jak na prawdziwe zawody przystało odbyła się ceremonia medalowa i każdy z nas wrócił do domu ze swoim złotym krążkiem🥇!!Dziękujemy ORW Tęcza Fundacja Dzieciom Pomagaj za zaproszenie i świetnie zorganizowane zawody. Bawiliśmy się super 🥳

Nagroda Prezydenta w roku szkolnym 23/24

W przededniu Dnia Edukacji Narodowej podczas uroczystej Gali zorganizowanej przez Krystian Kinastowski – Prezydent Kalisza Nauczycielka Naszej Szkoły Pani Dominika Bukowska otrzymała Nagrodę Prezydenta za wyróżniające osiągnięcia w pracy dydaktyczno-wychowawczej ☺️. Pełni dumy i radości serdecznie Pani gratulujemy!☺️

7 Bieg Charytatywny PKO BP

Kiedy Kalisz kibicuje

Pierwsze miejsce dziś zajmuje🤩😎🤩

Dziś reprezentacja Naszej Szkoły wzięła udział w 7.Biegu Charytatywnym PKO BP, który odbywał się w 12 lokalizacjach w Polsce-my wybraliśmy województwo kujawsko-pomorskie . Wzięliśmy także udział w towarzyszącym imprezie konkursie na najlepszą Strefę Kibica 🤩. Nasz udział stał się już tradycją ponieważ czwarty raz z rzędu WYGRALIŚMY 😎🥳 i tym samym otrzymamy sporą kwotę pieniędzy dla Naszej Szkoły 😍. Dziękujemy Naszym wspaniałym biegaczom 💪 oraz ekipie, która poświęciła sobotę , by pomóc Nam wygrać !!. Dziękujemy także Panu Piotrowi z BovaTrans Kalisz za bezpieczną, przebiegającą w miłej atmosferze podróż 🙂 .

Fot. Tata Filipa 🙂

W ubiegłych latach w trzech polskich miastach wygraliśmy „Strefę Kibica” trzy razy z rzędu wygrywając łącznie 30.000 zł 😍. Jesteśmy szczęśliwi, że i tym razem Nam się udało ❤ . W grupie siła 💪

Koło artystyczno- dekoratorskie

Zajęcia koła artystyczno-dekoratorskiego to sposób na ciekawe spędzenie czasu poza lekcjami. Uczestnikami koła są uczniowie różnych klas, a łączą ich wspólne zainteresowania. Jak widać pomysłów i inwencji twórczej Uczniom nie brakuje 😍.

Spotkanie autorskie

Iwona Katarzyna Pawlak – odtwórczyni roli Justyny Orzelskiej 🥰 w filmie „Nad Niemnem” była gościem specjalnym spotkania z okazji Narodowego Czytania w PBP Książnica Pedagogiczna im. A. Parczewskiego w Kaliszu. Uczniowie kl.8 wraz z Panią Dominiką Bukowską wzięli udział w spotkaniu z aktorką, podczas którego przekazali na pamiątkę wydane przez Nas książeczki, otrzymali także miły wpis do szkolnej Księgi Pamiątkowej 🙂 . Cieszymy się, że mogliśmy wziąć udział w tak ciekawym wydarzeniu.

W naszym ogrodzie

Pierwsze dwa tygodnie pobytu w szkole za Nami 😎. To ważny okres dla wszystkich uczniów, ze szczególnym uwzględnieniem tych, którzy dołączyli do szkoły. By wszyscy dobrze się czuli wychowawcy projektują wiele aktywności , dzięki którym uczniowie się poznają i pracują zespołowo 🙂. Najlepszym przykładem jest klasa Pani Izabeli Plichty, która aktywnie wzięła udział w akcji „Sprzątanie Świata”, ale także w ramach hortiterapii zadbała o szkolny ogródek 🥕🥒.

Sport to zdrowie

Cieszymy się, że piękna pogoda umożliwia nam sportowe aktywności. Korzystamy też z rowerów, które Fundacja Eco Textil przekazała nam kilka lat temu😊.

„Wielkopolska watra Powstania”

Dziś w Poznaniu w Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918 – 1919, oddział WMN Nasz Uczeń Tobiasz Tomczyk odebrał nagrodę w konkursie „Wielkopolska warta Powstania”, w którym zadaniem konkursowym było wykonanie medalu dla Powstańca. Tobiaszkowi raz jeszcze gratulujemy i dziękujemy, ze tak wspaniale reprezentował Naszą Szkołę 😍.

Zabawy w MDKu

Dzisiejsze zajęcia artystyczne z elementami rytmiki w Młodzieżowy Dom Kultury w Kaliszu. Dziękujemy Pani Magdalenie Żarneckiej za realizację zajęć z uczniami z Zespołów Edukacyjno-Terapeutycznych. ❤️.

Zajęcia u Zoi

Zoja ❤ to jedna z Naszych najmłodszych podopiecznych, która realizuje zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze w domu. Zoja pracuje z nauczycielami, a my cieszymy się z jej postępów😊.

Zajęcia rewalidacyjne

Zajęcia rewalidacji indywidualnej mają charakter terapeutyczny, usprawniający i korekcyjny. Celem działań podejmowanych przez specjalistów pracujących na zajęcia rewalidacyjnych jest przywrócenie sprawności uczniom w takim stopniu, aby umożliwić im optymalny rozwój i sprawne funkcjonowanie 👍. Przygotowując zajęcia nauczyciele czerpią inspiracje z zainteresowań uczniów, ale także ich mocnych stron 🙂 . By zajęcia uatrakcyjniać i wspierać motywację swoich uczniów nauczyciele starają się wykorzystywać różnorodne metody i formy pracy oraz nowoczesne narzędzia technologiczne jak np. długopisy 3 D 🙂 .

Fot. Katarzyna Janowska 🙂

Chemia z jajem, czyli eksperymenty z farbowaniem pisanek

Tym razem uczestnicy Koła „Młodzi Odkrywcy” razem z klasą Pani Marty Ignaszak 6a i uczniami z zajęć rewalidacyjnych Pani Magdaleny Maciejewskiej poznawali naturalne barwniki, odkrywali w jaki sposób można wydobyć z nich kolor i upiększyć wielkanocne jajka. Zwieńczeniem zajęć było wykonanie plakatu, na którym znalazły się wszystkie zebrane przez uczniów informacje dotyczące jaja – między innymi dotyczące jego budowy , wartości odżywczej, rodzaju naturalnych barwników 🙂 . To były bardzo odkrywcze zajęcia 🙂

Przedświąteczne przygotowania na III piętrze 🙂

Trzy Zespoły Edukacyjno-Terapeutyczne, które sąsiadują ze sobą na III piętrze zorganizowały świąteczne spotkanie 🐣, które to poprzedziły kulinarne działania – uczniowie sami piekli ciasta, w tym świąteczną babkę😋🧁😋.

Warsztaty Świąteczne

4 kwietnia gościliśmy w Naszej Szkole Panią Różę Pomiecińską🌹 , pracownika PBP Książnica Pedagogiczna im. A. Parczewskiego w Kaliszu. Pani Róża 🌹 przeprowadziła z klasami 8a, 8b, 6a i 4e warsztaty świąteczne. Uczniowie rozwiązywali zadania na tablicy interaktywnej przypominając sobie tradycje i zwyczaje związane z Wielkanocą. Dużo radości sprawiło uczniom kodowanie oraz pisanie życzeń na kartkach świątecznych. Dziękujemy pani Róży 🌹, że zechciała z nami spędzić ten przedświąteczny czas 🐣.

Świąteczne przygotowania

Przedświąteczne spotkania rozpocząć czas 🐣🥚🐣 – klasa 3 D ZET i 2 C ZET. Pozdrawiamy serdecznie Agatkę i Dawidka, którzy dziś nie mogli być z nami 🤗.

Mobilne Laboratoria Przyszłości

Dziś gościliśmy w Naszej Szkole #MobilneLaboratoriaPrzyszłości , ale także 60 uczniów kilku szkół podstawowych, których zaprosiliśmy do udziału we wspólnych warsztatach. Uczniowie Naszej Szkoły, Szkoła Podstawowa Nr 12 W Kaliszu, Szkoła Podstawowa nr 13 im. Władysława Kościelniaka w Kaliszu oraz Szkoły Podstawowej w Stobnie Siódmym wzięli udział w dwóch bardzo ciekawych i angażujących działaniach warsztatowych :

➡️Robotyka z robotem Dash

➡️Google VR

Poza tym uczniowie mieli okazję zgłębić tajniki pracy z długopisami 3D. Dziękujemy edukatorom, ale także uczniom i ich opiekunom, którzy entuzjastycznie 🤩odebrali dzisiejsze warsztatowe spotkania.

👨‍🏫Program #MobilneLaboratoriaPrzyszłości realizowany jest przez: Ministerstwo Edukacji i NaukiTechcentrumGovTechIBE Instytut Badań EdukacyjnychOśrodek Rozwoju EdukacjiMinisterstwo Edukacji i Nauki

📅 Więcej informacji : https://www.gov.pl/web/laboratoria

Warsztaty Świąteczne dla dzieci i rodziców z WWRD

Wraz z rodzicami i nauczycielami, którzy pracują w ramach Wczesnego Wspomagania Rozwoju Dziecka Nasi najmłodsi podopieczni mieli okazję stworzyć swój świąteczny stroik. Spotkanie było także doskonałą okazją do wspólnej, dziecięcej zabawy 🤩. Było bardzo kreatywnie i miło 🙂 . Dziękujemy Wam za wspólny czas 🤗.

Warsztaty z funkcjonowania dzieci/ osób w spektrum autyzmu

Z edukacyjną misją w SP 12 🙂

Przychylając się do prośby Pani Dyrektor Szkoła Podstawowa Nr 12 W Kaliszu (placówki projektowej SCWEW) Nasz Szkolny pedagog: Pani Marlena Grajek 🙂 i psycholog: Pani Marta Szymańska 🙂 udały się do tejże placówki. Celem wizyty była prelekcja na temat funkcjonowania dzieci/osób w spektrum autyzmu. Uczniowie całej szkoły mieli także okazję bezpośrednio doświadczyć doznań sensorycznych, a tym samym poczuć z jakimi problemami na co dzień mogą borykać się osoby w spektrum autyzmu 💙💙💙.

Warsztaty Świąteczne dla uczestników WWRD

Warsztaty świąteczne dla dzieci z WWRD 🐣🐥🐣

Wraz z rodzicami i nauczycielami, którzy pracują w ramach Wczesnego Wspomagania Rozwoju Dziecka Nasi najmłodsi podopieczni mieli okazję stworzyć swój świąteczny stroik. Spotkanie było także doskonałą okazją do wspólnej, dziecięcej zabawy 🤩. Było bardzo kreatywnie i miło 🙂 . Dziękujemy Wam za wspólny czas 🤗.

Finał Wojewódzkiego Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa

Awans na Mistrzostwa Polski 💪🚴‍♀️🥇 !!!

Wiktor🚴‍♀️Krystian🚴‍♀️ Fabian🚴‍♀️ zajęli dziś w Poznaniu 1️⃣ miejsce w Finale Wojewódzkim Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym dla Szkół Specjalnych i Specjalnych Ośrodków Szkolno-Wychowawczych. Rywalizowali z drużynami m.in. z Poznania, Turku, Borzęciczek, Szamotuł, Gniezna i Mosiny na rowerowym torze przeszkód, w udzielaniu pierwszej pomocy i w rozwiązywaniu testów z przepisów ruchu drogowego. Spisali się znakomicie, dzięki czemu wywalczyli awans na Mistrzostwa Polski, gdzie w czerwcu, będą reprezentować województwo wielkopolskie. Już dzisiaj trzymamy kciuki👊. Za dzisiejszy sukces ogromne BRAWA👏 i GRATULACJE 💪. Jesteśmy z Was bardzo dumni !!!

W tym miejscu składamy podziękowania i wyrazy wdzięczności dla Dyrektora Pana Sławomira Chrzanowskiego oraz Pana Radosława Paducha z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Kaliszu za możliwość uczestniczenia w turnieju oraz za organizacje wyjazdu ❤.

Zajęcia otwarte

Dziś podejrzeliśmy zajęcia otwarte w kl. I-III, które prowadziła Pani Magdalena Józefiak. Tematem aktywizujących zajęć warsztatowych był „Wiosenny wianek wielkanocny” 🐰🥚🐰.

Alpakoterapia

Alpaki są uroczymi zwierzętami 🤗, które wzbudzają powszechną sympatię i działają na człowieka uspokajająco. Nasi uczniowie też je uwielbiają. Podczas zajęć z alpakami udział bierze także specjalista z zakresu alpakoterapii, który nimi kieruje i zarazem sprawuje opiekę – naszym specjalistą jest Pani Justyna z Alpaki Cudaki🦙, z którą współpracujemy już 5 lat 🙂 . Jesteśmy pierwszą Szkołą w Polsce, która na stałe wdrożyła alpakoterapię jako formę wsparcia uczniów. Nasze innowacyjne działanie zostało dostrzeżone przez zespół Dzień Dobry TVN, który podczas pobytu w Naszej Szkole przygotował reportaż z udziałem Naszych Uczniów i alpak.

Dla przypomnienia 🤓

Alpakoterapia sprowadza się przede wszystkim do spędzania czasu w towarzystwie alpak, terapia zawsze dostosowywana jest do indywidualnych potrzeb pacjenta. W trakcie zajęć można karmić alpaki, głaskać je i przytulać, spacerować z nimi albo po prostu przebywać w ich otoczeniu. W czasie sesji terapeutycznej mogą też pojawić się elementy zabawy z alpakami lub ich pielęgnacji. Alpakoterapia jest skierowana przede wszystkim na poprawę stanu psychicznego pacjenta. Głaskanie i przytulanie alpak, a nawet już samo patrzenie na nie przyczynia się do zwiększenia wydzielania endorfin, czyli hormonów szczęścia. Dzięki temu sesja terapeutyczna z udziałem alpak poprawia nastrój, wycisza, uspokaja i relaksuje. Zajęcia z alpakami stymulują układ nerwowy, pomagają w pokonywaniu lęków i przełamywaniu barier psychicznych, a także podnoszą samoocenę i pomagają w budowaniu pewności siebie.

Smerfna piątka

„Smerfna Piątka” 🙂🙂🙂

Nasza Szkoła zawsze aktywnie uczestniczy w lokalnych, sportowych wydarzeniach. Dziś w biegu „Smerfna Piątka” organizowanym przez Komenda Miejska Policji w Kaliszu wzięły udział :

– Pani Anna Bolińska🏃‍♀️👏🏃‍♀️ (Kadra pedagogiczna)

– Roksana 🏃‍♀️😍🏃‍♀️ (Uczniowie)

– Pani Agnieszka Krawczyk🏃‍♀️👏🏃‍♀️(Rada Rodziców)

Wizyta studentek

Z wielką radością przyjęliśmy dzisiaj w szkolnych progach studentów, którzy przyjechali do Nas specjalnie z Poznania. Grupa 20 studentów „Pedagogiki Specjalnej” Uniwersytet Adama Mickiewicza wraz z dr Matylda Pachowicz chciała poznać bliżej Naszą Szkołę, ale także dowiedzieć się jak funkcjonują jedyne w Wielkopolsce – Specjalistyczne Centrum Wspierające Edukację Włączającą (SCWEW) i Ośrodek Wsparcia i Testów (OWiT). Bardzo dziękujemy za miłe spotkanie 🤗 – mamy nadzieję, że zaraziliśmy Was radością i pasją z jaką działamy na rzecz Naszych Uczniów ❤ .

www.sps19.kalisz.pl

www.scwewkalisz.pl

www.owit.sps19.kalisz.pl

K(ś)wietne skrzydła

Pierwszy dzień wiosny to i klimat u Nas radosny 😍🌳🌷🌿!!

Zwieńczeniem artystycznej pracy uczniów jest piękny mural, który możemy podziwiać na jednej z kondygnacji Naszej Szkoły. Piękne motyle skrzydła 🦋 zdobią korytarz, stanowią także doskonałe miejsce do robienia wiosennych zdjęć 🙂 . Uczniowie wykonali dzieło pod kierunkiem i z pomocą projektantki szkolnego muralu Pani Agaty Morawskiej 😍.

Światowy Dzień Zespołu Downa

Społeczna akcja w terenie czyli Światowy Dzień Zespołu Downa 👩‍🏫

Kancelaria Wiceprezydenta Miasta – Pana Grzegorza Kulawinka, Delegatura Kuratorium Oświaty w Kaliszu , Wydziały Urzędu Miasta Kalisza to miejsca, które odwiedziliśmy dziś w ramach społecznej kampanii – przekazaliśmy plakaty i ulotki edukacyjne. Były to bardzo miłe spotkania, okraszone ciekawymi rozmowami, spotkaliśmy się z dużą dozą życzliwości ❤ i serdeczności 🤗. Dzień zakończyliśmy w Cafe Calisia, gdzie kosztowaliśmy pyszne słodkości 😋, mogliśmy wspólnie się pobawić, pośmiać i miło spędzić czas. Zapamiętamy ten dzień na długo !!!! 😊.

Dzisiejsza akcja wpisuje się w działania Specjalistycznego Centrum Wspierającego Edukację Włączającą – ma na celu włączanie nie tylko w edukacyjnym, ale również społecznym aspekcie.

Składamy serdeczne podziękowania dla firmy BovaTrans Kalisz🙂 , która zapewniła nam dzisiaj wspaniałą miejską wycieczkę ułatwiając dotarcie do wybranych punktów. Szczególne serdeczne słowa kierujemy dla kierowcy – Pana Bolesława ❤ dziękując za bezpieczny transport 🙂 .

Kuratorium Oświaty w PoznaniuMinisterstwo Edukacji i Nauki#SCWEW

Potrójne urodziny 🎂🎂🎂

Potrójna radość, potrójne życzenia, potrójni jubilaci 😍

Wszystkiego najlepszego dla Marty ❤, Oskara ❤ i Dominika ❤.

Dziękujemy Rodzicom za urodzinowe pyszności 🎂 !!

Dzień Św. Patryka

17 marca to dzień Św. Patryka- patrona Irlandii ☘️☘️☘️. Przy tej okazji uczniowie klas 1-3 a na języku angielskim poznawali wiecznie zieloną wyspę, jej symbole, obyczaje a także muzykę 💚💚💚. Przy tej okazji składamy wszystkim Patrykom serdeczne życzenia imieninowe 🙂 .

Lekcja Chemii 🌡

Podczas lekcji chemii 🧪🌡uczniowie klas 8a i 8b budowali modele cząsteczki etanolu i badali poprzez doświadczenie jego właściwości: między innymi stan skupienia, barwę, zapach, lotność, zachowanie wobec białka jaja kurzego, odczyn, rozpuszczalność w nim oleju, mieszalność z wodą. Nasi Nauczyciele dzięki ciekawym i angażującym metodom pracy potrafią zainteresować uczniów tematyką lekcji, często budząc w nich chęć uczestnictwa w dodatkowych zajęciach 🤓. Przykładem są lekcje chemii jak i zajęcia koła chemicznego, które prowadzi Pani Monika Strzelecka 🙂 .

Zajęcia rozwijające kreatywność

Podczas zajęć kreatywnych 🎨 z uczniami z kl. 8 D ZET Pani Kamila wzbija się na wyżyny kreatywności, by zachęcić chłopców do działania 😊. Ostatnio odkryli, że praca z różnymi masami jest bardzo ciekawa i budzi ogrom pozytywnych emocji Chętnie podczas takich zajęć współpracują i doświadczają różnych obserwacji i ciekawych zjawisk 🙂

16 urodziny Nazara

16 lat Nazara !!🎂🎂🎂

Dziś, wśród swoich kolegów i koleżanek urodziny obchodził Nasz Nazar 🙂 .

Nazar ❤ !! Dużo szczęścia i słodyczy cała Szkoła Tobie życzy 🤗 . Jak dotychczas bądź nosicielem uśmiechu.

16 років Назару !! 🎂🎂🎂

Сьогодні серед колег Назар відсвяткував свій день народження 🙂 .

Назар ❤ !! Багато щастя і солодкості бажає 🤗 вам вся Школа. Поки що будьте носієм посмішки 😊.

Płyta Chóru Nauczycielskiego

Wydaliśmy płytę Naszego Chóru Nauczycielskiego !! 💿💿

„Jeśli muzyka jest pokarmem miłości, graj dalej” – ta sentencja Wililama Szekspira połączyła Nauczycieli-pasjonatów muzyki, którzy stworzyli Chór Nauczycielski Naszej Szkoły 🙂 . Krążek 💿 z 6 utworami to zwieńczenie Ich zespołowej pracy 👩‍🎤🧑‍🎤👨‍🎤. Kierujemy ogromne podziękowania dla wszystkich chórzystów 🤗 , kierownika chóru Pani Katarzyny Machowicz- Kulińskiej 🌹oraz Pana Marka Junga 🌹 , którego pasja, talent i determinacja doprowadziła do wydania tej debiutanckiej płyty. Stworzyliście Chór – Nasze wspólne dobro ❤ , które stanowi wizytówkę Szkoły w lokalnym środowisku. Dziękujemy także Pani Agacie Morawskiej 🌹oraz Panu Marcinowi Jaroszkiewiczowi 🌹 za projekt i oprawę graficzną. Krążek wraz z wydawanymi przez nas książkami będzie stanowić wspaniały produkt promocyjny Naszej Szkoły 🙂 .

Koło plastyczne PLAMA

Koło rozwijające zainteresowania plastyczne „Plama” to czas kiedy uczniowie zamieniają się w artystów 🎨, czynią to pod okiem Pani Agaty Morawskiej, która wprowadza ich w tajniki plastycznych technik 🤩. Załączamy zdjęcia z kółka oraz zajęć rozwijających kreatywność, które w kilku klasach prowadzi Pani Agata 😊.Jak widać na fotografiach grono szkolnych talentów się powiększa 😍.

Gdzie się podziały superbohaterki

Pełni dumy, radości, ale i wzruszenia przyjęliśmy wiadomość, że Nasza uczennica Zuzanna Józefowska otrzymała wyróżnienie👏 w konkursie pt. „Gdzie się podziały superbohaterki” organizowanym przez Kaliską Radę Kobiet . Pracę konkursową Zuzia wykonała pod opieką Pani Dominiki Bukowskiej i Pani Marty Ignaszak.

Zuzanna odebrała nagrodę z rąk Wiceprezydenta Miasta Kalisza Pana Mateusza Podsadnego. Gratulujemy wszystkim laureatom, a Naszej Zuzi życzymy wielu, nie tylko edukacyjnych sukcesów 😊.

Fot. Kancelaria Prezydenta Miasta

Straż Miejska w naszej szkole

W lutym oraz na początku marca gościliśmy przedstawicielki Straży Miejskiej👮‍♀️, które poprowadziły dla uczniów zajęcia profilaktyczne dotyczące cyberprzemocy 😵‍💫, zagrożeń , hejtu , konsekwencji prawnych. Poza tym w klasach odbyły się zajęcia dotyczące nadużywania gier komputerowych🎮, uzależnienia od Internetu 💻. Uczniowie mieli możliwość zobaczenia i przymierzenia częściowego umundurowania Strażnika Miejskiego 🤖. Dziękujemy za współpracę Straży Miejskiej Kalisza 🙂 .

Kraina Lodu

Tej zimy śniegu było jak na lekarstwo, dlatego do Naszej Szkoły zawitały postaci z Krainy Lodu wraz z Królową Śniegu ❄️, aby przenieść się do zimowego Arendelle. Na początek uczniowie obejrzeli przedstawienie z wykorzystaniem teatrzyku Kamishibai, a później uczestniczyli w różnych, zimowych zabawach 🤩. W ramach współpracy z Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 2 w Kaliszu SP 21 i Przedszkole 22 nasi zimowi bohaterowie odwiedzili także maluchy z tego przedszkola 😊. Zabawy i przedstawienie przygotowały:

👏Elza – Marta Wolf,

👏Anna – Anna Tkacz,

👏Olaf – Sylwia Czelusta,

👏Królowa Śniegu – Beata Jóźwiak,

👏przedszkolna Śnieżynka – Adriana Jamrozik.

W imieniu Naszych Uczniów jak i przedszkolaków bardzo dziękujemy Paniom za wspaniałą zabawę 🤗.

Tłusty Czwartek

Nasz Tłusty czwartek czyli 250 pączków 🍩🍩🍩.

Dziękujemy Radzie Rodziców za tyle słodkości😋, a przy tym i radości 😊 !!

Słoiki mocy

Powrót do szkoły po feriach zimowych nie musi być smutny 🙂 . Dlatego tworzymy Naszym Uczniom jak najlepsze warunki, atmosferę współpracy, wsparcia i poczucie bezpieczeństwa ❤ . Na dobry początek nowego okresu uczniowie kl. 7a na godzinie wychowawczej stworzyli „SŁOIKI MOCY”💪. To fantastyczny sposób na zmotywowanie uczniów do współpracy, rozwijania swoich pasji, zainteresowań i rozluźnienie atmosfery. W słoikach uczniów, znajdują się gadżety, które metaforycznie i z przymrużeniem oka😉 mają wesprzeć i zaradzić na przeróżne przeciwności i niepowodzenia szkolne. Wysyłamy MOC dla wszystkich na kolejne miesiące pracy !! 💪

Walentynki 2023

Sympatia 🤗, przyjaźń , życzliwość, uśmiech 🙂 , serdeczność 😍 to Nasze codzienne wartości – nie tylko w Walentynki ❤

Bal Karnawałowy 2023!

Alpaki cudaki

Marcelinka 🐰, Kamiś🦙i Kropek🦙z terapeutyczną misją 🙂

Jak zawsze spotkanie z naszymi milusińskimi alpakami dostarczyło wiele radości 🙂 – karmienie, przytulaski, czynności pielęgnacyjne pochłonęły dziś uczniów , tym bardziej , że pierwszy raz przyjechała do Nas Marcelinka 🐰-prześliczny króliczek 😍. Dziękujemy Alpaki Cudaki❤ za wspaniałe spotkanie 🤗

Laboratoria przyszłości

Imienne breloczki 🤩, pudełeczka na biżuterię , serduszka ❤ na „Dzień Babci” 👵 i „Dzień Dziadka” 🧓– to wszystko udało się wydrukować na Drukarce 3D pozyskanej w ramach Programu Laboratoria Przyszłości. Uczniowie czynnie uczestniczą w procesie powstawania gadżetów – najpierw swoje pomysły przenoszą w formie projektu na program komputerowy, po czym oczekują na drukowany produkt. Wszystko to pod czujnym okiem nauczyciela informatyki – Pana Marcina Jaroszkiewicza 🤓, który wprowadza uczniów w tajniki działania wszystkich pozyskanych urządzeń w ramach Laboratoriów Przyszłości😀.

Matematyka co z głowy nie umyka

Uczymy się matematyki bawiąc, bawimy się ucząc 🤓

Wielkimi krokami zbliżamy się do ferii zimowych❄️, a koniec okresu to czas podsumowania zdobytych umiejętności. W Naszej szkole dużo się uczymy, zdobywamy kompetencje matematyczne na wszystkich zajęciach, utrwalamy pojęcia matematyczne, ćwiczymy orientację przestrzenną, pamięć, logiczne myślenie 🤓. Nasi Nauczyciele są twórczy i pomysłowi, a Uczniowie bardzo kreatywni. W naszej szkole nie boimy się matematyki !!! 🙂

Mój pluszowy miś

Wydajemy drugą książkę

Pamiętacie „IFIKLAUKĘ” ? Pierwszą książkę wydaną przez Naszą Szkołę? Nadszedł czas na kolejną 🙂 !! Tym razem członkowie Koła Czytelniczego wraz z opiekunkami : Panią Martą Wolf i Sylwią Czelustą napisali książeczkę o kulinarnych podróżach 😋. Pozycja zawierać będzie autorskie rysunki, przepisy ze zdjęciami ze szkolnych zajęć kulinarnych. By ułatwić dostępność książeczka przetłumaczona została na język ukraiński. Ponadto wydanie posiadać będzie recenzję znamienitego kucharza 👨‍🍳 – ale to niech do końca pozostanie niespodzianką 🙂 . Tak jak w przypadku „IFIKLAUKI” również ta książka posiadać będzie ISBN – międzynarodowy numer książki, dzięki czemu zarejestrowana będzie w Bibliotece Narodowej 😍.

Dziś pokazujemy wybiórczo kilka stron 🙂 .

W Naszej Szkole tworzymy warunki do rozwijania wszechstronnych zainteresowań Uczniów – możliwość współtworzenia książki i pracy nad nią jest najlepszą formą rozwijania nie tylko czytelniczych zainteresowań 🙂 .

Dzień pidżamy

Bajkowy Dzień Piżamy 🌟😊🌟

Dziś, w późnych godzinach popołudniowych, przemierzając puste szkolne korytarze przenieśliśmy się w bajkowy świat, który zwiedzaliśmy… w piżamach 🙃. Gdy zapadł zmrok, wzięliśmy w dłonie latarki 🔦 i ruszyliśmy przed siebie sprawdzać swoją umiejętność czytania mapy🕵️‍♀️– poszło nam świetnie! A czego szukaliśmy? Sal, w których ukryte były zagadki dotyczące postaci z różnych bajek 🤓. I tym sposobem mieliśmy przyjemność poznać Olafa, Królową Śniegu, Smerfetkę, Smoka Wawelskiego, Minionka i Fionę. Na sam koniec tej przygody ostatnia zagadka zaprowadziła nas do szkolnej biblioteki, gdzie czekała na nas sensoryczna niespodzianka.

Dziękujemy organizatorkom i pomysłodawczyniom : Pani Marcie Wolf, Pani Sylwii Czeluście i Pani Beacie Jóźwiak za pokazanie, że Nasza Szkoła uczy stosując różnorodne formy i metody pracy 🙂 , ale także dba o to ,by każdy Nasz uczeń postrzegał Naszą Szkołę jako przyjazne jemu miejsce ❤ .

Noworoczne życzenia

Nowy Rok to nowe wyzwania i cele. Uczniowie klas 4-8 mieli okazję na chwilę refleksji nad minionym czasem, a także zastanawiali się jak chcieliby, żeby wyglądał rozpoczęty rok 2023 🙂 . Podczas zajęć rozwijających kompetencje emocjonalno-społeczne z psychologiem Panią Martą Szymańską – uczniowie wykonali noworoczne pudełeczka, w których ukryli wspomnienia, marzenia, plany, cele oraz życzenia dla siebie na Nowy Rok 🙂 .

A Ty Czytelniku tego posta czego chciałbyś sobie życzyć w Nowym Roku? 🙂

Nasi terapeuci

Marcelinka 🐰, Kamiś🦙i Kropek🦙z terapeutyczną misją 🙂

Jak zawsze spotkanie z naszymi milusińskimi alpakami dostarczyło wiele radości 🙂 – karmienie, przytulaski, czynności pielęgnacyjne pochłonęły dziś uczniów , tym bardziej , że pierwszy raz przyjechała do Nas Marcelinka 🐰-prześliczny króliczek 😍. Dziękujemy Alpaki Cudaki❤ za wspaniałe spotkanie 🤗

Różnorodność w oczach dziecka

Dziś gościliśmy Robert Gaweł – Wielkopolski Kurator Oświaty, który wizytował Naszą szkołę. Wizyta poprzedzona była spotkaniem z Wiceprezydentem Miasta Kalisza Panem Grzegorzem Kulawinkiem, w której uczestniczyli również: Pani Violetta Słupianek – Dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Kaliszu, Naczelnik wydziału Edukacji Pani Ewelina Dudek oraz Dyrektor Naszej Szkoły Pani Sylwia Baranowska. Pan Kurator odwiedził również PBP Książnica Pedagogiczna im. A. Parczewskiego w Kaliszu, gdzie odbyło się podsumowanie organizowanego przez nas konkursu „Różnorodność w oczach dziecka” i otwarcie wystawy pod tym samym tytułem. Konkurs skierowany był do przedszkoli oraz uczniów wszystkich typów szkół.

Dzisiejsza wizyta Wielkopolskiego Kuratora Oświaty przede wszystkim związana była z monitoringiem realizacji działań i funkcjonowania jedynego w Wielkopolsce Specjalistycznego Centrum wspierającego Edukację Włączającą, które funkcjonuje przy Naszej Szkole oraz jedynego w Wielkopolsce Ośrodka Wsparcia i Testów (OWiT). Była to także okazja, by poznać bliżej Naszą Szkołę, nauczycieli i uczniów. Bardzo dziękujemy za to spotkanie 🙂

Dziękujemy Pani Jolancie Nowosielskiej – Dyrektor PBP Książnica Pedagogiczna im. A. Parczewskiego w Kaliszu za wspaniałą współpracę, wspomaganie pracy Naszej Szkoły, ale także pomoc w realizacji działań SCWEW 🙂 , w tym organizacji wystawy pokonkursowej. Serdeczne podziękowania kierujemy także do dyrektorów, nauczycieli i uczniów placówek, którzy wzięli udział w konkursie organizowanym przez SCWEW w Kaliszu. Wszyscy autorzy 103 konkursowych prac otrzymali nagrody. Z tego miejsca zapraszamy na wystawę do Książnicy Pedagogicznej – prace są piękne ❤ i pokazują jak wieloaspektowo dzieci postrzegają różnorodność 🙂 .

www.sps19.kalisz.pl

www.scwewkalisz.pl

www.owit.sps19.kalisz.pl

Ośrodek Rozwoju Edukacji, Publiczne Przedszkole nr 18 im. „Chatka Puchatka”, Szkoła Podstawowa nr 9 w Kaliszu, Szkoła Podstawowa nr 16 w Kaliszu im. Powstańców Wielkopolskich 1918-1919, Szkoła Podstawowa Nr 17 z Oddziałami Integracyjnymi w Kaliszu, Szkoła Podstawowa Nr 3 w Kaliszu, Szkoła Podstawowa Nr 12 W Kaliszu,

Laboratoria Przyszłości w naszej szkole

Robot Photon 🤖 zakupiony w ramach Laboratoria Przyszłości służy również uczestnikom zajęć rewalidacyjno-wychowawczych realizowanych w domu. Dziś robot pojawił się u Ani ❤ – swoją obecnością wniósł wiele radości😊, ale przede wszystkim przyczynił się do pojawienia nowego gestu 🤗, będącego jedną z form komunikacji Ani z otoczeniem.

Noworoczne podsumowanie grudniowych osiągnięć sportowych

Uczestnicy zajęć Olimpiad Specjalnych 💪🏃‍♀️🚴‍♂️ na terenie klubu wzięli udział w XIX Regionalnym Turnieju Koszykówki Olimpiady Specjalne Wielkopolskie-Konin 2022!!! Nasi Zawodnicy rywalizowali w 3 próbach sprawnościowych: podanie do celu 🏀kozłowanie 🏀 i rzut do kosza 🏀. Konkurencje techniczne nie należały do najłatwiejszych, ale przecież my się sportowych wyzwań nie boimy 💪😁. I tak podsumowując: 15 zawodników 💪15 medali🥇🥈🥉i 15 radosnych twarzy 😀😃😄😁: Kuba 💪Antonina💪Gosia💪Filip 💪Szymon💪Kacper💪Tobiasz💪Piotr💪Paweł💪Oskar💪Szymon💪Eliza💪Małgosia💪Wiktor💪Laura 💪w Nowym Roku życzymy Wam przede wszystkim zdrówka i emocjonujących sportowych wrażeń 🤩

Klasowe wigilie, wspólne kolędowanie czyli Nasz szkolny, świąteczny czas razem ❤🙂❤

Cyber oko

Cyber Oko bardzo dobrze sprawdza się w terapii osób z głęboką niepełnosprawnością bowiem zwiększa koncentrację uwagi, spostrzegawczość, działa wielozmysłowo; pomaga w komunikacji.

Nasi uczniowie , w tym także uczestnicy Zespołów Rewalidacyjno-Wychowawczych korzystają ze sprzętu OWiT ( Ośrodka Wsparcia i Testów) , który funkcjonuje w Naszej Szkole. Szczegóły ➡️http://owit.sps19.kalisz.pl/

Guzik z pętelką

„Guzik z pętelką” czyli innowacja pedagogiczna w praktyce 😊

Innowację wdraża pomysłodawczyni Pani Magdalena Dudek-Wolna wraz z wychowawcami i uczniami kilku Zespołów Edukacyjno-Terapeutycznych. Uczniowie ostatnio tworzyli z użyciem guzików kartki świąteczne , które przekazali na Wigilia na kaliskim rynku🎄

Mikołajki dla uczestników WWRD 2022 r.

Mikołaj, zabawy i mile spędzony czas – tak dziś nam upłynęło popołudnie z naszymi podopiecznymi, którzy objęci są zajęciami WWRD. Serdecznie pozdrawiamy dzieci , które nie mogły dziś być z nami. Wracajcie szybko do zdrowia 🤗. Dziękujemy nauczycielom prowadzącym zajęcia z najmłodszymi za zaangażowanie i zorganizowanie wspaniałego kreatywnego spotkania dla dzieci 🙂 .

MIKOŁAJKI 2022

Spotkanie z Mikołajem dla dzieci z WWRD 🎅.

Warsztaty świąteczne

Dziś uczniowie kl.8 a zaproszeni przez Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy Nr 1 im. Janusza Korczaka wzięli udział w warsztatach świątecznych zorganizowanych na terenie zaprzyjaźnionej szkoły 🙂 . Bardzo dziękujemy za zaproszenie, za wspaniałą organizację działania i za gościnne przyjęcie – czuliśmy się u Was wspaniale 😍. Poza udziałem w warsztatach, była to dla Nas także okazja do spotkania się z Naszymi absolwentami, którzy właśnie w SOSW nr 1 kontynuują edukację 🙂. Pozdrawiamy Was serdecznie !!

Nasz kalendarz na wyjątkowy 2023 rok!

Piękny 😍, pachnący drukiem dziś do Nas dotarł. To efekt pracy i współpracy trzech osób: Pani wicedyrektor i neurologopedy Magdaleny Majchrzak, Pani Magdaleny Dudek-Wolnej – nauczycielki, która w codziennej pracy wykorzystuje metody AAC oraz Pana Marcina Jaroszkiewicza, który wspomógł Panie w graficznym opracowaniu. Forma kalendarza dedykowana jest wszystkim, ze szczególnym uwzględnieniem osób ze zróżnicowanym potrzebami 🙂 . Pomysł stworzenia kalendarza pojawił się podczas realizacji działań w ramach realizacji projektu SCWEW. Pięknym kalendarzem podzielimy się z Przyjaciółmi Szkoły, Ośrodek Rozwoju Edukacji, placówkami/instytucjami współpracującymi w ramach SCWEW oraz wszystkimi powstałymi w kraju Specjalistycznymi Centrami Wspierającymi Edukację Włączającą.

Elektrostymulacja w naszej szkole

Elektrostymulacja – nowa forma terapii w Naszej Szkole 🗣

Terapię elektrostymulacji realizuje Nasz szkolny logopeda Pani Beata Szalonka. Elektrostymulacja jest skutecznym uzupełnieniem leczenia logopedycznego i ortodontycznego. Dzięki odpowiednio dobranym parametrom, wspomaga kompleksowe leczenie pacjentów z zaburzeniami logopedycznymi. Zabieg elektrostymulacji polega na przepływie prądu o bardzo niskim natężeniu przez mięśnie okolicy twarzy w celu usprawnienia tych funkcji. Elektroterapia oddziałuje na cały aparat artykulacyjny człowieka, wspomagając jego działanie. Co ciekawe metoda ta pozwala w czasie zabiegu jednotorowo wykonywać innego rodzaju ćwiczenia 🙂.

IX Regionalny Dzień Młodego Sportowca Konin 2022 ⚽️🏀🥅 !!!

Dziś, w roli głównej wystąpili Nasi najmłodsi: Agata💪Milena 💪Olek💪Lucjan💪Ewelina💪Dawid💪Alan 💪Marta💪Karina💪Martyna💪Wiktoria 💪Tomek💪-wszyscy zmierzyli się z zabawami ruchowymi na torze przeszkód🥅🏃‍♀️💪 z piłkami🏐🏀 przy muzyce 🎼💃🕺na dmuchańcu🤸‍♀️ i relaksie 🧘‍♀️. Za wspaniałą sportową postawę otrzymali zasłużone medale🥇🥇🥇. To był pełen sportowych emocji dzień💪💪💪. Dziękujemy organizatorom: Olimpiady Specjalne Wielkopolskie-Konin ❤ !!! Słowa podziękowań kierujemy także do Naszej kadry: pedagogicznej 😍 i niepedagogicznej 😍 za zapewnienie opieki, bezpieczeństwa i ogromnej radości Naszym Uczniom 😊

Andrzejki 2022

Myśl pozytywnie

Ćwiczymy pozytywne myślenie! 😊

W ramach zajęć rozwijających kompetencje emocjonalno- społeczne z psychologiem szkolnym Panią Martą Szymańską uczniowie wykonali autorskie koszulki, na których znalazły się optymistyczne myśli o sobie i o świecie. Wierzymy, że kolorowe myśli zmieniają nasz świat 🙂!!!

XVII Międzyszkolny Konkurs Piosenki w Pleszewie

A oto wyniki XVII Międzyszkolnego Konkursu Piosenki w Pleszewie 🎤🏆🎤organizowanego przez Zespół Placówek Specjalnych w Pleszewie . Reprezentanci Naszej Szkoły śpiewająco zdominowali podium :-):

🥇miejsce – Kuba Grabowski – ( kat.kl. VI-VIII)

🥈miejsce – Oliwia Tomczak-Piotrowska – (kat.kl.I-V)

🏵 wyróżnienie – Laura Jankowska – (kat.kl.VI-VIII)

Dziękujemy Pani Justynie Knychaus oraz Panu Szymonowi Blachowskiemu za przygotowanie uczniów do konkursu. Podziękowania kierujemy także do gospodarzy dzisiejszego artystycznego wydarzenia: dziękujemy za wspaniałe przyjęcie i atmosferę. Czuliśmy się u Was wspaniale 🙂

XVI Międzyszkolny Konkurs Profilaktyczny

Reprezentacja naszej szkoły w składzie: Iga, Nikola i Zuzia zajęła II miejsce w XVI Międzyszkolnym Konkursie Profilaktycznym organizowanym przez Zespół Szkół Specjalnych w Ostrowie Wielkopolskim. Gratulujemy Naszym uczennicom 🤗, a organizatorom dziękujemy za miłe przyjęcie 🙂 .

Młodzi odkrywcy

Tak jak w ubiegłym roku szkolnym tak i w bieżącym w Naszej Szkole mamy grupę uczniów, którzy chcą rozwijać swoje zainteresowania z zakresu chemii ⚖️🌡🧪. Dla nich właśnie Pani Monika Strzelecka prowadzi koło ,, Młodzi odkrywcy 🤓„. Po ustaleniu zasad i wykonaniu plakatu odnośnie warunków bezpiecznej pracy podczas zajęć koła , uczestnicy podjęli się pierwszych doświadczeń – wykonywali różnego rodzaju mieszaniny, a następnie zastanawiali się nad sposobami rozdzielania ich na składniki 🤔.

Cyfrowa Szkoła Wielkopolski 2020

Zwycięstwo w kategorii szkół podstawowych 🥇. Szczęśliwi 😍, dumni 😊, z nagrodami – tabletami wracamy do Kalisza. Dziękujemy Cyfrowa Szkoła Wielkopolska 2020 za piękną galę 🤩, cudowne przeżycia i motywację do dalszej pracy💪. Gratulujemy wszystkim, a w szczególności dwóm kaliskim szkołom, które dziś również odbierały nagrody: I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Asnyka w Kaliszu i IV Liceum Ogólnokształcące im. Ignacego Jana Paderewskiego w Kaliszu . Razem 🤗 godnie reprezentowaliśmy Miasto Kalisz 👏.

Obchody 11 listopada

Wczesne Wspomaganie Rozwoju Dziecka to dodatkowe działanie Naszej Szkoły. Obejmujemy pomocą dzieci od urodzenia do momentu rozpoczęcia nauki szkolnej. Na chwilę obecną mamy siedemnaścioro podpiecznych, najmłodszy z nich ma 18 miesięcy , a najstarszy 5 lat.
Szczegóły: http://sps19.kalisz.pl/index.php/wwrd/

Z okazji obchodów 11 listopada wzruszające widowisko przedstawili szkolnej społeczności Nasi Uczniowie. 🇵🇱 . Ten piękny spektakl zakończyliśmy odśpiewaniem Hymnu w ramach akcji #szkoladohymnu. W ten sposób włączyliśmy się do wspólnego świętowania kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. O symbolicznej godzinie 11.11. podobnie jak tysiące placówek oświatowych w całej Polsce, zaśpiewaliśmy ” Mazurka Dąbrowskiego „. Uroczystość dostarczyła wszystkim wielu wzruszeń. 11 listopada to wielka data -symbol wiary, zwycięstwa, a przede wszystkim symbol 🇵🇱 WOLNOŚCI 🇵🇱.

Dziękujemy Uczniom i Nauczycielom, którzy przygotowali tę wyjątkową uroczystość – zapadnie nam ona w pamięci 🙂 .

WWRD

Domino’s Pizza

Kolejne zespoły klasowe przeszkolone w robieniu pizzy 🍕.

Jak zawsze w Domino’s Pizza było smacznie😋 i profesjonalnie . Naszym Uczniom warsztaty tak bardzo się podobały, że po konsumpcji 😋, na ich koniec spontanicznie zatańczyli 🙂 . Podsumowując: było smacznie i kreatywnie 😉. Dziękujemy szefowi pizzerii Panu Pawłowi za zaproszenie i wspaniałą atmosferę podczas warsztatów 🤗. Dzieci szczęśliwe 😍, nauczyciele jak widać też 😉 .

Mamy Samorząd Uczniowski 🤓

WWRD czyli najmłodsi w terapii 👶👦

Miło nam poinformować, że społeczność Naszej Szkoły wybrała do Samorządu Uczniowskiego na bieżący rok szkolny swoich przedstawicieli:

➡️ Przewodnicząca: Iga Pietrzykowska 🙂👏

➡️ I zastępca: Julia Gidelska 🙂👏

➡️II zastępca: Weronika Drapik 🙂👏

Kandydaci do SU jeszcze w przedwyborczym okresie stworzyli samodzielnie plakaty wyborcze, w których zamieścili swoje pomysły i działania na rzecz uczniów i szkoły, ale także zwrócili uwagę na ścisłą współpracę z Panią Dyrektor. Gratulujemy i liczymy, że zarząd Samorządu Uczniowskiego zrealizuje wszystkie złożone uczniom wyborcze obietnice 😊

Warsztaty robienia pizzy

Dziś z samego rana klasy 1-2 b oraz 5 a wraz z wychowawczyniami wybrały się do Dominos Pizza na warsztaty pizzy. Uczniowie pod czujnym okiem szefa pizzerii Pana Pawła 🤓 mieli możliwość samodzielnego jej przygotowania i wybrania ulubionych składników 😊. Po upieczeniu każdy otrzymał swoją autorską pizzę i 🍕 …skonsumował 😋. Dziękujemy pracownikom Dominos Pizza w Kaliszu za wspaniałe przyjęcie 🤗. Było pysznie 😋

DOGOTERAPIA

Mamy chomiki 🐹, króliki 🐰, świnkę morską, alpaki 🦙…dziś do zwierzęcej rodziny terapeutów dołącza Kaja 🐶 wraz z Przyjaciółką Naszej Szkoły- Panią Jolą ❤️

Rodoterapia w praktyce, czyli TOFIK w klasie III D

Uczniowie Zespołu Edukacyjno-Terapeutycznego w tym roku szkolnym podjęli się opieki nad świnką morską o imieniu Tofik. Sprzątają klatkę, karmią, opiekują się zwierzątkiem. Pani wychowawczyni czuwa zawsze nad wszystkimi czynnościami…a my? Jesteśmy bardzo dumni z 3 D ponieważ bardzo obowiązkowo podeszła do tego odpowiedzialnego zadania.👏

Dzień włoszczyzny

Specjalnie na tę okazję Panie: Katarzyna Chrzanowska, Beata Sztukowska i Renata Szulc przygotowały prezentację multimedialną dotyczącą włoszczyzny. Wyjaśniły skąd pochodzi i kto sprowadził ją do Polski. Omówiono ważne warzywne kwestie: które części są jadalne i mycie warzyw przed jedzeniem. Następnie uczniowie dowiedzieli się jakie potrawy można przygotować z surowych i gotowanych warzyw 🥕. Smacznym zakończeniem była degustacja przygotowanych potraw. Musimy przy tej okazji podkreślić wkład pracy każdej klasy 🙂, która przygotowywała warzywny specjał. Były sałatki warzywne 🥗, surówki, babeczki marchewkowe 🥧 oraz sok z marchewki 🥤 i napój z zielonej pietruszki – pysznie 😋, zdrowo i kolorowo .

W takiego rodzaju działania wpisuje się doskonale realizacja jednego z celów pracy w Zespołach Edukacyjno-Terapeutycznych czyli usprawniania samoobsługi, a takie spotkania są wspaniałą okazją do integracji między zespołami klasowymi, ale także nawiązywania kontaktów koleżeńskich i rówieśniczych 🫶🫂.

Dziękujemy wszystkim wychowawcom i uczniom za zaangażowanie- to było smaczne i miłe spotkanie 🙂

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

Z okazji dziś przypadającego Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego 😊 na stronie Naszej szkoły www.sps19.kalisz.pl powstał Kącik dla Rodzica. Zostały tam zamieszczone ważne materiały dla rodziców. Dodatkowo, by podkreślić ważność tego dnia Nasi Uczniowie z dużym zaangażowaniem wykonali plakaty tematyczne biorąc tym samym udział w konkursie plastycznym pod nazwą ,,Jak dbać o zdrowie psychiczne” 🧠.

Pomoc dla Gosi!!

Dla Naszej Małgosi ❤🤗❤ – akcja na PAŹDZIERNIK ‼️
Prosimy o wrzucanie rzeczy do dwóch koszy oznaczonych logotypem Fundacja Eco Textil znajdujących się na parkingu przy mleczarni. Sprzątamy, rozpowszechniamy i działamy 💪

11.10.2022 DZIEŃ PAPIESKI

Miejskie obchody Dnia Edukacji Narodowej

W Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu odbyły się wczoraj miejskie obchody Dnia Edukacji Narodowej. Podczas uroczystości Prezydent Miasta Kalisza Pan Krystian Kinastowski wręczył nagrody dyrektorom i nauczycielom za szczególne osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze. Miło nam poinformować, że w gronie nagrodzonych znalazły się : Dyrektor Pani Sylwia Baranowska 🌹 oraz Pani Izabela Plichta 🌹 – wspaniały pedagog, wychowawca i wieloletni nauczyciel Naszej Szkoły 🤗. Gratulujemy Paniom oraz wszystkim wyróżnionym 🙂🙂🙂 .

PKO Bank Polski Biegajmy RazemPKO Bank Polski

‼️ Wygraliśmy 10.000 dla Naszej Szkoły ‼️

Reprezentacja Naszej Szkoły wzięła dziś udział w Ogólnopolskim 6.PKO Biegu Charytatywnym, którego głównym celem było wsparcie psychiatrii dziecięcej. Skład reprezentacji 🏃‍♀️ : Agata Magdzicka-Banach 👏, Marta Szymanowska 👏, Dorota Jarczewska 👏 , Monika Skrzypek 👏, Marta Ignaszak 👏, Michalina Powałowska 👏, Anna Bolińska 👏, Bogumiła Kobylińska 👏. Poza nauczycielami w biegu dedykowanym dzieciom wzięli udział Nasi Uczniowie (i kibice jednocześnie) -Klaudia 👏, Oliwia👏 i Filip👏.

Zwyczajem tej ogólnopolskiej imprezy jest możliwość udziału w konkursie na NAJLEPSZĄ STREFĘ KIBICA 😍😎…nas namawiać nie trzeba 😉 zorganizowaliśmy się , zabraliśmy instrumenty 🥁🎺🪘, strażacką syrenę i z ogromnym zaangażowaniem 💪 dopingowaliśmy kilkuset uczestników sportowej imprezy w Sieradzu. Ku radości Nas tam obecnych Nasza Strefa Kibica została wybrana najlepszą i tym samym wygraliśmy 10.000 zł !!😍

Każdego roku w 12 miastach w Polsce o tej samej godzinie organizowany jest PKO Bieg Charytatywny. Co roku odbywa się on w 12 nowych lokalizacjach – w tym roku impreza odbywała się w Zakopanem, Koszalinie, Zielonej Górze, Sieradzu, Katowicach, Sochaczewie, Ostródzie, Stalowej Woli, Łomży, Polkowicach, Biłgoraju i Rypinie.Po wygraną pojechaliśmy do Sieradza 🙂 !!. Dziękujemy Nauczycielom i Przyjaciołom Szkoły za udział 🤗, niezawodnej Radzie Rodziców za obecność i zaangażowanie 🤗 , a wszystkim, którzy pomogli w szybkiej organizacji naszego wyjazdu przesyłamy serdeczności !! 🤗

Za zdjęcia dziękujemy Panom: Marcinowi Janiakowi 🙂 i Andrzejowi M. Olejniczakowi 🙂

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

Dziś obchodzimy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania 📚, którego celem jest propagowanie czytelnictwa wśród najmłodszych. W tym dniu w szkołach, bibliotekach i innych miejscach publicznych wszyscy głośno czytają dzieciom. Z okazji tego dnia w PBP Książnica Pedagogiczna im. A. Parczewskiego w Kaliszu gościł Jakub Tylman, autor książek edukacyjnych 📖 , utytułowany pedagog, nauczyciel przedszkola i wykładowca. Również przedstawiciele Naszej szkolnej społeczności wraz z Panią Katarzyną Janowską w ramach rozwijania swoich czytelniczych zainteresowań wzięli udział w spotkaniu 🙂 .

Fot. PBP Książnica Pedagogiczna im. A. Parczewskiego w Kaliszu

Las w słoiku

W ramach międzyklasowej współpracy dwa Zespoły Edukacyjno-Terapeutyczne rozpoczęły cykl jesiennych warsztatów. Podczas pierwszego uczniowie tworzyli „Las w słoiku” 🍂🍁🍂. Atmosfera zajęć 🤗 służyła integracji rówieśników 🙂

Międzynarodowy Bieg PTOLEMEUSZA

Ten zespół klasowy „Dzień Chłopaka” obchodzi każdego dnia 🙂 , a to za sprawą Ewelinki ❤, która na każdym kroku dba o swoich kolegów z klasy : Alana ❤, Lucjana ❤ i Dawida ❤ . W połączeniu z wychowawczynią – Panią Beatą i Panią Kasią, która wspomaga pracę nauczyciela klasa 2-3 C ZET tworzy szczęśliwą klasę 😍🌞😍

Dzień Chłopaka

Brawa dla Pań 🏃‍♀️, ale także rodziców Naszych Uczniów, którzy uczestniczyli w biegu… widzieliśmy Tatę Lenki 🙂 . Gratulacje 👏

Jesień u najmłodszych

„King, mój przyjaciel lew” – wyjście do kina 🎥

Jesiennych warsztatów ciąg dalszy 🍂🍁🍂

Dziś ponownie spotkały się dwa Zespoły Edukacyjno-Terapeutyczne – kl.2-3 C i kl.3 D. Tematem warsztatowego spotkania była „Jesienna porcja zdrowia – warzywa, owoce, przetwory”. Uczniowie smakowali, momentami zajadali się 😋 owocami 🍎🍇 , warzywami 🫑🥒 oraz przetworami. Było smacznie 😋, edukacyjnie i wesoło 😆. Zespół był zgrany, panowała atmosfera sprzyjająca integracji. Z niecierpliwością oczekujemy na kolejne emocjonujące warsztaty, które już za tydzień .

„King, mój przyjaciel lew” – wyjście do kina 🎥

Duża część szkolnej społeczności udała się dziś do kina w ramach obchodów „Dnia Chłopaka”. Ponad 60 uczniów wraz z opiekunami mobilnie (dzięki Kaliskim Liniom Autobusowym) sprawnie przemieściło się z ul. Budowlanych na ul. 3 Maja. Poza przyjemnością i wrażeniami płynącymi z filmu wyjście to było świetną okazją do usprawniania kompetencji społecznych.

Pierwszaki 👧👦👧🏻👦🏻

Pierwsze dni w szkole mają szczególne znaczenie dla uczniów, którzy w szkolnych ławkach zasiadają pierwszy raz 🙂 . W Naszej szkole mamy kilka klas pierwszych , jednak dziś przedstawimy jedną z nich – Zespół Edukacyjno-Terapeutyczny kl. I C. Do tej klasy uczęszczają: Basia, Rysiu i Maciek. Pierwsze dni w Nowej Szkole to czas na poznanie się, wspólną zabawę i aklimatyzację w nowej, szkolnej przestrzeni. Wychowawczyni – Pani Justyna 👩‍🏫 oraz Pani Magda 🙂, która wspomaga pracę nauczyciela dołożyły wszelkich starań, by pierwszaki już od pierwszych dni były szczęśliwe 😍. Uczniowie stworzyli już razem klasowy regulamin 🤓. Życzymy Wam samych szkolnych sukcesów 🤗.

Międzynarodowy Dzień KROPKI

15 września obchodzimy Dzień Kropki, niby błahe święto, ale po poznaniu genezy nabiera ono mocy!

🔴🟠🟡🟢🔵🟣

Historia pochodzi od książki The Dot, którą napisał Peter Reynolds, opowiada ona o kropce, która zmieniła świat małej Vashti i dziewczynka uwierzyła w siebie. Gorąco zachęcamy do zapoznania się z książką, po niej kropka już nigdy nie wygląda tak samo 🙂

Warsztaty areterapeutyczne 👩‍🎤🎶🤩

Dzięki zacieśnionej współpracy z Młodzieżowy Dom Kultury w Kaliszu , dziś rozpoczęliśmy cykl całorocznych arteterapeutycznych warsztatów, na które uczęszczać będą trzy Zespoły Edukacyjno-Terapeutyczne – kl. 3D, 2-3E oraz 4C. Warsztaty realizować będzie dla Nas Pani Magdalena Żarnecka 🙂. Bardzo się cieszymy na kolejny rok współpracy z Panią 🤗

III Regionalny Dzień Młodego Sportowca Wolica 2022

„Mała” rozgrzewka na początek roku szkolnego w wykonaniu Naszych najmłodszych uczniów – członków Klubu Olimpiad Specjalnych działającego przy Naszej Szkole 👨‍🎓👩‍🎓.

Okazją do rozgrzewki był VIII Regionalny Dzień Młodego Sportowca Wolica 2022, w której wzięła udział najbardziej roześmiana 🙂 i pełna energii ekipa, która nie boi się wyzwań. Basia 💪 Ewelinka 💪 Agatka 💪Olek 💪 Rysiu 💪 Maciek 💪 Alan 💪 i Mikołaj 💪 pokonali 11 konkurencji sprawnościowych 🎈⚽️⚾️🥎🏀🏐🎾🥅⛳ zdobyli 11 odznak🎖🏅i na koniec zasłużony medal olimpijski🥇 Świetny start na dobry początek roku 👍 JESTEŚCIE ŚWIETNI 🤗
Bardzo dziękujemy:
👉organizatorom za wspaniałą sportową imprezę 🙂
👉Naszym szkolnym trenerkom 💪, które wspaniale motywowały sportowców. Podziękowania dla Pań: Marty ❤ , Moniki ❤ , Lidki ❤, Justyny ❤, Beaty ❤ , Kasi ❤, Ani ❤.

Ogromne i serdeczne podziękowania kierujemy również do Pana Piotra Konopy 🤗, który zapewnił bezpieczny dojazd na Wolice oraz powrót sportowców do szkoły . Dziękujemy !!! ❤

XIII Finał Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym dla Szkół Specjalnych i Specjalnych Ośrodków Szkolno-Wychowaczych

Drużyna Naszej szkoły została po raz pierwszy w historii Mistrzem Polski 🥇🏆!!!! Uczniowie klasy 6a, w składzie Fabian Libudzic💪 Wiktor Przysło💪Krystian Ziółkowski💪wzięli udział w XIII Finale Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym dla Szkół Specjalnych i Specjalnych Ośrodków Szkolno-Wychowaczych. Zawodnicy zmagali się z pięcioma konkurencjami: test z przepisów ruchu drogowym, test skrzyżowań, pierwsza pomoc, jazda po rowerowym miasteczku ruchu drogowego oraz rowerowy tor przeszkód. Nasi uczniowie okazali się najlepsi, pokonując drużyny z Poznania, Polic, Wrocławia, Wschowy, Jońca, Pruszkowa, Częstochowy i Bochni. Dodatkowo nasz zawodnik Wiktor zajął 1 miejsce w klasyfikacji indywidualnej oraz dostał nagrodę specjalną za najlepszy wynik na rowerowym torze przeszkód 🚴‍♂️

Sukces naszej drużyny, to efekt pracy nauczycieli wychowania fizycznego Pani Marty Szymanowskiej oraz Pana Huberta Piaseckiego. Chłopaki !!!! Rozpiera nas duma ❤.

Dziękujemy także Pani Annie Tkacz, Beacie Jóźwiak, Monice Skrzypek, Justynie Knychaus oraz Szymonowi Blachowskiemu za oprawę organizacyjną, artystyczną i muzyczną uroczystości zamknięcia ❤ .

SztukaKuka i My

Na rzecz dzieci, nie tylko tych z niepełnosprawnościami działaliśmy przy okazji jaką był Dziecięcy Festiwal Działań Artystycznych „SztukaKuka”. Nasi wspaniali nauczyciele ku radości dzieci przygotowali i zrealizowali kreatywne warsztaty:

👉GUZIK Z PENTELKĄ” , który w kaliskim MDK prowadziły:

– Michalina Powałowska🌷

– Agata Morawska🌷

– Agata Kopczyńska🌷

– Justyna Knychaus🌷

– Kamila Szymańska🌷

👉„OBRAZ ZAMKNIĘTY W RAMIE” warsztat w Cafe Calisia zrealizowały:

– Anna Tkacz🌷

– Beata Jóźwiak🌷

– Jolanta Stasiak🌷

– Anna Bolińska🌷

– Małgorzata Kowalska- Płóciennik🌷

– Marta Ignaszak 🌷

Dzień Dziecka- stanica harcerska- Szałe 2022

Nasz dla Naszych – DZIEŃ DZIECKA 😍🤗😍

Pełen radości i uśmiechu 🙂 dla dzieci wspaniały festyn udało się zorganizować dzięki zaangażowaniu wielu osób. Dziękujemy:

-pomysłodawcom i realizatorom – nauczycielom wychowania fizycznego oraz Paniom Agacie Morawskiej, Kamili Szymańskiej i Marcie Ignaszak ❤

– Radzie Rodziców za organizację i obsługę poczęstunku 🙂

– Kaliskim Liniom Autobusowym oraz OSK PAWLAK , które grzecznościowo zapewniły nam transport na stanicę harcerską w Szałe jak również bezpieczny powrót do szkoły 🤗

KM PSP w Kaliszu za profesjonalny i ciekawy pokaz

– Tacie Małgosi za utrwalone na fotografiach chwile 🙂

Z tego miejsca raz jeszcze samych uśmiechów dla wszystkich dzieci. Bądźcie szczęśliwe 🤗

Zielny Dworek w wielkanocnej odsłonie 🙂🐰🙂 Zabawy i ludowe tańce, ludowa muzyka, gwara, przejażdżki wozem i spotkanie z końmi to tylko niektóre z ogromu aktywności 🤩 jakie zaproponował nam jak zwykle twórczy i kreatywny Zielny Dworek😍. Dużą ciekawością, ale i wysiłkiem cieszyło się przygotowywanie masła, które później uczniowie zjedli z pieczywem i kiełbaską 😋. To kolejna wycieczka, która była wspaniałą okazją na spędzenie aktywnego czasu razem – Uczniowie, w tym Jura i Nazar, którzy są już Nasi ❤, Rodzice, Nauczyciele – wspaniała lekcja z zespołowej integracji !! Dziękujemy Paniom: Beacie Kujawiak-Sztukowskiej i Katarzynie Chrzanowskiej za organizację wycieczki 🙂

25 marca w Kaliszu odbyła się Konferencja Inaugurująca projekt „Pilotażowe wdrożenie modelu Specjalistycznych Centrów Wspierających Edukację Włączającą (SCWEW)”, którego celem jest poprawa dostępności usług edukacyjnych dla dzieci/uczniów ze zróżnicowanymi, w tym ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi”. W imieniu Prezydenta Miasta Kalisza Krystiana Kinastowskiego konferencję otworzyła i prowadziła Pani Dyrektor. Uroczystość uświetnił wyjątkowy ❤ podsumowany owacjami na stojąco 🙂 występ Naszych Uczniów, który poruszył wszystkich zgromadzonych gości. Byli nimi :

• Minister Edukacji i Nauki -prof. Przemysław Czarnek

Robert Gaweł – Wielkopolski Kurator Oświaty

• Dyrektor Ośrodek Rozwoju Edukacji w Warszawie – Tomasz Madej

• Kierownik Projektu – Agnieszka Pietryka

• Dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Kaliszu – Violetta Słupianek

• Naczelnik Wydziału Edukacji – Ewelina Dudek • Wizytatorzy Delegatury Kuratorium Oświaty w Kaliszu

• Ilona Nieroda reprezentująca Annę Skupień – Dyrektora Oddziału Wielkopolskiego PFRON

• Dyrektorzy placówek edukacyjnych z terenu miasta Kalisza

• Dyrektorzy Szkół Specjalnych i Specjalnych Ośrodków Szkolno-Wychowawczych z rejonu delegatury KO

• Dyrektorzy Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych

• Dyrektorzy placówek współpracujących w projekcie • Koordynatorzy projektu, prelegenci, nauczyciele, pedagodzy

W dalszej części wystąpił Grzegorz Płonka, którego historia była inspiracją do powstania filmu „Sonata”. „Polskie drogi” i „Sonata księżycowa” w wykonaniu Grzegorza dopełniły wzruszeń każdego uczestnika konferencji. W dalszej kolejności zaproszeni goście wygłosili wiele ciekawych prelekcji związanych z tematem realizowanego projektu. Podczas konferencji Pani Dyrektor odebrała z rąk Ministra Edukacji i Nauki Dyplom Uznania za zasługi w dziedzinie oświaty i wychowania. Przy tej okazji podziękowała za wszystkie serdeczne słowa dla Naszej Szkoły, jej kadry i Uczniów. Cieszymy się , że jesteśmy jedyną placówką w Wielkopolsce, która realizuje pilotażowy projekt SCWEW 🙂
(szczegóły www.scwewkalisz.pl )
Konferencja była transmitowana online.
Nagranie dostępne pod linkiem https://www.youtube.com/watch?v=Z_rEHar2ILA
Fot. Andrzej Marek Olejniczak
Ministerstwo Edukacji i NaukiSzkoła Podstawowa nr 12 im. Księcia Bolesława Pobożnego w KaliszuPubliczne Przedszkole nr 18 im. „Chatka Puchatka”Zespół Szkół Zawodowych im. Zesłańców Sybiru w KaliszuZespół Szkół Specjalnych w Ostrowie WielkopolskimII Liceum Ogólnokształcące im.T.Kościuszki w KaliszuKuratorium Oświaty w Poznaniu

21 marca – Świętowaliśmy „Światowy Dzień Zespołu Downa ” ❤ Dziś Nasi Wyjątkowi ❤ posadzili spersonalizowane bzy. Każdy Wyjątkowy Uczeń otrzymał swoją imienną tabliczkę, którą oznaczył swoje drzewko, po czym z pomocą Pana Janusza zasadził bez. Od dziś wszyscy będziemy dbać i pielęgnować aleję z 14 bzów 🤩CuDOWNy , wspólny czas ❤ !! Dla nieobecnych dziś Uczniów bzy posadzili koledzy z klasy ❤ . Wiktoria, Eliza, Ewelina, Kacper….czekamy na Wasz powrót do szkoły 🙂 .

Z wizytą w leśniczówce…

Załączamy galerię zdjęć z niedawno odbytego wyjazdu do Leśniczówki w Winiarach🐇🌳🐾 .
Cieszymy się , że mogliśmy wznowić wyjazd do leśniczówki, bo przez pandemiczne obostrzenia dawno Nas tam nie było 🙂 . Wyjazd dla Zespołów Edukacyjno-Terapeutycznych zorganizowały Panie Beata Kujawiak-Sztukowska i Pani Katarzyna Chrzanowska.

ZBIÓRKA KARMY

Sianko ,kolbę chciałbym zjeść 😋

W brzuszku burczy !! Daj mi jeść

Na przekąskę mam dziś chęć

wesprzyj proszę i w zbiórkę się wkręć🙃

Zapraszamy wszystkie zaprzyjaźnione placówki: przedszkola i szkoły jak również funkcjonujące w nich Koła Wolontariatu do włączenia się w akcję zbiórki pokarmu dla naszych pupili : ➡️chomików: Dorotki, Franka, Bezy 🐹🐹🐹➡️królików: Tulisia, Lili, Tusi 🐰🐰🐰➡️świnki Tofika 🐷🙈Zwierzaki w ramach rodoterapii towarzyszą uczniom Naszej Szkoły we wszystkich szkolnych aktywnościach. Zapraszamy 🤗Szkoła Podstawowa nr 13 w KaliszuSzkoła Podstawowa nr 8 w KaliszuNiepubliczne Przedszkole Pluszaki z oddziałami specjalnymiI Liceum Ogólnokształcące im. Adama Asnyka w KaliszuSzkoła Podstawowa Nr 17 z Oddziałami Integracyjnymi w Kaliszu

To były urodziny 😍🎂😍 !!!Osiemnaste urodziny obchodził dziś Bartek : były życzenia, prezenty i jak zawsze wspaniała atmosfera . Bartku raz jeszcze życzymy Ci , by uśmiech towarzyszył Ci w dalszym, dorosłym życiu. Bądź szczęśliwy i niech otaczają Cię dobrzy ludzie ❤ !!

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PIZZY

DZIEŃ UŚMIECHU

W Naszej Szkole świętujemy każdego dnia ! 😁

PROGRAM ERASMUS

W ramach programu Erasmus gościmy nauczycieli z Francji. Jak widać czują się u Nas jak w domu. 🇫🇷🤗🇫🇷.

NAUCZYCIELE Z FRANCJI W NASZEJ SZKOLE

Nauczyciele z Francji 🇫🇷 podczas dzisiejszego wizytowania Naszej Szkoły obserwowali zajęcia muzyczne z MUZOGRAMAMI na przykładzie melodii GAWOTA -starofrancuskiego tańca. Muzogramy to znaki graficzne osadzone w danym utworze muzycznym, to fantastyczne, metodyczne narzędzie do pracy w ramach umuzykalniania dzieci, ale również pozwalające doskonalić sprawność manualną, rozwijać koordynację wzrokowo – słuchowo – ruchową i wiele innych sfer rozwoju dziecka 🙂 . Goście zafascynowali się tą metodą i po powrocie do kraju wdrożą ją do swojej pracy 🙂

DZIAŁAMY

Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Poznaniu i NASI wspaniali Uczniowie od wczoraj realizują projekt wygranego MURALU🙂. Niebawem pokażemy efekt końcowy 🙂 jak i teledysk z realizacji przedsięwzięcia.🤗

OLIMPIADY SPECJALNE

21.10 odbył się VXIII Regionalny Dzień Treningowy Programu Aktywności Motorycznej Olimpiad Specjalnych. Udział w nim wzięli Ania, Oskar, Ania, Dominik, Wiktor, Ksawery i Ania – uczestnicy zajęć rewalidacyjno-wychowawczych. Każdy zawodnik wziął udział w 3 zadaniach ruchowych (konkurencjach) tak, by zademonstrować swoje maksymalne możliwości. Na koniec zmagań wszyscy uczestnicy zostali uhonorowani medalami🥇🥇🥇Na medal🏅ale w roli wolontariuszy, spisali się uczniowie klasy 6a, którzy wsparli organizację zawodów, na co dzień należąc do szkolnego koła wolontariatu ❤. Ale tego wszystkiego nie byłoby gdyby nie Wy, nasi najwytrwalsi, po prostu najlepsi sportowcy 👌Cała sportowa drużyna, ta w domu i w szkole, pokazała że nie rywalizacja a radość przeżywania sportowych emocji i przełamywania lęku było nadrzędnym celem. Dziękujemy🤗Olimpiady Specjalne Wielkopolskie-Konin😍😊

DZIEŃ RATOWNICTWA MEDYCZNEGO

13 października to Światowy Dzień Ratownictwa Medycznego. Z tej okazji w Naszej Szkole gościliśmy Panią Jolantę Zimniak – pracownika Służby Zdrowia z Szpital Kalisz, która poinstruowała uczniów jak należy udzielać pierwszej pomocy w przypadku krwotoku, zadławień i oparzeń. Uczniowie mieli także możliwość praktycznie przećwiczyć instruktaż resuscytacji. Bardzo dziękujemy Pani Jolancie ❤ za profesjonalne wsparcie nas w temacie udzielania pierwszej pomocy 🙂

JESIEŃ

Mariusz Kosakowski, klasa 4a

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

Dzień Edukacji Narodowej w Naszej Szkole był dniem życzeń i uśmiechów od Uczniów 😊. To także dzień w którym w poczet Uczniów przyjęliśmy najmłodszych pierwszoklasistów 🙂 . Z pomocą nauczycieli Nasi podopieczni przygotowali piękną część artystyczną za którą raz jeszcze dziękujemy 🙂

JEST PIĘKNIE

Jesienna odsłona Naszego szkolnego ogrodu 🍁

KUBA Z MUZYCZNYMI POZDROWIENIAMI

Dziękujemy Wam… Kuba z muzycznymi życzeniami dla pracowników Szkoły 🤗

GRATULUJEMY !!!

Nasza Szkoła Podstawowa Specjalna nr 19 działa w wielu aspektach. Jesteśmy doceniani przez Rodziców, lokalną społeczność, Organ Prowadzący, Związek Nauczycielstwa Polskiego. Miło nam poinformować, że z okazji Dnia Edukacji Narodowej trzy przedstawicielki Naszego Grona zostały docenione i wyróżnione Nagrodą Prezydenta Miasta Kalisza 🙂 . Dziękujemy za zaufanie , wsparcie i współpracę. Gwarantujemy, że zwierciadłem jakości Naszej pracy są i nadal będą szczęśliwi i bezpieczni- dla Nas najważniejsi Uczniowie ❤ .

ŚWIĘTO PAPRYKI

W minionym tygodniu obchodziliśmy Święto Papryki 🌶🌶🌶 . Uczniowie w ramach zajęć hortiterapii wyhodowali w szkolnym ogrodzie różne jej gatunki, a teraz zebrali się, by zobaczyć przygotowaną prezentację i dowiedzieć się czegoś więcej o tym zdrowym warzywie. Klasy przygotowały potrawy z papryki, które ze smakiem wszyscy próbowali 😋. Każda klasa otrzymała tematyczne karty pracy. Bardzo dziękujemy wychowawcom za zaangażowanie w to szkolne święto🙂

WYCIECZKA DO MIEJSKIEJ BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ W KALISZU

Poza edukacją Nasi Uczniowie czynnie uczestniczą w życiu kulturalnym lokalnego środowiska. Przykładem jest udział kl.7a w wystawie Marka Lapisa pt. ,, Granice barw,”. Bardzo dziękujemy za zaproszenie Dyrektorowi Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Asnyka w Kaliszu Panu Robertowi Kucińskiemu. Udział w wystawie był dla Uczniów niezwykłym przeżyciem… mogli za pomocą różnych zmysłów poczuć i ,,zobaczyć,, to co osoby niewidome.

ROZPIERA NAS DUMA

Chór Nauczycielski działający w Naszej Szkole nagrał hymn dla I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Asnyka w Kaliszu. Autorem muzyki do hymnu Liceum jest Pan Marek Jung 🎹 – Nasz katecheta , który w swoim dorobku muzycznym ma już wiele autorskich kompozycji. Biorąc pod uwagę dorobek artystyczny Chóru pod kierownictwem Pani Katarzyny Machowicz-Kulińskiej Pani Dyrektor podjęła decyzję o wydaniu płyty 🤩…ta ma ukazać się pod koniec roku szkolnego. 🎤🎹🎧

Z ŻYCIA KLASY 1A

Mimo, że dopiero od września są uczniami pracują juz pełną parą 😊. Udział w sprzątaniu świata, zajecia z alpakoterapii, warsztaty pizzy to między innymi aktywności wspierające edukację. Pierwszaki tworzą zgrany klasowy zespół 🤗

SPS 19 NAJLEPSZA NA ŚWIECIE…. 🎤🎶🎤

Posłuchajcie jak o Naszej Szkole śpiewają uczniowie 😊😍😊

TRENINGI Z KKS Kalisz⚽️⛹️‍♂️⚽️

Rozpoczęliśmy treningi z KKS Kalisz , trenerem Naszych Uczniów jest utytułowany Ernest Konon. Z tego miejsca dziękujemy trenerowi za pomysł objęcia profesjonalnymi treningami naszych sportowców i zaszczyt występowania w barwach KKS Kalisz. Dziękujemy także Prezesowi KKS-u Andrzejowi Machlańskiemu za realizację tego innowacyjnego pomysłu. Tymczasem działamy !! Zapraszamy na treningi chętnych uczniów i uczennice ,nabór w trakcie ⚽️

INNOWACJE PEDAGOGOGICZNE Z ZAPRZYJAŹNIONĄ SZKOŁĄ

Dziękujemy Paniom Agnieszka Skipirzepa-Sapińska i Marcie Lisiak za zaangażowanie uczniów Szkoła Podstawowa nr 8 w Kaliszu w innowację pedagogiczną. Zainicjowane wspólne spotkania w ramach zajęć z arteterapii zaowocowały pięknymi pracami, ale co równie ważne pozytywnymi relacjami i emocjami 😍…te zostaną z Nami na długo 🤗. Licząc na dalsze wspólne projekty dziękujemy i pozdrawiamy całą społeczność Szkoła Podstawowa nr 8🙂

ZAJĘCIA WWRD

Wystartowaliśmy z zajęciami Wczesnego Wspomagania Rozwoju Dziecka – zajęciami dla dzieci od urodzenia do momentu pójścia do szkoły. Nasz najmłodszy podopieczny ma 20 miesięcy 🤗. Cieszymy się, że wszystkie dzieci szybko się zaadaptowały i już pracują z naszymi specjalistami 🙂.

NIEZWYKŁY GOŚĆ

Na ostatnich zajęciach koła językowego uczestnikiem był robot EMYS😍. Robot „wyręczył” prowadzącą koło poprzez zadawanie dzieciom pytań dotyczących: zwierząt, przyborów szkolnych, dni tygodnia itd. Uczniowie mieli również okazję zagrać wspólnie w grę „Hot potatoes”. Co ciekawe Emys nie tylko uczył i bawił, ale ku zaskoczeniu wszystkich okazywał emocje 🤗. Kiedy był głaskany przyjemnie mruczał😍. Kolejny raz uczyliśmy się bawiąc 😊.

Wycieczka pod hasłem „WYKOPKI”

Edukacja w formie zabawy czyli wycieczka pod hasłem WYKOPKI🥔🥔, a w niej ogrom euforii za które dziękujemy Zielny Dworek . Dziękujemy także Paniom Beacie Sztukowskiej i Katarzynie Chrzanowskiej za pomysł oraz zorganizowanie tak wspaniałej wycieczki 😊 !!

Muzyką i tańcem rozpoczynamy tydzień

Bieg Erasmusa czyli bijemy rekord Polski!

24 września 2021 r. razem z biegaczami z całej Polski społeczność Naszej Szkoły rywalizowała w V Biegu Erasmusa 🏃‍♀️🏃‍♂️🏃‍♀️.W tegorocznej edycji, wspólnymi siłami, podjęliśmy próbę pobicia rekordu Polski w kategorii „najwięcej osób, które wzięło udział w wirtualnym biegu w ciągu 24 godzin”. W zawodach uczestniczyło 8 czteroosobowych drużyn. Skład dwóch kolejnych drużyn stanowili nasi nauczyciele 😊. Zawody, które miały charakter wirtualny, zostały rozegrane na boisku szkolnym. Uczestnicy bardzo się starali i dopingowali siebie nawzajem 🤗💪🤗. Towarzyszyła nam prawdziwie sportowa atmosfera. Na zakończenie uczestnikom zostały wręczone medale oraz upominki przygotowane przez Narodową Agencję Programu Erasmus. Dziękujemy szkolnej Radzie Rodziców 🤗 za zapewnienie naszym sportowcom wody oraz zdrowe przekąski.Bieg odbył się w ramach akcji „Europejski Tydzień Sportu”.

RODOTERAPIA – artykuł o działaniach w Naszej Szkole !

RODOTERAPIA – czyli terapia gryzoniami w Szkole Podstawowej Specjalnej nr 19 w Kaliszu – Kalisz, ESKA.pl

BUDŻET OBYWATELSKI 2022 !

Głosowanie w Budżecie Obywatelskim 2022 rozpoczęte !!😊💪😊

Prosimy o wsparcie Naszego projektu. Karty do głosowania dostępne są w Naszej Szkole oraz w punktach na terenie miasta tylko do 24 września.

WYGRALIŚMY MURAL !!!

Pełni ekscytacji informujemy, że własnie dotarła do Nas wiadomość , że zostaliśmy laureatami konkursu organizowanego przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Poznaniu realizowanego w ramach kampanii psychoprofilaktycznej #PrawdziwiLudzie. Celem konkursu było wyłonienie projektu, który najtrafniej przekaże ideę „self care” – dbałości o własny dobrostan psychiczny. Pomysłodawcą Naszego projektu jest Pani Dyrektor , a projektantką grafiki Pani Agata Morawska 🙂. Chcieliśmy pokazać, że szczególnie dbamy o Nasze dzieci organizując dla nich takie aktywności, by były radosne i szczęśliwe . Konkursowy projekt idealnie wpisuje się w misję Naszej Szkoły ❤ .
NAGRODY !! 🙂 Poza realizacją 2 godzin konsultacji specjalisty z zakresu malowania murali, nagrodą jest pokrycie kosztów wykonania, dokumentacja filmowa z powstawania oraz produkcja kilkuminutowego klipu z podkładem muzycznym w postaci utworu wykonanego przez grupę Naszych Uczniów.

SIŁOWNIA MARZEŃ !!!!

„Siłownia Marzeń” oddana do użytku 💪😍💪Dzięki środkom w kwocie 2️⃣0️⃣0️⃣0️⃣0️⃣ zł pozyskanym przez Panią Dyrektor z Telewizji Polskiej SA w ramach projektu „Reklama Dzieciom” udało się oddać do użytku „Siłownię Marzeń”🤩. To miejsce stworzyliśmy na potrzeby Uczniów, ale także pracowników Szkoły oraz Rodziców. Dziś w obecności Naczelnik Wydziału Edukacji Pani Eweliny Dudek, Wicedyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Kaliszu Pani Anny Piotrowskiej oraz przedstawicielce AWIR Drukarnia, Reklama, Gadżety Reklamowe Pani Karoliny Jakubowskiej Uczniowie zaprezentowali wielorakie specjalistyczne sprzęty jakimi dysponujemy w siłowni. Tym samym pokazali jak bardzo cieszą się z powstania takiego miejsca 🙂.Siłownia jest kolejnym miejscem, które udało się stworzyć dzięki wzorcowej pracy zespołowej. Z tego miejsca dziękujemy:- Panu Andrzejowi Olejniczakowi oraz Michałowi Olejniczakowi (Tacie i bratu Małgosi) za pomalowanie pomieszczenia- Pani Marcie Szymanowskiej za koordynowanie realizacji projektu- Decathlon Kalisz za specyfikację oraz złożenie sprzętu- Pani Karolinie Jakubowskiej za wsparcie w realizacji projektu i stałą współpracę- niezastąpionemu Panu Januszowi za wsparcie techniczne Siłownia to Nasze kolejne wspólne dzieło 🤗🙂🤗

„You make me feel”

” You make me feel” Arethy Franklin czyli Kuba i Bartek w pierwszej w tym roku szkolnym muzycznej aranżacji 👌🥁👌. Wykonanie perfekcyjne, tym bardziej, że ze słuchu 🙂. Obejrzyjcie do końca 😉

OLIMPIADY SPECJALNE

Aktywnie i z przytupem zajęcia sportowe rozpoczęli członkowie Klubu Olimpiad Specjalnych. Klub, który działa przy Naszej Szkole podlega pod Olimpiady Specjalne Wielkopolskie-Konin. Jak widać uśmiechy, energia i zapał do działania są , póki pogoda dopisuje uczniowie ćwiczą na powietrzu 🙂 . Opiekunami klubu są nauczycielki wychowania fizycznego : Pani Marta Szymanowska oraz Pani Monika Skrzypek . W nowym roku szkolnym całej klubowej rodzinie życzymy sportowych sukcesów 💪😍💪

Smaczne warsztaty 😋

Na zaproszenie Domino’s Pizza klasa 7a wybrała się na smakowite warsztaty, gdzie mogła zrealizować zagadnienia z doradztwa zawodowego. Każdy uczeń mógł samodzielnie przygotować własną pizzę pod czujnym okiem i z instrukcją pracowników pizzerii, po czym ku naszej ogromnej radości zjeść przepyszne kulinarne dzieła prosto z pieca🙂. Serdecznie dziękujemy pizzerii Domino’s Pizza za miłą atmosferę i wspaniałe pyszności 😋

Wczesne Wspomaganie Rozwoju Dziecka czas zacząć !!

Jednym z Naszych podopiecznych jest 22-miesięczny Wiktor 😍, który przybył dziś na zajęcia WWRD. Tak jak pozostałe dzieci otoczymy opieką 🤗 . Zapewniamy najlepsze formy wsparcia i specjalistyczną opiekę:-pedagoga specjalnego-logopedy/neurologopedy-terapeuty SI-neurorehabilitanta-surdopedagoga-tyflopedagoga

Aktualności

Początek roku szkolnego to czas dla najmłodszych uczniów na poznanie kolegów, nauczycieli, ale także szkoły . Dziś między innymi Uczniowie klasy „I a” wraz z wychowawczynią zwiedzali wszystkie szkolne zakamarki, odwiedzili Panią Dyrektor, Panią Pielęgniarkę, zwiedzili także salę gimnastyczną i szkolne boisko. Dzieci są ciekawe wszystkiego i co najważniejsze wspaniale czują się w nowym klasowym zespole.

UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO

2021/2022

1 WRZEŚNIA 2021

Klasy lekkie godzina 9:00

Klasy ZET godzina 10:00

„Kuchnia Marzeń”

Wygraliśmy 20.000 zł 🤩🤩🤩

Dziś Telewizja Polska ogłosiła listę 92 beneficjentów, którzy otrzymają środki finansowe w ramach 30. akcji „Reklama Dzieciom”. Wśród wygranych jest Nasza Szkoła !! Pani Dyrektor wnioskowała do TVP S.A o środki na stworzenie „Kuchni Marzeń” i się udało🤩. Cieszymy się bardzo, bo dzięki wygranym 20.000 zł będziemy mogli stworzyć wymarzone miejsce do kulinarnych aktywności dla Naszych Uczniów – miejsca, którego tak bardzo nam brakowało ☺️. Oddanie nowej kuchni nastąpi już w nowym roku szkolnym – we wrześniu 2023 r.

Nasza Szkoła w poprzednich latach dwukrotnie otrzymała środki w ramach akcji „Reklama Dzieciom, dzięki którym mogliśmy zrealizować poniższe projekty:

➡️20.000 zł – „Sala Doświadczania Świata”

➡️20.000 zł – „Siłownia Marzeń”

➡️bieżąca wygrana 2️⃣0️⃣0️⃣0️⃣0️⃣ zł – „Kuchnia Marzeń”

Zdjęcie poglądowe.

W obiektywie pana Marka…

W Naszej Szkole pracują wspaniali Nauczyciele, którzy kochają swoją pracę, kochają Nasze dzieci 🤗. Poza tym mają też swoje pasje. Wspominaliśmy już o Panu Marku Jungu, który tworzy piękną muzykę, ale także pasjonuje się fotografią. W kadrach potrafi utrwalić piękne chwile ❤️. Zobaczcie🤓

Ławeczka Przyjaciółek

Nasza Szkoła bierze udział w konkursie edukacyjnym Akademia Dojrzewania Lactacyd, w którym zadaniem jest stworzenie na terenie Szkoły „Szkolnej Ławki Przyjaciółek”👩‍❤️‍💋‍👩. Ławka ma stanowić symboliczne miejsce wsparcia, by nastolatka w szkole nie czuła się sama – ma być miejscem wspierającym relacje 🤝. Zobaczcie jak piękną ławeczkę przygotowały Nasze ósmoklasistki 🙂 .

Opiekę merytoryczną nad konkursem sprawuje psycholog szkolny Pani Marta Szymańska . Bardzo dziękujemy Panu Sławomirowi Kasołce, który wykonał ławeczkę z drewna i przekazał do pomalowania, a Pani Magdalenie Jaroszkiewicz za koordynację działania i instruktaż malowania dla Naszych uczennic 🙂

Udział w konkursie to również realizacja zadań :

🟢 ,,Bądź sobą”;

🟢 ,,Realizuj marzenia”;

🟢 ,,Jesteś dla mnie ważna”.

Niebawem zaprosimy Was do głosowania na prace konkursowe Naszej Szkoły, a tymczasem podziwiajcie piękną „Ławeczkę Przyjaciółek”🫶

Matematyka co z głowy nie umyka…

Dzień Aktywności Matematycznej pod nazwą „Pociąg do matematyki” to efekt zespołowej pracy nauczycieli-wychowawców klas Zespołów Edukacyjno-Terapeutycznych. Panie wychowawczynie pokazały, że matematykę 🔢 można lubić 🥸, ale przede wszystkim, że można się jej uczyć w atrakcyjnej formie👏🙂👏.

Szkolna sesja

Chwile są ulotne jak motyle…dzięki profesjonalizmowi, zaangażowaniu i umiejętnościom Pana Bogdana Wasiewicz Fotografia będziemy mogli do nich wracać 🤗. Bardzo dziękujemy za wspólnie spędzony czas, piękną scenerię i cudowne fotografie😍. Ukazał Pan nie tylko dosłowne piękno Naszej szkolnej społeczności 🤩, ale także wzajemne relacje 🙂 . Kochani Uczniowie !!! Zdjęcia czekają w szkole, będą do odbioru po majówce 🙂

Nasze obchody 1,2 i 3 Maja 🇵🇱

„Polska w probówce”

Flaga w probówce? 🇵🇱 Czy to możliwe ?🤓

Zajrzeliśmy do kl.8 na lekcję chemii 🥸 – uczniowie badali gęstość cieczy, poznawali właściwości acetonu, soli kuchennej. W efekcie otrzymali w probówce barwy narodowe. Było chemicznie, ale też i patriotycznie 🇵🇱 . Przy okazji podkreślamy jak ważną jest forma przekazywanych treści… szybciej się uczymy, ale i dzięki temu lubimy chemię 🙂🧪

Wizyta Wojewody Wielkopolski w naszej szkole

28 kwietnia Naszą Szkołę odwiedziła Pani Beata Maszewska – II Wicewojewoda Wielkopolski , która przekazała flagi uczniom, rodzicom i pracownikom szkoły. Spotkanie było także sposobnością do pokazania infrastruktury placówki , przekazania informacji o realizowanych projektach i innowacjach, ale także do spotkania z samymi uczniami, którzy serdecznie przyjęli Panią Wojewodę 🙂 . W spotkaniu brała także udział Pani Anna Piotrowska – wicedyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Kaliszu. Bardzo dziękujemy za miłe spotkanie 🙂 .

Festiwal Piosenki ESTRADA

Dziś, możemy już tylko wspominać piękne wydarzenie jakim był Festiwal Piosenki „Estrada”, który odbył się 27 kwietnia w Aula Im. Prof. Jerzego Rubińskiego. Organizatorem wydarzenia była Nasza Szkoła i Specjalistyczne Centrum Wspierające Edukację Włączającą, które funkcjonuje przy Naszej placówce 😊. Do Kalisza przyjechali uczniowie i młodzież ze szkół integracyjnych, specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych, publicznych i niepublicznych placówek z terenu Wielkopolski w tym z Poznania, Gniezna, Koła, Kalisza, Ostrowa Wielkopolskiego i innych. Mogliśmy podziwiać 14 występów artystycznych solowych i zespołowych🎤 . Ponieważ festiwal był wydarzeniem integrującym środowiska, galę swoim występem uświetnili Nasi Goście, którym raz jeszcze serdecznie dziękujemy :

🎤Chórowi Duodecimus z Szkoła Podstawowa Nr 12 Im. Bolesława Pobożnego W Kaliszu pod batutą Pani Krystyny Witasiak 👏

🎤Pani Malwinie Olszewskiej z Technikum Budowy Fortepianów👏

🎤Pani Annie Muzyce z UAM👏

Festiwal odbył się w widowiskowym miejscu – auli UAM . Z tego miejsca dziękujemy Panu prof. Piotrowi Łuszczykiewiczowi , który pozwolił nam się rozgościć i był z nami w tym dniu 🙂 . Pojawiła się także w trakcie Przyjaciółka Dzieci, Kawaler Orderu Uśmiechu, Radna Miasta Kalisza – Pani Elżbieta Dębska🌷, która rozdała wszystkim uczestnikom uśmiechy oraz upominki 🙂 . Dziękujemy Wszystkim Artystom, ich opiekunom, jury ,wolontariuszom pomagających w organizacji festiwalu oraz niezastąpionym festiwalowym konferansjerkom – Paniom: Marcie Szymańskiej 🌷i Katarzynie Janowskiej 🌷oraz Sylwii Czeluście, która w tym dniu dyrygowała „muzycznym ruchem „.

Festiwal przeszedł do historii zostawiając w pamięci nuty 🎶 i dźwięki wykonywanych przez Artystów piosenek 👩‍🎤🧑‍🎤, ale ponad wszystko wspaniałą atmosferę, która dominowała w tym dniu 🤩!

Podziękowania kierujemy również do :

🌷Pani Beaty Szukalskiej-Noski z Balon-Art za piękną dekorację 😍

🌷Panów: Andrzeja i Michała Olejniczaków, Marka Junga za piękne zdjęcia 📷

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy Nr 1 im. Janusza KorczakaNiepubliczna Integracyjna Szkoła Podstawowa w CzołowieZespół Szkół Ponadpodstawowych w KaliszuZespół Szkół Specjalnych w Ostrowie WielkopolskimSzkoła Podstawowa Nr 12 Im. Bolesława Pobożnego W KaliszuOśrodek Rozwoju EdukacjiSpecjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Świętego Mikołaja w KoleKuratorium Oświaty w Poznaniu

Hortiterapia

Hortiterapia podczas zajęć rozwijających kreatywność 🌞🌻🌞.

Kwiatki, bratki i stokrotki…

Nadeszła wiosna , a to najlepsza pora na przesadzanie kwiatów 🪴. Dwa sąsiadujące ze sobą Zespoły Edukacyjno-Terapeutyczne: 2-3 C i 2-3 D przy tej okazji omawiały jak dbać i pielęgnować kwiaty, aby dobrze rosły 🌞🪴🌞.

Dzień bibliotekarza

Pani Sylwia zawsze jest uśmiechnięta 😄

O każdym uczniu w szkole pamięta 👍

Chyba wszystkie książki przeczytała 🤓

Bo zaczęła czytać, gdy była mała 👶

Teraz zachęca każdego 🙃

Do czytania czegoś nowego 😯

Komiksy, wiersze, powieści 📖

Co tylko głowa pomieści 👽

Odpowie na każde pytanie z lektury 🧐

Można z nią w tym temacie przenosić góry ⛰

Na każdej przerwie słowem czaruje 🗣

Konkursy czytelnicze organizuje 🤓

Teatrzyk, czy wspólne czytanie 📖

To żadne dla niej wyzwanie 🤩

O wszystkie książki w szkole dba 💪

Z czego radochę ogromną ma 😁

Dziś Święto Bibliotekarzy ! 📖

Życzymy więc Jej wszystkiego o czym marzy! 😍

Wings for Life World Run

Nasi też tam byli 🏃‍♀️😊🏃‍♀️

Dziś, w dziesiątej edycji biegu charytatywnego Wings for Life World Run w Poznaniu wystartowało 8️⃣0️⃣0️⃣0️⃣ zawodników w tym:

➡️Nasza nauczycielska reprezentacja : Anna Bolińska 🏃‍♀️ i Marta Szymanowska🏃‍♀️

➡️Przyjaciele Naszej Szkoły: Pan Sebastian 🏃 i Pan Dominik 🏃.

Bieg to rywalizacja bez stałej linii mety – jest nią bowiem goniący uczestników samochód, za kierownicą którego zasiadł sam Adam Małysz 🙂 .

Wings for Life World Run – to międzynarodowy bieg charytatywny organizowany w 33 miastach na świecie. Dochód z biegu przeznaczony jest na badania nad urazami rdzenia kręgowego. Odbywa się on od 2014 roku w pierwszą niedzielę maja.

Brawa dla wszystkich biegaczy👏

Warsztaty malarskie

Dziś uczniowie Zespołów Edukacyjno-Terapeutycznych wzięli udział w warsztatach malarskich metoda pouringu, które przeprowadził nasz gość specjalny Artysta – Pan Jakub Multan. Było kolorowo🎨 , twórczo🖌️, energetycznie i wesoło 😃 . To z pewnością dopiero początek naszej przygody z tą techniką! Dziękujemy Panu Jakubowi za poświęcony czas i zaangażowanie!👏.

Zespoły rewalidacyjno-wychowawcze

Kreatywne działania uczestników zespołów rewalidacyjno-wychowawczych😊🤩😊

„W zdrowym ciele zdrowy duch!”

ALPAKI <3

Dziś kolejny raz przyjechały Nasze Alpaki Cudaki🦙. Adekwatnie do pogody 😎 pojawiły się w nowym – wystrzyżonym wydaniu 😉 . Dowiedzieliśmy się od Pani Justynki i Pana Andrzeja , że strzyżenie alpak odbywa się raz w roku, a ścięte alpacze włosy nazywa się runem 🙂 . Jak zawsze pobyt alpak wniósł wiele radości i uśmiechu Naszych Uczniów 😍.

Ciekawostki ⬇️⬇️⬇️

Runo alpak występuje w szerokiej gamie kolorystycznej, dlatego nie wymaga farbowania, a w porównaniu z owczą wełną jest bardziej miękkie w dotyku, jedwabiste i suche. Poza tym nie zawiera lanoliny, dzięki czemu ma połysk. Cienkie włókna przeznaczane są do wyrobu luksusowej odzieży (garniturów, żakietów, spódnic, płaszczy), natomiast grubsze wykorzystywane są do produkcji kołder , śpiworów i tapicerki. Co ciekawe Pani Justynka używa alpaczego runa do wyrobu naturalnego mydła, które dzięki temu dodatkowi jest hipoalergiczne, co oznacza, że nie uczula 🤩.

Wszystkie dzieci nasze są!

Dzień Dziecka 2023

Ten festyn zapadnie na długo w pamięci Nas wszystkich 🙂

Dla Naszych Uczniów popełniliśmy zbiorową imprezę, która jest efektem dobrej organizacji i współpracy na najwyższych obrotach 😃, a oferta imprezy była szeroka:

✅foodtrack 🌭

✅lambolodzia 🍦

✅poszukiwanie skarbów z DENAR Kalisz – Stowarzyszenie Poszukiwaczy Śladów Historii

✅wizyta strażaków i prezentacja strażackiego auta 🚒

✅wizyta policjantek i prezentacja wozu 🚓

✅błotna kuchnia

✅zimny bufet z obsługą Rady Rodziców 🙂

✅kącik malarski

✅mega bańki

✅malowanie buzi

✅fotobudka

✅zabawy taneczno-ruchowe

To był wspaniały dzień dla Naszych Uczniów, ale i całej społeczności Naszej Szkoły bowiem pokazaliśmy , że tak naprawdę każdy z Nas ma w sobie coś z dziecka, a przy tym razem możemy tworzyć wspaniałe rzeczy. Do tego nauczyciele wygrali w RMF FM cukierki za rewelacyjne bajkowe przebrania. Brawa dla Nas wszystkich 👏

Pod rządami uczniów czyli „Dzień Dziecka” z przymrużeniem oka

W ramach obchodów święta wszystkich dzieci Nasi Uczniowie dosłownie zawładnęli szkołą 🥸. Panią Dyrektor Sylwię zastępował Aleksander, który pozyskał ważny projekt i stawiał dużo pieczątek 😉 . Wicedyrektorki : Sylwia, Marta, Iga i Julia koordynowały realizację planu lekcji i dyżurów 🤓. Pani pedagog zastępstwo zleciła Malwinie, która prowadziła zajęcia z uczniami, a Panią Martę psycholog wszystkie dzieci objęły terapią uśmiechem 🥰. W sekretariacie – czyli szkolnym centrum dowodzenia władzę sprawował sekretarz Filip 😊. To było baaardzo ciekawe doświadczenie zarówno dla dzieci jak i dorosłych 🙂

O emocjach…

Przedstawiamy relację z cyklu zajęć wprowadzających uczniów w świat emocji realizowany w ramach zajęć rozwijających kompetencje emocjonalno-społeczne w klasach I i II. Zajęcia realizowała Pani psycholog Marta Szymańska. W świat emocji wprowadziła uczniów dzięki zabawnym dinozaurom z wierszyka „Wędrówka humorzastych dinozaurów”. Dzięki temu uczniowie poznali radość, smutek, strach i złość. Bawili się, ćwiczyli, śpiewali, tworzyli i teraz wszyscy uczniowie potrafią rozpoznawać i nazywać emocje. Wiedzą, co może spowodować ich pojawianie się, a także znają różne sposoby radzenia sobie ze złością czy smutkiem. Wszyscy także dowiedzieli się, że każda emocja jest dobra i potrzebna 🙂😡☹️😱

Jedzie pociąg z daleka, czyli wycieczka i przejażdżka kolejką…

Przejazd kolejką wąskotorową i pieczenie kiełbasek – takie atrakcje czekały na ponad 100 uczniów, którzy dwoma autokarami wybrali się na wycieczkę do Zbierska . To był ekscytujący dzień 🤩

Dziękujemy ❤ :

➡️Państwu Sylwii i Tomaszowi Strapagiel za przejazd kolejką🌷

➡️Pani Magdalenie Józefiak za organizację wycieczki 🌷

➡️Pani Lesi za opiekę medyczną 🌷

➡️Panu Januszowi za organizację ogniska 🌷

➡️nauczycielom/wychowawcom, Paniom Kasiom, Pani Marzence za

jak zawsze wspaniałą opiekę nad uczniami 🌷

Mistrzostwa Polski

Mistrzostwo Polski Naszych chłopaków 💪💪💪💪

W dniach 15-17.06 w Policach odbywał się XIV Ogólnopolski Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym dla Szkół Specjalnych i Specjalnych Ośrodków Szkolno-Wychowawczych. Podczas dwudniowych zmagań, Wiktor🚴‍♂️ Krystian🚴‍♂️ Fabian🚴‍♂️ z klasy 7a, rywalizowali na Mistrzostwach Polski z drużynami ze Wschowy, Smolnicy, Polic, Skarżyska Kamiennej, Wrocławia, Białegostoku, Częstochowy i Grodziska. Nasi Chłopcy wzięli udział w 4 konkurencjach:

~ pierwsza pomoc 🚑

~ test przepisów ruchu drogowego i skrzyżowań 📝

~ jazda po miasteczku ruchu drogowego🚦⛔🚳

~ rowerowy tor przeszkód 🚴‍♂️

Chłopcy do zawodów przygotowywali się pod bacznym okiem ☝👀☝Pani Marty Szymanowskiej💪

Dodatkowo w klasyfikacji indywidualnej zajęli kolejno:

2 miejsce Krystian 🥈

3 miejsce Wiktor 🥉

4 miejsce Fabian🏆

Chłopaki, rozpiera nas duma!!! Dziękujemy, że JESTEŚCIE ❤❤❤

Organizatorzy Turnieju zapewnili również uczestnikom wycieczkę do Międzyzdrojów, gdzie zwiedzili Oceanarium🐟🐠 oraz pospacerowali brzegiem morza 🌊⚓

Ogromne PODZIĘKOWANIA🙏 kierujemy do Dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Kaliszu, Pana Sławomira Chrzanowskiego, za wielkie serce ❤ i wsparcie drużyny w wyjeździe na zawody.

Nasza szkoła w studio nagrań

W najbliższym, ostatnim tygodniu przed wakacjami finalizujemy największe przedsięwzięcie muzyczne w historii Naszej Szkoły. Dziś zapowiedź w kilku kadrach, a w tygodniu nagranie teledysku – będziemy My i będzie On 🤩😎🤩.

Niebawem więcej szczegółów 😉 .

Dziękujemy za kadry chromatycznie – fotografia grzegorz janowski oraz możliwość profesjonalnego nagrania Krzysztof Szymański Studio Nagrań🙂

Gość specjalny

…wspomnienie cudownego dnia z Jacek MEZO Mejer🔥😍🔥.

Za pięknie utrwalone chwile dziękujemy Panu Andrzejowi Olejniczakowi.🤩