HISTORIA
Drodzy Uczniowie podaję Wam zagadnienia na kolejny tydzień 25.05.20 ? 29.05.20
27.05.20
Temat: Rozbicie dzielnicowe.
Drodzy Uczniowie. Temat ten jest w Waszych podręcznikach na stronach 192 – 197. Zwróćcie proszę uwagę na to, czym było rozbicie dzielnicowe, kto i w jakim celu sprowadził na ziemie polskie zakon krzyżacki oraz jakie były skutki rozbicia dzielnicowego.
29.05.20
Temat: Zjednoczenie Polski.
Drodzy Uczniowie. Temat ten jest w Waszych podręcznikach na stronach 198 – 200. Zwróćcie proszę uwagę na postać Władysława Łokietka i ziemie, które zjednoczył.
Drodzy Uczniowie podaję Wam zagadnienia na kolejny tydzień 18.05.20 ? 22.05.20
20.05.20 i 22.05.20
Temat: Powtarzamy i utrwalamy wiadomości ? Polska pierwszych Piastów.
Drodzy Uczniowie podaję Wam zagadnienia na kolejny tydzień 11.05.20 ? 15.05.20
13.05.20 i 15.05.20
Temat: Społeczeństwo w czasach pierwszych Piastów.
Na początek obejrzyjcie filmik https://www.youtube.com/watch?v=ePK2nrFw6hI, następnie zwrócimy uwagę na lekcji, jakie grupy ludności zamieszkiwały państwo pierwszych Piastów, jakie były główne zajęcia mieszkańców.
Zadanie dla Was:)
Uzupełnij brakujące wyrazy, skorzystaj z informacji znajdujących się w podręczniku:
1) Głównym zajęciem mieszkańców wczesnopiastowskiej Polski było –
a) uprawiano głównie –
b) hodowano –
c) chłopi używali narzędzi, takich jak –
2) Stopniowo wyodrębniały się nowe zawody:
a) zajmowali się handlem –
b) zajmowali się wyrobem ceramiki, narzędzi, odzieży i broni –
Powodzenia i do zobaczenia:)
06.05.20 i 08.05.20
Temat: Lekcja patriotyzmu ? uchwalenie Konstytucji 3 maja.
W niedzielę minęła kolejna rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja, już 229 ? ta. W związku z zaistniała sytuacją i tym, iż nie mogliśmy spotkać się w szkole na apelu z okazji Święta Narodowego 3 Maja postanowiłam przypomnieć wszystkim, o tak ważnym dla nas Polaków wydarzeniu z maja 1791 roku ? uchwaleniu pierwszej w Europie, a drugiej na świecie po Stanach Zjednoczonych Konstytucji. Zamek Królewski w Warszawie wraz z kadrą naukową przygotował wyjątkową edycję lekcji historii ,,3 maj po królewsku??, co pozwoli nam na usystematyzowanie wiedzy dotyczącej okoliczności powstania Konstytucji 3 maja i odpowiedzi na pytanie, dlaczego ta ustawa była dla nas Polaków tak bardzo ważna?
Zadania dla Was na 2 jednostki lekcyjne:
https://www.zamek-krolewski.pl/__data/assets/pdf_file/0004/82408/1.-Rejtan_kl.-1-3.pdf
Omówimy ten temat i zagadnienia na lekcji on ? line.
Powodzenia i do zobaczenia:)
Drodzy Uczniowie podaję Wam zagadnienia na kolejny tydzień 27.04.20 ? 30.04.20
29.04.20
Temat: Testament Bolesława Krzywoustego.
Temat ten jest w Waszych podręcznikach na stronach 180 ? 181. Podział Polski na dzielnice ? dlaczego i który syn, którą dzielnice otrzymał omówimy na lekcji on ? line.
Jako zadanie domowe odpowiedzcie jednym zdaniem na pytanie 4 ze strony 182 ? wytłumacz, w jakim celu Bolesław Krzywousty podzielił Polskę pomiędzy swoich synów.
Powodzenia i do zobaczenia:)
Drodzy Uczniowie podaję Wam zagadnienia na kolejny tydzień 15.04.20 ?17.04.20
Drodzy Uczniowie podaję Wam zagadnienia na kolejny tydzień 20.04.20 ? 24.04.20
22.04.20
Temat: Kryzys i odbudowa państwa polskiego.
Bardzo proszę, abyście w miarę swoich możliwości zapoznali się z nowym tematem – https://epodreczniki.pl/a/polska-po-smierci-boleslawa-chrobrego/DUX0a80zW ? tylko część 1 – czas buntów i wojen (Mieszko II, Kazimierz Odnowiciel, Kraków nową stolica Polski). Temat ten szerzej omówimy na lekcji on- line. Zróbcie proszę zadanie 1 ? należy wypisać władców w kolejności chronologicznej, zaczynając od tego, który był pierwszy.
24.04.20
Temat: Rządy Bolesława Krzywoustego.
Bardzo proszę, abyście w miarę swoich możliwości zapoznali się z nowym tematem – https://epodreczniki.pl/a/polska-po-smierci-boleslawa-chrobrego/DUX0a80zW ? część 2 ? Polska podzielona ? rozbicie dzielnicowe (Bolesław Krzywousty i podział Polski na dzielnice, które przeznaczył dla poszczególnych synów). Temat ten szerzej omówimy na lekcji on- line. Jako zadanie domowe przeczytajcie tekst źródłowy na temat podziału Polski przez Bolesława Krzywoustego ,,Dynastia Piastów w Polsce” (Marek Barański) i wypiszcie z tekstu (początek) które dzielnice przypisał Krzywousty poszczególnym synom:
najstarszy Władysław –
Bolesław Kędzierzawy –
Mieszko Stary –
Henryk –
najmłodszy syn Kazimierz –
Pozdrawiam Was serdecznie i do zobaczenia:)
15.04.20
Temat: Zjazd w Gnieźnie ? 1000 rok.
Zwróćcie uwagę, iż zjazd gnieźnieński miał miejsce w 1000 r. Z pielgrzymką do grobu św. Wojciecha do Gniezna przybył cesarz Otton III. Oprócz modlitwy, cesarz spotkał się także z księciem Bolesławem. Wydarzenie to nazwano zjazdem gnieźnieński.
Przeczytajcie proszę fragment tekstu źródłowego Gall Anonim o zjeździe gnieźnieńskim i odpowiedzcie na pytanie zamieszczone pod tekstem:
,,Zważywszy jego chwałę, potęgę i bogactwo, cesarz rzymski zawołał w podziwie: „Na koronę mego cesarstwa! to, co widzę, większe jest, niż wieść głosiła!” I za radą swych magnatów dodał wobec wszystkich: „Nie godzi się takiego i tak wielkiego męża, jakby jednego spośród dostojników, księciem nazywać lub hrabią, lecz [wypada] chlubnie wynieść go na tron królewski i uwieńczyć koroną”. A zdjąwszy z głowy swej diadem cesarski, włożył go na głowę Bolesława na [zadatek] przymierza i przyjaźni, i za chorągiew tryumfalną dał mu w darze gwóźdź z krzyża Pańskiego wraz z włócznią św. Maurycego, w zamian za co Bolesław ofiarował mu ramię św. Wojciecha. I tak wielką owego dnia złączyli się miłością, że cesarz mianował go bratem i współpracownikiem cesarstwa i nazwał go przyjacielem i sprzymierzeńcem narodu rzymskiego. ”
Pytanie:
1. Wymień dary, które przekazali sobie Otto III i Bolesław Chrobry:
Otton III – Bolesławowi –
Bolesław ? Ottonowi III –
17.04.20
Temat: Powtórzenie wiadomości ? panowanie Mieszka I i Bolesława Chrobrego.
W celu powtórzenia i utrwalenia wiadomości zachęcam do obejrzenia filmiku https://www.youtube.com/watch?v=-PHjsA5vGC8 Piastowie, chrzest Polski i początki państwa polskiego odc. 1 oraz https://www.youtube.com/watch?v=xjpfWnEjPbk Piastowie, chrzest Polski i początki państwa polskiego odc. 2.
Pozdrawiam Was serdecznie i do zobaczenia:)
Drodzy Uczniowie podaję Wam zagadnienia na kolejny tydzień 06.04.20 ? 08.04.20
1. https://epodreczniki.pl/a/boleslaw-chrobry—pierwszy-krol-polski/D1A2R0Jbo zwróćcie uwagę na to, iż Mieszko I nie był królem, lecz pierwszym historycznym władcą Polski. To jego syn Bolesław Chrobry koronował się w roku 1025 na pierwszego króla Polski. Przeczytajcie także o zjeździe w Gnieźnie, który miał miejsce w roku 1000. Do Gniezna na zaproszenie Chrobrego przybył cesarz niemiecki Otton III, a jakie wrażenie wywarło na cesarzu przyjęcie w Gnieźnie wywnioskujecie po wysłuchaniu fragmentu Kroniki Polskiej Galla Anonima.
2. Jako zadanie na ocenę uzupełnijcie tabelkę:
Wydarzenie | Data | Bohaterowie |
Chrzest Polski | ||
Zjazd w Gnieźnie | ||
Koronacja Bolesława Chrobrego na pierwszego króla Polski |
Drodzy Uczniowie podaję Wam zagadnienia na kolejny tydzień 30.03.20 ? 03.04.20
1. https://epodreczniki.pl/a/mieszko-i—krol-pogan-ksiaze-chrzescijan/Dg9rQqjCe zwróćcie uwagę na to, iż Mieszko I nie był królem, lecz pierwszym historycznym władcą Polski, kiedy doszło do chrztu Polski ? 966 rok. Z mapki pt ,,Plemiona polskie? wypiszcie proszę nazwy plemion słowiańskich zamieszkujących przyszłe ziemie polskie np.: Pomorzanie itp
Proszę, abyście odpowiedzi na powyższe zadanie umieścili w Waszych zeszytach przedmiotowych i wysłali na mój adres mailowy bukowska.dominika@sps19.kalisz.pl
Pozdrawiam Was serdecznie, w razie pytań lub jakichkolwiek wątpliwości Waszych i Waszych Rodziców jestem do Waszej dyspozycji.
Drodzy Uczniowie podaję Wam zagadnienia na kolejny tydzień 23.03.20 ? 27.03.20
1. https://epodreczniki.pl/a/mieszkancy-sredniowiecznego-miasta/D1Amcmt2V (do zrobienia pisemnie wszystkie zadania z tego tematu)
Proszę, abyście wszystkie odpowiedzi na powyższe zadania umieścili w Waszych zeszytach przedmiotowych 🙂
Pozdrawiam Was serdecznie, w razie pytań lub jakichkolwiek wątpliwości Waszych i Waszych Rodziców jestem do Waszej dyspozycji.
Drodzy Uczniowie podaję Wam zagadnienia, które należy zrobić:
- https://epodreczniki.pl/a/ludzie-miecza—rycerze/DYf5hc4Ye (powtórzcie wiadomości oraz wykonajcie umieszczone tam zadania).
- Zachęcam także do uczestnictwa w lekcjach historii on -line, które umożliwia nam Muzeum Powstania Warszawskiego w ramach Wirtualnego Muzeum Powstania Warszawskiego na żywo. Myślę, że warto skorzystać!
Rozkład jazdy od poniedziałku 16.03 do piątku 20.03:
Godz. 9.00 Wirtualne zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego
Godz. 10.00 Lekcja historii on-line // Poziom: VII klasy szkoły
podstawowej i starsi
Godz. 12.00 Lekcja historii on-line // Poziom: uczniowie klas I-VI
(szkoły podstawowe)
Godz. 14.00 Wykład historyczny // Poziom: licealiści, studenci i wszyscy
zainteresowani
Proszę śledzić na bieżąco https://www.1944.pl/ tam znajdują się szczegóły.
Pozdrawiam i mam nadzieję do szybkiego zobaczenia. D. Bukowska